شنبه 28 تیر 1399 / 08:09|کد خبر : 2986|گروه : اجتماعی

پروژه کمربندی دهگلان مدفون در زیر نخاله های ساختمانی

پروژه کمربندی دهگلان مدفون در زیر نخاله های ساختمانی

راه‌های مواصلاتی مناسب درهرمنطقه‌ ای در توسعه آن منطقه نقش مهمی ایفا می‌کند که حضور گردشگران، صادرات و واردات کالا و محصولات کشاورزی همگی از طریق راه‌های مواصلاتی مناسب امکان‌ پذیراست.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، احداث راه های مواصلاتی اعم از آزاد راه ها، بزرگراه ها، راه آهن یکی از مهمترین شاخصه های توسعه یافتگی درمنطقه و وجود شبکه حمل و نقل و جاده های ایمن و مناسب برای دسترسی وارتباط با سایر مراکز مهم کشور است که به گفته بسیاری از کارشناسان تاثیر این عامل بر رشد و گسترش سایرعوامل توسعه انکارناپذیر می باشد و زمینه توسعه از جهات مختلف را فراهم می آورد.

 

راه‌های مواصلاتی مناسب درهرمنطقه‌ای در توسعه آن منطقه نقش مهمی ایفا می‌کند که حضور گردشگران، صادرات و واردات کالا و محصولات کشاورزی و ... همگی از طریق راه‌های مواصلاتی مناسب امکان‌پذیر است.

 

امروز برای مبادلات اقتصادی نیاز به وجود جاده‌ها و محورهای مواصلاتی ایمن و مناسبی است که استان کردستان در برخی بخش‌ها دارای نقاط قوت و در بخشی نیز ضعف‌هایی دارد هر چند که متولیان توسعه راه‌های استان نیز با درک این مهم برنامه‌هایی برای توسعه راه‌های مواصلاتی استان و حرکت در مسیر پیوستن به شبکه ملی راه‌های کشور دارند.

 

توسعه ی زیرساخت ها ازالزامات مهم رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی به شمار می رود که سرمایه گذاری مستقیم بر روی زیرساخت ها باعث فراهم شدن امکانات تولیدی شده و فعالیت های اقتصادی را تحریک نموده و با کاهش هزینه های تجارت و انتقالات باعث بهبود رقابت پذیری می شوند و در نهایت به توسعه و رشد اقتصادی کمک می نمایند.

 

توجه به اين نكته كه در جهان كنوني توسعه بزرگراه ها كليدي ترين راهكار افزايش دسترسي به فرصت هاي شغلي، آموزشي، بهداشتي وهمچنين دسترسي عادلانه به بازارها و كسب و كار جديد و در نهايت كاهش فقر به شمار مي رود و حمل و نقل جاده ای، به عنوان یکی از مهمترین شاخص های توسعه ی اقتصادی به حساب می آید

 

پروژه کمربندی دهگلان متاسفانه بیشتر از 10 سال است که به فراموشی سپرده شده و در زیرهزاران تن نخاله مدفون شده است

 

طرح توسعه پروژه که با هزاران مشکل روبروست و مبالغی هنگفت بودجه واعتبار صرف آن می شود اما با کمال ناباوری پروژه کمربندی اتوبان همدان، سنندج درحومه شهر دهگلان متاسفانه به فراموشی سپرده شده و در زیر هزاران تن نخاله ساختمانی مدفون شده است.

 

نبود جایگاه نخاله در شهر دهگلان مشکلی است که مردم را با این معضل گریبانگیرنموده  است و با توجه به اینکه تخلیه نخاله در حریم جاده و زمین کشاورزی و حومه شهرممنوع است اما متاسفانه مردم هیچگونه توجهی به این مسئله ندارند.

 

این معضل که مربوط به سنوات گذشته می باشد و با وجود چندین شهردار و چندین دوره شورا در صدد حل این معضل بر نیامده اند حال باعث نگرانی مردم بلوار کشاورز و کشاورزان حریم اتوبان شده است.

 

یکی از کشاورزان حریم اتوبان به نمایندگی از کشاورزان با ابراز نگرانی از این معضل گفت: چندین ساله که مردم بلوار کشاورز و کشاورزان حریم اتوبان با این مشکل رو برو هستند اما متاسفانه طی مکاتبات به ادارات ذیربط و حتی استان تاکنون کسی درصدد حل این مشکل برنیامده است.

 

وی افزود: بیشتز از 10 سال است این این کمر بندی جدید الاحداث بخاطر رفاه حال شهروندان و جلوگیری از تصادف و حوادث اعتبار هنگفتی هزینه آن شده است اما متاسفانه مورد غفلت قرارگرفته و به جایگاه نخاله تبدیل شده است.

 

 وی در ادامه گفت: این نخاله باعث آلودگی محیط وازبین رفتن زمینهای کشاورزی شده است وبا توجه به اینکه جندین بارهم به ادارات ذیربط مراجعه و مکاتبه شده تاکنون هیچ اقدانی صورت نگرفته است.

 

یکی دیگر از کشاورزان دهگلانی گفت: این مشکل باعث جمع آوری سگهای ولگرد و آلودگی برای ساکنان بلوار کشاورز شده است.

 

اسدالله طهماسبی شهردار دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: این پروژه در حیطه کاری ادارات راه و شهرسازی و راهدای و حمل ونقل جاده ای است و این مکان جزو محدوده شهر نیست که از اختیار ما خارج است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه نخاله مربوط به سنوات گذشته است البته مکانهای دیگر که نخاله ساختمانی تخلیه شده بود هر چند در حیطه و اختیارما نبوده اما برای رفاه حال شهروندان اقدام به تخلیه آن نموده ایم.

 طهماسبی درادامه گفت: نخاله های تخلیه شده نیز در مدت زمان بسیار کم از محل تخلیه خواهد شد و با افرادی که در این مکان اقدام به تخلیه نخاله نمایند طبق قانون برخورد خواهد شد.

 

با وجود وعده‌ و وعیدهای اعلام‌ شده هنوزعملیات اجرایی پروژه آغاز نشده است و با توجه به اینکه ایجاد این کمربندی نقش مهمی درکاهش ترافیک در آزاد راه دارد و در حوزه اشتغال و کشاورزی و صنعت نیز می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد امیدواریم این طرح هر چه زودتر با جدیت اجرایی شود و به پروسه زمانی سپرده نشود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::