شنبه 12 مهر 1399 / 05:57|کد خبر : 3065|گروه : اجتماعی

گزارش /

نارضایتی مردم کردستان از وضعیت نا امن جاده ها/ جاده های کردستان قتلگاه انسانی

نارضایتی مردم کردستان از وضعیت نا امن جاده ها/ جاده های کردستان قتلگاه انسانی

متاسفانه جاده های کردستان هر روز در حال قربانی گرفتن هستند که بنا به گفته رانندگان مسیر دهگلان، سنندج دست اندازهای موجود در جاده در بعضی از مسیرها رانندگان را به سوی پیچ های مرگ هدایت می کنند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، سیستم حمل و نقل اغلب به عنوان سیستم حیاتی جامعه مدرن توصیف می شود جاده ها بخش اساسی این سیستم را برای حمل و نقل مسافر و حمل بار تشکیل می دهند هر چند نقش جاده در سیستم حمل و نقل اساسی است جوامع مدرن به حمل و نقل جاده ای کارآمد و قابل اعتماد بستگی دارند در صورت خراب شدن سیستم، عواقب آن بسیار شدید بوده و تأثیر فوری خواهد داشت.

 

یکى ازعوامل مهم در توسعه اقتصادى هر منطقه ایجاد و نگهدارى شبکه راهها مى‏باشد که در بهبود بخشیدن به وضع بازرگانى، صنعتى و کشاورزى حائز اهمیت است وهمچنین  راه ها مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید و رشد صنعتی و گردشگری یک منطقه با راه های مناسب چندین برابر می شود و دروازه های پیشرفت به روی منطقه گشوده خواهد شد.

 

با توجه به اینکه موقعیت مواصلاتی استان کردستان و شهرستان دهگلان باعث شده که تردد حجم بسیار بالایی از خود روهای عبوری در این مسیر انجام گیرد اما وضعیت نا مناسب جاده هادر اکثر جاده های کردستان باعث وقوع حوادث و سوانح جاده ای وفوت مسافران در این استان شده است.

 

هر چند با سرمایه گذاری کلان در زیرساخت ها و تجهیزات حمل و نقل و همچنین توسعه مهارت های حمل و نقل موفقیت های راهبردی در زمینه رشد و توسعه اقتصادی کشور ایجاد می گردد و جوامعی که در این مسئله حیاتی سرمایه گذاری نکنند و آن را به اهمال و فراموشی بسپارند، اندک اندک از قافله پیشرفت و توسعه به دور می مانند و حتی برای رفع نیازهای اولیه خود نیز، نیازمند دیگر کشورها می گردند.

 

 مردم استان کردستان از وضعیت نامناسب و نا امن جاده به شدت نگران هستند و رنج می برند درحالیکه نیاز است دولتمردان به این مشکلات به جد پیگیر باشند اما گویا این موضع را به فراموشی کامل سپرده اند.

 

متاسفانه جاده های کردستان هر روز در حال قربانی گرفتن هستند که بنا به گفته رانندگان مسیر دهگلان، سنندج دست اندازهای موجود در جاده در بعضی از مسیرها رانندگان رابه سوی پیچهای مرگ هدایت می کند.

 

روزی نیست که در استان کردستان خصوصا مسیر سنندج به همدان شاهد حادثه تلخ جاده ای نباشیم که براستی این حوادث جاده ای کام مردم را تلخ نموده هرچند نقش عوامل انسانی و نقص ایمنی خودرویی شاید دخیل باشند اما این به وضوح عیان است که قاتل درجه یک در کردستان جاده های نامناسب و غیر استاندارد در این استان است.

 

گستردگی منحصر به فرد فعالیت ها و تحولات سریع فن آوری که در بخش حمل و نقل انجام می گیرد  سبب شده است که  ارتباط میان آن و توسعه اقتصادی و اجتماعی حساس و پیچیده شود و با توجه به اینکه حمل و نقل «نیروی محرکه توسعه» هر کشور و جامعه ای می باشد و کارآمدی و توانمندی آن زمینه ساز توسعه همه جانبه می شود زیرا حمل ونقل و ارتباطات در مناسبات اجتماعی و اقتصادی جهان امروز نقش و جایگاه ویژه ای دارد.

