شنبه 19 بهمن 1398 / 06:24|کد خبر : 2746|گروه : اجتماعی

مقایسه وضعیت کشاورزی قبل و بعد از انقلاب در سطح کشور و شهرستان دهگلان

مقایسه وضعیت کشاورزی قبل و بعد از انقلاب در سطح کشور و شهرستان دهگلان

بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیک‌ ترین بخش‌ های اقتصادی کشور است که امنیت غذایی جامعه به آن وابسته می‌ باشد.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، با توجه به اینکه کشور در آستانه چهلمین و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار دارد نیاز است تمام دستاوردها و خدمات قبل و بعد از انقلاب که در این مدت توسط نظام اسلامی محقق شده است برای مردم بازگو شود.

 

شاخص بودن بخش کشاورزی در شهرستان دهگلان و در آمد بیشتر مردم شهرستان بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است بر همین اساس به مقایسه وضعیت کشاورزی بعد و قبل از انقلاب می پردازیم.

 

هر چند جایگاه بخش کشاورزی به‌ عنوان موتور محرک رشد و توسعه اقتصادی در ساختار شهری و روستایی ‌از جمله موضوعاتی است که همواره مورد بحث و اظهار نظر کارشناسان بوده است و شواهد موجود نشان می‌دهد بخش کشاورزی می‌تواند به‌ عنوان بخش تأمین‌ کننده امنیت غذایی و کسب درآمد مورد توجه باشد.

بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیک ترین بخش‌های اقتصادی کشور است که امنیت غذایی جامعه به آن وابسته میباشد نگاهی به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی با بررسی شرایط و اوضاع کشاورزی ایران قبل از انقلاب و مقایسه آن با چهار دهه پس از انقلاب گویای بسیاری از حقایق است بدون شک دستیابی به عمق برکات انقلاب اسلامی در ایران زمانی قابل لمس است که مقایسه‌ای بین شرایط کشاورزی کشور در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی در طول این چهار دهه داشته باشیم

 

اصلاحات ارضی صورت گرفته توسط  شاه از سال ۱۳۴۱ که همراه با برخی تبلیغات صورت گرفت بخش اعظمی از کشاورزی ایران از بین رفت و با تکه تکه شدن کشاورزی ایران، واردات محصولات آمریکایی به ایران بسیار زیاد شد.

 

در همین دوران که بیش از ۷۰ درصد محصولات کشاورزی ایران از خارج وارد می‌شد و محصولات استراتژیکی مانند؛ گندم و برنج وابسته به خارج بود. نمونه‌ای از اصلاحات ارضی بود که باعث از بین رفتن تولید کشاورزی در ایران  شد.

 

کشاورزی قبل از انقلاب در کشور

 

با توجه به اینکه تا قبل از انقلاب، کشاورزی معیشتی رایج بود و تا دهه 40  نیمی از اراضی کشاورزی در اختیار مالکان بزرگ، خوانین و حاکمان بود که  تنها بخش کوچکی از اراضی کشاورزی در اختیار کشاورزان خرده مالک بود و کشاورزانی که بنیه مالی نداشتند تا زمان اصلاحات ارضی در کشت و صنعت ها مشغول به فعالیت بودند.

 

بررسی ها نشان می دهد رژیم پهلوی در دهه 40 با استراتژی نادرست خود که تحت عنوان اصلاحات ارضی از آن یاد می شد باعث بیمار شدن اقتصاد ایران شده بود که نشانه های این بیماری را در عرصه های مختلف اقتصاد می توانستیم به وضوح مشاهده کنیم.

 

با توجه به اینکه اصلاحات ارضی صورت گرفته توسط حکومت طاغوت در دهه 40 که همراه با برخی تبلیغات صورت گرفت بخش اعظمی از کشاورزی ایران از بین رفت و با تکه تکه شدن کشاورزی ایران، واردات محصولات آمریکایی به ایران بسیار زیاد شد.

 

در آن دوران که بیش از ۷۰ درصد محصولات کشاورزی ایران، از خارج وارد می‌شد و محصولات استراتژیکی مانند؛ گندم و برنج وابسته به خارج بود. نمونه‌ای از اصلاحات ارضی به از بین رفتن تولید کشاورزی ایران منجر شد.

