شنبه 8 بهمن 1401 / 00:18|کد خبر : 3449|گروه : فرهنگی

در نماز جمعه شهرستان دهگلان عنوان شد:

کسی که قلبش ثروتمند باشد ثروتمند و فقر و تنگ دستی فقر قلب است

کسی که قلبش ثروتمند باشد ثروتمند و فقر و تنگ دستی فقر قلب است

امام جمعه شهرستان دهگلان : ماه رجب ماه بندگی و آمادگی برای درک بهتر و بهره مندی از ماه مبارک رمضان است.

در گزارش خبرنگار دهگلان شیدا از نماز جمعه شهرستان ، حاج ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان در خطبه های نماز جمعه مورخه ۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ که با حضور مردم متدین این شهرستان برگزار شد به موضوع قلب سلیم از دیدگاه قرآن و تفسیر آیات آن اشاره و بیان داشت : با توجه به ورود و حلول ماه مبارک رجب که ماه عبادت ، بندگی و آمادگی برای درک صحیح و بهره مندی از ماه مبارک رمضان است.

امام جمعه دهگلان عنوان کرد : شهر الله الاصم به معنای ماه سکوت و آرامش است و از خداوند متعال خواستاریم فرصت خود سازی و آمادگی را برای درک بهتر ماه رمضان به ما عطا فرماید.

ماموستا محمدی در ادامه افزود : خداوند متعال روز قیامت را روز جدایی انسان ها از متعلقات و دلبستگی هایشان معرفی و قرار داده است ، مال دنیا و اولاد نمونه های بارز ارزش های انسان در دنیا هستند ، مال جلوه ی مسائل مادی و فرزندان جلوه ی مسائل عاطفی است. خداوند متعال در مورد این دو ارزش دنیایی می فرماید : آن روزی که اموال ، و اولاد سودی نمی‌رسانند ، بلکه تنها کسی نجات پیدا خواهد کرد که با دل سالم به پیشگاه خدا آمده باشد.
قلب سلیم قلبی است که از وابستگی به دنیا ، آلودگی به کفر ، شرک ، نفاق ، تکبر و همه صفات و امراض قلبی پاک باشد.

وی در ادامه به حدیثی که از صحابی جلیل القدر حضرت ابوذر غفاری روایت شده بود اشاره و بیان کرد : در خدمت پیامبر اکرم(ص) بودم که پیامبر فرمود ای اباذر ، آیا افزونی مال نشانه ثروتمندی است؟ ابوذر گفت عرض کردم بلی ای پیامبر خدا ، بار دیگر پیامبر سوال کرد آیا کم بودن مال نشانه فقر و تنگ دستی است ؟ اباذر هم در جواب عرض کردند بلی ای پیامبر خدا ، پیامبر اکرم (ص) فرمود جواب هایت صحیح نبود ای اباذر و در ادامه فرمود : به حقیقت ثروتمند کسی است که قلبش ثروتمند باشد و فقر و تنگ دستی فقر قلب است.

امام جمعه دهگلان خاطرنشان کرد : غنا و ثروتمندی قلب عبارت است از پاکی قلب ، سلامت و سخاوت ، رقت و نرمی قلب ، رحمت و عطوفت قلب ، ذکر ، خشوع همگی از نشانه های غنای قلب و سلیم بودن قلب است.


ماموستا محمدی در تعریف فقر بیان داشت : فقر و تنگی قلب عبارت است از قلب سخت و سنگی که قساوت ، نفاق و تکبر در آن باشد آن قلب و صاحبش فقیر است.


در حدیث روایت شده که پیامبر اکرم (ص) در مورد قلب فرمود : در بدن انسان پاره گوشتی وجود دارد که اگر پاک باشد تمام آن جسد پاک است و اگر فاسد باشد تمام آن جسد فاسد است و آن قلب است.


وی خاطرنشان کرد : علما وبزرگان دین ما پنج دارو و راه حل را برای اصلاح قلب انسان توصیه نموده اند که عبارتند از :
۱ ) قرائت قرآن با تدبر و خواندن احوال امتان گذشته در قرآن
۲ ) نماز شب خواندن در دل شب و راز و نیاز با معبود
۳ ) دعا و مناجات صبح همگام و شب هنگام
۴ ) مجالست با صلحا اولیاء و پاکان و هم صحبتی با آنان
۵ ) طعام حلال و استفاده از رزق حلال و پاک

ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه نماز جمعه به موضوع اهانت به قرآن کریم اشاره و بیان داشت : احوال امروز جهان و نظر عالم کفر نسبت به اهل ایمان و مسلمانان را که رصد می کنیم ، بر ما لازم است که هوشیار ، بیدار و توطئه های دشمنان بشناسیم و با وحدت ، همدلی ، دلسوزی و حمایت از اسلام و احکام دینی این شیطنت ها را خنثی کنیم ، امروزه تمامی جبهه کفر و عناد در مقابل اصل دین و شریعت و پیام های رهایی بخش اسلام ایستاده ، توهین به قرآن کریم و کلام الهی توسط افراد مغرض در کشورهای مختلف جای نگرانی و تأسف را دارد.

 

ماموستا محمدی در ادامه افزود : خداوند متعال در قرآن کریم سوره مبارکه اسراء آیه ۸۸ چنین میفرماید : بگو : اگر همه‌ی مردمان و جملگی پریان گرد آیند و متّفق شوند بر این که همچون این قرآن را بیاورند ، نمی‌توانند مانند آن را ارائه دهند ، هرچند هم برخی از ایشان پشتیبان و مددکار برخی دیگر شوند (چرا که قرآن کلام یزدان و معجزه‌ی جاویدان آفریدگار است و هرگز از معلومات محدود آفریدگان چنین چیزی ساخته نیست).

امام جمعه دهگلان اظهار داشت : این نوع اهانت ها نشانه شکست دشمنان در برابر قرآن است . اگر قرآن کریم کلام الله نبود قطعا خطا و اشتباه در آن بود و این افراد آن را نمی سوزاندند بلکه آن را حفظ و برای رد و انتقاد آن را نگهداری می کردند.

 

وی در ادامه عنوان کرد : خداوند متعال از زمان نزول قرآن کافران را به مبارزه علمی دعوت نموده و به مبارزه طلبیده که اگر توان آن را دارند مثل قرآن و یا مانند آن را بیاورند.


و در پایان اعلام کرد : سوزاندن قرآن هیچ ضرری به اسلام و مسلمان وارد نمی کند زیرا قرآن در ذهن ها و سینه ها محفوظ و برنامه و قانون اهل توحید و یکتا پرستی است.


مبارزه با قرآن مانند (مشت زدن در آب) و یا (فوت کردن کوه) است که فاعل آن همیشه مغلوب و شکست خورده خواهد بود.برچسب ها :

دهگلانفرماندارینماز جمعه شهرستان دهگلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::