 

موقعیت مهم مواصلاتی استان کردستان سبب شده است تا حجم بالایی از خودروهای عمومی و باری تردد کنند در صورتیکه  از لحاظ زیر ساختی جاده های کردستان برای این همه تردد  نامناسب است و هرساله شاهد سوانح جاده ای فراوان منجر به فوت در این مسیرها هستیم.

  

ما هر روزه در شهرستان های کردستان شاهد داغدار شدن بسیاری از خانواده ها هستیم که در جاده های مواصلاتی استان جان خود را از دست می دهند و این مسائل و مشکلات می طلبد که مسئولان نسبت به جاده های مواصلاتی کردستان توجه و اهتمام جدی داشته باشند و با برنامه ریزی و جذب اعتبارات و ایمن سازی این مسیرها از بروز حوادث ناگوار جلوگیری نمایند و راه را برای توسعه استان هموار کنند.

 

احمد محمدی یکی از رانندگان مسیر دهگلان به سنندج  با بیان اینکه حدود 30 ساله راننده مینی بوس و تاکسی برون شهری دراین مسیر است، گفت: با توجه به اینکه جاده دهگلان سنندج جاده بین المللی است اما متاسفانه مسئولان هیچ گونه رسیدگی به آن نمی کنند و اصلا برایشان هم مهم نیست.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه این جاده مسیر کامیونهای باری برای حمل بار به کشورعراق است کم عرض بودن و وجود دست انداز و و ضعیت نامناسب باعث حوادث جاده ای و فوت مسافران می شود.

 

احمدی یکی دیگر از رانندگان در جواب سوال خبرنگار ما با بیان اینکه وضعیت نامناسب جاده ای را از طریق مسئولان پیگیری کرده اید گفت: چندین بار این مشکل را به گوش مسئولان استان و شهرستان دهگلان رسانده ایم اما متاسفانه انگار اصلا برایشان مهم نبوده و کسی در این زمینه جوابگو نبوده و نیست.

 

قادری دیگر راننده این مسیر بیان داشت: از دهگلان تا سنندج دست انداز بسیاری وجود دارد جلوبندی خودرو ما به کلی خراب شده که هزینه زیادی برای ما دارد درحقیقت وضعیت علائم ایمنی جاده ای هم مناسب نیست.

  

وی وضعیت جاده‌های کردستان را قتلگاه انسانی بیان کرد و گفت: متأسفانه هر ساله ما در این جاده‌ها شاهد کشته شدن افراد هستیم که این وضیعت آسیب بسیار بزرگی برای استان و شهرستان است.

 

محمد صدیق میرکی دیگر راننده مسیری دهگلان به سندج  اظهار داشت: در گردنه صلوات آباد جاده با خطر ریزش کوه دست به گریبان است در گذشته اگر ریزش کوه مشاهده می شد فورا توسط راهداری جاده بسته می شد و سنگهای در حال ریزش برداشته می شد اما آلان تا کوه ریزش نکند و بر سر مسافران و خانواده ها آوار نشود کسی به فکر برداشتن سنگهای در حال ریزش نیست و اصلا برایشان مهم نیست.

 هر چند بارها در جلسات متعدد استانی و شهرستانی شاید این موضوع مطرح بوده اما  فقط در حد برگزاری جلسه  بدون خروجی بوده که آلان مردم  استان و مسافران به این استان با این مشکل و معضل جاده ای دست به گریبانند.

 

حال با این تفاسیر متوجه می شویم یکی از راه های اصلی حمل و نقل که عمده ترین وظیفه را در کشور ما بر عهده دارد جاده ها هستند زیرا جاده و راه سالم، از نعمت های بسیار مهمی به شمار می آید که در تأمین امنیت حمل و نقل  تأثیر به سزایی دارد و راه سالم، یکی از عوامل مهم در حمل و نقل بار و مسافر و کنترل مرگ و میر و تصادف در جاده هاست.

 

این انتظار سالیان سال مردم استان کردستان است که مسئولان با همت وعزم جدی  پای کار باشند اما بی توجهی از سوی مسئولان به مردم نگران کننده بوده و جای تاسف دارد.

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::