دوشنبه 16 تیر 1399 / 06:46|کد خبر : 2976|گروه : اجتماعی

گزارش/

عدم آگاهی کشاورزان از مضرات کود مرغی در اراضی شهرستان دهگلان

عدم آگاهی کشاورزان از مضرات کود مرغی در اراضی شهرستان دهگلان

هر ساله با فصل کشت محصول سیب زمینی مردم شهرستان دهگلان با بوی نامطبوع کود مرغی روبرو می شود و علیرغم هشدارها در باره مضرات آن متاسفانه کشاورزان برای کسب در آمد بیشترانگار سلامت مردم برایشان چندان اهمیتی ندارد.

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، دهگلان با داشتن بیش از 160 هزارهکتاراراضی کشاورزی که 138 هزارهکتار آن دیم و 22 هزار اراضی شهرستان آبی می باشد و بیشترین محصولات کشت شده در اراضی شهرستان گندم، سیب زمینی و کلزا می باشد که رتبه اول تا چهارم تولید دراستان را داراست.

 

وجود منابع آبی زیر زمینی، چاههای عمیق و نیمه عمیق و کشاورزی مکانیزه کشاورزان را به سوی کشت گندم، یونجه و سیب زمینی که محصولی آب بر است سوق داده و با توجه به اینکه شهرستان دهگلان یکی از قطب‌های مهم تولید محصول سیب زمینی در استان است که کشت سالیانه این محصول بیش از 7 هزار هکتار در سنوات گذشته کشت می شده و استفاده بی رویه از آب چاهها و عدم نظارت متولیان امر باعث کاهش چشمگیر منابع زیر زمینی شهرستان شده  و تا جایی که دشت قروه و دهگلان به عنوان دشت ممنوعه در کشور قلمداد شده است.

  

 اما  جدای از کاهش آب زیر زمینی در اثر کشت این محصول آب بر، دیگر مشکلی که از زمان کشت دامنگیر شهرستان شده بوی نامطبوع کود مرغی است که نفس مردم را بریده است اما کشاورزان همچنان به فکر کسب سود هستند و گویا اصلا سلامتی مردم که هیچ، سلامتی خودشان هم برایشان مهم نیست.

 

هر ساله با فصل کشت محصول سیب زمینی مردم شهرستان دهگلان با بوی نامطبوع کود مرغی روبرو می شود وعلیرغم هشدارها در باره مضرات آن متاسفانه کشاورزان برای کسب در آمد بیشترانگار سلامت مردم برایشان چندان اهمیتی ندارد.

 

استفاده از کود مرغ یکی از معضلاتی است که طی یکی دو سال گذشته و به واسطه استفاده برخی کشاورزان در شهرستان دهگلان، مردم این شهر را از بوی بسیار متعفن آن حسابی کلافه و ناراحت کرده است و علاوه بر بوی نامطبوع، باعث هجوم پشه و مگس شده که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

 

کشت محصولات کشاورزی هر چند مزایای زیادی برای مردم داشته اما با این حال دارای مشکلاتی نیز بوده که استفاده از کود مرغی و مضرات ناشی از آن موجب نارضایتی مردم شده است.

 

استفاده از کود مرغی نارضایتی شدیدی را در بین مردم ایجاد کرده و با اینکه در این چند سال عوارض استفاده از این کودها و خطرات آن یادآوری شده اما تغییری در زمینه استفاده از آن در اراضی کشاورزی صورت نگرفته و همچنان مشتریانی در کشاورزی منطقه دارد.

 

هجوم پشه و مگس در مزارع

 

احمدی یکی از شهروندان دهگلانی گفت: استفاده از کودهای مرغی علاوه بر بوی نامطبوع، باعث تولید و هجوم پشه و مگس می‌شود و آرامش و آسایش مردم را از بین می‌برد.

 

وی با بیان اینکه سال‌ها است که مردم از این موضوع شاکی و معترض هستند، افزود: انباشت غیربهداشتی و بدون حفاظ کودها به‌ویژه در فضای بازو مزارع باعث مشکلات زیست محیطی نیز شده است.

 

استفاده بی‌رویه از کودهای مرغی

یکی از روستا نشینان ضمن انتقاد از بی خیالی کشاورزان و عدم کنترل متولیان امر گفت: وجود مگس‌ها به ‌ویژه در فصل کشت سیب زمینی بهداشت عمومی را تهدید می‌کند و استفاده بی‌رویه و غیر اصولی از کودهای مرغی موجی از نارضایتی را ایجاد کرده  و در ساعاتی از شب و اول صبح نفس کشیدن دشوار می شود.

 

تهدید سلامت مردم

 

یک شهروند دهگلانی با بیان اینکه بیشتر کودها بدون هیچ‌گونه حفاظی در حاشیه مزارع کشاورزی و روستاها تخلیه می‌شود، بیان کرد: کسانی که مسئولیتی در این زمینه دارند نسبت به سلامت مردم توجه نمی‌کنند و برخورد بازدارنده‌ای با عاملان تخلیه کودها در فضای باز و در معرض باد و اطراف محل زندگی مردم ندارند.

