شنبه 31 خرداد 1399 / 06:12|کد خبر : 2940|گروه : اجتماعی

بیکاری به معضل اصلی جوانان و چالش جامعه تبدیل شده است/ نتیجه تلاش‌ و زحمات کارآفرینان به راه افتادن موتور اشتغال و تولید است

بیکاری به معضل اصلی جوانان و چالش جامعه تبدیل شده است/ نتیجه تلاش‌ و زحمات کارآفرینان به راه افتادن موتور اشتغال و تولید است

درحالی که بیکاری به معضل اصلی جوانان، خانواده ها و چالش اصلی جامعه تبدیل شده و جامعه از آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری رنج می برد کار آفرین می تواند با ایجاد اشتغال به عنوان راهکاری موثر برای کاهش بیکاری و حتی توسعه اقتصادی در جامعه گام اساسی بردارد.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، از آنجایی که توجه به تولید داخلی در بیانات مقام معظم رهبری بارها مورد تأکید قرارگرفته است توجه به تولیدات داخلی، استفاده از نیروی کار و سرمایه داخلی، توجه خاص به تولید کالاهای اساسی و محصولات زیربنایی، مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی‌اند.

 

درحالی که بیکاری به معضل اصلی جوانان، خانواده ها و چالش اصلی جامعه تبدیل شده و جامعه از آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری رنج می برد کار آفرین می تواند با ایجاد اشتغال به عنوان راهکاری موثر برای کاهش بیکاری و حتی توسعه اقتصادی در جامعه گام اساسی بردارد.

 

کار آفرینان در شرایط  کنونی که کشورما تحت تحریم و فشار اقتصادی شدید قرار دارد، جهادگران امروزی هستند که با تلاش و همت خود، اقتدار و شکست ناپذیری اقتصادی کشور ما را به دنیا نشان داده و قدرت ایران را به رخ دشمنان کشیده‌اند.

 

نتیجه تلاش‌ و زحمات کارآفرینان به راه افتادن موتور اشتغال و تولید است و با همت آنها، نیروی کار و کارگر معنا پیدا می کند.

 

شهرام و کامران عزیزیان دو برادر جوان کارآفرین کردستانی با پشتکار و تلاش در عرصه تولید ترشیجات وشوریجات نه تنها برای خود بلکه برای حدود 25 نفر جوان بیکارنیز به طور ثابت و برای 100 نفر به صورت فصلی زمینه شغلی فراهم کرده اند که در سال 95  به عنوان 10 کارآفرین برتر کشور و در سال 96 به عنوان 20 کارآفرین برتر کشورمعرفی شده اند.

 

این دو کارآفرین در شهرک صنعتی دهگلان با راه اندازی کارخانه تولیدی در راستای جهش تولید و ایجاد اشتغال جوانان بیکار چندین ساله آستین همت بالا زده اند که توانسته اند علاوه بر در آمد برای خود برای چندین خانواده هم ایجاد اشتغال نمایند.

 

شهرام عزیزیان یکی از کارآفرینان موفق با بیان اینکه در حال ساخت کارخانه بدون هیچگونه دریافت تسهیلاتی هستند گفت: تاکنون تولید در مکانی استیجاری بوده که با هزینه خودشان انجام شده است.

 

 وی افزود: در سال گذشته 960 تن خیار شور تولید و به شهرهای بغداد، بصره و کربلا در کشورعراق و تهران، تبریز، اصفهان و استان کردستان صادر و به فروش رفته است.

 

 کامران عزیزیان دیگر کارآفرین نمونه کردستانی در ادامه با بیان اینکه تاکنون برای احداث مکان تولیدی 2 میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه شده است گفت: کل دستگاهها با مبلغ 7 میلیارد تومان برای تولید خریداری شده اما برای راه اندازی وخرید مواد اولیه به حمایت نیاز داریم زیرا شروع بکار ما از منابع داخلی و حمایت بانک کشاورزی در راستای دیگر بوده و برای این طرح تاکنون هیچگونه تسهیلاتی دریافت نکرده ایم.

 

عزیزیان ضمن تشکراز حمایت بانک کشاورزی دهگلان گفت: درهر مقطع زمانی در بحث خرید و فروش و حمل باربا ترانزیت به خارج از کشورما را حمایت کرده است.

 

 وی یکی ازمشکلات را گران شدن شیشه جای خیارعنوان کرد و گفت: سال گذشته هرعدد شیشه هزار و 200 تومان بوده که متاسفانه امسال هرعدد آن به 2 هزار و 600  تومان افزایش قیمت یافته و در صورت تولید ما به 2 الی 3 میلیون عدد شیشه نیاز داریم که در این راستا به حمایت شهرستان نیاز داریم  زیرا تاکنون حدود 7 میلیارد هزینه خرید دستگاهها، 4 میلیارد تومان هزینه مکان تولید وبرای خرید شیشه هم باید 7 میلیارد تومان هزینه شود.

