پنجشنبه 13 شهریور 1399 / 06:51|کد خبر : 3033|گروه : اجتماعی

نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان:

سرمایه گزاری اولویت اصلی تولید است/ سوء مدیریت از موانع اصلی جهش تولید در کردستان

سرمایه گزاری اولویت اصلی تولید است/ سوء مدیریت از موانع اصلی جهش تولید در کردستان

اوسطی گفت: سوء مدیریت، عدم تامین مالی پروژه ها، طولانی شدن پروسه صدور مجوز در بعضی از بخشها از موانع اصلی جهش تولید در سطح استان است که باید مدیران کل با جدیت شرایط را به گونه ای پیش ببرند که عقب ماندگی در استان جبران شود

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، پرویزاوسطی نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تولید در شهرستان کلید واژه اقتصاد ی و سرمایه گزاری است گفت: سرمایه گزاری اولویت اصلی در بحث تولید است و در هر کشور و منطقه ای که سرمایه گزاری اتفاق بیفتد به طبع آن مشکلات اشتغال و معیشت حل خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در کشوراقتصاد بدون نفت را تجربه می کنیم و برای آن درهر جهت بسترسازی کنیم و مانند کشورهای توسعه یافته باید در زمینه تولید سرمایه گزاری کنیم.

 

اوسطی درادامه با توجه به شعارهای سنوات اخیر مقام معظم رهبری در زمینه تولید و رونق تولید و چهش تولید گفت: در کردستان یک نهضت اقتصادی بدون نفت شکل گرفته که همه باید تلاش کنیم جایگاه استان در بحث جهش تولید را حفظ کنیم که باید از ظرفیتها در بحث تولید حداکثر استفاده را ببریم و هر دستگاه به تناسب خود در بحث تولید مسائل ومشکلات مردم را سرو سامان دهند.

 

نماینده قروه و دهگلان درادامه گفت: سوء مدیریت، عدم تامین مالی پروژه ها، طولانی شدن پروسه صدور مجوز در بعضی از بخشها از موانع اصلی جهش تولید در سطح استان است که باید مدیران کل با جدیت شرایط را به گونه ای پیش ببرند که عقب ماندگی در استان جبران شود.

 

 

 وی با اشاره به تولید در کشور گفت: کشور ما تا بحال مظلوم واقع شده زیرا کشورهای که در زمینه تولید حرف برای گفتن دارند 30 درصد تولید ناخالص ملی را در بخش تولید سرمایه گزاری می کنند  و در کشورایران 10 درصد تولید ناخالص سرمایه گزاری شده و حتی در بعضی از سالها سرمایه گزاری ما صفر بوده است که با این وضعیت تولید رونق پیدا نمی کند و واردات غیر ضروری در این شرایط تحریم ضربه های به ما وارد کرده است.

 

 نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان گفت: اشتغال بخش خدمات ما اشتغال واقعی نیست بلکه اشتغال  درصد بوده که نامولد و کاذب است در حوزه صنعت 30 درصد و در بخش کشاورزی که مطلوبترین بخش است 17 درصد بوده است در صورتی که پایه اقتصادی هر کشوری کشاورزی است.

 

اوسطی با اشاره به اقدامات ملی گفت: ما دنبال این هستیم طبق قانون برنامه ششم بانکها باید 15 درصد منابعشان در اختیار بخش کشاورزی قرار دهند که غیر از بانک ملی آنهم نه صد درصد و بانک کشاورزی بقیه بانکها به تعهداتشان عمل نکرده اند و بانکهای عامل در کردستان نیز در این راستا به تعهداتشان عمل نکرده اند که باید پاسخگو باشند و این موضوع را در بعد ملی پیگیری می کنم و از مدیری که باید این ظرفیت را در اختیار تولید کننده و کشاورز می داد اما کوتاهی  کرده نمی گذرم.

 

وی با اشاره به صنایع تبدیلی و تکمیلی که حلقه مفقوده زنجیره تولید در کشور است  گفت: طی ثبت فراکسیونی در مجلس  باید متناسب با الگوی کشت در استان و درهر شهرستان هر نوع صنایع تبدیلی و تکمیلی که مورد نیاز باشد احصا کنیم و باید پیگیری شود که باید سرمایه گزاری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان داشته باشیم که ظرفیت آن فراهم است و می توانیم در کشور الگو باشیم.

