سه شنبه 15 شهریور 1401 / 05:46|کد خبر : 3381|گروه : اجتماعی

در دیدار اصحاب رسانه با معاونت اجتماعی سپاه بیت المقدس استان کردستان مطرح شد :

تبدیل محلات به محور پیشگیری از آسیب های اجتماعی

تبدیل محلات به محور پیشگیری از آسیب های اجتماعی

سرهنگ ولی ئی معاون اجتماعی سپاه بیت المقدس استان کردستان : اگر در بحث آسیب های اجتماعی محلات را محور قرار دهیم میتوان به نتیجه امیدوارتر بود

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا در جلسه دیدار خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان با سرهنگ ولی ئی ، وی با بیان این موضوع از تلاش خبرنگاران در جهت اطلاع رسانی ، تولید محتوا و کمک و پیشگیری در آسیب های اجتماعی تجلیل کرد و اضافه نمود : اگر محلات را محور قرار دهیم میتوان به نتیجه امیدوارتر بود.


وی در ادامه گفت : در محلات حاشیه نشین اولویت آسیب های اجتماعی اعتیاد و بیکاری است.


وی عنوان کرد : در این محلات ناهنجاری های اجتماعی بسیاری وجود دارد و از مشکلات اصلی این محلات فروش آزاد مواد مخدر است.


متأسفانه بیکاری نوجوانان و جوانان خود علت و بهانه‌ای است که آنها سمت اعتیاد به مواد مخدر رفته و کشیده شوند.

و اما چگونه کشیده شدن جوانان به سمت مواد مخدر ، خود سؤالی است که خبرنگار دهگلان شیدا به بررسی آن می  پردازد.

از علل های مهمی که جوانان را به سوی مواد مخدر می کشاند ، رابطه والدین با فرزندان و اعضای خانواده با یکدیگر است.

والدین مؤظف به درک و تأمین نیازهای فرزندان خود هستند و باید با آنها رابطه عاطفی و احساسی داشته باشند.
وقتی جوان در منزل تنها و احساس امنیت نکند به بیرون پناه برده و به دنبال رفع نیازهای خود میگردد و ممکن است مشکلاتی بدتر از اعتیاد دامن گیر وی گردد.


مفاخری مسئول فرهنگی ناحیه مقاومت بسیج دهگلان عنوان کرد : متأسفانه در محلات حاشیه نشین شهرستان اوضاع خیلی بد و نیازمند آموزش هایی در مورد عوارض بد و زیان آور اعتیاد به مواد مخدر به جوانان و نوجوانان خواهد بود.


وی افزود : در این مناطق و محلات خرید و فروش مواد مخدر بصورت آزاد و بسیار عادی صورت می گیرد ، در مواردی مشاهده شده که دختران نوجوان در حدود ۱۲ _ ۱۳ ساله برای خرید مواد مخدر به پارک لاله دهگلان رفته و با ساقی مواد روبه رو شده و با هم دست میدهند و در حین دست دادن و احوال پرسی مواد رد و بدل شده و تحویل می‌گیرند.


مفاخری اظهار داشت : از دلایل مهم عادی انگاری در خرید و فروش آزاد مواد مخدر در شهرستان عدم همکاری و هماهنگی سایر ارگان های دولتی و نظامی و انتظامی برای مقابله با مصرف این ماده افیونی و خانمان سوز است.


در مصاحبه با یکی از خبرنگاران شهرستان ، از خاطرات خود در رویارویی با یکی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر ، چنین اظهار داشت :
در راه بازگشت به منزل در حوالی پارک لاله با یکی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر ( گل ) روبه رو شدم ، وی از من خواست که به سوالاتش جواب داده و به زور مرا در روی صندلی نشاند و گفت که با آن دختر چه نسبتی داشتی و چرا باهاش حرف می‌زدی ، در حالیکه من تنها بوده و کسی اصلا در پارک نبود و سوالات آن توهمی خالی ناشی از مصرف مواد بود ، در ادامه از من به زور و تهدید خواست تا گوشی ام را در اختیارش قرار دهم چون به من مشکوک بود و بر اینکه من با آن دختر توهمی اش با گوشی حرف میزدم که با مخالفت من روبه رو شد و بعد ناگهان قمه ای که در سمت چپ شکمش جاسازی کرده بود رو به من نشان داد و گفت که گوشی ام را تحویلش دهم و از دوستانش که در پارک حضور داشتند کمک گرفت.