 

این کارآفرین با بیان اینکه در صورت حمایت استارت تولید در مرداد ماه سال جاری زده خواهد شد گفت: امسال کل ترشیجات وشوریجات تولید وبه بازارعرضه خواهد شد و در سال آینده کنسرو، کمپوت، مربا و شربت طبق برنامه ریزی انجام شده تولید خواهد شد و در سال 401 هم کارخانه رب  این مجموعه هم راه اندازی وشرع بکار خواهد کرد.

 

شهرام عزیزیان درادامه اظهار داشت: پیش بینی می شود که امسال هزار و 700 تن شوریجات و2 هزارتن ترشیجات تولید شود و به فروش برسد.

این دو کارآفرین علاوه بر بکارگیری نیروهای بومی شهرستان دهگلان، با پشتکار، تلاش و همت خود توانسته اند با تنوع و کیفیت تولیدات، کارگاه خود را ارتقا داده و مشتریان داخلی و خارجی برای تولیدات خود پیدا کنند.

 

خواسته این دو کارآفرین شهرک صنعتی از مسئولان شهرستان دهگلان حذف قوانین دست وپا گیر جهت بهره مند شدن از برق و گاز در اسرع وقت برای شروع  بکار و تولید کارخانه بود.

 

کارآفرینان نقش تعیین کننده در تولید واقتصاد کشور دارند

 

فرزاد شمس فرماندار دهگلان گفت: در شرایط فعلی کشور کارآفرینان نقش تعیین‌کننده‌ای را در شرایط اقتصادی و تولیدی دارند که باید فرهنگ کارآفرینی بیش از پیش توسعه و تقویت یابد.

 

وی با تاکید بر ضرورت هم‌افزایی در راستای افزایش تولید و اشتغال گفت: جامعه کار و تولید استان به عنوان یک خانواده تلاش دارد تا در وضعیت فشار اقتصادی دشمنان، کشور بتواند استقلال اقتصادی خود را حفظ کند و خللی بر آن وارد نشود.

شمس با اشاره به اینکه کارآفرینان در حوزه‌های مختلف می‌توانند باعث تحول در جامعه شوند بیان کرد: کارآفرینان باید در کنار مدیران با روحیه همکاری و وفاق بتوانند نقش مهمی در رونق تولید کشور داشته باشند.

 

دانستن علم تولید و دستیابی به آن و آگاهی از نیاز بازار اصلی ترین شرط ورود به عرصه تولید در هر زمینه ای است بویژه در حوزه صنایع غذایی و صنایع تبدیلی و در کنار اینها برنامه ریزی برای تولید شرط اصلی موفقیت است و قطعا بدون داشتن هدف و برنامه نمی توان در هیچ کار و فعالیتی موفق شد.

 

استان کردستان و شهرستان دهگلان به دلایل برخورداری ازآب، خاک و هوای مناسب یکی از قطب های تولید محصولات باغی و کشاورزی در کشوراست و این امر فرصت مناسب برای مسئولان و بویژه جوانان است که با راه اندازی کارگاه های صنایع تبدیلی در قالب مشاغل خانگی علاوه بر اشتغالزایی و توسعه اقتصادی رونق بخش کشاورزی و کاهش اتلاف محصولات کشاورزی را می تواند منجر شود امری که متاسفانه در استان کردستان چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

آنچه دراین میان مهم است حمایت های مسئولان و مدیران دستگاههای مختلف از جوانان و فعالان عرصه های اقتصادی در راه اندازی چنین کارگاههای است که با رفع موانع تولید و حذف برخی بروکراسی های اداری باعث دلگرمی و تشویق جوانان شوند که متاسفانه وجود قوانین دست و پاگیر اداری و طولانی بودن سیر دریافت مجوزها، تائیدیه ها و استعلامات برای ایجاد اشتغال در برخی موارد آنقدر طولانی می شود که جوان عطای کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار را به لقایش می بخشد.

 

براساس اظهارنظر فعالان عرصه تولید و کارشناسان این حوزه علاوه بر دقت نظر و توجه به مشکلات جامعه کارگری و تلاش برای ایجاد امنیت شغلی در آنها، باید شرایط رونق تولید را با کم کردن موانع اداری بر سر راه کسب و کار، کاهش مالیات برای فعالیت‌های تولیدی، نظارت‌های دقیق در پرداخت تسهیلات رونق تولید و هدایت نقدینگی و سپرده گذاری‌های را به سمت فعالیت‌های تولیدی فراهم کرد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::