شنبه 24 آبان 1399 / 04:35|کد خبر : 3095|گروه : اجتماعی

'گزارش/

گرانی‌ گوشی‌های هوشمند و کند بودن اینترنت مشکلات تدریس مجازی/ هزینه‌های بالای اینترنت یکی از مشکلات اساسی خانواده‌ها در این شرایط اقتصادی

گرانی‌ گوشی‌های هوشمند و کند بودن اینترنت مشکلات تدریس مجازی/ هزینه‌های بالای اینترنت یکی از مشکلات اساسی خانواده‌ها در این شرایط اقتصادی

گرانی‌ گوشی‌های هوشمند، کند بودن اینترنت، کند بودن برنامه شاد و عدم نصب شدن آن بر روی گوشی‌های آیفون و نگرانی خانواده‌ها به دلیل استفاده زیاد فرزندان خود از فضای مجازی و... از جمله مشکلات و سختی‌هایی که در تدریس مجازی است.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، در پی شیوع کرونا در اسفند سال گذشته و تعطیلی مدارس تصمیم بر جایگزین شدن آموزش از راه دور به جای آموزش حضوری با استفاه از شبکه شاد شد که شبکه شاد این روزها به عنوان آموزش عمومی و آموزش مجازی در مدارس سراسر کشور معرفی شده و دانش‌آموزان به جای حضور در مدرسه باید از طریق مجازی آموزش ببینند که معلمان و دانش‌آموزان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

 

از یک طرف نداشتن گوشی‌های هوشمند، عدم بهره مندی ازاینترنت مناسب تنها بخشی از دغدغه این روزهای خانواده‌ها برای پیوستن به شبکه شاد بوده و از سوی دیگر اختلال در نصب و عضو شدن در این شبکه نیز یکی از مشکلاتی است که خانواده‌ها و دانش آموزان با آن مواجه هستند.

 

هر چند سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع ویروس کرونا با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا زودتر از سال‌های دیگر آغاز شد و برای جلوگیری از عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان ساز و کارهایی با محوریت آموزش از راه دور (آموزش مجازی) در نظر گرفته شد که باعث شد تا مشکلاتی برای دانش آموزان و خانواده‌ها به وجود آید.

 

با توجه به اینکه تصورمی شد شاد بسترکامل و جامعی برای آموزش مجازی مدارس خواهد بود اما با گذشت قریب به یک سال از این وعده‌ها می‌گذرد ولی هنوز بخش قابل‌ توجهی از نواقص شاد پا برجاست.

 

قطع و وصل اینترنت حین تدریس

سامانه شاد یا همان شبکه اجتماعی دانش‌ آموزان جهت برگزاری کلاس‌های مجازی دانش‌ آموزان ایجاد شده است این شبکه اجتماعی از طرف مرکز برنامه‌ ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش به گونه‌ای طراحی شده که پاسخگوی حضور دانش‌ آموزان و معلمان باشد.


حمید چوپانی  یکی از دانش اموزان پایه هفتم شهرستان دهگلان با اشاره به کند بودن اپلیکیشن شاد به خبرنگارما گفت: قطع و وصل شدن اینترنت در حین تدریس یکی از دیگر مشکلات آموزش مجازی است و این امر باعث شده تا مطالب را به خوبی یاد نگرفته و حواس دانش آموز را پرت می‌کند.

 

یکی دیگراز دانش آموزان پایه دهم گفت: باتوجه به گران بودن قیمت گوشی‌ها ما در یک خانواده یک گوشی داریم و سه دانش آموز هستیم که در صورت تداخل کلاس‌ها قطعا با مشکل جدی مواجه خواهیم ‌شد؛ هزینه اینترنت بسیار زیاد است و پرداخت آن برای ما مقدور نیست.

 

گرانی گوشی و قطعی شبکه های تلویزونی دیگر مشل دانش آموزان دهگان

 

یکی از اولیاء دانش آموزان به خبرنگار ما گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و گرانی افسار گسیخته قیمت گوشی‌ها و رایانه‌ها و همچنین اینترنت آن بسیار زیاد است و قادر به تهیه گوشی برای فرزندم نیستم و با توجه به اینکه باید از طریق شبکه های آموزش تلویزیون آموزش هم برگزار شود متاسفانه حدود یک هفته است که کل شبکه های تلویزیونی این شهرستان به کلی قطع شده است.