 

بهره مندی کردستان از آب 15 درصد است

 اوسطی در ادامه با اشاره به حوزه به آب و انتظارات در سطح کشور گفت: بیشترین آب سطح کشور در کردستان قرار دارد با وجود اینکه یکی از حوزه های آبخیز کشورهستیم اما بهره مندی استان از آب خیلی پایین بوده و تنها 15 درصد است

 

 وی درادامه گفت: قرار است صد هزارهکتار اراضی دیم استان به آبی تبدیل شود که مستلزم تامین اعتبار است در حالی که اعتبار بلا تکلیف است و درمقابل میانگین کشوری 45 درصد در بحث اراضی کشاورزی است که این قابل قبول نیست.

 

شان و کرامت کشاورزان حفظ شود

نماینده  قروه ودهگلان با اشاره به مشکلات چاهداران و کشاورزان منطقه در رابطه با مصرف آب گفت: پروندهای زیادی در محاکم قضایی  وجود دارد که شان و کرامت و عزت نفس کشاورزان را زیر سوال برده است و نیاز است مدیران بر اساس قانون حق کشاورز بر اساس کنتور حجمی کنترل نمایند.

 

وی ازمدیریت منابع آب شهرستان خواست با ملایمت با کشاورزان برخورد شود اگر درغیر این صورت باشد مجبور به پیگیری هستم که نباید زحمات مدیران استان زیر سوال برود زیرا آلان دغدغه مجلس  کشاورزان هستند تا جایی که امکان دارد باید با ملایمت برخورد نمود.

 

اوسطی با اشاره به بحث تامین آب شرب دو شهرستان گفت: در این حوزه در شرایط بدی قرار داریم  که در دهگلان و قروه قابل قبول نیست که مردم در زمینه آب شرب مشکل داشته باشند مثلا در روستای گردمیران سفلی یک ساعت آب شرب داشته باشند نیازاست است مسئولین استانی وارد عمل شوند اگر نیاز به مجوز و اعتبار دارند با ما همکاری کنند.

 

تغذیه مصنوعی آبخوانداری در بستر رودخانه تقویت شود

 

 اوسطی با اشاره به اعتبارات حوزه آبخوانداری در تقویت و تغذیه مصنوعی بستر روخانه ها گفت: باید افت منابع آب سفره های زیر زمینی دشت قروه، دهگلان  و چهار دولی را به طراز مثبت برسانیم که از فرماندار و منابع آب شهرستان خواست پیگیر این موضوع باشند.

 

وی با بیان اینکه باید کارخانه های شن و ماسه تعطیل شوند که دیگر بستر روخانه ماسه ندارند و بستر روخانه خود آبخوان طبیعی است که می تواند سفره را تغذیه نموده در حالیکه بافت اصلی روخانه از بین رفته و دیگر ظرفیت برای نفوذ آب وجود ندارد.

 

نماینده قروه ودهگلان با اشاره به بحث فاضلاب شهرهای بلبان آباد، دلبران و دزج  گفت: چونکه فاضلاب این 3 شهر ردیف اعتبار ندارند در صدد ایجاد ردیف اعتبار آن هستم.

 

 417 حلقه چاه آب کشاورزی برقدارنیست

 اوسطی در ادامه گفت: در حوزه برق اولین کار برقدار شدن 417 حلقه چاه آب کشاورزی است  که اگر به صورت آزاد برق رسانی شوند کشاورز متحمل هزینه زیادی خواهد شد اما در مصوبه شورای اقتصاد به صورت رایگان این چاهها برقدار می شوند که 50 درصد برق رسانی چاههای کشاورزی در برنامه گنجانده شده که در آذرماه شاهد افتتاح آن هستیم.

 

 

وی درادامه گفت: در بحث لجستیک وامکانات حوزه برق یک دستگاه جرثقیل بالابر برای  دهگلان ویک دستگاه برای شهرستان قروه گرفتم که در این حوزه بالای 20 میلیارد تومان که وزارت قول داده به دو شهرستان کمک کند که با این اعتبار 417 چاه آب برقدار شوند که این خدمتی بزرگ به کشاورزان در سطح منطقه است در حالیکه اعتبار دهگلان 20 میلیارد تومان است که تخصیص هم صد درصد نیست.

 

اوسطی با اشاره به بازیافت زباله در قروه و دهگلان از محل صندوق ملی محیط زیست گفت: اعتبار 4 درصدی در صورت و جود سرمایه گزاری تامین خواهد شد که از فرماندار خواست با توجه به معضل زباله در قروه و دهگلان و شهرهای تابعه که ظرفیتش را دارد باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

 

اوسطی با اشاره به اعتبارات کمیته امداد در سطح استان گفت: به غیر از سهم  استان اعتبارات به صورت ویژه افزایش داده خواهد شد و در زمینه مسکن محرومین و حوزه اشتغال باید اعتبارات پیگیری شود زیرا استان کردستان دارای شرایط خاص است.

