جمعه 23 دی 1401 / 23:36|کد خبر : 3437|گروه : فرهنگی

در خطبه نماز جمعه شهرستان دهگلان عنوان شد:

عملکرد انسانها عامل اصلی فاصله های طبقاتی و مشکلات

عملکرد انسانها عامل اصلی فاصله های طبقاتی و مشکلات

امام جمعه شهرستان دهگلان : هتک حرمت و اهانت اخیر نشریه فرانسوی به مقام معظم رهبری را محکوم میکنیم.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا ، حاج ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان در خطبه های پر فیض  نماز جمعه مورخه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار شد به موضوع  حمایت از دین و شریعت اشاره کرد و در ادامه افزود : همگی ما وظیفه داریم از احکام وشریعت اسلامی دفاع نموده ودر اجرای آن تا حد توان تلاش نمائيم , عصر ما عصری متفاوت است و حتی در شیوه سخن گفتن هم فرق و اختلاف است.

 

امام جمعه دهگلان بیان کرد : امروز می توان گفت که دین در غربت است پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله و سلم فرمودند در آخر الزمان دین غریب می شود ، در روزهای غربت دین وظیفه اهل دین و ایمان حمایت از دین است.

 

وی در ادامه خطبه بیان داشت : در ایام غربت دین بسیاری از آداب ، سنت و احکام فراموش می شود ، حجب ، حیاء و شرم به عنوان عیب و نقص بی حیائی ، بی اخلاقی به عنوان فضیلت ، کلاس و تمدن تلقی می شود و همه این موارد از آثار غربت دین است.

 

محمدی امام جمعه دهگلان اظهار داشت : در حدیث نبوی چنین بیان شده که در آینده ظرفیتی پیش خواهد آمد که صبر کننده بر دین و شریعت مانند کسی است که تکه آتشی را در کف دست خود تحمل نماید و این بدان معنا که عمل به دین و شریعت برای اهل ایمان سخت و مشکل می شود.

 

وی در خطبه نماز جمعه بیان نمود : شیخ ابن جوزی در کتاب تلبیس ابلیس خود در مورد تحمل سخت ها در آخرالزمان می گوید ، هرگاه ملائکه مؤمنی را دیدند که بر ایمان فوت نموده از ایمانش تعجب می کنند که چگونه از دست کفر و عناد رهائی یافته ، امروز ما نیازمند صبر و تحمل در سختی ها هستیم ، در عمل به احکام و تحمل سختی ها به اذن خدای متعال می توان از سختی ها گذشت.

 

ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان عنوان داشت : با مقایسه وضع معیشت ، خورد و خوراک ، لباس ، مجالس و مراسمات شادی و شیون با قدیم قابل مقایسه نیست و این بدان معناست که فاصله های طبقاتی زیاد شده است و تا حدی پیش رفته که فقر و نداری شامل افراد و خانواده های می شود که هر چه سعی و تلاش می کنند باز هم نمی توانند بر مشکلات چیره شوند.

 

و در ادامه افزود : وعده ای هم ثروتمند در ناز و نعمت زندگی کرده و هیچ دغدغه مالی و معیشتی نداشته و ندارند. این وظیفه مردم بخصوص ثروتمندان و حکومت است که کمک کار فقیران وآسیب دیدگان باشند.

وی همچنین اشاره کرد : عامل اصلی این فاصله های طبقاتی و مشکلات خود انسانها هستند ، خداوند متعال در قرآن کریم به این مهم اشاره دارد ، تغیرات اقلیمی و آب و هوا از مصادیق فساد بواسطه مداخله و عملکرد غلط و اشتباه انسانهاست.

 

ماموستا محمدی همچنین گفت : وجود سختی برای انسان ها بدین معانست که بواسطه چشیدن این سختی ها انسان به خدای تبارک و تعالی رجعت نموده و با توبه و بازگشت راه صلاح و نجات را کسب نمایند. یکی از شعرای عرب چنین می گوید ، هرکسی را دیدم از زندگی و وضعیتش ناراضی و گلایه مند بود ، کاش می دانستم که زندگی برای کیست ؟

 

امام جمعه شهرستان دهگلان عنوان کرد : فقیر و ثرتمند ، حاکم و محکوم همگی از زندگی و وضع موجودش گلایه دارد و این در حالی است که دنیا و نعمت های آن برای استفاده‌ درست و صحیح بنا شده است ، دنیا برای عبادت ، طاعت و خدمت به خلق و همنوع بنا شده است.

نکته

حضرت علی علیه السلام فی فرماید : مردم پسران و اولاد دنیا هستند ، کسی نمی تواند بگوید که دنیا بد است ، دنیا هنگامی بد است که در دل و وجود رسوخ کند ، استفاده از نعمت های دنیا در جهت کمک به اقوام ، عشیره ، همسایه و هم نوع خود و شکر گذاری نعمت ها خود بهترین استفاده از دنیا و نعمت های آن است.

 

ماموستا محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان بیان داشت : ما در زندگی دنیوی خود خوب عمل نکردیم هم مسؤلین و هم مردم مدریت شیوه زندگی را نداشتیم با ظلم و ستم و زیاده خواهی ها عرصه را بر همدیگر تنگ نمودیم ، افراد لائک و بی دین که نظر خوبی در مورد کارکرد دین و تأثیر آن در جامعه را ندارند معتقدند که دین سبب عقب ماندگی جوامع و انسان هاست و تمامی ظرفیت ها و کارکرد های دینی را نفی و رد میکنند.