 

کند بودن سرعت اینترنت در شبکه شاد

احمدی یکی از معلمان این شهرستان در گفتگو با خبرنگارما با اشاره به ضعیف بودن اینترنت اظهار داشت: متاسفانه معلم وقت خود را می‌گذارد و محتوای آموزشی تهیه می‌کند اما به دلیل کند بودن سرعت اینترنت با مشکل مواجه می‌شویم.

 

وی ‌افزود: فضای مجازی باعث شده که فضای خانه و خانواده معلمان تحت الشعاع خود قرار دهد چرا که معلمان به صورت مستمر باید پاسخگویی سوالات وابهامات دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها باشند.

 

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا همه را دچار سردرگمی کرده گفت: متاسفانه با توجه به امکانات مورد نیاز برای تدریس از قبیل گوشی‌های آندروید، اینترنت و هزینه‌های بالای تهیه آن‌ها در این شرایط اقتصادی یکی از مشکلات اساسی خانواده‌ها می‌باشد.

 

هزینه‌های اینترنت برای دانش‌آموزان نیز موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشت، اگر چه اینترنت شاد رایگان شده است، اما هم‌ اکنون برخی کلاس‌های درس به دلیل مشکلاتی که برخی معلمان مدعی هستند در بستر شاد وجود دارد، در فضای سایر پیام‌ رسان‌ها برگزار می‌شود و در این میان هزینه‌های اینترنت برای خانواده‌ها سنگین می‌شود.

 

نبود زیرساخت‌های لازم، ضعف اینترنت در شهرستان دهگلان دانش‌آموزان را به دردسرانداخته به نحوی که مشکل دراینترنت یادگیری با سامانه "شاد" را مختل کرده است.

 

عقب ماندگی دانش آموزان از درس با تعطیل شدن مدارس و مراکز آموزشی به دلیل شیوع ویروس کرونا از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ها در روزهای قرنطینه بود که در همان هفته‌های ابتدایی با همکاری وزارت آموزش و پرورش و رسانه ملی زمینه برای ایجاد فضای مناسب و بهره گیری از ظرفیت‌های تلویزیون برای آموزش مجازی دانش آموزان فراهم شد.

 

از ویژگی‌های پیام رسان شبکه شاد، ذخیره برنامه‌ها و فعالیت‌های است که براین اساس اگر دانش‌ آموزی به موقع در کلاس حضور پیدا نکرد می‌تواند محتوای کلاس و همچنین تکالیف را مشاهده کند و سوالات خود را با معلم مطرح و پاسخ خود را دریافت کند.

 

اما نبود زیرساخت‌های لازم، ضعف اینترنت در شهرستان دهگلان  دانش‌ آموزان را به دردسر انداخته به نحوی که مشکل در اینترنت یادگیری با سامانه "شاد" را مختل کرده است.

 

این برنامه که توسط آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان تهیه شده و یک اپلیکیشن نسخه اندرویدی تلفن همراه است و دانش‌آموزان باید برای نصب این برنامه از گوشی موبایل با سیستم عامل اندروید استفاده نمایند که در این راستا دانش‌آموزان و والدین را با مشکلاتی روبرو کرده که متولیان این برنامه‌ریزی باید برای رفع ابهامات آن تلاش کنند

 

اعتراض دانش‌ آموزان

 

زیرساخت شبکه اجتماعی شاد به شکلی طراحی شده که از طریق برنامه‌های پیام‌رسان‌های داخلی بتوانند سریع به گروه کلاس درسی خود متصل شوند تا از آموزش‌های درسی بهرمند شوند

 

احمدی یکی از دانش آموزان روستای آرزند از قطعی اینترنت چند روزه در این روستا خبر داد و گفت: با توجه به اینکه دانش آموزان باید از طریق شبکه شاد کلاسهای درس را بگذرانند اما متاسفانه اکثراوقات اینترنت روستا قطع می باشد..

 

وی افزود: مشکل قطعی، نبود اینترنت و فراهم نشدن زیرساخت‌ها باعث می شود دانش آموزان به علت عدم دسترسی به شبکه شاد نسبت به یادگیری‌ها ضعیف شوند که نیاز است مسئولان هرچه سریعتر این مشکل را برطرف کنند تا دانش‌آموزان با مشکلات یادگیری مواجه نشوند.

