شنبه 14 تیر 1399 / 09:12|کد خبر : 2973|گروه : اجتماعی

گزارش/

شهر دهگلان با بیش از 90 دستگاه تاکسی و پوشش تنها یک مسیر

شهر دهگلان با بیش از 90  دستگاه تاکسی و پوشش تنها یک مسیر

یک شهر مدرن باید دارای یک سیستم حمل‌ و نقل کارآمد برای ایجاد ارتباطات، دسترسی و ارتباط مناطق مختلف آن باشد زیرا جوامع امروزی نیازمند سیستم حمل‌ و نقل پایدار، مؤثر و کارآمد است.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، حمل و نقل عمومی یا شهری از مهم‌ترین خدمات مدیریت شهری است که در جا به جایی و دسترسی آسان شهروندان به مقصد و در مدیریت زمان نقش مهمی دارد با توجه به اینکه  کارشناسان امر، حمل و نقل را قلب جریان توسعه می‌دانند و معتقدند شهری که در فکر توسعه است باید برای حمل و نقل شهری برنامه ریزی جامع و آینده نگر داشته باشد.

 

یک شهر مدرن باید دارای یک سیستم حمل‌ و نقل کارآمد و گسترده برای ایجاد ارتباطات، دسترسی و ارتباط مابین مناطق مختلف آن باشد زیرا جوامع امروزی نیازمند سیستم حمل‌ و نقل پایدار، مؤثر و کارآمد است.

 

 شهر دهگلان با وجود مشکلات عدیده در همه زمینه ها، با مشکلی بسیار مهم دیگر که حمل و نقل درون شهری است دست به گریبان است امروز که باید نقاط شهری  برای حمل ونقل با تاکسیهای درون شهری تحت پوشش باشند تنها یک مسیر از شهر دهگلان با بیش از 90 دستگاه تاکسی پوششش داده می شود و دیگر مسیرها باید به صورت دربستی باشد.

 

با توجه به اینکه حمل و نقل عمومی از مهمترین خدمات مدیریت شهری است بنابراین باید به این امر توجه ویژه شود اما متاسفانه بعد از گذشت بیش از 50 سال شهر شدن با جود همه محرومیتها خدمات تاکسیرانی جهت حمل و نقل مردم تنها در یک خیابان متمرکز شده و خیابان آزادی که اولین و قدیمی ترین خیابان و مرکز اصلی شهر بوده از این خدمات محروم بوده و تاکسی تنها به صورت دربستی مسیرش به این خیابان می افتد.

 

بر این اساس یکی از شاخصه‌های رسیدن به توسعه پایدار، گسترش حمل و نقل عمومی کارآمد در شهرهاست و می‌توان گفت در حقیقت مسیر پیشرفت یک شهر و توسعه را با نگاهی به سامانه حمل و نقل همگانی بهتر می‌توان رصد کرد.

 

حمل و نقل یک ضرورت پایدار  

وضعیت حمل و نقل درون شهری دهگلان مطلوب نیست و با وجود بیش از 90 دستگاه تاکسی مردم همچنان از نظر حمل ونقل درون شهری سرگردانند تنها یک مسیر از میدان امام تا ترمینال شهر بلبان آباد توسط تاکسیها پوشش داده می شود و بقیه مسیرهای دهگلان را دربستی انجام میدهند که این باعث نگرانی  مردم این شهر پر از تاکسی شده است.

 

 
یکی از شهروندان در گفتگو با خبر نگار ما در خصوص کیفیت خدمات سازمان تاکسیرانی دهگلان گفت: خدمات حمل و نقل شهری دهگلان اصلا قابل قبول نیست و مسیر تاکسهیا در دهگلان تنها محدود به یک مسیر از میدان امام به ترمینال بلبان آباد و بلعکس می باشد در حالیکه تمامی نقاط شهر به حمل و نقل وخدمات تاکسی نیاز دارند اما این شهر از خدمات کاملا محروم است.

 
نبود خدمات تاکسیرانی در شهرک‌های دهگلان باعث می‌شود در زمانی که شهروندان باید خود را به محلی برسانند تاکسی در دسترسشان نیست و لازم  است تاکسیرانی شهر دهگلان در فکر حل این مشکل باشد در حالیکه حمل و نقل درون شهری از نیازهای اساسی مردم در طول شبانه روز است.


شهروندان با انتقاد از روند نامطلوب سیستم حمل و نقل درون شهری دهگلان خواهان رفع مشکل ازاین وضعیت نامناسب خدمات‌ دهی به مردم در اسرع وقت شدند.

 

ایجاد ایستگاه تاکسی برای بیمارستان خواسته مردم است

ایجاد ایستگاه تاکسی برای بیمارستان جدید دهگلان از دیگر مواردی است که از سوی شهروندان درخواست شده و باید به آن توجه ویژه داشت.


کمبود تاکسی در این مسیر از مشکلات مردم شهرستان است که با توجه به نیاز مبرم به بیمارستان شاید در اکثر اوقات به هیچگونه وسیله نقلیه دسترسی ندارند و مجبورند برای مسیر بیمارستان کرایه دربستی متقبل شوند

عدم دسترسی آسان به تاکسی‌های شهری در مسیر بیمارستان دهگلان باری اضافی بر هزینه‌های خانواده‌ بیماران گذاشته و ضمن گلایه‌مندی مردم از این موضوع، خواستار ایجاد ایستگاه تاکسی در مسیر این مرکز مهم درمانی شهرستان هستند 

 

با توجه به اینکه ایجاد شهری پایدار و مطلوب و توجه به نیازهای شهروندان و رفع آن از اصلی ترین وظایف نهادهای خدمت رسان می باشد باید بررسي درخواست هاي شهروندان در راس اعمال خدماتی قرار گیرد که ایجاد شهری پایدار و مطلوب برای زندگی شهروندی مشروط به تامین خواسته های شهروندان باشد.

 

امروزه توجه به حمل و نقل خودرو و موضوع جابجايي عابرين پياده و تردد آنها يک مسئله جداگانه در حوزه حمل و نقل درون شهري و مهمترين و پر دغدغه‌ترين مسائل شهري است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

توسعه و گسترش حمل و نقل همگانی در راستای بهبود وضعيت حمل و نقل عمومی و دستيابي به راهكارهاي اجرايي با در نظر گرفتن تحليل هاي اقتصادي، اجتماعي در شهرها وهمچنين اهداف ديگري از قبیل كاهش زمان سفر، كاهش مصرف سوخت و غیره است.

 

سخن آخر


هر چند شهرداری نهادی غیر دولتی و عمومی است که در محدوده یک شهر به ارائه خدمات مختلف می پردازد و در واقع تعیین کننده ترین نهاد در مدیریت شهری محسوب می شود که در این زمینه در شهر دهگلان کوتاهی شده است.


نقش شهرداری تنها به امکانات زیربنایی شهر و وظایف روزمره محدود نمی شود بلکه برنامه ریزی، مدیریت و توسعه تمامی عرصه های شهر را نیز در بر می گیرد که نیاز است مسئولین شهرداری هرچه سریعتر در فکر حل مشکلات مردم ازهمه لحاظ باشند. 

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::