دوشنبه 30 تیر 1399 / 09:50|کد خبر : 2988|گروه : اجتماعی

جای خالی کارخانه آرد در کنار گند مزارهای دهگلان/ بیش از 130 هزارتن گندم با کیفیت از شهرستان خارج می شود

جای خالی کارخانه آرد در کنار گند مزارهای دهگلان/ بیش از 130 هزارتن گندم با کیفیت از شهرستان خارج می شود

یکی از مشکلات پیش روی شهرستان دهگلان نبود کارخانه آرد است که با صرف هزینه های فراوان گندم از شهرستان خارج شده و دوباره با صرف هزینه بسیار آرد مورد نیاز مردم باید وارد شهرستان شود.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، با توجه به اینکه گندم محصولی استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود، انتظار می‌رود تا دولت حمایت بیشتری از گندمکاران صورت دهد تا علاوه بر ادامه روند خودکفایی گندم، بر حجم تولید نیز افزوده شود و همانند سال‌های نه چندان دور مجددا نیازمند واردات این محصول نباشیم.

 

در سنوات گذشته به دلیل کمبود گندم، بخشی از گندم مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد و علاوه بر اینکه امنیت غذایی کشور به خارج از کشور وابسته بود، سالانه مبلغ قابل توجهی ارز نیز برای تامین نیاز گندم به از کشور خارج می‌شد.

 

با وجود 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی در این شهرستان هرساله بیش از 80 هزارهکتار سطح زیر کشت محصول گندم قرار گرفته که از این مقدار حدود 77 هزار هکتار گندم دیم و 7 هزار هکتار آن نیز آبی می باشد.

 

کشت محصول مهم و استراتژیکی گندم در دهگلان مانند دیگر مناطق از تولیدات مهم کشاورزی این شهرستان محسوب شده و کشاورزان دهگلانی در دوران خشکسالی هم توانسته اند به سهم خود در تولید و برداشت این محصول مهم نقش ایفا کنند.

 

با وجود تولید سالانه بیش از 150 هزار تن گندم  و 130 هزار تن مازاد بر نیاز کشاورزان در مزارع شهرستان دهگلان گندم با کیفیت کشاورزان از شهرستان خارج می شود که در واقع تولید کننده نمی تواند از این گندم با کیفیت که دسترنج خود اوست استفاده کند.

 

ضرورت ایجاد کارخانه آرد در شهرستان دهگلان

 

آرد و نان در زندگی ایرانیان از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است و در اغلب وعده‌های غذایی آنان، این نعمت الهی دیده می‌شود مصرف آرد در ایران به جهت بهره‌ گیری از آن در تهیه نان، شیرینی و غیره بسیار زیاد است که به همین جهت دولتمردان را مجاب به توجه به کشت گندم و تلاش برای خودکفایی کشور در این محصول کرده است.

 

با وجود تولید سالانه ده‌ها تن گندم در مزارع دهگلان و مصرف بالای آرد در این شهرستان حتی یک کارخانه آرد در این منطقه وجود ندارد

 

کارخانه تولید آرد به عنوان مرکز فرآوری‌ کننده گندم و تبدیل آن به کالای اولیه مورد نیاز مردم بسیار حائز اهمیت است که مردم شهرستان همچون سایر شهرهای کشور، به مصرف آرد برای تهیه مواد خوراکی مصرفی خود توجه ویژه‌ای دارند، اما با وجود مصرف بالای آرد متأسفانه هنوز یک کارخانه آرد در این منطقه وجود ندارد.

 

با توجه به اینکه نان در عرصه زندگی اجتماعی ایران زمین همیشه موضوعی فراتر از یك كالای صرف اقتصادی بوده زیرا نه تنها آحاد جامعه از غنی و فقیر مصرف كننده آن هستند بلكه زنجیره طویلی از بخش كشاورزی همچون مزرعه، صنعت و بازرگانی شامل كارخانه و سیلو و صنوف همچون نانوایی تا سفره تک تک شهروندان را در بر می گیرد.

 

یکی از مشکلات پیش روی شهرستان دهگلان نبود کارخانه آرد است که با صرف هزینه های فراوان گندم از شهرستان خارج شده و دوباره با صرف هزینه بسیار آرد مورد نیاز مردم  باید وارد شهرستان شود.

 

داشتن نان خوب و دارای ارزش غذایی بالا از مولفه های متعددی برخوردار است چنانكه از نوع كاشت، داشت و برداشت گندم گرفته تا نحوه نگهداری گندم در سیلوها، نحوه آردسازی و سبوس گیری و در نهایت روش خمیر كردن و پخت آن در كیفیت نان موثر است.

 

هر چند این شهرستان بهترین و باکیفیت ترین گندم استان و کشور را تولید می‌کند اما آردهای توزیع شده درشهرستان از کیفیت پایین تری در تراز با گندم منطقه برخوردار است که بر این اساس توجه به گندم، آرد، نان و كیفیت آن موضوعی بسیار مهم و همیشگی است تا سفره مردم هیچگاه خالی از نان با کیفیت نماند.

 

حرف پایانی

 

آرد مورد نیاز دهگلان از کارخانه های خارج از شهرستان تأمین می‌شود و احداث کارخانه آرد زمانی توجیه ‌پذیراست که در کنار آن سیلوی دائمی ذخیره گندم باشد یا اینکه خود کارخانه، امکانات ذخیره را داشته باشد که در شهرستان این شرایط کاملا مهیاست..

 

خرید تضمینی گندم از کشاورز در سال جاری بدون هیچ مشکلی در حال انجام بوده که ظرفیت ذخیره سازی شهرستان مطلوب و با کیفیت است که در مجموع 9 مرکز آماده خرید این محصول هستند.

 

با توجه به اینکه شهرستان دهگلان قطب کشاورزی استان است و افزون بر 80 هزار هکتار از زمین های کشاورزی آن به کشت گندم اختصاص داده شده  و تولید سالانه گندم در این منطقه بالغ بر 150 هزار تن است ضرورت فعالیت این واحدهای تولیدی بیش از پیش احساس می‌شود، به نوعی که وجود کارخانه‌های آرد در این شهرستان و استان می‌تواند زمینه خوبی برای درآمدزایی در این بخش را فراهم کند و برای بسیاری از جوانان اشتغالزایی کند.

انتهای پیام/برچسب ها :

کارخانه آردگندم با کیفیتسیلوی ذخیره گندم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::