یکشنبه 23 شهریور 1399 / 12:50|کد خبر : 3044|گروه : اجتماعی

در نشست حل مشکل آب شرب روستای گردمیران سفلی عنوان شد:

60درصد مشکل کم آبی ناشی از عدم مدیریت است/ انتقال آب مجتمع باشماق به گردمیران ایجاد نوعی تنش است

60درصد مشکل کم آبی ناشی از عدم مدیریت است/ انتقال آب مجتمع باشماق به گردمیران ایجاد نوعی تنش است

رئیس شورای بخش بلبان آباد گفتت: این تصمیم بر چه اساسی اتخاذ شده که روستای باشماق و جوانمرد آباد مشکل کم آبی ندارند در حالیکه اگر مشکل کم آبی در این دو روستا وجود ندارد چرا ساعت 10 شب تا ساعت 8 صبح منبع ذخیره قطع می شود.

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، روستاهای گردامیرن علیا و سفلی از سال 93 تاکنون با مشکل بی آب دست و پنجه نرم می کنند و ساکنان این روستاها بارها از طریق رسانه نگرانی خود را جهت حل این مشکل به گوش مسئولان استان و شهرستان رسانده اند اما این مشکل همچنان به قوت خود باقی است تا اینکه اداره آب و فاضلاب طیق کارشناسی انجام شده تصمیم به انتقال آب شرب مجتمع باشماق به گردمیران را می گیرد که این موضوع موجب اعتراض اهالی روستاهای باشماق و جوانمرد آباد شده است.

 

با توجه به اینکه روستای باشماق و جوانمرد آباد از مشکل بی رنج می برند اما در سال 97 اقدام به حفر چاه آب شرب برای دو روستا می شود و بنا به دلایل کمبود اعتبار چاه مذکور راکد و بدون استفاده بوده که تنها مقدار کمی آب به چاه روستا تزریق می شود اما امروز تصمیم به آن انتقال ان گرفته می شود که این انتقال نارضایتی و اعتراض مردم روستا های باشماق و جوانمرد آباد را در پی دارد که می گویند چرا برای 200 متر فاصله از چاه تا روستای باشماق اعتبار نبود اما آلان برای 14 کیلومتر فاصله تا گردمیران سفلی اعتبار موجود است.

 

 با توجه به موضوع نگرانی و نارضایتی مردم باشماق و جوانمرد آباد در این مورد نشستی با حضور اعضای شورای تامین، امام جمعه دهگلان، ائمه جمعه، دهیاران و شوراهای روستای گردامیران سفلی، باشماق و جوانمرد آباد در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

 

در این نشست شمس فرماندار دهگلان با بیان اینکه در این شرایط نیاز است مردم  روستاهای باشماق و جوانمرد آباد با تعاون و همکاری کمک حال در رفع مشکل کم آبی روستای گردمیران سفلی باشند گفت: با توجه به اینکه مجتمع آب روستای باشماق در کاسه سد سنگ سیاه قرار گرفته چاه و زمینهای اطراف چاه آب توسط آبفای شهرستان تملک شده و با توجه به کارشناسی انجام شده حل مشکل کم آبی روستای گردمیران سفلی از این مجتمع تامین شود هر چند اولویت ما تامین آب روستاهای باشماق و جوانمرد آباد خواهد بود.

 

وی در ادامه گفت: در طول سنوات آینده با توجه به انتقال آب سد آزاد به سد قوچم 360 روستای منطقه از آب سالم و بهداشتی برخوردار می شوند که 60 درصد آب سد برای تامین آب شرب و 40 درصد نیز برای مصرف کشاروزی منطقه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

حل مشکلات تنها به جلسات ختم می شود

 

در ادامه جوانمردی عضو شورای اسلامی روستای جوانمرد آباد با بیان اینکه حدود چند ساله بسیج سازندگی منبع ذخیره آب شرب در این روستا احداث نموده که اداره آب و فاضلاب تاکنون پیگیر این موضوع نبوده و با وجود مشکلات عدیدهدر روستا مشکل کم آبی مشکلی بسیار ناچیز در مقابل دیگر مشکلات است و امروز هم در این نشست انتظار نداریم که مشکل ما حل شود زیرا حل مشکلات گویا تنها به جلسات ختم می شود و عملا هیچ کاری انجام نمی شود.

