سه شنبه 27 آبان 1399 / 17:00|کد خبر : 3098|گروه : اجتماعی

گزارش/

کم عرض بودن جاده دهگلان به بلبان آباد باعث بروز تصادفات هولناک

کم عرض بودن جاده دهگلان به بلبان آباد باعث بروز تصادفات هولناک

کم عرض بودن جاده باعث بروز تصادفات بسیار هولناک در این منطقه شده و سالانه آمار قابل توجهی از مردم این منطقه جان خود را از دست می‌دهند هر چند این مشکل بارها و بارها به از سوی مردم و مسئولان این منطقه به مسئولان شهرستان و استان گوشزد شده اما هنوز اقدامی برای عریض کردن این جاده انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، سیستم حمل و نقل اغلب به عنوان سیستم حیاتی جامعه مدرن توصیف می شود جاده ها بخش اساسی این سیستم را برای حمل و نقل مسافر و حمل بار تشکیل می دهند هر چند نقش جاده در سیستم حمل و نقل اساسی است جوامع مدرن به حمل و نقل جاده ای کارآمد و قابل اعتماد بستگی دارند در صورت خراب شدن سیستم، عواقب آن بسیار شدید بوده و تأثیر فوری خواهد داشت.

 

با توجه به اینکه یکى ازعوامل مهم در توسعه اقتصادى هر منطقه ایجاد شبکه راهها مى‏باشد که در بهبود بخشیدن به وضع بازرگانى، صنعتى و کشاورزى حائز اهمیت است وهمچنین راه ها مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید و رشد صنعتی و گردشگری یک منطقه با راه های مناسب چندین برابر می شود و دروازه های پیشرفت به روی منطقه گشوده خواهد شد

 

شانه‌ی جاده‌ها و بزرگراهها به عنوان مسیر اضطراری خودروهای امنیتی یا امدادی طراحی شده است جاده بسیار باریک و کم عرض مسیر دهگلان بلبان آباد که به عنوان جاده اصلی  شهرستانهای قروه،بیجار، دهگلان به شهرستان کامیاران و استان کرمانشاه است و حجم بالای تردد و حمل ونقل و نیزدر زمستان به دلیل لغزنده بودن جاده برای مردم حادثه‌ آفرین است.

 

کم عرض بودن جاده باعث بروز تصادفات بسیار هولناک در این منطقه شده و سالانه آمار قابل توجهی از مردم این منطقه جان خود را از دست می‌دهند هر چند این مشکل بارها و بارها به از سوی مردم و مسئولان این منطقه به مسئولان شهرستان و استان گوشزد شده اما هنوز اقدامی برای عریض کردن این جاده انجام نشده است.

 

راه ها ارتباطی مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید و رشد صنعتی و گردشگری یک منطقه با راه های مناسب چندین برابرمی شود و دروازه های پیشرفت به روی منطقه گشوده خواهد شد.

 

به دلیل کم عرض بودن و نداشتن شانه خاکی ساکنان و کسانی که در این مسیر تردد می کنند شاهد صحنه های دلخراش تصادف در این مسیر هستند مرگ و سانحه جاده ای هر روز در کمین ساکنان روستاهای پیرامون جاده منتهی به شهربلبان آباد در شهرستان دهگلان است از این رو می طلبد مسئولان نگاهی ویژه به این محور داشته باشند.

 

با توجه به اینکه حوادث رانندگی علاوه بر ضررهای بسیار اجتماعی، ضررهای اقتصادی بی شماری نیز دارد پس تعریض و ارتقای این جاده نیازمند تلاش مسئولان و ادارات ذیربط است زیرا امروزه تصادف جاده ای به بحرانی برای توسعه اجتماعی و سلامت جوامع تبدیل شده است و تصادفات و تلفات ناشی از حوادث رانندگی و جاده ای یکی از عوامل بسیار مهم مرگ و میر در جهان شناخته شده است که آسیبها و آثار سنگین اجتماعی، اقتصادی روحی وروانی آن به شدت جوامع را تحت تاثیر قرارداده است.

 

با توجه به اینکه از زمان تاسیس تاکنون در زمینه تعریض این جاده چاره اندیشی نشده است و سالانه حوادث زیادی در این محور رخ می دهد و برای پیشگیری از تصادفات که باعث تلفات جانی و مالی شده است، باید هرچه زودتر مسئولان امر این مشکل را رفع کنند زیرا این حوادث دلخراش در این منطقه باعث نگرانی مردم شده است.

 

یکی از ساکنان در این مسیر به خبرنگار ما گفت: در این جاده ضمن کم عرض بودن و وجود پیچ های خطرناک فضا برای تعریض آن وجود دارد ولی تاکنون مسئولان برای تعریض این جاده هیچ اقدامی نکرده اند و در صورت نقص فنی خودرو یا وسیله نقلیه، بخشی از خودرو در شانه خاکی و بخش دیگر در سطح آسفالت متوقف می شود که احتمال بروز سانحه بالا است.

 

محمدی یکی از رانندگان این مسیر بیان داشت: این محور از نقاط  پرتردد است به دلیل ترافیک سنگین، مردم همواره وقوع تصادفات مرگبار را در این جاده  شاهد هستند و وقوع تصادفات زیاد، این محور را به قتلگاهی برای مردم منطقه تبدیل کرده است.

