چهارشنبه 21 آبان 1399 / 08:41|کد خبر : 3092|گروه : اجتماعی

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی کردستان

کشورهای روسیه و آسیای میانه بازار هدف محصولات گلخانه ای کردستان/ شهرک گلخانه ای صادق آباد دهگلان اولین شهرک گلخانه های استان

کشورهای روسیه و آسیای میانه بازار هدف محصولات گلخانه ای کردستان/ شهرک گلخانه ای صادق آباد دهگلان اولین شهرک گلخانه های استان

مدیرشرکت شهرک‌های کشاورزی کردستان گفت: شهرک گلخانه ای روستای صادق آباد دهگلان اولین شهرک گلخانه ای استان است که می تواند ارز آوری خوبی برای استان و شهرستان باشد.

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا،نشست شورای کشاورزی شهرستان دهگلان با حضور نماینده  شهرستانهای قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی، مدیر شرکت شهرکهای کشاورزی کردستان و مسئولن شهرستان دهگلان در سالن جلسات فرمانداری ابن شهرستان برگزار شد.

 

 در این نشست صلاح الدین کریمی مدیر شرکت شهرکهای کشاورزی کردستان با اشاره به وضعیت کشت گلخانه ای در استان و شهرستان دهگلان گفت: در حقیقت یکی از راهکارهای امروزه بشریت برای تامین غذا در دنیا بحث کشت گلخانه ای است که باعث تولید بیشتر، کاهش مصرف آب و کاهش فشار از منابع آب و خاک می باشد.

 

وی علاوه بر کشاورزی مطرح شهرستان دهگلان در استان و کشور، کشت گلخانه ای را یکی از جاذبه های این شهرستان بیان کرد و گفت: سازه های گلخانه ای و شهرک گلخانه ای در دهگلان از نو شروع شده وشهرک گلخانه‌ای روستای صادق آباد اولین شهرک گلخانه ای استان کردستان است که در 8 هکتارمی تواند با تولید 450 هزارتن که برابر با کل تولید سطح شهرستان است..

 

کریمی با بیان اینکه شهرک گلخانه ای صادق آباد با مساحت کلی 20 هکتار و 9هکتار مساحت مفید به صورت اجاره به شرط تملیک به سرمایه گذار واگذار شده است گفت: حجم سرمایه گذاری این پروژه در حال حاضر 70 میلیارد تومان است که 46 میلیارد تومان آن از اعتبارات ملی جذب شده که با ظرفیت 4 هزار و 200 تن برای 110 نفر به صورت مستقیم  و برای 190 نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال می کند.

 

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی در سطح استان کردستان کمبود دانش گلخانه ای در ساخت سازه و بعد از آن است گفت: تیم های آموزش دیده ساخت سازه در شهرستان واستان درست شده وهر کسی که خواهان ساخت سازه باشد این تیمها می توانند سازه های با سیستم اسپانیای درست کنند که تا حدودی این خلاء پوشش داده شده اما بازهم مشکل داریم زیرا گلخانه های که تا به امروز وجود داشته اند سازه آنها خراب شده و مردم هم تصورمی کنند ممکن است سرمایه گذاری آنها  با شکست روبرو شود.

 

کریمی با بیان اینکه این پروژه با 70 درصد پیشرفت دریک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید گفت: برق مورد استفاده این شهرک در حال حاضر 330 کیلو وات است  که تنها قادر به تامین نصف پروژه  برای 2 هزار تن است که نیار است خط دیگر از شهر ک صنعتی وارد این پروژه شود که فراهم کردن مبلغ 8 میلیارد تومان برای سرمایه گذارامکان پذیرنیست و هرچند این گلخانه یک ماه دیگر شروع به کشت می کند باید از ظرفیت 4 هزار تن استفاده شود.

