پنجشنبه 22 دی 1401 / 10:44|کد خبر : 3436|گروه : اقتصادی

در جلسه بررسی وضعیت تسهیلات مقاوم سازی واحد‌های مسکن روستایی مطرح شد:

ارائه تسهیلات اشتغالزایی به روستائیان منجر به مهاجرت معکوس و رونق روستاها خواهد شد.

ارائه تسهیلات اشتغالزایی به روستائیان منجر به مهاجرت معکوس و رونق روستاها خواهد شد.

فرماندار شهرستان دهگلان : دغدغه اصلی ، حفظ جمعیت روستایی و بهبود کیفیت زندگی آنان و محرومیت زدایی از روستاهاست.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا ، در جلسه بررسی وضعیت تسهیلات مقاوم سازی واحد‌های مسکن روستایی که با حضور فرماندار دهگلان ، بخشداران دهگلان و بلبان آباد ، سرپرست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان و رؤسای بانک های عامل شهرستان در سالن اجلاس فرمانداری برگزار شد ، فرماندار دهگلان عنوان کرد : دغدغه اصلی ما حفظ جمعیت روستایی و بهبود کیفیت زندگی و محرومیت زدایی در روستاهاست.

معتصمی فرماندار دهگلان به متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی اشاره و افزود : تقاضای ارائه تسهیلات اشتغالزایی به روستاها تداوم یابد زیرا منجر به مهاجرت معکوس و رونق روستاها خواهد شد.
فرماندار شهرستان دهگلان در ادامه بیان داشت : مقاوم سازی واحد‌های مسکونی برای متقاضیان مسکن در جهت کاهش اثرات بلایای طبیعی از جمله زلزله ، سیل و‌ ... امری بسیار مهم و ضروری تلقی می گردد.

معتصمی خاطرنشان کرد : جذب تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی مستلزم برنامه ریزی ، همکاری ، همراهی و تعامل بیشتر بانک های عامل در پرداخت تسهیلات جهت رفع مشکلات و توسعه هرچه بیشتر روستاها می شود.

وی در ادامه عنوان داشت : بانک های عامل مؤظفند طبق دستورالعمل هیأت وزیران و بانک مرکزی در سریع ترین زمان ممکن نسبت به پرداخت تسهیلات مسکن ، اشتغال ، ازدواج ، فرزندآوری و ... اقدام نمایند.
و در ادامه افزود که هیچگونه تعلل و کم کاری از مدیر و مسئولان قابل قبول نیست.

محبی سرپرست بنیاد مسکن دهگلان اظهار داشت : بنیاد مسکن شهرستان دهگلان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷۷ سهمیه مقاوم سازی را داشته که از این تعداد ۱۴۸ مورد انعقاد قرارداد شده است و به میزان ۱۲۹ مورد باقیمانده آن برگشت خورده است به عبارت دیگر ۱۲۹ سهمیه باقیمانده شهرستان دهگلان در حال برگشت است و بلااستفاده می باشد.


سرپرست بنیاد مسکن شهرستان دهگلان بیان داشت : سهمیه مقاوم سازی در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۳۶ مورد است و از این تعداد ۱۳۷ مورد سهمیه جهت معرفی به بانک ها استفاده شده است و متأسفانه ۲۰ مورد آن در ۷ بانک عامل تاکنون انعقاد قرارداد شده است.

وی در ادامه گفت : در حقیقت این موضوع برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دهگلان ناخوشایند و نگران کننده بوده و در صورت برگشت این سهمیه ، سال آینده شهرستان از سهمیه مقاوم سازی بی بهره خواهد بود.

محبی خاطرنشان کرد : از بانک های عامل درخواست همکاری و تعامل با یکدیگر در زمینه اعطای تسهیلات و انعقاد قرارداد را داریم تا سهمیه اختصاص یافته شهرستان برگشت نخورده و در سال آینده شاهد اختصاص سهمیه به شهرستان باشیم.

سرپرست بنیاد مسکن دهگلان افزود : از بخشداران خواهشمندیم به دهیاری ها اعلام کنند متقاضیانی که جهت تشکیل پرونده وام مقاوم سازی صفر تا صد کار را دنبال کنند و یا تعهدی در قبال پیگیری دریافت کنند.

مفاد مصوبه هیئت وزیران در مورد اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی

سود سهم متقاضی برای تسهیلات مسکن موضوع بند ۲ این تصویب نامه ۵ درصد می باشد و به استناد تبصره ۶ ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰ وزارت راه و شهرسازی صندوق ملی مسکن مؤظف بوده است ، یارانه سود تسهیلات و مافی تفاوت سود تعیین شده سهم متقاضی تا نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی در مجموع بمدت ۲۰ سال و مانده مطالبات معوقه شامل اصل و سود تسهیلات موضوع بند ۲ این تصویب نامه را در صورت عدم پرداخت توسط متقاضی از حمل منابع صندوق ملی مسکن با رعایت اساس نامه صندوق یاد شده تضمین و تعهد نماید.

