یکشنبه 22 تیر 1399 / 10:11|کد خبر : 2981|گروه : اجتماعی

نگاهي به مشكلات كاميون‌ داران دهگلانی/ پاركينگ كاميون‌ها؛ فاقد امكانات و امنيت

نگاهي به مشكلات كاميون‌ داران دهگلانی/ پاركينگ كاميون‌ها؛ فاقد امكانات و امنيت

تردد و پارک ماشین آلات سنگین و کامیون ها در مناطق مسکونی شهر دهگلان به دلیل آلودگی صوتی موجی از نارضایتی ساکنان این منطقه را به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار دهگان شیدا، معضل بزرگ عدم جای پارک برای ماشین‌های سنگین باعث شده است اکثر رانندگان وسایل نقلیه خود را در معابرعمومی و خیابانهای شهر پارک کنند که علاوه بر افزایش حوادث، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شهروندان دهگلانی شده است.

 

شهر دهگلان حتی برای پارک خودروهای سبک هم جای پارک ندارد و خیابان‌های این شهر پاسخگوی حجم تردد و پارک خودروهای سبک و سنگین در حجم بالا نیست ولی این روزها وسایل نقلیه سنگین، علاوه بر آلودگی‌های زیست‌ محیطی، جای پارک بسیاری را در شهر اشغال کرده‌اند.

 

تردد خودروهای سنگین حامل بار در کنار ایجاد نا امنی در معابر شهر و امکان بروز حوادث و تصادفات ترافیکی، خسارت جبران‌ ناپذیری نیز به سطح آسفالت معابر وارد می‌ کند و از عمر آسفالت به‌ شدت می‌کاهد حتی توقف آنها در کوچه پس کوچه‌های شهر در کنار گلایه مردم از مزاحمت آنها، معابر شهر را نا امن کرده است

 

با توجه به اینکه پارک خودروها و رفت و آمد خودروهای سنگین در شهر ضمن سلب آسایش و آرامش خانواده ها، به امکانات شهری در حوزه تأسیسات نیز به دلیل سنگینی خود رو آسیب جدی می زند، زیرا با توجه به تأسیسات شهری تنها خودروهای سبک و نیمه سنگین حق تردد دارند .

 

تردد و پارک ماشین آلات سنگین و کامیون ها در مناطق مسکونی به دلیل آلودگی صوتی موجی از نارضایتی ساکنان این منطقه را به وجود آورده است.

 

آرامش شهروندان ارزشمندترین سرمایه انسانی است که باید مورد احترام قرار گیرد زیرا پارک خودروهای سنگین در معابر ممنوع است و شرکت های ساماندهی حمل و نقل بار و کالا وظیفه اصلی استقرار خودروهای تحت پوشش خویش را دارند.

 

 

پارک خودروهای سنگین ضمن سلب آسایش و آرامش خانواده ها، به امکانات شهری در حوزه تأسیسات نیز آسیب می‌زند جریمه های مقطعی از سوی نیروی انتظامی هم پاسخگوی برطرف شدن این مشکل نیست و مسئولان باید راه حل جدی بیندیشند.

 

یکی از رانندگان در گفتگو با خبرنگار ما بیان اینکه پارک خودروهای سنگین به تأسیسات زیربنایی آسیب می زند گفت: آلودگی صوتی، آلودگی هوا، افزایش حوادث ترافیکی از دیگر مشکلاتی است که به واسطه پارک خودروهای سنگین در شهر، حقوق مردم را هدف قرار می دهد.

 

شیرزاد دارا از اعضای هیئت مدیره تعاونی کامیون داران دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما افزود: شهرستان دهگلان با دارا بودن بیش از  600 خودرو سنگین و بیش ازهزارنفر راننده پایه یک هنوز از خیلی از امکانات و امتیازات محروم می باشد.

 

 وی افزود:از سال 98 تعاونی کامیونداران دهگلان برای احداث تیر پارک خارج از شهر برای پارکینگ کامیونها اقدام به خرید زمین به مبلغ 600 میلیون تومان نموده است.

 

دارا در ادامه یکی از مشکلات اساسی برای احداث این مکان را نبود آب شرب عنوان کرد و گفت: منابع آب مجوز حفر چاه به این مکان نمی دهد وآنرا منطقه ممنوعه اعلام کرده است.

 

 

موج فراگیر پارک ماشین آلات سنگین در خیابانهای دهگلان

 

عباسی عضو هیئت مدیره تعاونی کامیونداران خواستار مساعدت مسئولان شهرستان در این راستا و گفت: احداث این تیر پارک به نفع مردم و رانندگان است زیرا هم باعث امنیت بیشتر برای کامیونها شده و هم آسایش شهروندان براثر پارک کامیونها در معابراز آنان سلب نخواهد شد.

 

وی افزود: فقدان پارکینگ خودروهای سنگین سبب شده تا تردد این غول های آهنین در سطح شهرامنیت و آرامش را از شهروندان سلب کند و شب ها و ساعات اولیه صبح را با صدای گوش خراش ناشی از کامیون ها سپری کنند.

