سه شنبه 21 اردیبهشت 1400 / 08:54|کد خبر : 3249|گروه : اجتماعی

نماینده شهرستان های قروه و دهگلان:

خام فروشی در بخش های کشاورزی و معادن بزرگترین مصیبت کشور/ بیش از 100 روستای دهگلان و قروه نیاز به بازنگری نقشه طرح هادی دارند

خام فروشی در بخش های کشاورزی و معادن بزرگترین مصیبت کشور/ بیش از 100 روستای دهگلان و قروه  نیاز به بازنگری نقشه  طرح هادی دارند

پرویز اوسطی نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی گفت: خام فروشی در بخش های کشاورزی و معادن بزرگترین مصیبت برای کشور است.

پرویز اوسطی نماینده شهرستان های قروه و دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا با اشاره به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها گفت: همه ما باید  تلاش که کنیم شاهد تحقق حداکثری شعار سال در پایان سال باشیم.

 

 اوسطی با بیان اینکه پیشرفت کشور یک ضرورت است، اظهار داشت: ما اگر بخواهیم جایگاه ایران اسلامی را در سطح بین المللی حفظ کنیم باید به بحث پیشرفت در عرصه ها و حوزه های مختلف توجه ویژه داشته باشیم که این مهم همواره مورد توجه مقام معظم رهبری بوده است که در بیانات به این شعار توجه دارند.

 

وی با بیان اینکه ما باید در بحث پیشرفت کشور به یک سری پیش نیازها در رابطه با تحقق شعار سال توجه کنیم و یک آسیب شناسی از روند پیشرفت و توسعه  کشور در طول 40 سال گذشته داشته باشیم گفت: بسیاری از الگوهای توسعه ما هم در تجارب عملی و هم تجارب میدانی نشان میدهند که الگوهای موفقی نبوده اند که باید با  بازنگری و تغییر آن را اصلاح کنیم.

 

 نماینده قروه و دهگلان گفت: نکته ای  را  که باید در بحث پیش نیاز تحقق شعار سال به آن بپردازیم و توجه کنیم این است که ما در حوزه علم و فناوری غلبه غربیها و جهان استکبار را بشکنیم که در بسیاری از حوزه ها موفق بوده ایم اما در حوزه اقتصادی مشکلاتی داریم که نیاز است کشور را به آن جایگاهی که به لحاظ اقتصادی شایسته مردم ماست برسانیم.

 

وی با بیان اینکه مدیریت کارآمد مقدمه پیشرفت است که باید به عنوان یک اصل بپذیرفته شود هرچند به عنوان یک اصل سطح دنیا پذیرفته شده است زیرا پیشرفت و مدیریت علت معلول یکدیگر هستند و نباید این دو از هم جد شوند و باید مدیران ما رویکرد عقلایی را پیش بگیرند و معتدلانه رفتار کنند و از ظرفیتهای کشور به خوبی استفاده نموده از شعار زدگی و سیاست زدگی باید دوری کنند و دنبال کار باشند در ان صورت در بحث پیشرفت کشور موفق خواهیم شد.

 

 اوسطی با اشاره به دانش گفت: ما نیاز به دانشی داریم که منجر به مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و نو آوری شود که کمک حال کشور در بحث تولید و تولید ثروت باشد اما دراین حوزه ما بازهم ضعف داریم که باید به این سمت و سو حرکت کنیم.

 

 وی در ادامه با بیان اینکه تولید یکی ازمولفه های توسعه اصلی اقتصاد کلان کشور است گفت: تولید در کشور ما تا حالا مظلوم واقع شده است زیرا غالب کشورها در حوزه تولید حرفی برای گفتن دارند و به بحث سرمایه گذاری در حوزه تولید توجه کرده اند و خیلی از کشورها تا 30 درصد تولید ناخالص داخلی خودشان را هر ساله درحوزه تولید دوباره سرمایه گذاری می کنند اما در کشور ما اقتصاد به این عظمت که سالیانه بالای 400 میلیارد دلاردرآمد ناخالص ملی رقم می خورد که این ظرفیت اقتصادی و این ظرفیت در قیاس با کشورهای همجوار و کشورهای مشابه ظرفیت موفقی است.

 

نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان با اشاره به اینکه قانون اقتصادی کشور ما به شدت ضعف دارد گفت: مجلس در این راستا خوب حرکت کرده و قوانین بسیار خوبی را اصلاح کرده ایم که مصداق بارز آن هم قانون خرید تضمینی محصولات کشاورز است.