 

مدیر شرکت شهرکهای کشاورزی کردستان با بیان اینکه اینکه دولت در هیج شرایطی برای محصولات گلخانه ای ممنوعیت قائل نشده  گفت: هدف ما هم ایجاد ارز است و با توجه به اینکه بازار دوهزا تنی در روسیه ارزمورد نیاز خود را از اروپا تامین می کند اما نمی خواهد وابسته اروپا باشد بلکه از طریق ایران ارز مورد نیازش را تامین تامین کند و بارازهدف ما هم کشورهای روسیه وآسیا میانه است که می توانند ارز آوری خوبی برای کشور، استان و شهرستان دهگلان داشته باشد.

 کریمی با اشاره به استعداد بسیارزیاد شهرستان در زمینه گلخانه گفت: کارشناسی مناطق مستعد در قالب ستاد توسعه شرکتهای کشاورزی در روستای بلدستی صورت گرفته و با شناسایی زمین 24 هکتاری با مساحت 10 هکتار مفید که سیاست پلان آن طراحی شده و آب مورد نیاز آن هم که 12 لیتر است باید از سد قوچم تامین شود.

 

 وی اظها داشت: نیاز است مشکلات سر راه این گلخانه در اسرع وقت برداشته شود زیرا با توجه به اینکه منطقه بلدستی جز مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است و حجم سرمایه گذاری این منطقه به صد  میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد که ما می توانیم 20 میلیارد تومان سرمایه گذاری کنیم و این مبلغ از اعتبارات استانی و کشوری با ظرفیت 4 هزار تن وبرای 110 نفر به صورت مستقیم و190 نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال خواهد شد.

 

 کریمی با اشاره به بررسی سه مجتمع گلخانه ای دیگر با ظرفیت 20 هزار تن درشهرستان دهگلان اظهارداشت: در سطح 80 هکتار با 40 هکتار مفید در صورت ایجاد آنها 20 میلیون دلار ارز آوری برای کشور وشهرستان می تواند داشته باشد.

 

وی دیگر مجتمع شهرک گلخانه ای درشهرستان را زمین 30 هکتاری روستای علی آبا مشیر عنوان کرد و بیان داشت: قبلا 10 هکتار این زمین تخصیص داده شده و آب مورد نیاز ان هم از سد سنگ سیاه تامین می شود و اگر مردم به اطمینان برسند که با سرمایه شرکت بعدا به خود آنان واگذار می شود و با ظرفیت حدود 5 هزار تن در صورت موافقت مردم با اینکار ما حاضر به سرمایه گذاری هستیم.

 

 کریمی گفت: زمینهای منابع طبیعی با داشتن آب آب و شیب کم دراستان کردستان کمتر از 10 درصد است در نتیجه سیاست ما به سمت وسوی شهرک های خصوصی است که چند نفر متقاضی اینکار در روستای حاج پمق با سرمایه 13 میلیارد تومانی اقدام به خرید زمین 23 هکتاری با مساحت مفید 14 هکتار و7 هزار تن ظرفیت تولید نموده و برای 500 نفر ایجاد اشتغال خواهد شد.

 

وی اظهار داشت: مجتمع خصوصی گلخانه ای حاج پمق با نیاز150 میلیارد تومان سرمایه گذاری که هم شهرک گلخانه ای وهم شهرک ارزش افزوده است زیرا شهرکها باید ارزش افزوده داشته باشند و در فاز دوم شهرک گلخانه ای صادق آباد هم ارزش افزوده باید داشته باشد.

 

 وی با بیان اینکه مجتمع گلخانه ای صادق آباد یک ماه دیگر و مجتمع خصوصی حاجی پمق سال آینده به زیر کشت خواهند رفت که این بخش کوچکی در توسعه شهرستان است و20 هزار تن مد نظر در با ارز آوری 400 میلیون دلار در شهرستان  دهگلان تحقق یابد.

 

 در پایان نشست ضمن بازدید از شهرک گلخانه ای روستای صادق آباد پرویز اوسطی نماینده مردم شهرستانهای قروه و دهگلان خواستار حل مشکلات این شهرک در سریع ترین زمان برای تولید شد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

کشت گلخانه ایگلخانه روستای صادق آباد

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::