سه شنبه 28 مرداد 1399 / 08:42|کد خبر : 3018|گروه : اجتماعی

چمن ورزشی دهگلان پس از گذشت 12 سال همچنان بلا تکلیف است

چمن ورزشی دهگلان پس از گذشت 12 سال همچنان بلا تکلیف است

با توجه به اینکه لازمه پیشرفت ورزش هرشهرستان وجود زیر ساخت مناسب و فضای ورزشی است اما متاسفانه شهرستان دهگلان در همه زمینه ها به ویژه درزمینه زیرساخت ورزشی محرومترین شهرستان استان است.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، ورزش به عنوان یکی از مهمترین ارکان شادابی و سلامت جسم و روح و شاخصه اصلی اجتماعی، فرهنگی در زندگی مردم  نقش اساسی دارد و زندگی انسان را تحت شعاع خود قرار می دهد.

 

 با توجه به اینکه لازمه پیشرفت ورزش هرشهرستان وجود زیر ساخت مناسب و فضای ورزشی است اما متاسفانه شهرستان دهگلان  در همه زمینه ها به ویژه درزمینه زیرساخت ورزشی محرومترین شهرستان استان است.

 

دهگلان یکی از شهرستان‌های کردستان است که در سال 1362 به شهر و در تابستان سال 1386 به شهرستان ارتقاء پیدا کرد اما همچنان مردمان این منطقه با مشکلات زیادی مواجه‌ اند.

 

    زمین ورزشی فوتبال شهر دهگلان که تا دهه 80 بهترین چمن ورزشی شهرستان دهگلان بوده و اکثر مسابقات فوتبال دوستانه استانی در این چمن برگزار می شد اما متاسفانه به علت بی توجی متولیان در ادوارمختلف این چمن خشک واز بین میرود و با توجه به اینکه شهرستان دهگلان سرآمد این رشته ورزشی است تیمهای فوتبال شهرستان هر روز برای تمرین باید مسافت 40 کیلومتری قروه، سریش آباد و دهگلان را طی می کردند.

 

بعد از گذشت 10 سال اقدام به ساخت مجتع ورزشی شهید علیزاده و زمین ورزشی شهرستان شد و بنا به گفته رئیس اداره ورزش و جوانان دهگلان با توجه به اینکه اعتبار پروژه مجتمع به مبلغ 3 میلیارد و 800 میلیون تومان در سفر مقام معظم رهبری به کردستان در نظر گرفته شد و این پروژه یکی از پروژه های بی نظیر سطح استان است.

 

این چمن ورزشی که بعد از چند سال به صورت نیمه کاره بوده برای تکمیل آن مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون تومان اختصاص یافته که در اردیبهشت 97 چمن کشت می شود و بنا به گفته رئیس اداره ورزش و جوانان در پاییز 97 آماده بهره برداری برای ورزشکاران می باشد اما افتتاح به تعویق می افتد و زمین ورزشی در 16 بهمن 98 افتتاح می شود.

 

زمین چمن طبیعی مجموعه ورزشی شهید علیزاده شهرستان دهگلان با ابعاد هشت هزار و 650 مترمربع در پنجمین روز از دهه مبارک فجر و به مناسبت گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان در ظهر روز چهارشنبه 16 بهمن ماه افتتاح و به بهره برداری رسید.

 

 جالب اینجاست وقتی مسئولان وقت اعلام می کنند که زمین چمن آماده بهره برداری و افتتاح است که معاون وزیر ورزش و جوانان را در 16 بهمن ماه 98 برای افتتاح دعوت می کنند اما چمن افتتاح شده دست معاون وزیر هنوز با کوله باری از مشکلات دست به گریبان است و متاسفانه در عملکرد استانی و شهرستان این پروژه بی سرانجام جزو عملکرد محسوب می شود که نیاز ست مدیران استان و شهرستان در این موضوع ورود کنند و نگذارند این پروژه بی سرانجام جزو عملکرد ادارات متولی باشد.

 

اما قاعدتا افتتاح و بهره برداری پروژه زمانی می گیرد که بدون هیچگونه مشکل باشد در حالیکه زمین چمن ورزشی دهگلان بعد از 6 ماه افتتاح هنوز هم فاقد جایگاه تماشاچیان، رختکن و سرویس بهداشتی می باشد حال جای سوال است چرا افتتاح سریع این پروژه با کلی مشکلات صورت گرفته است نیاز است مسئولان متولی برای مردم شفاف سازی کنند که چرا باید پروژه آلان بعد از افتتاح دوباره نیاز به اعتبار چند میلیاردی برای تکمیلش باشد.