یعقوب نژاد رئیس بانک تجارت شعبه دهگلان عنوان کرد : مشکل اصلی بانک برای تأمین سهمیه مقاوم سازی کمبود اعتبار است و باید تخصیص اعتبار انجام گیرد ، عدم مراجعه متقاضیان به بانک ها ، عامل اصلی اختصاص نیافتن سهمیه مقاوم سازی به متقاضیان است.
در صورت انعقاد قرارداد با متقاضیان تعهد برای بانک ها نیز به وجود خواهد آمد.

مدیر بانک ملت گفت : در صورت پیگیری و معرفی به بانک متقاضیان جهت انعقاد قرارداد و همچنین اختصاص سهمیه در شعب بانک رسیدگی خواهد شد و بانک ملت از لحاظ اعتبارات مشکلی نخواهد داشت.

رئیس بانک کشاورزی نیز بیان کرد : علت انجام کار و عقد قرارداد با متقاضیان ، مراجعه و پیگیری متقاضی در زمان معین و انعقاد قرارداد جهت دریافت سهمیه مقاوم سازی است.

وی اظهار داشت : خوشبختانه بانک کشاورزی تنها بانکی است که صفر تا صد کار را تمام و کمال انجام داده است و البته بانک نیز از نظر اعتبارات مشکل ندارد.

مفاخری بخشدار مرکزی شهرستان دهگلان خاطرنشان کرد : اعلام به متقاضی از طرف بخشداران به دهیاران اعلام شده است و دهیاران در این زمینه توجیه کامل خواهد شد و در زمینه بازپرداخت متقاضیان بخشداری آماده یاری و کمک رسانی در این زمینه می باشد.

مفاخری بخشدار بلبان آباد نیز عنوان داشت : تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی نقش بسزایی در بخش توسعه و‌ منابع داشته است و بنیاد مسکن شهرستان نیز حضور و نقش پررنگ و خوبی در روستاها در بحث مقاوم سازی مسکن روستایی داشته اند.

بخشدار بلبان آباد همچنین اضافه کرد : متقاضی مؤظف میشود در بافت روستایی معابر را رعایت کند که عملاً طرح هادی نیز اجرایی خواهد شد.

معتصمی فرماندار شهرستان دهگلان در جلسه بررسی وضعیت مسکن روستاها عنوان کرد : آمار عملکردی شهرستان در مقایسه با دیگر شهرهای استان در سطح پایین تری بوده و این رضایت بخش نیست و وضعیت پرداخت مسکن در دهگلان غیرقابل قبول است.

وی از مکاتبه با دکتر قادرزاده معاون اقتصادی استانداری با موضوع اصلاح اعتبار به شعب بانکهای دهگلان در جهت تسریع و اقدام به تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی خبر داد.
فرماندار شهرستان دهگلان بیان کرد : از مشکلات موجود در شهرستان نداشتن مسکن مناسب بوده که باعث مهاجرت روستائیان به شهرهاست و سعی بر آن داریم در بحث مهاجرت معکوس و بازگشت روستائیان فعالیت و اقدام کنیم.

وی همچنین اضافه کرد : بخشداران و دهیاران در بازپرداخت تسهیلات مسکن مؤظفند نهایت تلاش و کمک کنند.

معتصمی فرماندار دهگلان خاطرنشان کرد : فرد یا متقاضی توسط مدیران و پرسنل بانک ها کامل توجیه شود ، نباید فرد را نسبت به بانک و عملیات بانکی ناامید و سرخورده کنیم.

وی نیز اظهار داشت : عمده ترین موضوعی که باید مدنظر داشته باشیم رضایت مندی عمومی است و فردی که در بنیاد مسکن درخواست داده و مورد تأیید واقع گشته و در شرف ساخت مسکن است ، یک حق و انتظاری برایش ایجاد می شود و بنیاد مسکن متولی کار باید با متقاضی در ارتباط بوده و مجری و پاسخگو باشد.

فرماندار دهگلان نیز بیان داشت : از موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار. گیرد عدم ارتباط مدیران بانک ها و‌ مسئولان با فرمانداری بوده و یک مدیر باید درک کند ، هدف و عملکرد فرمانداری در راستای یاری و کمک به سایر ادارات در جهت رسیدگی به امور مردم و رفع مشکلات آنهاست.

وی نیز عنوان کرد : مدیران بانک ها باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که بیشتر متقاضیان و مراجعه کنندگان به بانک ها در موارد ، مسکن ، ازدواج و اشتغال هستند.

وی اضافه کرد : عملکرد مدیران و مسئولان ادارات در برخورد و‌ مواجه با مردم بسیار امری مهم و ضروری بوده و حضور آنان در جلسات فرمانداری ملزم و لازم می باشد.

و در پایان عنوان داشت : مشتری مداری ، جذب و حفظ مشتری باید از خصوصیات بارز و شاخص مدیران و مسئولان باشدبرچسب ها :

دهگلانفرمانداریبنیاد مسکن دهگلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::