جمعه 8 مرداد 1395 / 10:46|کد خبر : 833|گروه : اجتماعی

یادداشت/ طرحی از محمد نادری فعال محیط زیست دهگلانی

خانه تكاني كاغذي گامي كوچك در راهي بزرگ/ موضوع مکان زباله شهری و روستای مشکلی بزرگ دردهگلان

خانه تكاني كاغذي گامي كوچك در راهي بزرگ/ موضوع مکان زباله شهری و روستای  مشکلی بزرگ دردهگلان

فعال محیط زیست دهگلانی می گوید موضوع مکان زباله شهری و روستای دردهگلان مشکل بزرگی است که مسئولان شهرستان با برخورده اند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، محمد نادری یکی از فعالان محیط زیست دهگلان گفت: مسئولان شهرستان  دهگلان  به مشكل بزرگي بر خورده اند آن ها هر روز با عده اي از مردم روستاهاي اطراف دهگلان بر سر موضوع مكان زباله هاي شهر جر و بحث دارند ديگر جايي نمانده كه براي مكان دفن زباله در نظر گرفته نشده باشد و عده اي معارض نباشند همچنين جايي نمانده كه به عنوان مكن دفع زباله انتخاب شود و بعد از چند مدت پر نگرددموضوع زباله براي مسئولان مشكل بسيار بزرگيست اما مردم شهر از اين مشكل بي خبرند آن ها تصور مي كنند مشكل زباله مشكل شهرداري است  با خيال راحت زباله ها را بيرون مي گذارند و در را مي بندد به آن ها چه زباله ها كجا مي رود؟! به آن ها چه كه اين روش دفع زباله در دنيا منسوخ شده؟! مهم نيست كه دير يا زود تمام اطراف شان پر از زباله مي شود! تنها اين مهم است كه زباله هايشان چند قدم از شهر دور شود.


اين ها بخشي از دغدغه هاي محمد نادري يكي از فعالان محيط زيست دهگلان است.

محمد نادري در جلسه كارگروه پسماند شهر دهگلان در رابطه مكان دفع زباله هاي شهر دهگلان چنين مي گويد، اگر بزرگترين جايگاه زباله دنيا را هم براي زباله هاي شهر فراهم كنيم باز هم دير يا زود پر از زباله خواهد شد و اگر كماكان با اين روش زباله ها را دفع كنيم طولي نخواهد كشيد كه همه ي منطقه با بحران بسيار بزرگ زباله روبرو مي شود و اين بحران به منابع آبي هم سرايت مي كند او مي افزايد، همه ي افراد جامعه در توليد زباله نقش دارند بنابراين نمي توان اين مشكل را بدون مشاركت مردم و تنها با برگزاري جلسه حل كرد به گفته او وقتي بحران زباله اين گونه هر روز بغرنج تر مي شود مي بايست مردم را در جريان گذاشت و از خود آن ها كمك خواست. از ديدگاه او تنها راه حلي كه براي حل اين بحران وجود دارد تفكيك زباله از مبدا است، به اين ترتيب كه خود خانواده ها زباله هاي خشك مانند كاغذ و مقوا، شيشه، پلاستيك و فلزات را از خانه ها جدا كرده و امكان بازيافت آن ها را فراهم كنند، تنها با اين روش است كه مي توانيم حجم زباله ها را كاهش دهيم.


محمد نادري معتقد است اولين گام در راه حل بحران زباله فرهنگ سازي است و براي فرهنگ سازي بايد طرح هايي كوچك را در سطح جامعه اجرا كنيم تا توجه جامعه به ارزش اقتصادي و زيست محيطي اين كار جلب شود و لازم است ابتدا دستگاه هاي دولتي در اين راه پيش قدم شوند.


دو طرح پيشنهادي:


نهادهاي دولتي در تفكيك زباله از مبداء پيش قدم مي شوند


در ادامه دو طرح بازيافت كاغذ در اين جلسه توسط محمد نادري مطرح و به تصويب رسيد. براساس طرح اول همه ي نهادهاي دولتي دهگلان و بلبان آباد ملزم شدند كه كاغذهاي باطله خود را به صورت هفتگي به پايگاه مركزي بازيافت كاغذ در اداره آموزش و پرورش تحويل دهند.
خانه تكاني كاغذي طرحي براي دوست داران محيط زيست:
اين طرح بر اين اساس طراحي شده كه كاغذهاي باطله اعم كتاب ها و جروات درسي، مجلات و روزنامه هاي باطله و ... كه درون منازل انبار شده اند توسط مردم گردآوري شده و در يك روز خاص به چند پايگاه مشخص در سطح شهر تحويل داده شود، بر اساس اين طرح كه خانه تكاني كاغذي ناميده شده پس از ده روز تبليغ در فضاي مجازي و سطح شهر از مردم خواسته مي شود تا آن ها را براي تحويل به پايگاه هاي بازيافت بياورند. براي افرادي كه در اين طرح مشاركت كنند مشوق هايي در نظر گرفته مي شود و درآمد احتمالي آن صرف كمك به كودكان كم بضاعت مي شود.


محمد نادري در ادامه ي جلسه گفت اميدوارم مردم با مشاركت در اين طرح شهرستان دهگلان را به عنوان شهرستان برتر استان در زمينه محيط زيست مطرح كنند. او ادامه داد كه در سال گذشته طرح "فرهنگ سازي در زمينه بازيافت كاغذ با مشاركت دانش آموزان" را با همكاري مدير آموزش و پرورش دهگلان با موفقيت اجرا كرديم و اجراي موفق آن باعث شد تا  دهگلان به عنوان اولين شهرستان استان كردستان انتخاب شود كه پروژه ي مدارس سبز در آن اجرا خواهد شد كه پروژه اي ملي است و رديف بودجه بسيار خوبي به آن اختصاص داده شده است.

 برچسب ها :

فعال محیط زیستمشکل زباله شهر وروستاییدفع زباله

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::