جمعه 14 شهریور 1399 / 09:13|کد خبر : 3034|گروه : اجتماعی

گزارش/

کار آفرینی کلید ایجاد اشتغال و يك مكانيزم اساسي در توسعه اقتصادي هر کشور است

کار آفرینی کلید ایجاد اشتغال و يك مكانيزم اساسي در توسعه اقتصادي هر کشور است

کارآفرینی کلید ایجاد اشتغال، رفع مشکل بیکاری و توسعه اقتصادی جامعه‌ است و باید در سیاست های راهبردی حوزه رونق تولید به این مولفه توجه بیشتری شود.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، یکی از ابزار های مهم برای برنامه ریزی و رسیدن به توسعه جوامع روستایی، کارآفرینی است که امروزه با توجه به مشکلات موجود در این جوامع، توجه و تأکید بر کارآفرینی روستایی، اهمیت زیادی دارد زیرا کارآفرینی می تواند با خلق فرصت های جدید اشتغال و درآمد، نقش مؤثری در بهبود وضع اقتصادی و معیشتی روستا ها داشته باشد.

 

کارآفرینی کلید ایجاد اشتغال، رفع مشکل بیکاری و توسعه اقتصادی جامعه‌ است و باید در سیاست های راهبردی حوزه رونق تولید به این مولفه توجه بیشتری شود و با توجه به اینکه عزت واستقلال هر کشور با تولید و خود کفایی فراهم می شود بنابراین راه رسیدن به بی نیازی و استقلال از تولید می گذرد به همین دلیل نیز باید تولید کننده مورد حمایت و توجه قرار گیرد.

 

كارآفرينان به واسطه ويژگي‌ها و قابليت‌هايي كه دارند از عوامل مهم رشد و توسعه اقتصادي محسوب مي‌شوند. امروزه بسياري از كشورها اعم از توسعه يافته و در حال توسعه به نقش و اهميت كارآفريني در رشد و توسعه پي برده و حمايت‌هاي بسياري از كارآفرينان به عمل مي‌آورند زیرا كليد موفقيت كارآفريني، يافتن روش‌هاي خلاقانه‌اي است كه با به‌ كارگيري تكنولوژي‌هاي جديد يا بازاريابي بهتر، سريع‌تر و كم‌هزينه‌تر كالاهاي جديد، خواسته‌هاي بشري را به نحو احسن برآورده مي‌سازند.

 

در شرايط فعلي کشور، بهترين روش ايجاد اشتغال و حل مسئله بيکاري، توسعه و گسترش فرهنگ کارآفريني در جامعه است. زيرا يکي از علل اصلي رشد نرخ بيکاري در کشور ما، توسعه نيافتگي فرهنگ کار و کارآفريني در جامعه است و اينکه مردم و حتي تحصيل کرده ها وفرزندان خانواده هاي متمول هم دنبال اين هستند.

 

 چندین سال است که مقام معظم رهبری برموضوعات تولید، احیای تولید، رونق تولید، اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و... تاکید دارند و شعار سال را بر این اساس تعیین و نامگذاری می کنند. این وظیفه دولتمردان و مسئولان ذی ربط است که با ارائه راهکارها مهم باعث رونق تولید در کشور شوند و جهش تولید زمانی اتفاق خواهد افتاد که قدم اول یعنی رونق تولید در کشور اجرا شده باشد.

 

هر چند کارآفرینان نقش تعیین‌کننده‌ای در انگیزش اصلاح شیوه‌های اقتصادی، بهبود فرهنگ کار و توسعه و رونق اقتصادی دارند و باید آگاهانه و با اراده پولادین در صحنه اقتصادی حضور یافته و دوشادوش مسئولان برای عبور از شرایط دشوار به پیش بروند و با نگاهی نو و خلاقانه روزنه‌های امید را در پیش گرفته و در راستای ایجاد جهش در تولید و اشتغال این مرز و بوم بکوشند.

 

برای افزایش اشتغال باید موانع را از سر راه سرمایه گذاران و تولید کنندگان برداشته شود در صورتی جهش تولید محقق می‌شود که موانع تولید رفع شود.

