شنبه 24 خرداد 1399 / 09:15|کد خبر : 2928|گروه : اجتماعی

گزارش/

کاهش ایمنی و خروج از وضعیت استاندارد جاده دهگلان به بیجار در طول گذر زمان

کاهش ایمنی و خروج  از وضعیت استاندارد جاده دهگلان  به بیجار در طول گذر زمان

امروزه بر کسی پوشیده نیست که راه رسیدن به فرایند توسعه اقتصادی تنها با عبور از پل مستحکمی به نام حمل و نقل امکان پذیر است از این رو می‌توان با اطمینان گفت که حمل و نقل یکی از اصلی ترین ارکان زیر بنایی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به شمار می‌آید.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، سیستم حمل و نقل اغلب به عنوان سیستم حیاتی جامعه مدرن توصیف می شود جاده ها بخش اساسی این سیستم را برای حمل و نقل مسافر و حمل بار تشکیل می دهند هر چند نقش جاده در سیستم حمل و نقل اساسی است جوامع مدرن به حمل و نقل جاده ای کارآمد و قابل اعتماد بستگی دارند در صورت خراب شدن سیستم، عواقب آن بسیار شدید بوده و تأثیر فوری خواهد داشت.

 

با توجه به اینکه یکى ازعوامل مهم در توسعه اقتصادى هر منطقه ایجاد و نگهدارى شبکه راهها مى‏باشد که در بهبود بخشیدن به وضع بازرگانى، صنعتى و کشاورزى حائز اهمیت است وهمچنین  راه ها مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید و رشد صنعتی و گردشگری یک منطقه با راه های مناسب چندین برابر می شود و دروازه های پیشرفت به روی منطقه گشوده خواهد شد.

 

امروزه بر کسی پوشیده نیست که راه رسیدن به فرایند توسعه اقتصادی تنها با عبور از پل مستحکمی به نام حمل و نقل امکان پذیر است ؛ از این رو می‌توان با اطمینان گفت که حمل و نقل یکی از اصلی ترین ارکان زیر بنایی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به شمار می‌آید ؛ رکنی که همواره مورد توجه خاص است.

 

یکی از مهم ترین مشکلات موجود در حوزه راه استان کردستان فرسوده شدن بعضی مسیرها با توجه به گذر زمان و متعاقب آن کاهش ایمنی و خروج از وضعیت استاندارد است که البته در این بین گاها اجرای غیر استاندارد در برخی مسیرها مزید بر علت شده و بر این مشکلات می افزاید و در برخی گذرها با توجه به اینکه سال ها از آخرین اصلاح و ترمیم اساسی جاده می گذرد، لازم است اعتبارات ویژه ای به منظور اصلاح و بازسازی این مسیرها اختصاص یابد.

 

محور ارتباطی شهرستان دهگلان به شهرستان بیجاردر وضعیت بسیار نامطلوبی به سرمی برد وضعیت بسیار بد آسفالت و چاله هایی که به چاه تبدیل شده اند که در خور استان و شهرستان نیست گرچه برخی از جاده های روستایی این شهرستان بسیار نامطلوب و زندگی ساکنان را با مشکل عدیده روبرو کرده است.

 

با توجه به اینکه مردم دو شهرستان از نظر ارتباطات اقتصادی  و قومی با یک دیگر ارتباط مستمر دارند که نزدیکترین مسیر به شهرستان بیجار جاده ارتباطی دهگلان به بیجار است اما   ورود مایشین سنگین در حمل بار سیمان به استان کرمانشاه باعث شکستگی وتخریب کامل  قسمتهای از جاده  شده   است واین جاده با توجه به نیاز مردم منظطقه و ودوشهرستان ابید در اسراع وقت  مشگکل این جاده ارتباطی حل شود.

 

شهرستان دهگلان که دروازه مسیر تهران به استان کردستان است و این مسیر یکی از مسیرهای پر تردد می باشد که از مهمترین جاده ها در امر حمل و نقل جاده ای است اما اکنون وضعیت این جاده در شرایطی قرار گرفته به گونه ای که در مقایسه با سایر جاده های کشور از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.

 

روزانه هزاران خودروی عبوری از این محور در مواجهه با چاله ها و تکه های آسفالت کنده شده که همچون پاره سنگی در وسط جاده وجود دارد مجبور به ترمزهای خطرآفرین و تغییر جهت های ناگهانی می شوند تا چاله ها را رد کنند تا موجب بروز خسارت و سانجه برای خودروی خود نشوند که در اکثر موارد سبب به وجود آمدن خطرات بالقوه برای دیگر خودروهای عبوری اعم از خودروهای روبرویی به واسطه انحراف به چپ و یا خودروهای پشت سری به واسطه ترمزهای ناگهانی می شوند.

