جمعه 9 آبان 1399 / 07:17|کد خبر : 3085|گروه : اجتماعی

از قطعی آب شرب تا نبود امکانات بهداشتی و رفاهی/مهاجرت وخالی از سکنه شدن شهر بلبان آباد نتیجه بی توجهی به این شهر

از قطعی آب شرب تا نبود امکانات بهداشتی و رفاهی/مهاجرت وخالی از سکنه شدن شهر بلبان آباد نتیجه بی توجهی به این شهر

بلبان آباد شهری که محروم از مزایای روستایی و امکانات شهری است، نه می توان آن را روستا نامید و نه نشانی از استانداردهای شهری در خود دارد بیش از 200 خانوار شهر بلبان آباد با قطعی پی در پی آب شرب مواجه هستند و بی توجهی به حل این مشکل منجر به کوچ اجباری ساکنان آن به شهرهای اطراف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، شهر بلبان آباد٬ مرکز بخش بلبان آباد واقع در شهرستان دهگلان با جمعیت 4 هزار نفر بنا به گفته ساکنان این شهر چندین ساله به صورت پی در پی آب شرب شهر قطع می شود و با توجه به پیگیریهای مکرر تاکنون هیچ اقدامی برای حل مشکل قطعی آب شرب این شهر صورت نگرفته است.

 

با توجه به اینکه بیش ازسال از ارتقاء آن از روستا به شهر گذشته در تلاطم مشکلات غرق شده و همچنان چهره روستا را به  یدک می کشد مشکلات شهر بلبان آباد تنها به قطعی آب شرب خلاصه نمی شود کمبود مکان ورزشی و خدمات بهداشتی و رفاهی دیگر مشکلات این شهر محروم است هرچند نیاز است که مشکلات شهر پیگیری و حل شود و مدیران ذیربط  نباید پیگیری حل مشکلات دلیل بر کم کاری خود تلقی نمایند.

 

نبود ادارات و بانکها در بخش 21 هزار نفری بزرگترین معضل است که نیاز است برای حل این مشکل تلاش شود و نمایندگی ادارات در مرکز بخش مستقر شوند.

 

مشکل قطعی آب شرب در بخشی از شهر بلبان آباد

 

قطعی آب شرب شهر بلبان آباد دیگر معضلی بسیار بزرگ برای ساکنان این شهر شده تا جایی که این مشکل ساکنان شهر را وادار به کوچ اجباری به شهر دهگلان و شهرهای اطراف نموده است.

 

حسین محمدی یکی از ساکنان شهر بلبان آباد در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 40 درصد شهر با قطعی مداوم آب شرب مواجه شده و طی پیگیریها تاکنون این مشکل حل نشده است.

 

وی در ادامه گفت: مشکل قطعی آب شرب تاکنون باعث مهاجرت چندین خانوار به شهر دهگلان شده است و اگر در اسرع وقت این مشکل حل نشود منجر به کوچ اجباری دیگر خانواده ها به شهر خواهد شد.

 

 ش محمدی یکی از بانوان ساکن شهر بلبان آباد گفت: نصفی از ساکنان شهربا مشکل قطعی آب شرب دست به گریبانند و حدود چند ساله که مسئولین وعده حل این مشکل را داده اند اما تاکنون این وعده عملی نشده است.

 

به گفته وی دیگر مشکل آب شرب تزریق مستقیم از چاه به شبکه مصرف بوده و کلرزنی مناسبی برای آن صورت نمی گیرد.

 

فخرالدین محمدی دیگر شهروند بلبان آبادی در ادامه ضمن نگرانی از این وضعیت گفت: حدود 45 خانوار مسیر بخشداری، مسیرهای خیابان اندیشه و کلانتری این شهر 11 ماه است با قطعی آب شرب دست به گریبان هستند و در حال حاضر آب شرب 45 خانوار اطراف بخشداری به کلی قطع شده است.

 

محمدی در مورد مشکلات شهرش می گوید متاسفانه شهر بلبان آباد تنها از روستا به شهر تغییر نام یافته و هیچگونه مشخصه و امکانات شهری که معرف یک شهر باشد در بلبان آباد وجود ندارد.

 

با ورود به شهر بلبان آباد چیزی که ذهن هر انسانی را به محض ورود شهر به خود مشغول می کند فاضلاب روباز با بوی نامطبوع که بسیار آزار دهنده است.

 

 محمدی یکی از جوانان بلبان آباد در مورد مشکلات شهرش می گوید متاسفانه شهر بلبان آباد تنها از روستا به شهر تغییر نام یافته و هیچگونه مشخصه و امکانات شهری که معرف یک شهر باشد در بلبان آباد وجود ندارد.

 

وی با اشاره به مشکلات شهر بیان داشت: شهر بلبان آباد محروم از همه امکانات تفریحی، ورزشی می باشد که نیاز است مسئولان استان و شهرستان برای رفع محرومیت این شهراقدام نمایند.

