سه شنبه 25 خرداد 1400 / 13:22|کد خبر : 3261|گروه : اجتماعی

در بازدید از جاده گردشگری سد سورال عنوان شد:

آسفالت 7 کیلومتر جاده گردشگری سد سورال/ تبدیل بیش از 2 هزار هکتار اراضی دیم به آبی پایاب سدهای سورال و سنگ سیاه

آسفالت 7 کیلومتر جاده گردشگری سد سورال/ تبدیل بیش از 2 هزار هکتار اراضی دیم به آبی  پایاب سدهای سورال و سنگ سیاه

فرزاد شمس فرماندار دهگلان در بازدید از روند اجرایی جاده گردشگری سد سورال گفت: با رهاسازی آب سدهای سورال و سنگ سیاه بیش از دو هزار هکتار اراضی دیم منطقه به آبی تبدیل خواهد شد.

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، فرزاد شمس فرماندار دهگلان به همراه بخشدا بلبان آباد و رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جادهای از روند اجرای جاده گردشگری سد سورال بازدید کرد.

 

 فرزاد شمس در این بازدید با بیان اینکه در سال هزار و چهارصد علیرغم مشکلات اقتصادی که وجود دارد و در تامین قیر و زیر ساخت مصالح جاده ای هم مشکلات داریم هر چند این پروژه در سال گذشته استارت خورد اما به علت کمبود اعتبار ادامه اجرای آن امکان پذیر نبود که در صورت تکمیل پروژه، این منطقه از طریق جاده ارتباطی روستای نران به شهرستانهای سنندج و کامیاران متصل می شود.

 

وی با بیان اینکه آسفالت این مسیر باعث رونق منطقه می شود گفت: کارهای عمرانی و خدمت رسانی به مردم باعث امیدواری و دلگرمی مردم به مسئولان می شود و باید کارهای شهرستان که در اولویت قرار دارد در اسرع وقت انجام شود.

 

 فرماندار دهگلان در ادامه با اشاره به رها سازی آب سدهای سورال و سنگ سیاه گفت: در رها ساز آب سد سورال 270 هکتار اراضی پایاب سد بهره مند شدند و با توجه اینکه خشکسالی امسال دغدغه اصلی دشت های قروه و دهگلان است که این رها سازی آب سدها باعث خیر و برکت برای مردم منطقه و کشاورزان می شود.

 

 وی افزود: در فاز دوم 600 هکتار اراضی کشاورزی سد سورال و هزار و 800 هکتار در پایاب سد سنگ سیاه در دستور کار برای بهره مندی از آب دو سد در برنامه گنجانده شده است که این کار باعث مهاجرت معکوس و ماندگاری مردم در روستاها خواهد شد که قرار است تا پایان خرداد امسال در سد سنگ سیاه این اتفاق بیفتد.

 

  فرماندار دهگلان گفت: به جد پیگیر این موضوع هستیم و قبل از مهلت مقرر شده این کار در پایاب سد سنگ سیاه هم انجام شود و اعتبار لازم هم پیش بینی شده است که با همکاری آب منطقه ای و جهاد کشاورزی هم کل کارها انجام شده است و بنا براساس مطالبه و گزارش آب منطقه ای و جهاد کشاروزی مبلغ 4 میلیارد و نیم تومان اعتبار برای این پروژه پایاب دو سد نیاز است که آبیاری مکانیزه جایگزین غرق آبی شود.

 

راه سازی و جاده یکی از مطالبات اصلی مردم منطقه است

 

عباس ارشدی بخشدار بلبان آبا هم با بیان اینکه بحث جاده و راه سازی یکی از مطالبات اصلی مردم است اظهار داشت: این  مسیر گردشگری سد سورال منطقه بکر و دست نخورده است که مردم چندین ساله پیگیر حل این مشکل هستند.

 

 وی افزود: این مسیر7 کیلو متری به 5 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد که دو میلیارد تومان آن توسط ماشین آلات اداره راهداری انجام می شود و در این شرایط اقتصادی این هزینه بسیار زیادی است زیرا نیاز مردم اولویت دولت است که این کارها در حال انجام است.

 

برای اتمام پروژه جاده سد سورال 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز است

 

 وریا محمدی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه این پروژه طرح ابرار است گفت: احداث این جاده با پروژه و ناوگان خود اداره انجام می شود و اعتبار تخصیصی پروژه تنها برای آسفالت آن است و در حال حاضر اعتبار تخصیصی شهرستان یک میلیارد تومان است و برای  ادامه پروژه و اتمام آن مجموعا به 3 میلیارد تومان نیاز داریم.

 

محمدی افزود: در حال حاضر4 هزار تن مصالح بیس برای این جاده حمل شده و ماشین آلات و ناوگان اداره در حال تسطیح جاده هستند و در ادامه کار چند روز دیگر آسفالت جاده شروع خواهد شد که در فاز اول دو کیلومترو نیم از ورودی روستای سورال تا سد سورال آسفالت خواهد شد.

 

 وی با بیان اینکه ادامه پروژه یکی از ضروریات شهرستان است افزود: اعتبارات تخصیصی برای پروژه جوابگو نیست که با پیگیری صورت گرفته از اداره کل مدیر کل قول مساعد داد که پروژه متوقف نشود.

 

  وی اظها داشت در مجموع این پروژه 7 کیلومتراست که در حال حاضر دو کیلومتر و نیم آن آماده آسفالت است و با توجه به اینکه این مسیر گردشگری است و می تواند در توسعه شهرستان نقشی مهم ایفا کند سعی ما براین است پروژه متوقف نشود و این کار به سرانجام برسد و در این مسیر بالغ برهزار نفر از چند روستای شهرستان از این پروژه بهره مند خواهند شد و در سنوات آینده روستاهای سراب دوکل، گزگزاره علیا و رامول شامل این پروژه خواهند شد که اینکار در راستای مطالبات مردمی می تواند بازتابی خوبی داشته باشد.

 

آسفالت جاده سد سورال باعث مهاجرت معکوس به روستاها خواهد شد

 

طهماسبی عضو شورای بخش بلبان آباد ضمن تشکر و قدردانی از فرماندار، بخشداری و مجموعه راهداری شهرستان گفت: هر چند این مسیر در راستای  توسعه گردشگری و اقتصادی مردم منطقه تاثیر به سزا دارد گفت: در حقیقت به نوعی هم مشکلات مردم روستاهای گزگزاره علیا، سفلی، رامول که در تمام فصول سال با این معضل دست به گریبان بودند حل خواهد شد.

 

 وی در ادامه گفت: مشکلات جاده ای این مسیر باعث مهاجرت مردم این چند روستا به شهرهای دهگلان و سنندج شده بود که در صورت آسفالت و بر طرف شدن این جاده شاهد مهاجرت معکوس به این روستاها خواهیم بود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::