سه شنبه 30 دی 1399 / 10:12|کد خبر : 3164|گروه : اجتماعی

در رونمایی پیک کتاب عنوان شد:

نبود اعتبار یا بی توجهی مسئولین به کتابخانه عمومی دهگلان/ امکانات کتابخانه عمومی دهگلان جوابگوی نیازهای شهرستان نیست

نبود اعتبار یا بی توجهی مسئولین به کتابخانه عمومی دهگلان/ امکانات کتابخانه عمومی دهگلان جوابگوی نیازهای شهرستان نیست

فرماندار دهگلان در مراسم رونمایی طرح پیک کتاب گفت: تجهیزات وامکانات کتابخانه عمومی دهگلان جوابگوی نیازهای شهرستان نیست.

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، با توجه به اینکه امروزه مقوله کتاب ‌و کتابخوانی به امری شعاری و تکراری در جامعه تبدیل شده که باید تلاش شود این مهم از مدار شعار جدا شده و به عمل تبدیل شود در این راستا با حضور مسئولان شهرستان دهگلان طرح پیک کتاب در کتابخانه عمومی شهرستان دهگلان رونمایی شد.

 

 در این مراسم فرزاد شمس فرماندار دهگلان با بیان اینکه امکانات و تجهیزات کتابخانه عمومی شهرستان جوابگوی نیازهای شهرستان نیست گفت: بارها طی مکاتبات و جلسات متاسفانه تا الان این مشکل برطرف نشده که دلیل اصلی این مشکل یا عدم اعتبار و یا بی توجهی مسئولین سنوات گذشته بوده است که پیگیری نشده است.

 

شمس افزود: در سنوات گذشته زمانی که امکانات در شهرستان فراهم بوده به راحتی می توانستند کتابخانه دهگلان و بلبان آباد را احداث نمایند که متاسفانه هنوز بعد از گذشت یک دهه این کار انجام نشده است.

 

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان دهگلان دارای افراد تحصیل کرده و کمترین فضای آموزشی نیاز است مسئولین استانی در راستای حل مشکل در خور شان مردم شهرستان نسبت به حل این مشکل اقدام کنند.

 

 28 هزار جلد کتاب در کتابخانه عمومی دهگلان وجود دارد

 

حبیب الله مشیرپناهی رئیس کتابخانه عمومی شهرستان دهگلان هم با بیان اینکه در سه بخش مکتوب، نشریات و بخش کودک 30 هزار نسخه کتاب وجود دارد گفت: حدود هزار و صد نفر عضو فعال کتابخانه هستند و در سال گذشته 28 هزار نسخه کتاب در راستای مطالعه از کتابخانه خارج و عودت داده شده است و شهرستان دهگلان در زمینه مطالعه و امانات کتاب به اعضا رتبه اول استان را کسب کرده است.

 

مشیرپناهی با اشاره به طرح پیک کتاب در کتابخانه های عمومی کشور گفت: در زمان بیماری کرونا زمانی که قسمت امانت کتابخانه تعطیل شد فعالیت کتابخانه هر چند در فضای مجازی انجام می شد اما به دلیل اینکه کتاب در دسترسی اعضا باشد طرح پیک کتاب به صورت سراسری در کشور در حال انجام است و اعضای کتابخانه که کارت عضویت فعال داشته باشند می توانند با کتابخانه تماس گرفته و کتاب مورد نیاز را انتخاب نمایند که توسط آژانس در اختیار آنان قرار خواهد گرفت بدون اینکه اعضا به کتابخانه مراجعه کنند.

 

 وی با اینکه یکی از اهداف کتابخانه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است گفت: قبلا از این طرح هم کتابخانه دهگلان این کار را انجام داده و هر بار با کمک انجمن ادبی چندین نسخه کتاب در اختیار اعضای فعال کتابخانه در اختیار آنان نهاده شده است.

 

با توجه به اینکه میزان رشد و توسعه ‌یافتگی در هر کشوری ارتباط مستقیمی با میزان مطالعه در آن فرهنگ و کشور دارد هرچند که کتابخوانی تاثیر مهمی در زندگی افراد دارد بر کسی پوشیده نیست، افراد مختلف با مطالعه کتاب و بالا بردن سطح آگاهی، اطلاعات و بینش خود می‌توانند زندگی بهتری برای خود داشته باشند و این آگاهی توانایی و دانایی در رشد و توسعه کشور در بلند مدت موثر خواهد بود.

 

 

 شهرستان دهگلان کمترین میزان فضای کتابخانه را در استان دارد در حالی که در حالت استاندارد به ازای هر صد نفر 8 متر مربع فضا وجود دارد که این میزان در دهگلان تنها 22 سانتی‌متر مربع است و با جمعیت بیش از 65 هزار نفر، تنها دارای یک کتابخانه عمومی با مساحت 570 متر مربع و زیر بنای 177 متر مربع است و پاسخگوی نیاز مردم و جوانان منطقه نیست.