 

قوانین دست و پاگیر

 

یکی دیگر از موانع بر سر راه تولید وجود قوانین دست و پاگیر و زاید و بوروکراسی پیچیده است به طوری‌ که در پروسه تولید نه ادارات مربوطه می توانند از این قوانین در برابر تولید کننده کوتاه بیایند و نه چنین قوانینی برای تولید کننده مفید است.

 

این فرایندهای بروکراتیک ماه‌ها طول می‌کشد و بسیاری از تولیدکننده‌ها درهمین موضع منصرف می‌شوند. این باعث می‌شود کسانی که دارای سرمایه، دانش تولید و … هستند به حوزه تولید وارد نشوند. پس هرقدر بروکراسی تولید کم شود، تولید افزایش خواهد یافت

 

بالارفتن آمار بیکاری در سال‌های اخیر در شهرها و روستاهای استان کردستان معضلات بسیاری را برای شهروندان به وجود آورده است و بزرگترین مشکل روستا هم نبود شغل ثابت و درآمد پایدار برای خانواده است.

 

از طرف دیگرتولید وایجاد اشتغالزایی در روستا با اعطای تسهیلات به آنان می تواند زمینه ساز مهاجرت معکوس روستائیان به روستا و محل زادگاه خود باشد.

 

با توجه به اینکه کارآفرینان پیشگامان تحول، رشد و توسعه اقتصادی هستند که ثمره تفکر، تدبر، اقدامات و مدیریت آنان دستمایه خلق ثروت، بهبود مناسبات اشتغال و تولید می‌شود و اگر قرار است در سالی که با عنوان "جهش تولید" نام گرفته اقدامی ماندگار صورت بگیرد باید این قشر به عنوان یکی از ستون‌های کلیدی اقتصادی حمایت شوند.

 

کارآفرینان طبقه‌ای برجسته در جامعه‌ هستند که در سایه نوآوری و تعهد تقویت شریان‌های اقتصادی و اجتماعی را رقم می‌زنند و با عبور از شرایط دشوار زمینه‌ساز رونق تولید می‌شوند که به‌ لحاظ ماهیت و جایگاه این قشر، شاید بتوان از آنان به‌عنوان تکه حیاتیِ پازل جهش تولید در سال جاری نام برد.

 

صلاح قادرمرزی یکی از کار آفرینان روستای قادرمرز دهگلان که در سال 89 از روستا به شهر به امید کسب و کار ایجاد اشتغال و در آمد به شهر بانه مهاجرت می کند. تا سال 93 در انجا ماندگار می شود و از سال 93  تا 97 در شهر سنندج و در پاییز 97 به زادگاهش برمی گردد وبا راه اندازی کار گاه تولیدی تاروپود بافت فولادی (فنس یا تور حصاری) برای خود و6 خانواده دیگر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

 

مهاجرت به شهر

خانواده آقای قادرمرزی 9 سالی بود که از زادگاهشان دل کنده و به خاطر بیکاری و برای به دست  آرودن شغل به شهر بانه مهاجرت کردند.

 

این تولید کننده از 89 تا سال 93 در شهر بانه در شرکت راه سازی شروع بکار می کند تا چرخ زندگی اش را بچرخاند و در سال 93 تا 97 در شهر سنندج به خرید لوازم خانگی مشغول می شود وبا توجه به اینکه از هیاهوی شهر جز شلوغی و آلودگی، چیزی عایدش نمی‌شد تا اینکه یک روز به خود آمد و بی‌خیال زرق و برق شهر‌می شود و تصمیم بازگشت به روستا و زادگاهش می گیرد.

 

ایجاد کارگاه تولیدی فنس حصاری توسط کار آفرین دهگلانی

 

فنس نوعی توری فلزی می باشد از مفتول گالوانیزه گرم ساخته می شود و دارای کاربردهای فراوانی می باشد که برای حفاظت از یک منطقه یا ملک خصوصی یا دولتی و مرکز امنیتی استفاده می شود. تورهای حصاری گالوانیزه با مفتول های ویژه ای که یک لایه فلزی روی سطح آن ها را پوشانده بافته شده است.