محمد فلاحی یکی از کشاورزان دهگلانی در گفتگو با خبرنگار با بیان وضعیت کشاورزی قبل از انقلاب در زمان حکومت ستم شاهی اظهار داشت: به غیر از خرده مالکان و خوانین کشاورز به مانند کارگر در اختیار مالک بود و اختیاری از خود نداشت و کشاورزی بعد از برداشت گندم به 5 قسمت تقسیم می شد که یک قسمت محصول و در آمد کشاورز باید به مالک یا خان آن روستا پرداخت می شد.

علی امیری دیگر کشاورز دهگلانی گفت: در زمان قبل از انقلاب در منطقه یک چاه کشاورزی وجود نداشت آلان در اکثر روستاهای شهرستان چاههای عمیق و نیمه عمیق وجود دارد و در قبل از انقلاب کشاورزی به صورت بسیار سنتی و ابتدایی بود اما آلان کشاورزی مکانیزه شده و کشاورز علاوه برمصرف خود حدود 50 الی  100 تن و حتی بیشتر گندم مازاد برمصرف را به فروش میرساند.

 

حاج محمد رشیدی  یکی دیگر از کشاورز دهگلانی بیان داشت: وضعیت کشاورزی بعد از انقلاب با زمان قبل از انقلاب به صورت صد در صد تغییر و پیشرفت کرده است امروز کشاورزی در شهرستان دهگلان به صورت کاملا مکانیزه شده و آبیاری بارانی و قطره ای شده است.

 وی افزود: در زمان حکومت ستم شاهی  کل روستا متعلق به مالک یا خان روستا بود و کشاورز از خود اختیاری نداشت و در هنگام برداشت گندم باید یک پنجم محصول به مالک تعلق می گرفت و کشاورز حق اعتراض نداشت که در صورت اعتراض  توسط مالک مجبور به ترک روستا می شد.

 

حاجی عبدالله میرکی هم می گوید  قبل از انقلاب مردم مثل آلان از دیگاه حکومت دارای ارزش چندانی نبودند و در روستا مالک یا خان با مردم مثل برده رفتار می کرد و از مردم بیگاری می کشیدند و در هنگام برداشت محصول هم یک پنجم دسترنج کشاورز به زور می بردند.

 

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب به دستور امام خمینی کسانی که فاقد زمین کشاورزی بودند زمینهای به زور گرفته شده مالک را به آنان اهدا نمودند وخوش نشینان بدون زمین هم صاحب زمین و کشاورزی شدند که از برکت امام و از برکت نظام اسلامی و انقلاب مستضعفین بود

 

کشاورزی بعد از انقلاب در کشور

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۹۰ درصد محصولات کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود.

 

طی ۴ دهه‌ای که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد کشورایران اسلامی در بسیاری از بخش های مختلف کشاورزی از جمله تولید گندم  و دیگر محصولات مورد نیاز و اساسی نه تنها به خودکفایی رسیده، بلکه به کشور صادرکننده هم تبدیل شده است.

 

بخش کشاورزی همواره یکی از بخشهای اقتصادی مورد توجه مسئولان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال تاکیدات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت خودکفایی کشور در زمینه محصولات استراتژیک نظیر گندم، برنج و دیگر محصولات مورد نیاز حرکتهای قابل توجهی در راستای تولید این محصولات صورت گرفت.

 

تا دهه 40 تنها بخش کوچکی از اراضی کشاورزی در اختیار کشاورزان خرده مالک بود کشاورزانی که بنیه مالی نداشتند تا زمان اصلاحات ارضی در کشت و صنعت ها مشغول به فعالیت بودند

 

در اینکه کشاورزی پیش از انقلاب وضعیت چندان مساعدی نداشت جای شکی نیست کشاورزی در ایران در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ سنتی بود و نظام ارباب  رعیتی در کشاورزی ایران پیش از اصلاحات ارضی حرف اول را می‌زد

 

نگاهی به شرایط اقتصادی کشور قبل و بعد از انقلاب اسلامی

 

 رژیم شاه در برنامه های عمرانی خود بر صنایع وابسته به ویژه صنایع مربوط به کالاهای مصرفی اتکا داشت که نتیجه آن نیزعدم توازن بین بخش کشاورزی و بخش های دیگر اقتصادی شد رفته رفته با اجرای استراتژی های نادرست رژیم پهلوی، بخش کشاورزی فراموش شد و بیشترین سرمایه گذاری و امکانات کشور در بخش صنعت و صنایع متکی به واردات صورت گرفت که همین امر باعث فاصله گرفتن امکانات شهری و روستایی بود که پیامد آن مهاجرت روزافزون روستائیان به شهرها شد.