 

وی با بیان این سئوال اینکه چند نفر دیگر باید قربانی در این مسیر شوند تا مسئولان برای بهبود وضعیت این محور اقدامی موثر انجام دهند گفت: جاده باریک و ایاب و ذهاب مردم با ترس و اضطراب در این مسیر انجام می شود از اینرو مسئولان باید راهکار عملی برای برون رفت این مشکل طرح ریزی کنند.  

 

عدم شانه خاکی مناسب

این جاده شانه خاکی مناسب ندارد و بسیار باریک و خطرناک است و در کنار بی‌احتیاطی رانندگان متخلف، نبود شانه خاکی مناسب، تابلوهای هشداری و حفاظ در این مسیر دلیل اصلی وقوع حوادث جاده ‌ای به شمار می رود.

 

ناصری یکی از رانندگان کامیون این مسیر گفت: نبود روشنایی در برخی نقاط خطر آفرین، کمبود علائم و تابلو های هشدار دهنده، نقص و یا نبود حفاظ مناسب، پیچ های تند، حجم بالای وسیله نقلیه عبوری به ‌ویژه خودروهای سنگین باری و عدم رعایت قوانین رانندگی باعث بروز حوادث دلخراش رانندگی در این مسیر می‌ شود.

 

وی افزود: وجود برخی کاستی‌ ها و نبود امکانات بازدارنده از قبیل گاردریل و زیرساخت‌ ها همچون پل عابر و زیرگذر برای تردد عابران در کنار بی‌ توجهی به نکات ایمنی و علائم رانندگی از عوامل تاثیرگذار در بروز تصادفات این مسیر می توان نام برد.

 

محور هر هفته  قربانی می‌ گیرد

 

بهروز محمدی رئیس شورای اسلامی شهر بلبان آباد و نماینده شورای اسلامی شهرستان دهگلان در استان کردستان  در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به سه نقطه حادثه خیز ورودی روستای سرنجیانه، ورودی روستای کلکه و سه راهی قاضی آباد به موچش گفت:  با  وجود اینکه در هفته در این مکان تصادف رخ میدهد که علت آن کم عرض بودن  ونبود شانه خاکی جاده است.

 

 محمدی اظهار داشت: پایین بودن شانه خاکی  از آسفالت در بعضی از نقاط، ترافیک سنگین  و تردد ماشین سنگین سه معدن در این مسیر از  دیگر مشکل و معضل این جاده است و با توجه به اینکه جاده بلبان آباد مسیر مواصلاتی بین شهرستان های دهگلان و قروه به شهرستان کامیاران و استان کرمانشاه است در حقیقت مسیر دو شهر دهگلان و بلبان آباد به قدری نامناسب است که شبیه جاده روستایی است.

 

ضریب ایمنی جاده های شهرستان افازیش خواهد یافت

 

وریا محمدی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دهگلان در ادامه با بیان اینکه این مسیر جزو مسییر اصلی شهرستان است گفت: برنامه ریزی برای افزایش ضریب ایمنی جاده، شانه سازی و لاین کند در تقاطع روستای سرنجیانه در دست اقدام بوده و در تقاطع سه راهی مبارک آباد چراغ چشمک زن نصب شده است

 

 وی اصلاح نقاط حادثه خیز، شانه سازی و حریم زنی مسیر، آشکار سازی نقاط  حادثه خیز سرنجیانه، خط کشی  و تابلو گذاری را ازدیگر اقدامات عنوان کرد.

 

محمدی با اشاره به ترافیک و حجم بالای تردد و وجود سه معدن در این مسیر بیان داشت: حمل بار معادن و بار اضافی  مشکلات این جاده را دو چندان کرده است و طی جلساتی این موضوع  بررسی شده که در سنوات آینده نسبت به  تعریض کل مسیر و نهایتا افزایش ضریب ایمنی در جاده ها خصوصا جاده بلبان اباد اقدام خواهد شد.

 

جاده و راه سالم یک نعمت مهم به شمار می رود

 

از مهمترين شاخصه هاي توسعه يافتگي در هر منطقه وجود شبكه حمل و نقل و جاده هاي ايمن و مناسب براي دسترسي و ارتباط با ساير مراكز مهم  كشور است كه به گفته بسياري از كارشناسان تاثير اين عامل بر رشد و گسترش ساير عوامل توسعه انكارناپذير و زمينه توسعه از جهات مختلف را فراهم مي آورد.

 

با توجه به اینکه عامل جاده در کنار دو عامل انسان و وسیله نقلیه در وقوع تصادفات جاده ای نقش موثری دارد بنابراین ایمن سازی مطلوب و مناسب راه ها از طریق اصلاح طرح هندسی راه، ساماندهی بافت سطح جاده و نصب انواع علائم و تجهیزات ایمنی راه ها در کاهش سوانح و حوادث جاده ای حائز اهمیت خواهد بود.

 

بر اين اساس تلاش در راستاي بهبود وضعيت سلامت سفر و كاهش خطرات سوانح رانندگي با توسعه و به كارگيري‌ ايمني ترافيك امري ضروري است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::