 

پس از گدشت یک دهه سال وعده اعتبار برای ساخت پروژه کتابخانه دو شهر دهگلان و بلبان آباد متاسفانه تاکنون هیچگونه اقدامی نه تنها صورت نگرفته بلکه این دو پروژه در حال دفن شدن در زیر خاک هستند.

 

هیچ کتابخانه‌ای در شهر بلبان‌آباد وجود ندارد

 

در شهر بلبان‌آباد هیچ کتابخانه‌ای وجود ندارد پروژه مربوط به احداث کتابخانه شهر بلبان‌آباد در فضایی به مساحت هزار و 500 متر مربع و با زیربنای 780 متر و در دو طبقه طراحی شده است.


شهربلبان آباد با وجود افراد تحصیلکرده و با وجود تعدد فرهنگیان از داشتن کتابخانه کاملا محروم است و هیچ مرکز مطالعه ای در این شهر با جمعیت 4 هزار نفر وجود ندارد با توجه به وضعيت شهر فرهنگي بلبان آباد و نياز به فضاهاي كتابخواني، تسريع در ساخت اين پروژه بسيار مهم است.

 

پروژه‌های نیمه‌ تمام کتابخانه عمومی شهرهای دهگلان و بلبان‌آباد که احداث آنها از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 9 سال، پروژه مربوط به شهر دهگلان تنها 17 درصد و پروژه مربوط به شهر بلبان‌آباد 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در زیر خاک مدفون شده اند.

 

سرانه فضای مطالعه در بلبان آباد صفر و در دهگلان برای هر نفر 22 سانتیمتر است

 

در دهگلان به ازای هر نفر 22 سانتیمتر فضای کتابخانه ای وجود دارد که فاصله آن با استاندارد جهانی خیلی زیاد است برای اینکه بتوانیم سرانه مطالعه را در جامعه بالا ببریم باید فرهنگ کتابخوانی را از مهدهای کودک و دانش آموزان مقطع ابتدایی شروع و نسبت به فرهنگ سازی اقدام کنیم.


یکی از ابزارهای مهم در جهت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه داشتن دانش، بینش فرهنگ است و یکی از عمده روشها  افزایش دانش و فرهنگ مردم جوامع نیزو مطالعه و کتاب خوانی است برای بالارفتن آمار مطالعه باید شرایط مناسب مانند کتابخانه های عمومی و کتاب های مورد علاقه و نیاز مردم افزایش یابد و از قابلیت مدارس به عنوان یک ویترین برای کتاب استفاده کنیم.

 

 

با توجه به اینکه شهرستان دهگلان از سرانه بسیار پایین مطالعه برخوردار است که بدون شک این مشکل ناشی از کمبود و نبود فضای کتابخانه در دو شهر دهگلان و بلبان آباد است.

 

محرومیت شاید در اکثر نقاط جهان و یا حتی کشورمان دیده شود اما محرومیت در شهرستان دهگلان به وفور عیان است و حتی باعث شده پروژهایی با درصد بسیار کمتر هم به فراموشی سپرده شوند.


 
با توجه به كمبود شاخص سرانه فضاي فيزيكي كتابخانه هاي عمومي در اين شهرستان، پروژه هاي راكد كتابخانه هاي عمومي دهگلان باید هر چه سريعتر اجرا و به اتمام برسد در حالیکه این پروژه نیمه ‌تمام پس از گذشت یک دهه  تنها 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به صورت مخروبه در آمده و در حال فراموش شدن است.


هر چند شهرستان دهگلان رتبه اول استانی از نظر مطالعه در استان کردستان را کسب کرده است اما کمترین میزان فضای کتابخانه در استان را دارد که تنها یک کتابخانه قدیمی با زیر بنای 177 متر مربع  اصلا جوابگو نیست و می طلبد که هر چه سریعتر زمینه ساخت و ساز این پروژه مطالعاتی فراهم شود.

 

استاندارد سرانه فضای مطالعاتی به ازای هر صد نفر 8 متر می باشد و شاخص زيربناي كتابخانه هاي عمومي در دهگلان کمتر از 22 سانتيمتر به ازاي يكصد نفر است كه از ميانگين كشوري و جهاني بسيار پايين تراست.


مسئولان فرهنگي در ارتقاء سطح سرانه مطالعه با ايجاد فضاهاي كتابخواني باید توجه ویژه داشته باشند تا سرانه مطالعه بر اثر کمیود فضای مطالعه و  کتابخانه سیر نزولی پیدا نکند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

طرح پیک کتاب

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::