 

 

وی اظهار داشت: استان کردستان به پایلوت مهارت جامعه محور در کشور انتخاب شده است و هدف از  طرح این است که با وجود سرمایه و ظرفیتها در حوزه استان در راستای آموزش و مهارتهای که منجر به اشتغال شود در دستور کار قرار می دهند.

 

 

 نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان با اشاره به بحث کود و سم کشاورزان گفت: این مشکل طرح ملی است که باید کود داخل کشورتولید شود و 95 درصد مواد تشکیل دهنده سم کشاورزی وارداتی است و ما تاکنون پژوهشی در این زمینه نداشته ایم که این مواد را در کشور تولید کنیم.

 

وی با بیان اینکه باید در شرایطی بتوانیم بدون ارز نیاز کشاورزان را بر طرف نماییم و دغدغه ما تهیه  سم ضد عفونی مورد نیاز کشاورزان برای فصل پاییز است.

 

 اوسطی گفت: حدود 330 الی 340 میلیارد دلار برای بحث کود نیاز است که ما کسری داریم  ودر حوزه سم 250 میلیارد دلار نیاز داریم که مواد آن وارداتی است و تا حالا یک ششم آن تهیه شده است که این نشان میدهد ما از پژوهش غافل بوده ایم.

 

 

 وی ضمن انتقاد از بی توجهی به واحدهای تولیدی شهرستان گفت: اگر افرادی در شهرستانهای قروه و دهگلان واحد تولیدی راه اندازی کنند بخاطر 300 متر مکعب آب که باید تامین شود به شخص اجازه اینکار نمی دهند و 4 ماه طول می کشد  که به تولید کننده مجوز داده شود که این کوتاهی قابل قبول نیست  زیرا نباید یک واحد تولیدی بخاطر 300 متر مکعب آب تعطیل شود نیاز است مشکل این واحدهای تولیدی حل شود.

 

اوسطی با اشاره به دپارتمان تخصصی گلخانه دراستان کردستان گفت: اینکار برای اولین بار دراستان کردستان ایجاد می شود زیرا استاد کاران گلخانه ای استان غیر بومی هستند و با توجه به عدم استاد کار بومی توان فنی در اختیار بومی ها نیست.

 

وی در ادامه گفت: هدف از احداث دپارتمان این است که این دانش فنی دراستان بومی سازی شود زیرا بسترآن در قروه و دهگلان فراهم است که از کشاورزان انتظار می رود پای کار باشند تا به توسعه گلخانه در منطقه جهش داده شود.

 

وی با اشاره با اختصاص علمک گاز به واحده های تولیدی گفت: باید از داشبلاغ وینسار تا گردنه صلوات آباد خط لوله گاز ایجاد شود تا چاههای کشاورزی در بحث گلخانه راحتتربه گاز دسترسی داشته باشند که شرکت گاز موظف است به این واحد ها علمک اختصاص دهد.

 

نماینده قرو ودهگلان با اشاره به پایلوت مهارت محور جامعه قرار دهیم که نهایت آموزش واقعی در حوزه های مختلف به نیروی کار است گفت: حدود 10 درصد نیرو کار استان که 160 هزار نفر هستند گفت: دولت با حمایت 35 درصدی از کارفرما و حمایت بیمه ای این افراد می توانند عملا وارد بازار کار شوند که ظرفیت خوبی برای کاهش بیکاری در استان است.

 

 

 

 

 اوسطی با اشاره به بحث پرورش ماهی درقفس گفت: در دهگلان در سد سنگ سیاه و سورال  ظرفیت خوبی برای پرورش ماهی در قفس وجود دارد که تولید 200 هزار تن به 400 هزار تن در کشور برسد که در نوع خود می تواند ایجاد اشتغال خوبی در شهرستان باشد.

 

 وی با اشاره به مگا پروژه گلخانه ای 200 هکتاری در قروه گفت: مشابه آن نیز در دهگلان باید احداث شود که همزمان دو مگا پروژه گلخانه ای در دو شهرستان ایجاد خواهد شد و اگر این پروژه در قروه احداث شود برای هزار و 200 نفر ایجاد اشتغال خواهد شد و مشکل بیکاری حل می شود.

 

 

اوسطی با اشاره به مشکل سهمیه آرد گرده پزیهای که قرار بود به صورت آزاد تهیه شود گفت: این بخشی از فرهنگ مصرفی ماست که باید آرد آن به صورت یارانه تامین شود.برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::