چهارشنبه 4 تیر 1399 / 07:22|کد خبر : 2953|گروه : اجتماعی

در نشست مشکلات معادن عنوان شد

بی نصیب ماندن مردم شهرستان دهگلان از بهره منابع غنی معادن/ خسارت به اراضی کشاورزی و تخریب جاده های روستایی توسط معادن

بی نصیب ماندن مردم شهرستان دهگلان از بهره منابع غنی معادن/ خسارت به اراضی کشاورزی و تخریب جاده های روستایی توسط معادن

سال‌هاست معادن سنگ آهن دهگلان بدون هیچ تغییری در حجم زیاد سنگ استخراج و به خارج از استان صادر می‌ نماید و در نهایت هم مردم این شهرستان واستان هیچگونه سهمی از این ثروت ندارند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، یکی از ظرفیت‎های مهم استان کردستان معادن غنی آن است که متأسفانه از یک درد مزمن تاریخی به نام ایجاد نشدن صنایع پایین‌دستی فراوری و خام‌فروشی رنج می‌برد و مردم استان و حتی کشور، عایدی قابل توجهی از این معادن مهم نصیبشان نمی‎شود به نظر می‎رسد به صورت فوری وقت آن رسیده سیاست‎های معدنی در استان بازنگری شود. 

 

سال‌هاست معادن سنگ آهن دهگلان بدون هیچ تغییری در حجم زیاد سنگ استخراج و به خارج از استان صادر می‌ نماید و در نهایت هم مردم این شهرستان واستان سهمی از این ثروت بزرگ نمی‌برند.

 

بخشدار بلبان آباد در نشستی در رابطه با معضل و مشکلات معادن بخش بلبان آباد با بیان اینکه در طول سنوات اخیر شعار رهبر معظم انقلاب بر حمایت از تولید و کمک به واحدهای تولیدی بوده است گفت: معادن نقش عمده در تولید، اشتغال و ارز آوری دارند و استان کردستان به خاطر داشتن معادن طلا و سنگ آهن به بهشت معادن کشور شهرت دارد.

 

ارشدی با اشاره به وجود 3 معدن سنگ آهن و سه معدن شن و ماسه در بخش بلبان آباد گفت: با توجه به اعتراضات مردم این بخش نسبت به انفجار، گرد و خاک و تخریب جاده های روستایی، موضوعات اجتماعی و عدم ترمیم سینه کار بعد از برداشت نیاز است به نوعی به مردم بخش کمک شود که کار در معدن باعث اعتراض و نگرانی مردم نشود هر چند معادن در زمینه زیر ساخت و عمران کمک حال روستاهای اطرف خود بوده اند.

 

وی با اشاره به انفجار در معادن گفت: باید چند روز قبل از انفجار جهت هماهنگی لازم به بخشداری اطلاع داده شود متاسفانه معدن دار یک ساعت قبل از انفجار به اطلاع بخشداری می دهد که هیچگونه هماهنگی برای اطلاع مردم صورت نمی گیرد و اینکار باعث نگرانی مردم است.

 

در سال جاری 13 کامیون حمل بار اضافی متوقف شده است

 

 رئیس پلیس راهور شهرستان دهگلان با اشاره به اضافه تناژ کامیون داران در معادن آن را معضل بزرگی نه تنها در شهرستان و استان بلکه در کشورعنوان کرد و بیان داشت: کامیون داران و معدن داران برای صرفه اقتصادی خود همیشه اضافه بار تناژ دارند که در سال جاری 13 کامیون در بخش بلبان آباد به علت اضافی تناژ بار متوقف شده اند.

 

 وی با بیان اینکه باید از مبداء بارگیری و در زمان بارگیری کنترل دقیق صورت گرفته که مانع از اضافی بار توسط کامیون دار شوند.

 

رئیس پلیس راهور دهگلان در ادامه گفت: نیاز است دهیاران روستاهای اطراف معدن از تردد کامیون حمل بار معدن به روستا جلوگیری کنند زیرا معدن برای تردد حمل بارش باید جاده مخصوص به خود داشته تا باعث تخریب جادهای روستایی نشود.