 

اوسطی با بیان اینکه خام فروشی در بخش کشاورزی و در بخش معادن یک مصیبت است و ایران  یک کشور معدن خیز است گفت: طبق آمار و اطلاعات 7 الی 10 درصد منابع دنیا در اختیار کشور ماست و تنها یک درصد جمعیت دنیار را داریم اما همه منابع به صورت خام فروشی از کشور خارج می شود که اگر خام فروشی معادن شهرستان دهگلان تبدیل به ارزش افزوده می شد و با داشتن صنایع فراوری تبدیلی و تکمیلی می شد آیا مشکل ما دردهگلان آلان مشکل اشتغال و مشکل تولید ثروت بود در حالی که کشور ما 38برابر اروپا ما ذخایرمعدنی و 56 برابر کل اروپا ذخایر نفت و گاز داریم که باید ثروتمندترین کشور دنیا بودیم.

 

وی با بیان اینکه از وزیر علوم طرح سوال شده که شهرستان دهگلان وضعیت آموزش عالی ندارد گفت: با توجه به اینکه شهرستان رو به توسعه و پیشرفت است نیاز است در این حوزه کارهای انجام شود که فعلا در قالب طرح سوال پیش رفته و اگر توافقی حاصل شود اعلام خواهد شد.

 

اوسطی مشکل دیگر شهرستان را مسیر ارتباطی دهگلان، بلبان آباد که مسیر پرتردد عنوان کرد و اظهار داشت: برای حل این مشکل از وزیر راه طرح سوال شده است و از راهداری شهرستان خواست نسبت به شانه سازی این جاده اقدام کند و زمین کنار جاده باید تملک شده و در آینده این مسیر تعریض شود.

 

نماینده مردم قروه و دهگلان با بیان اینکه تصفیه خانه شهر دهگلان 12 درصد پیشرفت دارد و از وزیر مربوطه طرح سوال شده که در قانون بودجه امسال 120 میلیارد ریال اعتبار دارد و پیش بینی این است که مجموعه تاسیسات فاضلاب این شهر کامل خواهد شد.

 

 وی با اشاره به مسیرحسین آباد به دهگلان که از مسیرهای پرتردد به سمت دیواندره و شمالغرب است گفت: این مسیر ارتباطی حادثه خیز که پایگاه امداد جاده ای ندارد که طی مکاتبات انجام شده و در حال پیگیری آن هستم که جزو اولویت باشد و اگر در سطح ملی حل نشد باید در کمیته برنامه ریزی مشکل شهرستان و این مسیر حل شود.

 

اوسطی با اشاره به بازنگری نقشه طرح هادی 128 روستای در دو شهرستان قروه و دهگلان گفت: بازنگری نقشه 10 ساله تمام شده که این موضوع اعتراض مردم است ضمن اینکه در سال 95 در بحث آمار گیری یک کوتاهی وغفلت اساسی شده است که روستاهای پایین دست دهگلان که خالی از سکنه بوده و کارشناسی در این زمینه بدون هماهنگی شورای روستا انجام شده و بعضی خانه ها که 50 ساله در روستا وجود داشته خارج از نقشه طرح هادی عنوان شده است آیا این خیانت نیست هر چند این مشاور در کارشناسی آن را به عینه مشاهده کرده است اما در نقشه طرح هادی آنرا عنوان نکرده پس باید مسئولین وقت محاکمه شوند که چرا این خیانت را انجام داده اند.

 

 وی دیگر مشکل شهرستان دهگلان را عدم آمار دقیق سرشماری هم در این روستاهای بیان کرد و گفت: روستا های که آلان 150 نفر جمعیت دارند اما طبق آمارسرشماری سال 95 آلان بعضی روستاهای 50 نفر جمعیت دارند اگر اون موقع سرشماری و نقشه طرح هادی این روستاها درست انجام می شد این روستاها آلان با مشکل عدم دهیاری و شورا مواجه نبودند که با پیگیری هم قابل انجام نیست بعد هم انتظار داریم که مشکلات این روستاها حل شود که از فرماندار خواست برای روستاهای با این مشکل مسئولین مربوطه استان باید به شهرستان بیایند و به این روستاهای بلا تکلیف سر وسامان داده شود هر چند ریشه این مشکلات به رده های بالاتر بر می گردد که باید پاسخگوی عملکرد خودشان باشند.

 

اوسطی دیگر مشکل شهرستان را طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد و گفت: حدود 100 نفر در این شهرستان از این طرح بهره مند هستند که این قابل قبول نیست که در دهگلان و بلبان آبا باید از ظرفیت طرح ملی مسکن حداکثر بهره مندی را داشته باشیم هرچند خیلی از شهرستانها در حال افتتاح این طرح هستند که این کم کاری در سطح استان بوده که با تغییر و تحولات این مشکل حل خواهد شد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::