پنجشنبه 14 مرداد 1395 / 07:11|کد خبر : 847|گروه : اجتماعی

یادداشت/

بحراني زير پوست مزارع دهگلان/ موشها خاکریز کشاورزان رافتح کرده اند

بحراني زير پوست مزارع دهگلان/ موشها خاکریز کشاورزان رافتح کرده اند

یکی از فعالان زیست محیط دهگلانی با اشاره به ازدیاد جمعیت موشها درمزارع دهگلان میگوید موشها خاکریز کشاورزان رافتح کرده اند.


 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، محمد نادری یکی از فعالان محیط زیست در دهگلان گفت: نزاع انسان و آفات محصولات كشاورزي، نزاعي است از جنس تنازع براي بقا هر چند معمولا انسان ها در اين تنازع برنده مي شوند اما هر از گاهي آفت ها نيز براي مدتي انسان ها را مغلوب خود مي كنند! تعدادي از قحطي هايي كه در تاريخ بشر ثبت شده اند در واقع نتيجه ي پيروزي آفت ها و شكست انسان ها مي باشند! با اين وجود هميشه پيروز نهايي در اين جدال انسان ها بوده و بازنده ي نهايي آفت ها.


با اينكه موش ها در طول تاريخ شريك غذاي خانه و مزرعه آدم ها بوده اند اما به ندرت جمعيت شان آنقدر زياد شده كه تهديدي براي كشاورزي كل يك منطقه به حساب بيايند اما در چند سال اخير جمعيت آن ها در مزارع دهگلان به شدت افزايش يافته و تبديل به آفتي ويرانگر شده اند كه هيچ محصولي از آسيب آن ها در امان نيست.

 

آفت موش در دهگلان

 

دلايل بسياري براي رشد جمعيت موش ها وجود دارد، كه از مهمترين آن ها مي توان به تغييرات آب و هوايي، منابع غذايي كافي و كاهش جمعيت شكارچيان طبيعي به ويژه پرندگان شكارچي اشاره كرد، همانطور كه مي دانيد در گذشته در هر شهر و روستا بيشه هاي وسيعي وجود داشت كه لانه ي هزاران هزار كلاغ، شاهين، جغد و ساير پرندگان شكارچي بود، اين پرنده ها هر روز هزاران موش را شكار كرده و جمعيت آن ها را به خوبي كنترل مي كردند، اما امروز ديگر جايي براي لانه سازي پرندگان وجود نداشته و آن ها به ناچار منطقه ي ما را ترك كرده اند. از ديگر دلايل رشد جمعيت موش ها مي توان تغيير روش آبياري از غرقابي به باراني را ذكر كرد كه باعث شده لانه هاي موش ها از خطر غرق شدن در امان بوده و بتوانند  به راحتي توليد مثل كنند.

 

به هر حال دلايل هرچه باشد امروز مزارع ليلاخ با بحران افزايش شديد جمعيت موش ها روبروست، كشاورزان شاهدند كه اين موش ها ميلياردها تومان به اقتصاد منطقه ضرر زده اند، صد ها هكتار يونجه را تخريب و صد ها تن گندم را درو كرده و هدر داده اند، كافي است شب ها در مزارع گندم ليلاخ راه برويد خواهيد ديد گله اي از موش ها جير جير كنان در حال جمع آوري گندم هستند! آن ها در يونجه زار ها ريشه ي يونجه را قطع و تراكم مزرعه را به شدت كم كرده اند، و اكنون كه شما اين مطلب را مي خوانيد در حال حمله به مزارع سيب زميني هستند! به هر حال در صورتي كه امروز چاره انديشي نكنيم در سال آينده محصول زيادي براي برداشت نخواهيم داشت!

 

چگونه مي توان مشكل را حل كرد؟

 

با اينكه بعضي از كشاورزان اقدام به ريختن طعمه مسموم در سوراخ موش ها كرده اند اما هيچ كدام از آن ها نتيجه ملموسي از اين كار نگرفته و همگي معتقدند مبارزه ي آن ها تقريبا بي فايده بوده است! در واقع تنها زماني مي توان موش ها را با اين روش شكست داد كه تمام كشاورزان منطقه در يك روز واحد( ترجيحا در آذر ماه يا اواسط اسفند كه موش ها علوفه و غذاي تازه براي مصرف ندارند) اقدام به پخش طعمه مسموم كنند تا جمعيت آنها به طور يكسان در همه ي مزارع كاهش يابد، در غير اين صورت مبارزه ي انفرادي فايده اي ندارد، زيرا مزرعه اي كه به تنهايي از آفت موش خلاص شده، قلمرو جديدي  براي موش هاي مزارع  اطراف است و به سرعت توسط آن ها فتح خواهد شد!

 

انتهای پیام/برچسب ها :

فعال محیط زیستنزاع انسان وآفافت محصولات کشاورزیافت موشضرر به اقتصاد منطقهحمله به مزراع سیب زمینی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::