شنبه 1 شهریور 1399 / 09:26|کد خبر : 3023|گروه : اجتماعی

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سنندج

احیای امر به معروف و نهی از منکر وظیفه آحاد جامعه است

احیای امر به معروف و نهی از منکر وظیفه آحاد جامعه است

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سنندج گفت: احیای امر به معروف ونهی از منکر وظیفه آحاد جامعه است و جامعه باید نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر احساس مسئولیت داشته باشند

دکتراسدالله ویسی عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سنندج در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا با اشاره به نقش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بیان داشت: با توجه به نقشی که امر به معروف و نهی از منکر در اصلاح جامعه و فرد دارد بحث این دو فریضه بزرگ الهی بر کسی پوشیده نیست و باید باور داشت که امر به معروف باعث احیاء دین و ضامن اجرای قوانین و دستورات اسلام است.

 

وی افزود: در حقیقت مسلمانان یکدیگر را دوست دارند و همدیگر را به کارهای نیک دعوت می کنند و از کارهای ناشایست منع نموده و با اقامه نماز و پرداخت زکات بزرگترین معروفات را انجام میدهند.

 

وی در ادامه گفت: منافقین کسانی هستند که همدیگر را به کارهای ناشایست دعوت می کنند و با اشاره به حدیثی بیان داشت: اگر کسی از کار ناشایست افرادی مطلع باشد که در مسیر منکر حرکت می کند و آن شخص را از انجام کار بد منع نکند به آن انسان در حقیقت خیانت کرده است زیرا تاکید آیات قرآن است که مردم در جامعه مسئولیت پذیر بوده و همدیگر را به سوی کارهای خوب دعوت کنند.

 

 ویسی در ادامه گفت: اگر در جامعه ای امر به معروف و نهی از منکر زنده باشد آن جامعه زنده است همانطورکه پیامبر (ص) فرمودند بهترین امت و ملت، ملتی است که امر به معروف و نهی از منکر در میان آنان زنده بوده و مسئولیت پذیر باشند که در مقابل رفتار ناشاسیت به یکدیگر تذکر داده و در برابر کارهای پسندسیده یکدیگر را تشویق و ترغیب نمایند.

 

وی با بیان اینکه آمران به معرف و ناهیان از منکر باید در این زمینه علم و آگاهی نسبت به معروفات و منکرات داشته باشند که در هنگام امر و نهی چه رفتارهای مورد تایید دین مقدس اسلام برای تذکر دادن و چه رفتارهای مورد تایید در هنگام  تذکر نیست

 

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: آمر به معروف و ناهی از منکر باید اول خودش دارای فضیلت حسنه باشد تا بتواند کسانی را که مرتکب منکر می شوند را از انجام آن نهی کند.

 

ویسی با تأکید بر لزوم و اهتمام هرچه بیشتر تشکیل کار گروه‌های تخصصی در زمینه امر به‌ معروف و نهی از منکر اظهار کرد: در این موضوع باید از افراد آگاه و دلسوز که دارای تخصص لازم در برقراری ارتباط صحیح هستند استفاده کرد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سنندج افزود: نقش بسزای امر به‌ معروف و نهی از منکر در محیط اداری و کاری برهیچ‌ کسی پوشیده نیست و باید نگاه ویژه‌ای به احیای این فریضه الهی به ‌ویژه در محیط دانشگاه و قشر دانشجویی باشد.

 

ویسی با اشاره به مسئولیت سنگین مسئولین گفت: هرمسئولی که مسئولیتش بیشتر باشد رفتارهایش بیشتر به چشم می آید و مسئولان باید رفتار و کردارشان در جامعه الگو باشد.

 

این استاد دانشگاه بهترین شیوه برای اجرای امر به معروف را عملی دانست و گفت: که با رفتار وکردار به صورت عملی در جامعه الگو باشیم  و با تکرار رفتار پسندیده می توانیم معروفات را در جامعه ترویج دهیم.

 

 وی افزود: بزرگترین کار امام حسین (ع) این بود که به شکل عملی اقدام به امر معروف و نهی از منکر نمود و با توجه به اینکه سیر و سنت پیامبر (ص) مورد غفلت قرار گرفته اگر عملا در کربلا قیام نمی کرد هیچ وقت عملش تاثیر گذار نبود و در تاریخ ماندگار نمی شد.

 

 ویسی اظهار داشت: در جامعه بشریت و مسلمان باید نسبت به هم مسئولیت پذیر باشیم اگر نسبت به هم تاثیر گذار بوده و در قبال یکدیگر مسئولیت پذیر باشیم و از هم غافل نشویم آن جامعه به سوی اصلاح پیش خواهد رفت.

 

وی در ادامه گفت: در کنار تذکراتی که به افراد درباره رعایت شئون فرهنگی و آراستگی و بحث حجاب و عفاف داده می‌شود و باید افرادی که این موازین را رعایت می‌کنند نیز مورد تشویق قرار گیرند.

 

ویسی با بیا اینکه دشمن در صدد است تا با ایجاد تزلزل فکری و فرهنگی در جامعه و کمرنگ کردن نقش خانواده ارزش‌های انسانی را تضعیف و دسیسه‌های شوم خود را به اجرا در آورد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سنندج با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر، تنها وظیفه پلیس و نیروهای انتظامی و دستگاه‌های مربوطه نیست گفت: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه تک تک مردم است.

 

ویسی اظهار داشت: سوءاستفاده از مقام و موقعیت شغلی، استفاده شخصی از امکانات سازمان، ایجاد نارضایتی در ارباب ‌رجوع، پوشش نامناسب و حیف‌ و میل اموال عمومی نیز از مصادیق بارز منکر در محیط کار محسوب می‌شود که نیاز است  آمران به معروف و ناهیان منکر در ادارات در این راستا فعال باشند.

 

وی بیان داشت: اهمیت فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر در دین مقدس اسلام به حدی والاست که بدون اجرای آن تحقق به سمت معنویات و زندگی سالم دور از انتظار و غیرممکن خواهد بود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

امر به معروفنهی از منکر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::