دوشنبه 19 آبان 1399 / 17:46|کد خبر : 3090|گروه : اجتماعی

نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان:

ورود شبکه دلالان و سود جویان باعث کمبود بذر گندم در کشور شد

ورود شبکه دلالان و سود جویان باعث کمبود بذر گندم در کشور شد

نماینده قروه و دهگلان گفت: ورود شبکه سود جویان ودلالان باعث کمبود بذر گندم در سال جاری شده که در بعضی از نقاط کشورهنوز این مشکل حل نشده است.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، پرویزاوسطی نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای کشاورزی شهرستان دهگلان با بیان اینکه بخش کشاورزی قرنهاست که محل تامین معیشت مردم کشورایران، عمدترین نظام حاکم  و اصیل ترین محورتولید در بخشهای مختلف بوده است.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه بخش کشاورزی در ایران حائزاهمیت است اما این بخش به جایگاه واقعی خود با توجه به ظرفیت و پتانسیلی که دارد نرسیده است و در بحث اشتغال، معیشتی و اقتصادی کشاورزی ما جایگاهی ندارد.

 

اوسطی با بیان اینکه طراز بخش کشاورزی و طراز تجاری آن 15 میلیارد دلار با دو سوم واردات و یک سوم آن صادرات است گفت: حق کشاورزی ما این نیست زیرا کشاورزی ما درواقع مظلوم واقع شده هر چند ظرفیت های بالقوه و فراوان دراین بخش نهفته شده که نیاز است آنرا به فعلیت برسانیم.

 

 نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مشکلات و تحریمها در کشورگفت: مجموعه مسئولان کشوری، مسئولان بخش کشاورزی به این نکته واقفند که بخش کشاورزی می تواند در آینده نجات بخش و یکی از بخشهای کمک کننده به توسعه کشور باشد و این هشداردر این شرایط برای ما مفید به فایده واقع شد.

 

 وی با بیان تحول بخش کشاورزی در کشوراظهار داشت: باید به بخش کشاورزی توجه کافی ولازم داشته باشیم و از ظرفیت و فرصت استفاده کنیم تا بتوانیم به آن جایگاه واقعی در این بخش دست یابیم.

 

 اوسطی درادامه گفت: رونق تولید، جهش تولید و تحول در بخش کشاورزی کلید واژه هایی است که همه مسئولان درسطح مجلس، دولت و در سطح مدیران ملی بیان می کنند و باید با تعامل وهمکاری همدیگراین تحول را ایجاد کنیم.

 

 وی با بیان تحول در حوزه کشاورزی اظهار داشت: هر چند در بحث اقتصادی کردن تولید دراین زمینه خوب عمل شده و تولید درحال حاضر در کشوربه صد و هفده میلیارد تن رسیده است و توانستیم تکنو لوژی را به عرصه این بخش وارد کنیم و کشاورزی را اقتصادی کنیم اما متاسفانه منابع پایه تولید را فدا کرده ایم و آب و خاک ما آسیب دیده است که در واقع  کشاورزی ما پایدار نیست.

 

 نماینده قروه و دهگلان گفت: ما باید الگوی توسعه بخش کشاورزی را به سمت و سوی پایداری هدایت کنیم و اگراین پایداری اتفاق نیفتد ممکن است در آینده نه چندان دور با بحران در بخش کشاروزی مواجه شویم.

 

80 درصد واحد های بهره برداری کشاورزی کشور زیر 10 هکتار است

 

 اوسطی درادامه با اشاره به نظام بهره برداری گفت: در کشور80 درصد  واحد های بهره برداری  کشاورزی زیرده هکتاراست هستند که این نوع نظام بهره برداری برای کشوراقتصادی نیست  واین یکی از موانع در بخش کشاورزی است که نیاز است دولت با بسته تشویقی کشاورزان را راغب به یکپارچه نمودن اراضی کشاورزی نماید تا از واحد های خرده دهقانی خارج شویم.

 

 وی با بیان اینکه بخش کشاورزی با 117 میلیون تن تولید وابسته به 19 میلیون تن واردات نهاده ست که در بعضی بخشها وابستگی اساسی و زیر بنائی داریم که این وابستگی در بحث نهادهای دامی شدید است هر چند این مشکل هم یکی دیگر از موانع این بخش است اما با ظرفیت داخلی راهی برای جبران  واردات وجود دارد که با سرمایه گذاری، بها دادن به تولید کننده و مدیریت درست محقق خواهد شد و با اینکار کشاورزان وتولید کنندگان می توانند حجمی بزرگ از واردات را با تولید جبران کنند و کشور را وابستگی نجات دهند.

