سه شنبه 25 شهریور 1399 / 06:51|کد خبر : 3045|گروه : اجتماعی

چشم امید اقشار کم در آمد برای خانه دار شدن/ بخش مسکن همچون کلافی سردرگم درانتظار روزنه امید برای باز شدن است

چشم امید اقشار کم در آمد برای خانه دار شدن/ بخش مسکن همچون کلافی سردرگم درانتظار روزنه امید برای باز شدن است

چند سالی است که بخش مسکن همچون کلافی سردرگم درانتظار روزنه امید برای باز شدن است اما تا به امروز نه وام مسکن توانسته دوای درد این روزهای پرالتهاب بازار مسکن باشد و نه مسکن مهر آنطور که باید آرزوی خانه دار شدن بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه را محقق کند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، سرپناه داشتن از نیازهای اولیه هر خانواده ای است که در جامعه کنونی و تورم حاکم بر آن بیشتر به یک آرزو تبدیل شده است تا یک خواسته و نیاز اولیه؛ مسکنی که از هر دولت به دولت دیگر با نام و نشان و طرحی نو روی کار می‌آید و بعد از مدتی آزمون و خطایش را پس می‌دهد و در نیمه راه رها می‌شود.

 

هر چند که پروژه مسکن مهر از ابتدا با مشکلاتی نظیر برنامه ریزی، کیفیت، جانمایی و ... همراه بود اما بسیاری از اقشار کم درآمد برای خانه دار شدن چشم امید به این پروژه دارند، پروژه ای که به دست فراموشی سپرده شده است.

 

یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر بود که علاوه بر خانه دار شدن بسیاری از خانواده‌های فاقد مسکن به ویژه اقشار کم درآمد جامعه، موجب تعادل در قیمت زمین و مسکن در کشور شد که با پایان یافتن این دولت متأسفانه واحدهای تکمیل نشده مسکن مهر نیز به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته به فراموشی سپرده شد و متقاضیان چشم انتظار توجه مسئولان مربوطه برای بسته شدن و تکمیل پرونده مسکن مهرهستند.

 

چند سالی است که بخش مسکن همچون کلافی سردرگم درانتظار روزنه امید برای باز شدن است اما تا به امروز نه وام مسکن توانسته دوای درد این روزهای پرالتهاب بازار مسکن باشد و نه مسکن مهر آنطور که باید آرزوی خانه دار شدن بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه را محقق کند.

 

تعاونی مسکن مهر 25 شهر دهگلان در سال 92  با 150 اعضا تشکیل شد و هرکدام از اعضا مبلغ  10 الی 20 میلیون تومان به حساب تعاونی واریز می کنند به امید اینکه بانک تجارت تسهیلاتی برای ساخت این 150 واحد پرداخت نماید که نه تنها این بانک بلکه دیگر بانکها حاضر به پرداخت وام برای این تعاونی نشدند.

متاسفانه تعاونی های مسکن مهر25 در شهرستان دهگلان سر بی مهر برداشته و مدیرعامل، هیئت مدیره، اعضاء از داشتن خانه و سرپناه محروم هستند و اگر این روند ادامه داشته باشد اعضا مجبورند برای دادخواهی راهی محاکم قضایی شوند.

 

حال این پرسش مطرح است که مشکل اصلی این همه نابسامانی در بخش مسکن کجاست؟ چرا تاکنون راهکارهای اعمال شده همچون اعطای وام مسکن از سوی متولیان دراین بخش نتوانسته چرخ بازار را به حرکت در آورد؟

 

 یکی ازاعضای این تعاونی می گوید از اول تشکیل تعاونی هر کدام از اعضا 10 میلیون واریز کردیم که تا سقف 30 تومان هم اضافه شد اما آلان هئیت مدیره می گویند باید این ملیغ به 40 میلیون تومان برسد که ماباید دوباره 10 میلیون تومان دیگر واریز کنیم.

 

اعضای تعاونی پروژه مسکن مهر 25 طی تماس تلفنی با خبرنگار ما بیان داشتند متاسفانه قریب به 10 سال یا بیشتر هیئت مدیره به اعضاء قول داده اند که به زودی واحدها را در اختیار اعضا قرار دهند اما هرساله  فقط از اعضا پول خواستند و نه تنها هیچکاری انجام نشده بلکه جواب دقیق وصریح نمی دهند وبا وعده های امروز وفردا ما را سردرگم نموده اند.

 

یک از اعضای پروژه مسکن مهر دهگلان  گفت: در زمان تشکیل تعاونی هریک از اعضا 20 میلیون تومان پول به حساب تعاونی واریز کردند که برای پروژه هیچکاری تاکنون انجام نشده و بخاطر اینکه صدای اعضا درنیاید هر چند روز یکبار چند آجر روهم می چینند که در حقیقت پروژه به امان خدا رها شده است.

 

 یکی دیگر از اعضای این پروژه ضمن ابراز نگرانی ازعدم  شفاف سازی هیئت مدیره گفت: بارها ازهیئت مدیره خواسته شده که مبلغ واریزی هرکدام از اعضا باید مشخص باشد که هیچگونه توجهی به حرف اعضا نمی کنند گویا خودشان مشکل مسکن ندارند و بدون سرپناه بودن ما برایشان زیاد مهم نیست.

 

یکی دیگر از اعضا ضمن انتقاد شدید از مسئولان ذیربط شهرستان با بیان اینکه 150 واحد مسکن بعد از 10 سال به امان خدا رها شده نیاز است مبلغ واریزشده در حساب هیئت مدیره شفاف سازی شود زیرا هرروز از ما درخواست مبلغ می شود آیا ما حق نداریم از وضعیت مسکنی که به ما تعلق می گیرد با خبر باشیم.