 

در زمان بارش باران زه آب باعث آلودگی آب زیر زمینی می شود

 

مجیدی رئیس اداره محیط زیست دهگلان با اشاره به اینکه بحث معادن بحثی مهم و چالش برانگیز است گفت: یکی از بزرگترین مشکلات معادن موضوع زیست محیطی است که سنگ شکن در حین کار باعث ایجاد گرد و خاک، آلودگی هوا و خسارت جبران ناپذیر به اراضی کشاورز مجاور خواهد شد.

 

  وی دیگر مشکل معدن را زه آب اسیدی عنوان کرد که در زمان بارش باران این زه آب باعث آلودگی آبهای زیر زمینی می شود.

 

تخریب در معادن تخریب منابع طبیعی است

 

 مرادی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به وجود معادن در روستای میمون آباد اظهار داشت: هرچند در معادن تخریب منابع طبیعی صورت می گیرد اما در نهایت هم باعث ایجاد اشتغال و تولید در شهرستان می شود که معدن مجید آباد با توجه به معارض زیاد تنها معدنی است که برای استان کردستان شن و ماسه تولید می کند.

 

 وی با اشاره به ایجاد تولید کنساتره گفت: قرار بود تولید در شهرک آونگان قروه شروع بکار نماید که با تلاش زیاد در شهرستان دهگلان شروع بکار نموده و برای 300 نفر هم ایجاد اشتغال خواهد شد.

 

ماهیانه مبلغ 5 هزار تومان برای جبران خسارت به افراد خسارت دیده پرداخت می شود

 

 زارعی یکی از معدن داران روستای میمون آباد در ادامه گفت: برای جبران خسارت اراضی کشاورزی ماهیانه مبلغ 500 هزار تومان به اضافه 10 درصد اضافی در سال به کشاورزان خسارت دیده اطراف معدن پرداخت می شود.

 

 وی با بیان اینکه برای تولید کنساتره جه ارسال به کارخانه، سنگ شکن به صورت 2 شیفت کار می کند بیان داشت: در سه معدن روستای میمون آباد سالیانه 198 هزار تن سنگ آهن برداشت می شود.

 

اعتبار دهیاری بسیار ناچیز و جوابگوی کار عمرانی نیست

 

دهیار میمون آباد با اشاره به مشکلات جاده روستا گفت: سال گذشته قرار بود که این موضع پیگیری شود که متاسفانه قیر برای آسفالت به روستا اختصاص داده نشد در حالیکه برای آسفالت و بهسازی جاده نیاز به قیر داریم.

 

 وی اظهار داشت: با توجه به اینکه اعتبار دهیاری براساس جمعیت کم آن بسیار ناچیز است و با اعتبار ناچیزهم کارعمرانی و زیرساخت در روستا امکان پذیر نیست از سه معدن این روستا انتظار داریم که هر سال برای روستا یک طرح به بهره بردای برسانند هرچند راین راستا به روستا کمک شده اما کافی نیست.

 

اضافی تناژ بار غیر قانونی است

 اختری رئیس صنعت، معدن وتجارت شهرستان دهگلان در خصوص واگذاری معادن گفت: کل کار و شرایط بهره برداری معادن و کلیه استعلامات لازم برای برداشت از استان صورت می گیرد ومعدن دار در صورت تایید و صدرو مجو از استان می تواند به صورت قانونی اقدام به برداشت در معدن نماید.

 

 وی در ادامه گفت: معدن دار باید طبق دستورالعمل و قوانین خاص خود و آئیین نامه مربوطه انفجار در معدن را رعایت نمایند.

 

 اختری با اشاره به حمل بار اضافی توسط کامیون داران گفت: معدن دار باید در زمان حمل بار نظارت کافی براینکار داشته و ازاضافی تناژ بار توسط کامیون دار ممانعت نماید زیرا اضافی تناژ بارغیر قانونی است.