 

اوسطی بیان داشت در بعضی از کشورهای پیشرفته دنیا 40 درصد صنایع وابسته به بخش کشاورزی است زیرا نیاز است کشاورزی رونق و توسعه یابد و بتواند مواد خام صنایع را تامین کند که در کشورما اینگونه نیست و بجای اینکه کشاورزی را توسعه دهیم به توسعه صنعت پرداخته ایم و اصل سرمایه گذاری در آن جا صورت گرفته هر چند نیاز بوده اما اگرمقداری در بخش کشاورزی سرمایه گذاری می شد کشاورزی ما موفق تراز آلانی بود که هست و می توانست در این شرایط تحریم مشکل ارز کشور را حل کند اما در این بخش سرمایه گذاری اندک و حداقلی صورت گرفته است در حالیکه می توانستیم از محل سرمایه گذاری مردمی، منابع دولت وحتی وارد کردن منابع خارجی سرمایه گداری این بخش را تامین کنیم.

 

 وی با بیان اینکه کار بسیار خوبی برای خرید تضمین قیمت محصولات کشاورزی انجام شده گفت: با توجه به اینکه کشاورز در قیمت گذاری محصولات خود هیچ نقشی نداشت با تلاش در مجلس این قانون رقم خورد که در صورت تایید شورای نگهبان قیمت تضمین محصولات کشاورزی سال زارعی 99 الی هزار و چهارصد بر مبنای این قانون تعیین می شود و قیمت تعیین شده 4 هزار تومان دولت برای گندم هم قطعی نیست که قیمت محصولات کشاورزی باید براساس این قانون  مجدد نرخ گذاری شود و بر اساس قانون جدید قیمتها هم اصلاح خواهد شد.

 

 نماینده قروه و دهگلان با اشاره به کمبود بذر گندم در سال جاری گفت: در حوزه دو شهرستان قروه و دهگلان حدود 3 هزار تن بذر رقم خورد که با ورود شبکه سود جویان و دلالان در شرایط سخت تامین آن قرارگرفتیم هر چند در بعضی از نقاط کشورهنوز این مشکل حل نشده است.

 

 وی با بیان اینکه در کشورما به یک میلیون و صدهزار تن بذر نیار درایم که وزارت جهاد کشاورزی  با برنامه ریزی های که دارد در حوزه بخش دولتی و خصوصی توانسته تنها 378 هزار تن بذر را تامین کند و 700 هزار تن تامین این بذرهمچنان بلا تکلیف است که نیاز است زیر ساختهای دربخش خصوصی که کشاورزان هستند را ایجاد کنیم.

 

 

 نماینده قروه و دهگلان با تاکید بر حل مشکل مکانیزاسیون در دو شهرستان قروه و دهگلان گفت: بیش از 2 هزا نفرمتقاضی کمباین و تراکتور وجود دارد و باتوجه به دغدغه کشاورزان در این زمینه  طی درخواست کتبی به معاون وزیر ضمن اینکه ضریب تخصصی مکانیزاسیون در شهرستان نیازبه کار و نیاز به تزریق ماشین آلات وادوات دارد یک سهیمه ویژه به دو شهرستان اضافه خواهد شد که از مدیر جهاد کشاورزی خواست با توجه به اینکه دهگلان قطب کشاورزی استان است سهمیه مکانیزاسیون نباید جابجا شود که حق کشاورزان این شهرستان است و در این زمینه سعی می شود دو شهرستان تقویت شود.

 

  اوسطی با اشاره به کمبود کودهای شیمیایی با بیان اینکه ناهماهنگی عدم سطح سفارشات به موقع و بحث تحریم و تامین ارز را یکی از این مشکلات عنوان کرد گفت: کود شیمایی پتاسه و فسفاته را نمی توانیم در داخل کشورتولید کنیم وتولید آن حداقلی است اما طرح خود کفایی کودهای  مورد نیاردر سطح وزارتخانه رقم خورده وبرنامه ریزی خوبی انجام شده که در بحث کودهای وارداتی خود کفا شویم و دربحث کود ازته واوره نیاز کشور کاملا تامین شده و صادرات هم داریم.

 

اوسطی از مدیر جها کشاورزی دهگلان خواست بر اساس متصرفات واقعی کشاورزان والگوی کشت در شهرستان و آزمودن خاک در بحث  افزایش کود ازته و اوره نیاز سنجی صورت گیرد که در حوزه تامین کود ازته کشاورزان حداقل در مضیقه نباشند.

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::