 

انتقال آب مجتمع باشماق به گردمیران ایجاد نوعی تنش است

 

مسعود مفاخری عضو شورای بخش بلبان آباد و عضو شورای روستای باشماق با بیان اینکه حدود 20 ساله مردم روستای باشماق از بی آبی رنج می برند گفت: نارضایتی ما از انتقال آب از این مجتمع به روستای گردمیران این است که چرا در طول 3 سال چاه حفر شده اداره آب و فاضلاب شهرستان نتوانست 3 کیلومتری خط انتقال به روستای باشماق را انجام دهد اما امروز حاضر است طول 14 کیلومتری به روستای گردمیران سفلی را لوله گزاری کند.

 

 وی افزود: اگر در سنوات قبل آبفای مشکل ما را حل می کرد امروز مردم ما هیچگونه نگرانی و نارضایتی برای انتقال آب به گردمیران نداشتند اما نگرانی ما این است که چاه آبی که برای روستاهای باشماق و جوانمرد آباد حفر شده هنوز راه اندازی نشده حال بر چه اساسی باید به گردمیران انتقال داده شود که این اقدام خودش باعث تنش در منطقه می شود.

 

 وی در ادامه اظهار داشت: این تصمیم برچه اساسی اتخاذ شده که روستای باشماق و جوانمرد آباد مشکل  کم آبی ندارند در حالیکه اگر مشکل کم آبی در این دو روستا وجود ندارد چرا ساعت 10 شب تا ساعت 8 صبح منبع ذخیره قطع می شود.

 

مفاخری گفت: اعتراض و نارضایتی مردم از انتقال آب این مجتمع به روستای گردمیران به حق است زیرا به علت کم آبی جمعیت 2 هزار نفری روستا به 1800 نفر کاهش یافته و خانواده ها به شهر مهاجرت کرده اند آیا درست است که آب شرب مورد نیاز دو روستا که جمعیتی بالغ بر 2 هزار و 500 نفر دارند به روستای دیگر منتقل شود که به نظرم این اقدام به نوعی ایجاد تنش می کند و این نوع مدیریت هم مدیریت نیست

 

عضو شورای روستای باشماق ضمن تشکر از بخشدار بلبان آباد گفت: پیگیری حل مشکلات و آسفالت جاده روستا باعث رضایت مندی مردم این روستا از بخشداری است که همیشه و در شرایط سخت کمک حال مردم روستاهای بخش بوده اند.

 

60 درصد مشکل کم آبی ناشی از عدم مدیریت است

 

 ماموستا صفری امام جمعه و جماعت روستای گردمیران سفلی با بیان اینکه 60 درصد مشکل کم آبی  روستاهای شهرستان ناشی ازعدم مدیریت و تنها 40 درصد ما در این زمینه مشکل داریم گفت: پس چرا وقتی مشکل به فرمانداری و بخشداری اطلاع داده می شود پس از پیگیری در طول یک هفته فشار آب بسیار زیاد است اما بعد از تمام شدن اعتراض دوباره قطعی آب به جای اول بر می گردد.

 

 وی در ادامه گفت: این مشکل باید به صورت ریشه ای حل شود که آیا مشکل از اداره آب و یا از آب بان است زیرا زمانی که مردم شهر بلبان آباد و روستای نبی آباد از این مجتمع استفاده می کردند آلان حدود چند ساله استفاده بلبان آباد روستای نبی آباد از این مجتمع جدا شده اما همچنان این مشکل پا برجاست که به طور قطع ناشی ازعدم مدیریت است.

 

ماموستا صفری گفت: مردم روستای گردمیران دامدار و کشاورز هستند و با توجه به اینکه آب ماده حیاتی است این روستا در شبانه روز با 12 ساعت قطعی آب شرب مواجه هستند زیرا اگر این مشکل حل نشود باعث مهاجرت مردم به شهر خواهد شد که این خود معضلی حل نشدنی است که باعث حاشیه نشینی و دیگر معضلات اجتماعی خواهد شد.

