یکشنبه 15 تیر 1399 / 07:37|کد خبر : 2975|گروه : اجتماعی

یاد داشت/

دود اعتیاد در چشم خانواده های دهگلانی/ اعتیاد و طلاق دو آسیب جدی در سطح شهرستان دهگلان است

دود اعتیاد در چشم خانواده های دهگلانی/ اعتیاد و طلاق دو آسیب جدی در سطح شهرستان  دهگلان است

این روز ها در هر گوشه و کناری از اعتیاد و افراد معتاد سخن به میان می آید و همه از آسیب های این بلای جانمان سوز تا حدی آگاه اند اما هر روز به آمار اعتیاد در جامعه افزوده می شود که عمده آنان هم از سنین پایین افراد جامعه می باشند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، وقتی سخن از اعتیاد و افراد گرفتار در این بیماری به میان می آید ناخود آگاه ذهن ما به سمت افراد بی خانمان یا به اصطلاح کارتن خواب ها یا کسانی که جامعه را به سمت ناهنجاری می کشانند سوق پیدا می کند اما اعتیاد در هر شخصی ممکن است وجود داشته باشد و اعتیاد صرفاً اعتیاد مواد مخدر نیست بلکه با وجود غیر مجاز بودن مصرف مواد الکلی در کشور های مسلمان این روز ها نباید از اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی را هم از یاد ببریم که خود مشکلات فراوانی را به همراه دارد.

 

این روز ها در هر گوشه و کناری از اعتیاد و افراد معتاد سخن به میان می آید و همه از آسیب های این بلای جانمان سوز تا حدی آگاه اند اما هر روز به آمار اعتیاد در جامعه افزوده می شود که عمده آنان هم از سنین پایین افراد جامعه می باشند هرچند فقر و شرایط بد مالی دلیل اعتیاد نیست بلکه بسیاری از افراد در خانواده های ثروتمند نیز در دام اعتیاد می افتند.

 

اعتیاد به مواد مخدر جزو یکی از غلط ترین عادت های زندگی است که می تواند زندگی فرد مبتلا به مصرف مواد مخدر و حتی اطرافیانش را به شدت تحت تأثیر قرار بدهد. متأسفانه این عادت غلط هر روز بیشتر در جامعه رشد می کند و بیشترین افرادی که در دام اعتیاد می افتند قشر جوان هستند. از آنجایی که جوانان و نوجوانان در حساس ترین و آسیب پذیر ترین دوران زندگی خود قرار دارند به راحتی ممکن است دچار اعتیاد شوند.

 

بیکاری و اشتغال فصلی

 

شهرستان دهگلان و منطقه لیلاخ هم از این قاعده مستثنا نیستند و این روز ها اعتیاد در میان ساکنین بخصوص جوانان و نوجوانان به وفور یافت می شود.

 

یکی از مهم ترین دلایل اعتیاد در این شهرستان را می توان بیکاری و اشتعال فصلی اکثریت جامعه و عدم قانون مناسب در برخورد با فروشندگان و توزیع کننده های مواد موخدر دانست.

 

توزیع کننده های مواد مخدر در سطح شهر و روستاهای دهگلان آزادانه فعالیت می کنند و با وجود دلایل و مستندات فراوان برای مجرم بودن آنان ، اقدامی برای پایان دادن فعالیتشان وجود ندارد.

 

حال این سوال همچنان بی جواب می ماند که چرا قوانین برخورد با  فروشنده ها و توزیع کننده های  مواد مخدر همچنان سهل و آسان اجرا می شود ؟

 

اعتیاد در کمین کشاورزان

 

از آنجایی که عمده اشتغال مردم کشاورزی است، با وجود خانه های در کنار چاه های کشاورزی افراد به دور از خانواده و جامعه شهری و روستایی آزادانه می توانند با افراد مختلف خلوت کرده و گرفتار در دام اعتیاد شوند.

 

اعتیاد خاموش و پنهانی که در شهرستان دهگلان به وجود آمده در آینده ای نزدیک مشکلات فراوانی را برای جامعه و خانواده ها به وجود خواهد آورد زیرا هستند افرادی که در پنهانی در دام افتاده و الان توان رهایی ندارند، اما اعتیاد را نمی توان همیشه از دید جامعه مخفی نگاه داشت و قطعا روزی همین افراد برای جامعه ناهنجاری ها و مشکلاتی را به همراه خواهند داشت.

 

بیکاری و اعتیاد در این شهرستان باعث شده که افراد معتاد جهت دست یابی به مواد مصرفی دست به کارهایی نظیر سرقت حتی از خانواده ها و اطرافیان ، آزار و اذیت افراد خانواده بخصوص همسر و فرزندان زده و منطقه را به نا امنی بکشاند و مشکلات فراوانی را برای ساکنین این شهرستان به وجود بیاورند.

 

دو آسیب جدی در دهگلان

 

اعتیاد و طلاق دو آسیب جدی در سطح شهرستان دهگلان است، با اینکه نمی توان طلاق و فروپاشی خانوده ها  را فقط به علت اعتیاد دانست اما یکی از دلایل اصلی مراجعات به دادگاه های خانواده  اعتیاد است که در بیشتر آنان جدایی و نابودی زود هنگام پیوند زوج های جوان را به همراه دارد و به هر اندازه اعتیاد بیشتر شود قطعا طلاق هم بیشتر خواهد شد.

 

در هیچ جامعه ای نمی توان آسیب های اجتماعی را ریشه کن کرد اما می شود راهکار های آموزشی و اطلاع رسانی ارائه کرد که سطح آگاهی افراد جامعه را بالا برد که کمتر تحت تأثیر این معضلات قرار بگیرند.

 

خانواده نقش بسیار مؤثری در کاهش آسیب های اجتماعی بخصوص اعتیاد را دارد زیرا در جامعه امروزی نگرانی از وضعیت زندگی و روابط های فرزندانی  که برای کار یا تحصیل از خانواده ها دور می شدند باید دو چندان باشد که این مهم در گذشته یک نگرانی جدی برای خانواده ها به حساب نمی آمد.

 

بعد از خانواده آموزش و پرورش در کلیه مقاطع و  آموزش های  آگاهی سازی خانواده ها در برنامه های مختلف هم گامی مهم در کاهش آسیب های اجتماعی است.

 

در زمینه مقابله با آسیب اعتیاد، مراکز کمپ ترک اعتیاد در سطح شهرستان و همچنین مرکز متادون ‌درمانی در شهر دهگلان که تحت نظارت ارگان های متولی امر در حال فعالیت هستند که افراد دچار آسیب در صورت داشتن عزم جدی و اراده قوی با کمک آنها می توانند خانواده و جامعه سالمی را برای خود بسازند اما گاهی بعد از رهایی، جامعه آلوده باعث می شود این افراد مجداً در دام اعتیاد گرفتار شوند.

 

امیر کریمی کارشناس اجتماعی

 

انتهای پیام/برچسب ها :

اعتیادطلاقآسیب اجتماعی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::