 

چندین سال است که به وضعیت این جاده اهیمیت داده نمی شود و خسارات مالی و جانی بسیاری را برای اهالی این منطقه به وجود آورده است و باعث خسارت جبران ناپذیر برای مردم شده است.

 

هنگامی‌که از این جاده عبور می‌ کنید اگر اندک نگاهی به آسفالت آن بیندازید متوجه چاله‌های فراوان آن می‌شوید و فاجعه‌آمیزتر از آن کیفت نامناسب آسفالت براده‌های آهن را در نظر افراد مجسم می‌کند و صدای گوش‌خراش هنگام حرکت را ایجاد می‌کند.

 

وجود آسفالت نامناسب با چاله‌چوله‌های فروان روزانه خسارات بسیار زیادی به مالکان خودروها وارد می‌کنند به‌گونه‌ای که پس از چندین بار رفت و آمد در این جاده بایستی لاستیک خودروهای خود را در بازه‌های زمانی کوتاه تعویض نمایند که بار هزینه‌ای بسیاری را برای آن‌ها بوجود می‌آورد.

 

ترک‌خوردگی‌های فراوان و لکه‌گیری‌های زیاد، نبود شانه خاکی در بسیاری از نقاط، نبود سامانه روشنایی، فرسودگی آسفالت جاده باعث استهلاک ماشین‌های عبوری از این جاده می شود.


بسیاری از رانندگان و اهالی این منطقه از وضعیت آسفالت این مسیر دلی پر از درد دارند و معتقدند که بدترین چیز برای رانندگان آسفالت نامناسب، وجود چاله‌های فراوان و عدم روشنایی در این مسیر است که در سایه بی‌ توجهی و کم‌ لطفی مسئولین روزبه‌روز تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد.

 


متولیان امر به‌جای اینکه با تدابیر ویژه آسفالت جدیدی را جایگزین آسفالت فرسوده و قدیمی کنند تا از بروز حوادث رانندگی جلوگیری شود، چاله‌ها و حفره های بزرگ این محور را با ریختن خاک و یا آسفالت سرد پر می‌کنند که پس از بارندگی به حالت قبل بازمی‌گردد و یا در عرض کمتر از دوماِه چاله‌های عمیق‌تری جای چاله‌های قبلی را می‌گیرند.

 

یکی از رانندگان این مسیر در گفتگو با خبرنگار ما ضمن نگرانی از وضعیت بد آسفالت مسیر دهگلان به بیجار گفت: آسفالت این جاده بسیار نامناسب است و چاله های موجود این مسیر بعضی از مواقع باعث منحرف شدن ماشینم شده است.

  

وی افزود:علاوه بر آسفالت نامناسب ازغروب آفتاب تا روشنایی صبح رانندگی در این جاده بسیار خطرناک است چون جز چراغ‌های خودروها هیچ‌گونه روشنایی در این جاده وجود ندارد چه‌ بسا که احتمال سوانح رانندگی را دو چندان می‌کند


در خواست مردم از مسئولین متولی امر در بحث جاده های شهرستان و مسیر دهگلان به شهرستان بیجار این است که حل مشکل این جاده ها با برگزاری جلسات و دستورالعمل حل نمی شود  اگر مسئولان واقعا خدمتگزار مردم هستند باید با عمل خدمتگزاری خود را به مردم ثابت کنند و گرنه  خدمت برای مردم با برگزاری جلسات و کاغذ بازی فقط شعار و سرگم نمودن مردم است.

 

حمل و نقل چون شریانی است که سایر اجزای خدماتی، بازرگانی، صنعتی  و کشاورزی  را در دو سطح ملی و بین المللی به هم پیوند می دهد و تاثیرات عمیقی بر رشد و توسعه این بخشها بر جا می گذارد ؛ بخشهایی که در حقیقت پیشرفت و پس رفت اقتصاد یک کشور بستگی مستقیم به عملکرد تک تک آنها دارد.

 

به عبارت دیگر یک اقتصاد ایده آل از پیوستن حلقه هایی ساخته می شود که  پیوند و استحکام آنها توسط حمل و نقل صورت می گیرد ؛ هر چه این بخش بهتر عمل کند شاهد زنجیره مستحکمتری خواهیم بود ؛ از این رو تقویت زیر ساختهای ارتباطی در حوزه های مختلف حمل و نقل می تواند به سادگی راه توسعه اقتصادی کشورها را هموار نماید.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

وضعیت نامناسب جاده دهگلان بیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::