 

جالب اینجاست که با وجود عدم سرویس بهداشتی، رختکن و جایگاه تماشا چیان شاهد بازی دوستانه تیم دانشگاه کردستان با پیشکسوتان دهگلان، تیم بیجار با پیشکسوتان دهگلان و تیم مقاومت شهرستان تکاب با سیروان دهگلان هستیم که این مشکلات با اعتراضات بازیکنان روبرو می شود و بازیکنان تیمهای شهرستان و خارج از شهرستان طی تماس تلفنی با رسانه های شهرستان و استان خواستار رساندن اعتراض شدید آنان به گوش مسئولان استان و شهرستان شدند.

 

 هرچند استاندارد سرانه ورزشی در دنیا به ازای هر نفر 7 متر در ایران به ازای هر نفر 70 سانتیمتر و در کردستان به ازای هر نفر 30 سانتیمتر و در دهگلان کمتر از 30 سانتمتر است که نشان دهنده فاصله ما با استاندارد روز دنیاست.


با توجه به اینکه شهرستان دهگلان در زمینه استعداد ورزشی و عناوین در کشور واستان سر آمد است متاسفانه در این زمینه کم کاری و کوتاهی شده است و جای نگرانی دارد که دهگلان بعد از چندین سال ارتقاء به شهرستان هنوز بعضی ادارات آن منجمله اداره ورزش و جوانان نمایندگی است . یکی از پیشکسوت عرصه ورزش شهرستان در ادامه با اشاره به مشکلات ورزش دهگلان دغدغه اصلی هیئتهای ورزشی را نبود پشتوانه مالی دانست و گفت: حمایت مالی برای ورزش بسیار ضروری می باشد و اگر این حمایت وجود نداشته باشد ورزش کاملا لنگ می شود.

 

نداشتن فضای تفریحی و ورزشی و کمبود فضای سبز از جمله مشکلات این شهرستان است که مردم و جوانان دهگلان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، به طوری که سرانه ورزشی در دهگلان به ازای هر نفر 30 سانتی‌متر است.

 

محل تماشاچیان،رختکن و سرویس بهداشتی زمین چمن فوتبال دهگلان

 

 

 

 

 هیچ کاری در حوزه ورزش شهرستان دهگلان انجام نشده است

 

دیگر مشکلات شهرستان دهگلان متأسفانه در حوزه ورزشی، فرهنگی، تفریحی و حتی فضای سبز هیچ فضایی برای بانوان دهگلانی وجود ندارد به طوریکه بانوان فعال در حوزه ورزش برای استفاده از سالن‌ها ورزشی به شدت در مذیقه هستند.

 

نشست استخر دیگر مشکل مجتمع ورزشی شهید علیزاده است با توجه به اینکه تنها یک سال از افتتاح آن می‌گذرد دچار نشست شده است چراکه پیمانکار بنیادی کار نکرده است.

 

نداشتن وسیله ای نقلیه برای اعزام ورزشکاران به دیگر شهرها که ورزشکاران دهگلانی همواره با آن دست به گریبانند این در حالی است که دهگلان تنها شهرستان در کردستان است که فاقد وسیله ای نقلیه برای اعزام ورزشکاران است

 

 نبود خوابگاه در هنگام برگزاری مسابقات، نبود وسلیه ایاب و ذهاب، نبود سالن ورزشی بانوان، نبود فضای ورزشی و زمین ورزشی در شهر 4 هزار نفری بلبان آباد دیگر مشکلات ورزشی شهرستان است که متاسفانه حل این مشکلات تنها در جلسات بدون خروجی تعریف شده وعملا هیچکاری برای حل این مشکلات در استان و شهرستان صورت نگرفته است.

 

بیش از 7 میلیارد تومان هزینه مجتمع شهید علیزاده شده است

 

 شکوری رئیس اداره ورزش و جوانان دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: مبلغ 7 میلیارد و 800 میلیون تومان که 3 میلیارد و 800 میلیون تومان برای ساخت استخردر سفر مقام معظم رهبری به کردستان برای دهگلان در نظر گرفته شده، مبلغ 2 میلیارد تومان برای محوطه، آسفالت و کف فرش، مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای زمین چمن فوتبال و مبلغ 800 میلیون تومان نیز برای وصل انشعابات،آب،برق، گاز و هدایت شبکه فاضلاب هزینه شده است.

 

 وی در ادامه بیان داشت: پیست دو میدانی این مجتمع 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و زیر سازی آن آماده آسفالت است.

 

حال با این مبلغ هنوز هم مجتمع تکمیل نشده و گویا چندین سال دیگر نیاز به اعتبار داشته باشد در حالیکه پروژه در زمان افتتاح  و بهره برداری باید بدون مشکل و بدون نیاز به اعتبار باشد که متاسفانه موضوع مجتمع شهید علیزاده شهرستان دهگلان جای سوال است.

 

 

 انتهای پیام/برچسب ها :

مشکل چمن ورزشی دهگلاننبود سرویس بهداشتی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::