 

سیمای روستایی یک شهر

 

در شهر بلبان آباد حتی یک نمایندگی ادارات و دستگاه های دولتی مستقر نشده است و امکاناتی همچون بانک، عابر بانک، کتابخانه، اماکن و فضای ورزشی وجود ندارد

 

احمد محمدی یکی از شهروندان بلبان آباد سیما و منظر این شهر را پس از گذشت 10 سال از ورود به عرصه شهرنشینی کاملاً روستایی توصیف کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولین و اختصاص بیشتر بودجه برای برون رفت از این وضعیت شد.

 

زمین ورزشی فوتبال بلبان آباد/ سرانه فضای ورزش بسیار کم است

 

یاسین بهمنی یکی از ورزشکاران شهر بلبان آباد ضمن گلایه از نبود امکانات ورزشی در شهر بلبان آباد گفت: متاسفانه اعتبارات در بخش ورزشی در این شهر بسیار کم است.

 

وی ضمن گلایه از بی توجهی به ورزش شهر و بخش گفت: هیچگونه امکانات ورزشی در این شهر وجود ندارد و تیم فوتبال ما برای تمرین فوتبال که رقیب تیم ذوالفقار سنندج هستیم باید به سالن ورزشی شهرهای دهگلان و موچش برویم که این تردد علاوه برسختی و مشکلات انگیزه ورزش را از ما گرفته است.

 

زمین ورزشی شهر بلبان آباد

 

محمدی یکی دیگر از ورزشکاران شهر بلبان آباد بیان داشت: در بلبان آباد علاوه برمشکلات عدیده متاسفانه زمینی که برای چمن ورزشی در نظر گرفته شده به امان خدا رها شده و به جایگاه فضولات حیوانی تبدیل شده است و کسی نیست که پاسخگوی مشکلات ورزشی برای جوانان شهر باشد.

 

فاضلاب شهر همچنان روباز است

 

فاضلاب بلبان آباد به صورت روباز در داخل کوچه ها جاری است و مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است مردم می گویند اگر امکانات شهر شامل ما نمی شود می خواهیم به شرایط روستا برگردیم.

 

در شهر بلبان‌آباد هیچ کتابخانه‌ای وجود ندارد پروژه مربوط به احداث کتابخانه شهر بلبان‌آباد در فضایی به مساحت هزار و 500 متر مربع و با زیربنای 780 متر و در دو طبقه طراحی شده است.

 

تنها کتابخانه شهر بلبان آباد

 

 

شهر بلبان آباد با وجود افراد تحصیلکرده و با وجود تعدد فرهنگیان از داشتن کتابخانه کاملا محروم است و هیچ مرکز مطالعه ای در این شهر با جمعیت 4هزار نفر وجود ندارد که با توجه به وضعیت شهر فرهنگی بلبان آباد و نیاز به فضاهای کتابخوانی، تسریع در ساخت این پروژه بسیار مهم است.

 

 کتابخانه شهر بلبان آباد

پروژه‌های نیمه‌ تمام کتابخانه عمومی شهر بلبان‌آباد که احداث آنها از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 9 سال 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در زیر خاک مدفون شداست.

 

وجود باجه بانکی حق مردم بخش بلبان آباد است

 

در راستای ایجاد باجه بانک کشاورزی بلبان آباد باتوجه به اینکه شهر بلبان آباد در سال های دهه 70 الی 80 دارای شعبه بانک کشاورزی بود و در سال 80 به بهانه عدم بهره دهی توسط مسئولین وقت بانک کشاورزی استان اقدام به لغو شعبه بانک در سال80 نمود.

 

از سال 80 اعضای شورای اسلامی، بخشداری و فرمانداری مکرر پیگیر مجدد شعبه بانک شدند و علیرغم پیگیریهای فرماندار، شورا و بخشدار بلبان آباد در سال 95 مدیر شعب بانک کشاورزی استان کردستان متقاعد گردید باجه ای در شهر بلبان آباد مستقر نماید.

 

تعطیلی بانک کشاورزی

یکی از شهروندان بلبان آباد گفت: باجه در بیست و دوم بهمن 95 افتتاح و در ۱۶اسفند ماه تعطیل گردید که علت تعطیلی را عدم بهره دهی عنوان کردند در کجای دنیا طی ۲۴ روز بنگاههای اقتصادی به بهره دهی کامل می رسند پس  آیا تعطیلی این باجه غیر منصفانه به نظر می رسد که لازم است در این خصوص تجدید نظر گردد.

 

تنها تابلوی بلبان آباد از روستا به شهر تغییر کرده است اما خدمات رفاهی، زیرساخت ها و تجهیز شهر و امکانات شهری در حد خیلی ناچیز است.

 

هرچند دولتها معیار ارتقای روستاها به شهر را تا حد زیادی تقلیل دادند و بر همین اساس بسیاری از روستاهای کشور به راحتی به شهر تبدیل شدند ولی امرو تنها اسم شهر را یدک می کشند و هیچ زیرساخت شهری و یا رنگ و بوی شهر بودن بر این مناطق حاکم نیست.

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::