پنجشنبه 5 تیر 1399 / 07:19|کد خبر : 2956|گروه : اجتماعی

رئیس بهزیستی دهگلان

معضل اعتیاد جوامع بشری در چنگال مرگ آور خویش گرفتار کرده است

معضل اعتیاد جوامع بشری در چنگال مرگ آور خویش گرفتار کرده است

قربانعلی رسولی رئیس اداره بهزیستی شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا، ضمن گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد را یک بیمارى اجتماعی دانست که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش بیمار توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط  براى مدتى نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می گردد.

 

وی با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است گفت: عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه هاى مختلف می گردد و ویرانگريهاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزشها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى اندازد.

 

رسولی اظهار داشت: امروزه کمتر کشوری را در جهان می توان یافت که پدیده مواد مخدر و اعتیاد، مهم ترین دغدغه یا یکی از مهم ترین مشکلات اجتماعی اش نباشد که هر ساله، مبالغ هنگفتی برای مبارزه با معضل اعتیاد و مواد مخدر هزینه می شود، ولی همچنان رقم باندهای قاچاق مواد مخدر و شمار معتادان رو به افزایش است.

 

وی بیان داشت: معضل اعتیاد به مواد مخدر بلای خانمان سوزی است که جوامع بشری را در چنگال مرگ آور خويش گرفتار ساخته است که به تبع آن جامعه ما نیز از این وضعیت مثتسنی نیست و این معضل هراس آور قدرت انديشه، نوآوری، پشتکار، کوشش و سازندگی را از انسان ها به ویژه نسل جوان جامعه را از بین می برد و بنیان خانوادگی واعتقاد آنان را به نابودی می کشاند

وضعیت اعتیاد در شهرستان دهگلان

رسولی با بیان اینکه وضعیت اعتیاد در شهرستان چندان مناسب نیست گفت: اعتیاد به تمامی روستاها حتی روستاهای دور افتاده رخنه پیدا کرده است که در این زمینه لازم است تمامی کمیته ها، آحاد جامعه، فعالان مدنی و اجتماعی و همه ی نهاد های دولتی و غیر دولتی در این زمینه باید وارد عرصه ی مبارزه و پیشگیری از اعتیاد شوند.

  

وی اظهار داشت: اداره بهزیستی  دهگلان دارای دو مرکز ترک اعتیاد اقامتی میان مدت (کمپ) و یک مرکز پیشگیری آموزش می باشد و در طول سال به اجرای برنامه های پیشگیرانه ی آموزشی از جمله طرح های اجتماع محور در شهر و روستاها مصون سازی خانواده ها و آماده سازی شغلی معتادین و حمایت از افراد بهبود یافته اعتیاد و خانواده های آسیب دیده اعتیاد اقدام می نماید.

 

رسولی درادامه گفت: اعتیاد سر لوحه ی سایر آسیب های اجتماعی در جامعه است از جمله فقر، طلاق، سرقت وکودکان و زنان در معرض آسیب از تبعات اعتیاد است.

راهکارهای مهم در جهت پیشگیری از اعتیاد

رسولی افزود: پایین آمدن سن اعتیاد همراه با آسیب های نوپدید خصوصا فضای مجازی که به شیوه ای لجام گسیخته  کودکان، نوجوانان و جوانان را تهدید می کند لازم است تمامی خانواده ها و کلیه آحاد جامعه مورد آموزش اطلاع رسانی و هوشیاری قرار بگیرند.

 

رئیس اداره بهزیستی دهگلان گفت: نظارت، تعامل و روابط مناسب والدین و خانواده ها با فرزندان خصوصا جوانان و نوجوانان، ایجاد اشتغال و تسهیل امر ازدواج جوانان و بهبود وضعیت معیشتی کلیه آحاد جامعه می تواند در امر پیشگیری از مواد مخدر مؤثر باشد.


مقابله با آسیب اعتیاد

وی افزود: نه ‌تنها آسیب اعتیاد  بلکه هیچ‌گونه آسیب اجتماعی دیگری قابل ریشه‌کنی نیست، ولی می‌توان با اقدامات پیشگیرانه و مهارت‌آموزی اجتماعی، آمار این 2 آسیب را پایین آورد.به عنوان مثال در دهه 60 که فرد محصلی از یک روستا با فاصله بسیار زیاد برای رفتن به مدرسه مسیر ده‌ها کیلومتری را طی می‌کرد، نگرانی در رابطه با آسیب اجتماعی که دامنگیر آنها شود، به اندازه امروز نبود. فضای مجازی می‌تواند آسیب‌های بعضاً جدی‌تر و خطرناک از اعتیاد به فرهنگ و اجتماع وارد کند که متأسفانه زیاد جدی گرفته نمی‌شود. بزرگ‌ترهای خانواده، فعالیتهای فضای مجازی افراد خانواده را زیر نظر بگیرند و از آسیبها، آموزش و شناخت کافی داشته باشند. که اگر خانواده‌ها صحیح مدیریت شود، حداقل آسیب در جامعه به وجود می‌آید.

 

پدیده شوم  قاچاق مواد مخدر بیش از آنکه  فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه مافیاى  اقتصاد بین  المللى باشد، ابزارى کارآمد، مؤثر  و  راهبردى در گسترش نظام  سلطه صاحبان قدرت  جهان بر کشورهاى توسعه نیافته است.

 

 تحلیلگران مسائل  سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ  فرهنگی، پدیدهموادمخدر مهمترین عامل به تباهى  کشیدن  و انحطاط  اخلاقى  جوامع به شمار میرود.

 

متاسفانه گسترش دامنه مصرف مواد مخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.

  

ارتقای سطح آگاهی‌های جامعه و ظرفیت‌های فرهنگی، آشنایی با آسیب های متاثر از مصرف مواد مخدر، اجرای فعالیت های آموزشی و آشنا کردن جوانان با تبعات منفی و زیانبار موادمخدر و ارائه الگوهای تربیتی مناسب و مهارت‌محوری منطبق با سبک زندگی اسلامی از جمله برنامه‌های محوری مبارزه با مواد مخدر است

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::