 

ابراهیمی یکی از دانش‌ آموزان پایه نهم گفت: سامانه به شکلی طراحی شده که نباید از فیلتر شکن‌ها استفاده کرد و مشکلی که الان این سامانه دارد این است که نمی‌توانیم با دانش‌آموزان دیگر ارتباط داشته باشیم و زمانی که پیامی را ارسال می‌کنیم سامانه با مشکل مواجه شده و اخطار می‌دهد.

 

آقایی یکی از دانش آموزان پایه دوازدهم با اشاره به مشکلات سامانه شاد بیان کرد: لینک‌های درسی را برایمان در سامانه قرار داده‌اند و هنوز نتوانسته‌ام فعالیت چندانی را در آن انجام دهیم و حتی برای معلم خود نتوانسته‌ام پیامی را ارسال کنم.

 

مشکلات پیوستن به سامانه شاد

با توجه به اضطراری بودن مبنی بر تعطیلی مدارس آموزش و پرورش به ناچار به سمت و سوی فضای مجازی روی آورد و باید قبل از اینکه سامانه شاد طراحی شود شبکه آموزش این مشکل را برطرف می کرد.

 

هر چند اولیای دانش آموزان به پایین بودن سرعت اینترنت اعتراض دارند در حالیکه قرار بر این بود که آموزش و پرورش و ارتباطات اینترنت به شکل رایگان در اختیار دانش‌آموزان قراردهند که تاکنون این اتفاق انجام نشده است.

 

با توجه به اینکه شبکه شاد، فضایی اجتماعی طراحی شده برای آموزش آنلاین دانش آموزان در تمام پایه ها، رشته ها و مقاطع به نظر می رسد نه آموزش تلویزیونی و نه مجازی هیچ وقت نمی تواند جای آموزش سنتی و حضور در کلاس درس فیزیکی را بگیرد زیرا بازده آموزش های مجازی آن چنان بالا نیست که انتظار داشته باشیم امسال، تحصیلات بچه ها با مشکل مواجه نشود.

 

شبکه شاد و کیفیت گم شده آموزش

 

از سوی دیگر موضوع تضمین کیفیت آموزش یعنی تضمین این که فرآیند یادگیری در آموزش مجازی از طریق سامانه شاد اتفاق می افتد، در این اپلیکیشن اجرایی نشده است وهیچ کس، از مدیر و ناظر مدرسه گرفته تا معلم، کارشناسان آموزش و پرورش و حتی پدر و مادری که بالای سر بچه ها هستند تا دانش آموز به صورت آنلاین درس بخواند نمی توانند مطمئن شوند فرآیند یادگیری در ذهن بچه ها در حال اتفاق افتادن است، چون چنین تجربه ای تاکنون انجام نشده است

 

گرانی‌ گوشی‌های هوشمند و کند بودن اینترنت مشکلات در تدریس مجازی است

 

یکی ازمعلمان مدارس ابتدایی در خصوص سامانه شبکه شاد به خبرنگار ما گفت: عضویت در این سامانه به سختی انجام می‌شود و این یکی از نگرانی خانواده‌ها است.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه مهم‌ترین دغدغه مدیران، معلمان و برخی از خانواده‌ها عدم دسترسی همه دانش آموزان به تلفن همراه هوشمند است، افزود: بسیاری از دانش آموزان مدرسه ما از قشر ضعیف جامعه و دارای مشکلات مالی و اجتماعی فراوانی هستند که قطعاً همین مشکلات مانع از دسترسی آنها به این سامانه برای دریافت آموزش‌ها می‌شود.

 

گرانی‌ گوشی‌های هوشمند، کند بودن اینترنت، کند بودن برنامه شاد و عدم نصب شدن آن بر روی گوشی‌های آیفون و نگرانی خانواده‌ها به دلیل استفاده زیاد فرزندان خود از فضای مجازی و... از جمله مشکلات و سختی‌های تدریس مجازی است.

 

تعدادی از دانش آموزان شهری و روستایی به دلیل مشکلات مالی خانواده‌ها، نبود زیرساخت‌های دیتا و عدم توانایی در تهیه ابزارهای دیجیتال هوشمند نمی‌توانند در این سامانه عضو شوند که باید برای حل این مشکل راهکار مناسب ارائه شود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::