4 الی 5 ساعت در روستا آب وجود دارد

 

جوانمردی عضو شورای روستای جوانمرد آباد هم با بیان اینکه این روستا در روز 4 الی 5 ساعت آب دارد گفت: دو روستای باشماق و جوانمرد آباد با وجود 2 هزار و 500 نفر جمعیت که اکثر جوانان بیکار از طریق دامداری امرار معاش می کنند بدون شک 3 هزار و 500 راس دام هم نیاز به آب دارند که باید از همین آب تامین شود.

 

 3 میلیارد برای عمران روستاهای بخش بلبان آباد هزینه شده است

 

عباس ارشدی بخشدار بلبان آباد با بیان اینکه در سال 98 حدود 3 میلیارد تومان در بحث عمرانی بخش بلبان آباد هزینه شده است گفت: یک میلیارد تومان از خود یاری مردم بخش بوده و در روستای باشماق هم مبلغ 200 میلیون تومان اعتباز هزینه شده است.

 

 وی با اشاره به انتقال آب به روستای گردمیران از مجتمع باشماق گفت: در چند سال اخیر با توجه به تحریمهای ظالمانه مدیران ادارات, خصوصا ادارات خدمات رسان با کمترین اعتبارات خدمت نموده و در این راستا با هدف رفع مشکل کمبود آب شرب روستاهای باشماق و جوانمرد آباد به صورت جهادی و بدون هیچگونه اعتبار، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیازبه طول 6کیلومتر خط انتقال و ایستگاه پمپاژ آن در دست اقدام می باشد وبا اجرای پروژه ساکنان روستای گردمیران سفلی از مازاد آب شرب آن بهره مند خواهند شد.

 

مشکل کم آبی شهرستان دهگلان با وجود 3 سد به راحتی حل خواهد شد

 

امام جمعه دهگلان در ادامه با بیان اینکه آنچه که وظیفه ماست باید در راستای خدمت به مردم انجام دهیم اظهارداشت: مشکل مدیریت ما تنها در موضوع آب نیست بلکه در همه زمینه ها مشکل مدیریت داریم و نباید در این موضوع فضایی ایجاد شود که مردم روستاها مقابل هم قرار گیرند و با توجه به اینکه موضوع آب مسئله حیاتی است و با وجود سه در شهرستان براحتی میتوان مشکل کم آبی شهرستان را رفع کرد.

 

مردم روستا قادر به جمع آوری 100 میلیون تومان برای حل مشکل آب شرب هستند

 

 کورش عزتی دهیار روستای گردمیران سفلی ضمن تشکر و قدر دانی از پیگیری بخشدار بلبان آباد گفت: روستای گردمیران در سال 3 ماه با مشکل کم آبی مواجه هستیم اما این جای سوال است که این مشکل یا سرقت آب و یا ناشی از مدیریت صحیح است که در حقیقت برای مردم روستا مجهول است هر چند درخواست ما  کمک برای حل این مشکل از مجتمع باشماق است در حالیکه مردم روستا حاضرند هر خانواده مبلغ 500 هزار تومان خودیاری کمک کنند که قادر به جمع آوری 100 میلیون تومان از مردم روستا برای حل این مشکل هستیم.

چشمه داخل روستا برای مصرف مردم  بهسازی شود

 

عزتی عضو شورای روستای گردمیران سفلی با بیان اینکه چشمه داخل روستای دارای دواینج آب است که می تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد خواستار شفافیت دلیل قطعی آب روستای گردمیران از این مجتمع شد و گفت: چرا آب شرب شهر بلبان آباد و گردمیران علیا که از این مجتمع استفاده می کنند قطع نمی شود.

 

چشمه روستا جوابگوی این روستا نیست

 

 باقری رئیس آب و فاضلاب شهرستان دهگلان با بیان اینکه چشمه داخل روستای نیاز به اعتبار برای بهسازی، برق و ایستگاه پمپاژ داشته و دبی آنچنانی ندارد که صورت هزینه هم این چشمه پاسخگوی مشکل کم آبی مردم روستا حل نخواهد شد.

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::