 

عباسی گفت: علاوه بر پارک خودرو در شهرک های مسکونی اکنون این اتفاق به معضل بسیارخطرناکی برای سایر محلات تبدیل شده است تا جایی که با گذشت زمان هر روز بر تعداد این کامیون ها اضافه می شود.

 

    آلودگی خیابان‌ها

 

یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: متاسفانه هر شب شاهد پارک کامیون‌ها مختلفی در کنار منازل، معابر و پارک‌های شهر هستیم که این مساله باعث ایجاد مشکلات زیست‌ محیطی برای شهروندان می‌شود.

 

وی افزود: اکثر این کامیون‌ها حامل مواد نفتی، بنزین، گاز و گازوئیل هستند و بعد از پارک کردن آنها بوی نامطبوعی تمامی منطقه را فرامی‌گیرد.

 

این شهروند می گوید اکثر کامیون‌ها روغن‌ ریزی دارند که باعث می‌شود سطح آسفالت منطقه به مرور زمان از بین برود و نکته مهم ‌تر این‌ که این کامیون‌ها برای کودکان بسیار خطرناک هستند. .

 

    چهره شهرزشت شده است

 

 

محمدی شهروند دهگلانی می‌گوید: کامیون‌ها حامل بارهای پرخطر و قابل اشتعال از جمله نفت و گاز مایع هستند که ممکن است برای مردم شهر خطرات جدی به وجود بیاورند آنها همچنین برای مدت طولانی مقابل فضاهای سبز پارک و امکان استفاده از این فضاها را از مردم سلب می‌کنند.

 

وی درادامه می گوید متاسفانه تعداد زیادی ازمعابر اصلی شهر به پایانه باربری تبدیل شده‌اند و چهره شهر بسیار زشت شده است.

 

این شهروند گفت: از مسئولان، نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی درخواست داریم این موضوع را به‌ جد پیگیری کنند و کمک حال تعاونی کامیونداران جهت ایجاد پارکینگ باشند تا این کامیون‌های حامل مواد خطرناک به خارج از شهر منتقل شوند

 

جای پارک نداریم

یکی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین در شهر در گفت ‌وگو با خبرنگار ما اظهارداشت: برای جلوگیری از سرقت‌ احتمالی مجبوریم کامیون‌ها را در شهر پارک کنیم و در شهر وسایل نقلیه سنگین زیادی وجود دارد که نیاز است یک محل مناسب برای پارک کردن آنها در نظر گرفته شود.

 

این راننده می ‌گوید: ماشین‌های سنگین برای پارک کردن در معابر شهر مشکلات فراوانی دارند و با اعتراض مردم مواجهند.

 

وی با اشاره به این‌ که متولیان امر ترافیک باید در رابطه با حل این مشکل چاره‌ اندیشی کنند، می‌گوید: حل این پدیده مزاحم ترافیکی نیازمند ساماندهی اصولی و پیش‌بینی پارکینگ مناسب با همه امکانات و تسهیلات در اطراف شهر دهگلان است که تحقق این امر به ورود و مشارکت همه دستگاه‌های متولی ترافیک منوط است.

 

برخورد قانونی پلیس راهور

 

خودروهای سنگین هنگام توقف سهم قابل توجهی از فضای مفید و قابل تردد معابر شهری را اشغال می‌کنند که همین مساله خطر وقوع تصادف را افزایش می‌دهد و کامیونداران نباید خودروهای خود را در معابر پارک کنند.

 

با توجه به نارضایتی بسیاری از شهروندان از پارک شبانه خودروهای سنگین در حاشیه خیابان‌ها باید احداث تیرپارک برای این وسایل نقلیه به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

 

یکی از فرهنگیان ساکن شهر دهگلان گفت: رانندگان کامیون ها و خودروهای سنگین باید طبق قانون، وسایل نقلیه خود را در خارج از شهر پارک کنند تا تعدد وسایل نقلیه سنگین، چهره شهر و حقوق شهروندی را پایمال نکند.

 

وی افزود: پارکینگ های مشخص و تعریف شده در خارج از محلات شهرها، امنیت خودروها را تامین و تضمین می کنند.

 

حرف پایانی

 

اکثر وسایل نقلیه سنگین حامل محموله‌های خطرناک از قبیل مواد سوختی و انواع گاز هستند و پارک کردن آنها در کنار خیابان‌ها نه ‌تنها از لحاظ ترافیکی، بلکه از نظر مسائل زیست‌ محیطی و آلودگی صوتی مشکل‌آفرین است و در صورت انفجار، خطری جدی برای ساکنان محسوب می‌شوند.

 

تقویت زیرساخت‌ها و ایجاد پارکینگ‌های بیرون از شهر و الزام رانندگان خودروهای سنگین به توقف در این پارکینگ‌ها، باید با جدیت از سوی مسئولان دنبال شود.

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::