 

وی در ادامه افزود : کشور فرانسه به عنوان مهد تمدن تازه و نوین در حوزه های اقتصادی ، علمی ، بهداشتی و معیشتی کشوری پیشرفته و اکثریت دین آن مسیحی بوده و در کنار آن کشور اتیوپی حبشه به عنوان یک کشور اصیل مسیحی مردم آن در فقر وفاقه و در طول سال ده ها هزار از مردمش بخاطر فقر و تنگدستی و گرسنگی از بین می روند آیا می توان گفت که دین مسحیت در فرانسه سبب پیشرفت و در اتیوپی سبب فقر و هلاکت شده است.

 

وی نیز اظهار داشت : در حوزه اسلام کشور مالزی به عنوان یک کشور اسلامی پیشرفته از نظر علمی ، معیشتی و سایر حوزه ها مطرح و در کنار آن کشور بنگلادش به عنوان یک کشور اسلامی در سختی معیشت و مشکلات است ، پس نمی توان گفت که دین سبب عقب‌ماندگی ملت ها و انسانهاست.

 

وی عنوان کرد : مشکل اصلی جوامع بشری بحث مدریت صحیح است و در جامعه اسلامی هم مشکل مدریت و ضعف مدریت سبب سختی و مشکلات مردم است که باید با خدمت خالصانه این مشکلات حل شود.

 

حاج ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان نیز در بخشی از خطبه های خود افزود : در حدیثی که مالک ابن انس از پیامبر اکرم ( ص ) روایت می کند که حضرت فرمودند : منظور از آخر الزمان آثار و اشراط آن است ، زیاد شدن قتل ، بی حیائی ، گناه و عصیان ، کم طاعتی و بی عبادتی از آثار و نشانه های آخر الزمان است.

 

پیامبر اکرم ( ص ) در این مورد فرمودند : در آخر زمان امت من به سه فرقه تقسیم می شوند : فرقه ای که عبادت و بندگی خداوند را بجای آورده و هیچ ناملایمتی نمی تواند مسیر آنها را تغییر و بر دینداری مستقیم و استوارند و حتی نظم و رحمت الهی در جامعه بواسطه نیت و اعمال خوب آنهاست و فرقه ای که عبادت و بندگی خداوند را به جهت ریا و تظاهر و جلب نظر دیگران بجا می آورند و فرقه دیگر با تظاهر به انجام دین و استفاده از کلمات و مفاهیم دینی فقط بخاطر ارتزاق از مردم خود را دین دار معرفی می نمایند ، از خداوند متعال خواستاریم به همه ما اجر و ثواب بندگان مخلص را عطاء فرماید.

 

ماموستا محمدی به موضوع ناآرامی های اخیر ادر چند ماه گذشته اشاره و بیان کرد : شاهد ناآرامی ها بودیم که بعضی از علت های آن مطالبات مردمی بود ، در این ناآرامی ها هم نظام اسلامی و هم عموم مردم دچار آسیب و سختی شدند. دلسردی و مشکلات عمومی شد و دشمن هم بیکار نبود و از فرصت ها سوء استفاده نمود و با تبلیغات وسیع در ماهواره اینترنت و فضای رسانه و خبری به تمام شیوه سبب تحریک احساسات مردم و جوانان می شد و این وضع برای همه ما سخت و ناخوش بود مگر برای دشمنان این وضع مسرت بخش بود دشمن سرمایه مملکت که جوانان ، مردم ، اموال عمومی و خصوصی ، اعتماد عمومی ، عقیده را نشانه گرفت.


وی افزود : با توهین به اسلام ، قرآن ، عقاید اسلامی ، جایگاه روحانیت و علما همه را مشاهده نمودیم تعدادی از جوانان ما و نیروهای ما کشته و زخمی شدند و این سبب ناراحتی و تأسف همگی ما شد ، اما هم اکنون خوشبختانه وضع ما رو به آرامش و ثبات است.


وی خاطرنشان کرد : کشور فرانسه به عنوان یک کشور دین ستیز در سالیان متمادی با اقدامات معاندانه از قبیل قرآن سوزی ، هتک حرمت به ساحت مقدس پیامبر اکرم و کاریکاتورهای موهن و اخیرا هم نسبت به شخصیت مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) توهین و بی ادبی نموده ، ما این اعمال را محکوم و معتقدیم که این اقدامات تیرهای آخر و خلاص دشمن است که ناامید شده و تنها راه مبارزه را با توهین و تخریب به دین علما و کسانیکه جای احترام و جایگاه رفیع دارند را ادامه می دهد و ما این حرکات و اقدامات را محکوم می نمائیم.

 

ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه ها به تماس های مکرر تعدادی از خانواده در رابطه با اغتشاشات و ناآرامی های اخیر اشاره وبیان داشت : در حوادث اخیر تعدادی از افراد و جوانان بصورت احساسی و تحت تأثیر فضای رسانه و مجازی قرار گرفته که دست به اقداماتی همچون استوری و وضعیت ها در فضای مجازی اقدام نموده اند که در بازداشت‌ و تحت پیگرد قانونی هستند.

 

وی در ادامه افزود : خانواده های این افراد و جوانان از ما خواسته اند که با مسئولین ذیربط در جهت آزادسازی این افراد صحبت نمائیم ، خواسته ما از مسئولین قضائی  و امنیتی این است که اگر جرم این افراد سنگین نبوده و دست‌ به‌ خرابکاری و دست درازی به جان دیگران نبوده و فقط تخریب در فضای رسانه ای بوده رافت و رحمت اسلامی را مدنظر داشته باشند.

 

لذا از افتخاری مهر  ریاست محترم دادگستری شهرستان ، دادستان محترم و نیروهای امنیتی و انتظامی خواهشمندیم جهت آزادسازی این افراد و بازگشت به میان خانواده هایشان رحمت ، رافت و گذشت را داشته باشند.برچسب ها :

دهگلانفرماندارینماز جمعه شهرستان دهگلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::