قضیه در نهایت با دخالت مردم تمام شد اما اینجا چند سوال پیش می‌آید که چطور میشود یک جوان راحت و ساده در کمال امنیت مواد مخدر ( گل ، علف ، ماری جوانا ) مصرف کند و در کمرش قمه و سلاح سرد حمل نماید و آب از آب تکان نخورد ؟

چه تضمینی وجود دارد که این پسر در حالت توهم از سلاح سرد استفاده نکند ؟
آیا این موارد ناهنجاری اجتماعی بشمار نمی آید ؟
آیا نمی شود جلوی این دسته از افراد را در جامعه گرفت ؟
این ماده مخدر و محرک تا چه حد در روح و روان فرد تأثیر می گذارد ؟
در برخورد و روبه رو شدن با این افراد چه اقداماتی صورت گیرد ؟
این ماده خانمان سوز از چه طریقی و چگونه بدست جوانان می رسد ؟
آیا در شهرستان هم مافیای مواد مخدر وجود دارد ؟
و آیا در شهرستان باید به دستگیری و زندانی کردن این افراد اکتفا شود ؟
در جواب باید گفت که خیر. دستگیری و زندانی کردن آنان نهایتاً به مدتی زندانی شدنشان ختم می‌شود و عملاً بی فایده است.
باید اقدامی جدی و اجرایی در رابطه برخورد قاطع با عاملان توزیع مواد صورت گیرد.


سرهنگ ولی ئی معاون اجتماعی سپاه بیت المقدس استان کردستان در این زمینه اظهار کرد که حدود ۵۰ % جمعیت شهرستان در محلات و مناطق حاشیه نشین شهرستان زندگی می کنند ، اما نگاه ما به مسائل اجتماعی و زیر ساختی نیست ، بحث اجتماعی بحث پیشگیری است.


وی افزود : مشکلاتی که دامن‌گیر مردم ایران بخصوص مردم استان کردستان شده ، عدم همکاری و بی رغبتی و بی میلی افراد جامعه نسبت به نظام و مسائل اجتماعی است ، برای مردم مهم نیست که چه اتفاقی در استان و شهرستان برای چه کسی افتاده است .


وی تأکید بر به پای کار آوردن ارگانها و ادارات و سازمان های اجرایی را داشت.


وی از خبرنگاران خواست تا از طریق رسانه مردم و مسئولین را پای کار آورده و سراغ رخنه هایی روند که در جامعه ایجاد شده است.


معاون اجتماعی سپاه بیت المقدس کردستان در ادامه گفت : مسئولان باید هنگام و همسو با مردم و کنار مردم باشند ، مسئولی که میان مردم بوده و درد مردم را درک کند و بفهمد و حس کند آن مسئول انقلابی است .

تغییر نگاه از کار جمعی به کار اجتماعی

سرهنگ ولی ئی در ادامه افزود : متأسفانه فعالیت هایی که صورت می‌گیرد جمعی انجام می‌شود ، به عنوان مثال یک ارگان در حوزه آموزشی فقط در حیطه همکاران خود اکتفا کرده که این خود مشکلی بزرگ است و باید همه ارگانها همسو بوده و همکاری کنند.


سرهنگ حیدری نیا جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج دهگلان عنوان کرد : متأسفانه صداو‌سیمای استان در حوزه رسانه در مورد معضل اعتیاد جوانان و گرایش آنها به مصرف مواد مخدر نتوانسته بخوبی عمل کند‌.


وی افزود : دغدغه جوانان ما بیکاری و نبود اشتغال است ، وقتی جوانی اشتغال نداشته باشد ناخودآگاه به سمت اعتیاد کشیده شده و آرامش روحی و روانی خود را در مصرف آن می بینید.


وی اضافه نمود : شهرستان نیازمند بستری آموزشی در زمینه مواد مخدر است ، جوانان ما باید از عوارض مصرف مواد مخدر آگاه شوند.


فتاحی مددکار اجتماعی عنوان کرد : مشکل اصلی و دغدغه جوانان شهرستان نبود کار و شغل است . فردی که در طول روز بطور مداوم ۸ ساعت کار میکند ، بعد از کار وقتی برای گذراندن اوقات خود با دوستان را ندارد.


وی افزود که متأسفانه دسترسی ساکنان حاشیه شهرستان به مواد مخدر خیلی راحت انجام میگیرد.


در پایان نشست سرهنگ ولی ئی از زحمات بی پایان از حوزه رسانه شهرستان در امر اطلاع رسانی اخبار در سطح شهرستان و استان و حتی ملی و بین المللی تقدیر و تشکر بعمل آوردند و این نکته را متذکر شدند که سپاه پاسداران حامی و پشتیبان حوزه رسانه خواهد بود.برچسب ها :

دهگلانفرمانداریسپاه کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::