 

انقلاب اسلامی در سال های اولیه اهدافی مانند رشد و توسعه پایدار اقتصادی با محوریت بخش کشاورزی، تربیت نیروی انسانی، استفاده بهینه از منابع طبیعی کشور و تلاش در جهت تحقق عدالت اجتماعی را دنبال کرد و توانست در پایان برنامه های پیش بینی شده به رشد قابل توجهی در برنامه های توسعه دست یابد.

 

 کشاورزی در دوران قبل و بعد از انقلاب در شهرستان دهگلان

 

 با توجه به اینکه استان کردستان و شهرستان دهگلان نیز همانند دیگر مناطق ایران اسلامی دردوران حکوکت ظاغوتی درزمینه کشاورزی فاقد هرگونه توجهی بوده است اما با پیروزی انقلاب اسلامی  شاهد پیشرفتهای چشمگیر در زمینه کشاورزی استان وشهرستان هستیم.

 در این زمینه گفتگویی با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انجام شده است.

 

سید حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به وضعیت کشاورزی شهرستان با بیان اینکه حدود 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان وجود دارد گفت: در دوران قبل از انقلاب اکثر زمینهای کشاورزی در اختیار مالکان بزرگ بوده  زمین کشاورزی دراختیار کشاورز به صورت دیم کشت می شده و کشاورزی مکانیزه در شهرستان وجود نداشته است.

 

 احمدی گفت: بعد از پیرروزی انفلاب حدود هزار و 250 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجهز به سیستم آبیاری نوین هستند که 22 هزار هکتار اراضی آبی شهرستان زیر کشت محصول قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به کشت انواع ارقام گندم در شهرستان گفت: در دوران پهلوی تنها از یک رقم کم محصول استفاده می شد اما در حال حاضر از انواع و اقسام رقمهای گندم موجود در اراضی دیم و آبی کشت می شود و شاهد عملکرد بسیار بالایی هستیم.

 

 مدیر جهاد کشاور ی دهگلان گفت: در سال گذشته در شهرستان دهگلان حدود 175 هزار تن گندم تولید شده و علاوه براین محصول دیگر محصولات استراتژیک که قبل از انقلاب اصلا اسمی از آن نبود و اگر وجود داشت در حد بسیار پایین و فقط جهت تامین معاش خانواده بوده است.

 

 وی با اشاره به کشت محصولات سیب زمینی و کلزا در شهرستان بیان داشت: این محصولات بعد از انقلاب وارد چرخه تولید شده که شاید قبل از انقلاب محصول سیب زمینی فقط در حد مصرف یک خانواده و در حد بسیار پایین کشت می شد اما در دوران انقلاب با وجود پیشرفت در زارعت این محصول استراتژیک باعث ایجاد در آمد و اشتغال شده و شهرستان دهگلان حائز رتبه اول در کشت و تولید این محصول است.

 

حوزه دامداری

 

 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به حوزه دامداری قبل و بعد از انقلاب در شهرستان گفت: در دوران قبل از انقلاب اصلا دامداری به صورت صنعتی و نیمه صنعتی وجود نداشت و اکثر دامداری در شهرستان به صورت سنتی و با در آمد بسیار پایین بوده اما در دوران بعد از انقلاب اکنون شاهد گاوداریهای صنعتی هزار راسی گاو شیری و گاوداری 3 هزار راسی که استارت آن برای فعالیت زده شده است.

 

  احمدی گفت: در زمینه تولید گوشت سفید مرغداریهای زنجیره ای در شهرستان در حال فعالیت هستند که قبل از انقلاب در این زمینه هیچگونه فعالیت وجود نداشت.

 

 وی در ادامه گفت: امروز در شهرستان وجود کارخانجات خوراک دام و طیور، مرغداری و کشتارگاه زنجیره ای باعث ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال و ایجاد در آمد برای بهره بردار شده است.

 

احمدی اظهارداشت: در دوران قبل از انقلاب کشاورزی به شیوه سنتی بوده و خبری از علم روز و مکانیزه نبود فقط در حد تامین معیشت خانواده بوده اما بعد از انقلاب انواع و اقسام ماشین آلات مکانیزه و مدرن وارد حوزه کشاورزی در زمینه کاشت و برداشت شده است که ما شاهد تولید و صادرات مازاد محصولات هستیم.

 

انتهای پیام

 

 

 

 

.برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::