 

 وی بیان داشت: اگر کسانی در رابطه با ایجاد مزاحمت در راستای اراضی کشاورزی و یا واحد مسکونی روستا از معدن دار شاکی باشند باید براساس نظریه کارشناس معدن دار  ملزم به پرداخت خسارت و طبق قوانین خودشان جوابگوی افراد شاکی باشند.

 

برنامه حمل بار در همین شهرستان صورت گیرد

 

فرزاد شمس فرماندار دهگلان درادامه گفت: با توجه به ظرفیت موجود درشهرستان نیاز است معادن درراستای عمران و زیر ساخت کمک حال روستاهای محروم باشند زیرا اعتبارات شهرستان بسیار ناچیز بوده وجوابگوی عمران، زیر ساخت وبهسازی جاده های روستایی نیست.

 

 وی با بیان اینکه برداشت درمعادن باعث تخریب منابع طبیعی و محیط زیست می شود گفت: باید تایم مشخص برای برداشت وجود داشته باشد و به ترتیب برداشت صورت گیرد نه اینکه هر زمان معدن دار دلش خواست از هر گوشه اقدام به برداشت نماید.

 

فرماندار دهگلان با اشاره به وجود هزار و 200  کامیون در شهرستان گفت: چرا در شهرستان بارگیری صورت می گیرد اما برنامه حمل بار باید درشهرستانهای دیگر خارج از دهگلان انجام شود که اینکارغیر ممکن بوده و نیاز است پلیس راهور با این موضع به شدت برخورد نماید و بر اساس ظرفیت شهرستان برنامه حمل  بار در همین شهرستان صورت گیرد.

 

بار اضافی و غیر متعارف باعث تخریب جاده روستای یی شده است

 

 محمود قبادی رئیس اداره راه و شهرسازی ضمن گلایه از معدن داران گفت: متاسفانه تردد با بار سنگین باعث تخریب جاده روستایی شده است در حالکیه برای آسفالت جاده روستایی 20 سال طول می کشد تا با اعتبار ناچیز به صورت قطره چکان جاده روستایی آسفالت شود نیاز است معدن دار دراین زمینه کمک حال مردم باشد نه اینکه باعث تخریب جاده روستاها شوند.

 

 وی ضمن انتقاد از معدن داران از اینکه زمانی حمل بار از معادن شهرستان دهگلان صورت می گیرد اما برنامه بار در شهرستانهای قروه وسنندج انجام می شود که این عاید وسود باید برای دهگلان باشد نه شهرستانهای دیگر زیرا اینکار کم لطفی به مردم شهرستان دهگلان است.

 

قبادی در ادامه گفت: چرا کارخانجات شهرک صنعتی و کاشی کسرا از منابع داخل شهرستان برداشت می کنند و در شهرستانهای دیگر برای بارشان برنامه تنظیم می نمایند دلیل این همه کم لطفی کارخانجات و معادن نسبت به این شهرستان که ازمنابعشان  استفاده می کنند چیست

 

 وی ضمن انتقاد از معدن دار روستای اخی کمال گفت: متاسفانه بارگیری غیر متعارف واضافه بار باعث تخریب آسفالت جاده چند روستای مسیر تازه آباد گاومیشان شده است.

 

به نظر می‌رسد حوزه معدنی استان کردستان نیازمند یک سیاست‌گذاری جدید اس  در همه جای دنیا وجود معادن غنی مناسب‌ترین ظرفیت برای تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال و جذب سرمایه‌گذاری است، اما تاکنون در استان کردستان آثار توسعه‌ای و اقتصادی بهرهبرداری از معادن دیده نشده و با بهره‌برداری از هر معدن، زخمی عمیق بر پیکره معادن و منابع طبیعی این منطقه وارد آمده است

 

بنابراین فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و حتی تشویق سرمایه‌داران برای ورود به این بخش‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه فروش مواد معدنی به صورت خام به خارج از کشور تنها به معنای چوب حراج زدن به ثروت‌های ملی است و هیچ سودی برای کشور نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::