 

دیگر اعضای این پروژه  گفت: اگر قرار است واحدهای مسکن مهر توسط دولت  ساخت وساز شود چرا دولت هیچکاری برای این قشر بی سرپناه انجام نمیدهد  زیرا قرار بود تا پایان سال 99  این واحدها  تحویل ما شود که فکر نکنم تا 10 سال دیگر تحویل داده شود.

 

رویای خانه دار شدن خانواده‌های فاقد مسکن

یکی دیگر از اعضا تعاونی مسکن مهر دهگلان بیان داشت: متاسفانه نه تنها من بلکه بسیار دیگری از ثبت نام کنندگان با این مشکل مواجه شدند و کسی هم پاسخگو نیست چرا که نه تنها خانه ای تحویل نگرفته ام بلکه دارم پول زور پرداخت می کنم

 

مسکن مهر با اینکه در نوع خود یک پروژه و طرح خوب به نظر می رسد و زمینه خانه دار شدن افراد بسیاری را در کشور به ویژه قشر کم توان و آسیب پذیر فراهم کرد اما به دلیل عدم نظارت و برنامه ریزی درست با مشکلات بسیاری مواجه شده است.

 

هرچند متقاضیان واحدهای باقی مانده با گذشت سالیان سال و پرداختن هزینه‌های خود، چشم انتظار به بهره برداری رسیدن واحدهای مسکن مهرهستند چرا که دیگر قادر به پرداخت هزینه‌های سنگین اجاره بها نیستند...

 

نامناسب بودن زمین‌های مسکن مهر و دوری آنها از مراکز شهری، ناهمگونی اعضا به لحاظ توانایی مالی و تامین آورده شخصی، تصدی افراد غیر متخصص و غیر فنی به عنوان اعضای هیات مدیره و مدیرعامل تعاونی‌های مسکن مهر، ناتوانی سیستم اداری در ساماندهی و پاسخگویی به نیازهای تعاونی‌ها، بی اعتمادی منابع بانکی نسبت به تعاونی‌های گسترده با اعضای ناهمگون از جمله ایرادهایی بود که برخی از متخصصین و کارشناسان نسبت به طرح مسکن مهر وارد می‌کردند.

 

براستی توقف چند ساله سپردن این پروژه عظیم به دست افرادی که کننده کار نبوده و یا موجب اتلاف زمان شده اند را چه کسی بر گردن خواهد گرفت؟ مردمی که بیش از ۱۰ سال است منتظر خانه دار شدن هستند حال چگونه در میان انبوه هزینه های سنگین زندگی باید جوابگوی خانواده خود باشند؟

یکی ازاعضا که از اقشار متوسط جامعه با 3 فرزند به ما گفت : چندین سال است که اجاره نشین است و ماهیانه 500 هزار تومان پول اجاره میدهد و فکر نکنم به آسانی موفق به تحویل این واحد مسکن شوم..

 

وی بیان داشت: تمام دلخوشی از ثبت نام مسکن مهر این بوده که خانه دار می شویم و سرپناهی برای خودمان خواهیم داشت اما متاسفانه تاکنون این آرزوی ما محقق نشده است ورفاهی برای ساكنین این مناطق طراحی نشده است

 

وی با ابراز نارضایتی از عملکرد هئیت مدیره تعاونی مسکن مهر افزود: ما مدت ها ست منتظرتحویل واحد خود هستیم اما تنها با اسکلت فلزی و دیوار چینی که شاید در حدود 10 میلیون تومان بیشترهزینه نشده است مواجه شدیم .

 

یکی دیگر از متضررین این پروژه از اقشار پایین و کم درآمد جامعه است که با داشتن چند فرزند سالها در پی داشتن خانه و سرپناه دویده است اما همچنان اجاره نشین است  ماهیانه 450 هزار تومان پول اجاره می دهد و به گفته خودش به سختی و با قرض توانسته 20 میلیون تومان داده اولیه را پرداخت کند این در حالی است که با ساختمانی بدون هیچ ساخت و سازی روبرو شده است که نه راه پس دارد که بدهی خود را پس بگیرد و نه کسی حاضر می شود این واحد را از وی بخرد.

 

اما سوال اینجاست که چرا این پروژه تا کنون نتوانسته به پایان برسید و علت اینکه اعضاء بدون اطلاع از برخی تصمیم گیری های هیئت مدیره در بلاتکلیفی محض به سر می برند چیست؟!

 

پروژه ای که فقط پول می بلعد و سیر نمی شود

با توجه به اینکه از سوی  اعضا مبلغ واریزی در حد 20 الی 40 میلیون تومان به حساب تعاونی واریز شده است، اما هیچ تعهدی از سوی هیئت مدیره وجود نداشته و کسی هم اراده‌ای برای پیگیری مشکل متقاضیان مسکن مهر ندارد.

 

امیدواریم مدیران در شهرستان و استان صدای این قشر از جامعه، که آرزوی خانه ‌دار شدن آن‌ها امروز به معضلی جدی تبدیل شده و امنیت روانی آن ها را با مخاطره روبرو کرده است بشنود و فکری اساسی برای رفع دغدغه‌های اساسی مردم انجام دهند..

 

نکته پایانی اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها قرار بود پروژه مسکن مهر در کشور فرصتی برای خانه ‌دار شدن بی‌خانمان‌ها باشد اما با مشکلات زیرساختی عظیمی که در اکثر این مجموعه‌ها وجود دارد، امروز مردم بی‌ مهری مسکن مهر را شاهد هستند انگار هیچ‌ کس قرار نیست به درد مردم رنج ‌دیده در این قصه توجه کند در حالی که در تمامی عرصه‌های این مردم حضور داشته و دارند و ضروری است امروزهم مسئولان صدای این مردم مظلوم را بشنود و حالا مشکلاتشان باشند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::