 

یکی از راهکارهایی که از دیر باز برای مرز بندی و ایجاد مانع استفاده می شد، حصارکشی بوده است امروزه روش های متفاوتی متداول گشته است که کارایی بالا، نصب آسان و هزینه بسیار مطلوبی را به همراه دارد یکی از ارزانترین حصارهای پر کاربرد استفاده از تورها می باشد.

 

صلاح می گوید با توجه به اینکه فنس توری مورد نیاز شهرستان است و به غیر از ما کسی اقدام به تولید آن نکرده است بدون دریافت تسهیلات با هزینه اقدام به ایجاد کارگاه تولیدی نمودم که خوشبختانه با تلاش و زحمت فراوان دراین راه به نتیجه رسیدم و موفق شدم.

 

وی افزود: فروش ما در شهرستان و خارج از استان و خارج از کشور به کردستان عراق هم می تواند باشد اما مشکل ما جهت صادرات خارج از کشور برای عوارض گمرکی به حمایت نیاز داریم.

 

کارشناسان اقتصادی برای رونق تولید در کشور راه‌حل‌های مختلفی ارائه کرده‌اند. همچنین موانع مهم بر سر راه کسب و کارها را که با برداشتن آنها می‌توان در تولید، رونق ایجاد کرد برشمرده‌اند

 

وی بیان داشت: برای توسعه این تولیدی تاکنون 320 میلیون تومان تسهیلات دریافت نموده ام اما هنور نیاز کارگاه تامین نشده و برای رونق کارگاه به 600 میلیون تومان دیگر نیاز دارم که در صورت  در یافت آن می توانم برای 4 نفر دیگر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نمایم.

 

این کار آفرین گفت: با توجه به اینکه هدف از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی، ارتقای تولید، تثبیت جمعیت روستایی و جلوگیری ازمهاجرت روستائیان است با اعطای این تسهیلات و تدوین طرح های اشتغال زایی مناسب با توجه به پتانسیل های مناطق روستایی می توان ضمن افزایش اشتغال جوانان شاهد مهاجرت معکوس مردم به مناطق روستایی باشیم

وی از جوانان استان خواست با پشتکار وارد عرصه کار آفرینی شوند که اگر با پشتکار وارد این عرصه شوند مطمئنا موفق خواهند شد که موفقت خود را نتیجه تلاش یکساله عنوان کرد

 

قادرمرزی ازصنعت، معدن وتجارت، بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان واداره تامین اجتماعی بخاطر حمایت از این کارگاه نوپا قدردانی کرد.

 

عده اي از افراد مي گويند که بيکاري کاهش پيدا کرده و يا نسبت به سال هاي گذشته ثابت مانده است، در صورتي که اين نرخ در مقايسه با نرخ جهاني بسيار بالاست و با چند دهم درصد تغيير در آن نبايد فکر کنيم که مشکلات بيکاري از ميان برداشته شده است

 

تخصیص تسهیلات اشتغالزایی با بهره کم به مناطق روستایی می تواند موجب ایجاد اشتغال جلوگیری ازمهاجرت و مهاجرت معکوس شده و برخی ساکنان را از حاشیه شهرها به ماندن در زادگاههای خود و رونق دوباره تولید امیدوار کند.

 

هرچند خدمات ارائه شده در روستاها، نشان دهنده اهمیت توسعه روستایی، تولید و اشتغال و ایجاد امکانات مورد نیاز برای این قشر عظیم است در واقع نگاه به روستاها نه تنها با هدف رونق و توسعه روستایی، بلکه باید با رویکرد جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی و مهاجرت از روستاها و تبدیل آن به مهاجرت معکوس به روستاها می باشد.

 

از همین رو می‌توان کلید اصلی حل مشکلات کشور را برداشتن موانع تولید ملی و تحریک تولید و رونق بخشیدن به آن دانست.

 

با توجه به اهميت بخش توليد در رشد اقتصاد ما بايد مشکلات توليد را برطرف کنيم تا هم از وضعيت رکود خارج شويم و هم اشتغال مان به سمت افزايش برود. اما متاسفانه ما آنچنان که به ديگر بخش ها توجه نشان مي دهيم به توليد نمي پردازيم. 

انتهای پیام/

 برچسب ها :

کار آفرین دهگلانیکارگاه تولید فنس

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::