 

محمدی دیگر شهروند دهگلانی اظهار داشت: کودها در معرض باد قرار دارد و زمانی که در اول صبح و غروب بوی نامطبوعی در منطقه پخش می شود که تنفس دشوار و به سختی انجام می شود.

 

وی در ادامه گفت: کاش کشاورزان ضمن اینکه به فکر سود بیشتر هستند آرامش و آسایش و بهداشت مردم را در نظر می‌گرفتند چرا که امروز شهر و روستاهای شهرستان در محاصره مزارع  کشاورزی قرار دارد و باد از هر سمتی بوزد بوی نامطبوع به مشام می‌رسد.

 

هر چند طی یکی دو سال اخیر اقدامات خوبی از جانب نهادهای مربوطه برای جلوگیری از استفاده کشاورزان از کود مرغی صورت گرفته ولی همچنان برخی از کشاورزان بر استفاده از این نوع کود اصرار ورزیده و هیچ توجهی به اخطار نهادهای مربوطه ندارند.

 

از طرفی بوی بد این کودها باعث شده مردم انتقاد شدیدی از جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و محیط زیست به خاطر سوء استفاده یک عده افراد سود جو از این کودها داشته باشند.

 

به هر حال همه می دانیم که استفاده کنندگان از کودهای مرغی از هیچ نهاد، سازمان یا افراد ذی نفوذی برای این کارمجوز دریافت نمی کنند بنابراین باید پذیرفت که آن جدیت و احساس مسئولیت در کار نهادهای مربوطه برای جلوگیری از این مشکل تا کنون وجود نداشته است.

 

یکی از فعالان محیط زیست دهگلان بیان داشت: متاسفانه کودهای مرغی به این شکلی که امروز کشاورزان ما از آن استفاده می کنند، ایجاد مشکل می کند در حالیکه همین کودها به صورت اصلاح شده و بسته بندی شده موجود است و هیچ مشکلی نیز برای محیط زیست ایجاد نمی کند و هدف کشاورز را در تغذیه زمین نیز برآورده می کند.

 

یکی دیگراز شهروندان گفت: آیا نمی شود به جای استفاده از این کود که علاوه بر بوی بد، غیر بهداشتی هم هست از کودهای شیمیایی و میکرو که برای تقویت فضای سبز و کشاورزی است، استفاده کرد؟

 

شرایط قابل تحمل نیست

یکی دیگر از شهروندان نیز می گوید: از شدت بوی نامطبوع که مربوط به کود حیوانی است و از آن برای تقویت خاک کشاورزی استفاده می شود حال انسان را بد می کند.

 

وی افزود: چرا به جای استفاده از کود غیر بهداشتی که چندین بیماری و حساسیت را به همراه دارد از دیگر کودهای آلی و تایید شده استفاده نمی کنند که هم بوی نامطبوع ندارد و هم برای مزارع خوب است.

 

البته این اولین باری نیست که این بوی نامطبوع را استشمام می کنم؛ این کودهای حیوانی که اکثراً هم کود مرغ هستند چند سالی است که وارد مزارع شده است و متاسفانه فقط بوی بد آن عاید شهروندان می شود.

 

هرچند تامین سلامت مردم ضرورت اولیه است که متاسفانه وجود کود مرغی در زمینهای کشاورزی، عوارضی را برای مردم به وجود خواهد آورد.

 

یکی دیگر از شهروندان با نگرانی شدید از این وضعیت گفت: ادارات جهاد کشاورزی، بهداشت، محیط زیست، دامپزشکی و فرمانداری بایستی بصورت جدی وارد عمل شوند و راهکارهای لازم را  ارائه دهند و از گسترش بیماری و عوارض جانبی آن جلوگیری کنند.

 

در حقیقت کشاورزان بدون رعایت اصول کشاورزی و آموزش صحیح کودها را فله‌ای در زمین‌های کشاورزی رها کرده که این کار سلامت مردم  را به خطر انداخته است.

 

 جای سوال است که چرا متولیان امر در قبال این موضوع که که نقض آشکار حقوق شهروندی است بی خیال نشسته اند گویا برگزاری جلسات بدون خروجی برای این موضوع کار دستگاههای متولی را آسان نموده وبه خیالشان دیگر رسالتشان به خوبی انجام شده است.

 

هرچند کوتاهی و کم کاری بخش آموزش و ترویج جهاد کشاورزی در خصوص آگاه نمودن کشاورزان نسبت به مضرات استفاده از کودهای غیر فراوری شده و متقاعد کردن آنها نسبت به جایگزین کردن کود مناسب به شدت احساس می شود.

 

به نظر می رسد علاوه بر ترغیب کشاورزان به استفاده از کودهای توصیه شده، توقیف کامیون‌های حمل کننده کود مرغی فله‌ای مرطوب و بدون مجوز در مبادی ورودی شهر و راه‌های مواصلاتی به منطقه استان و کنترل و نظارت مستمر نهادهای مربوطه و الزام اخذ مجوزهای بهداشتی برای حمل و نقل و تخلیه کود مرغی در زمین‌های کشاورزی، محدود کردن تسهیلاتی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و ارجاع متخلفان بهداشتی به مراجع ذی صلاح، مهم‌ترین راهکارهای مقابله با مسئله کودهای مرغی هستند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

کود مرغی غیر فرا وریکشت سیب زمینی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::