شنبه 28 آذر 1394 / 08:06|کد خبر : 266|گروه : اجتماعی

روستای قادرمرز درشهرستان دهگلان از سکونت گاههای عبدالملکی ها در روزگار صفویه

روستای قادرمرز درشهرستان دهگلان از سکونت گاههای عبدالملکی ها در روزگار صفویه

روستای قادرمرز (Qadermarz, Ghadermarz)، باتلفظ محلی قاڱرمه‌ز از نظر موقعیت نسبی یکی از روستاهای دهستان ئیلاق جنوبی در شهرستان دهگلان می‌باشد

 


 به گزارش خبر نگار دهگلان شیدا، در گزارش دکتر سوران کردستانی درباره ی قادرمرز ـ سکونت گاه دوره ی صفویه ی عبدالملکی ها ـ آمده است: «علاوه بر حاشیه نویسی سرخاب بیگ؛ دو سند انکارناپذیر دیگر نیز پشتیبان تحقیق اینجانب است. این دو سند عبارتند از دو قباله قدیمی خرید ملک که هر دو در سنه 1126 هجری قمری (305 سال پیش) کتابت یافته است. بر اساس این دو قباله ی قدیمی تنی چند از خاندانهای کرد عبدالملکی در این زمان که معاصر است با دوره سلطنت شاه سلطان حسین صفوی (پسر شاه سلیمان)؛ در روستای قادرمرز واقع در جنوب دارالملک کردستان اردلان توطن داشته و صاحب املاک و مستغلانی بوده اند».

معرفی روستای قادرمرز:

روستای قادرمرز (Qadermarz, Ghadermarz)، باتلفظ محلی قاڱرمه‌ز  از نظر موقعیت نسبی یکی از روستاهای دهستان ئیلاق جنوبی در شهرستان دهگلان  می‌باشد. این روستا در 17 کیلومتری جنوب شهر دهگلان (53 کیلومتری غرب قروه و 64 کیلومتری جنوب شرقی شهر سنندج) قرار دارد. همچنین این روستا از لحاظ موقعیت مطلق جغرافیایی در 47 درجه و 22 دقیقه طول جغرافیایی و 35 درجه و 09 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد و 1905 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

با توجه به اظهار معتمدین محلی این روستا حدود 400 سال قدمت دارد و از گذشته تاکنون همواره علم معرف آن در جامعه بوده است. شواهد نشان می‌دهند که تا زمان ورود مدرسه به روستاهای استان، روستای قادرمرز به عنوان یک مرکز علمی (علوم دینی) در منطقه عمل کرده است. لازم به ذکر می‌باشد که با ظهور مدارس فرهنگی (آموزش و پرورش کنونی) در روستاها، یعنی اواسط دهه‌ی 1330، در تعداد قابل توجهی از این مدارس، از جمله در روستاهای شاهینی، کیل‌گلان، کروندان و ... معلمینی تدریس می‌کردند که دانش‌آموخته‌ی "مدرسه‌ی علوم دینی"  قادرمرز بودند. این در حالی بود که قادرمرز خود تا سال‌های اوایل دهه‌ی 1340 فاقد مدرسه‌ به سبک آموزش و پرورش امروزی بوده است. به هر حال، در این راستا می‌توان به زندگی بزرگانی اشاره داشت که مکتب درس آنها را باید منشأ ‌یک خیزش فرهنگی، نه تنها در روستای قادرمرز، بلکه در منطقه به حساب آورد.
 با ورود مدرسه به روستای قادرمرز در سال 1342 و به تدریج پس از آن، قادرمرزی‌ها به علوم دیگر روی آوردند و با کسب موفقیت های بزرگ بیش از پیش وجهه ی علمی– اجتماعی قادرمرز را تقویت کردند. به طوریکه تاکنون بیش از یکصد و پنجاه نفر قادرمرزی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی و حرفه ای از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده یا مشغول به تحصیل هستند.
 از لحاظ جمعیتی روستای قادرمرز در حال حاضر دارای 86 خانوار بوده و حدود 470 نفر جمعیت دارد. البته لازم به ذکر است که حدود چهارصد نفر قادرمرزی در خارج از روستا و در شهرهای سنندج، دهگلان، قروه، کرمانشاه و تهران ساکن هستند. این قادرمرزی‌ها بیشتر به ضرورت شغلی و به تدریج از همان زمان مهاجرت مدرسین علوم دینی و معلمین فرهنگی به روستاهای اطراف و شهرها، از روستا خارج شده‌اند. همچنین قریب به دویست نفر قادرمرزی در روستاهای گردمیران علیا و صادق آباد ساکن‌اند که مهاجرت آنان به این روستاها به قبل از دهه 1340 بر می گردد. شایان ذکر است که واگرایی و تفرق مکانی محل زندگی نه تنها تاثیر منفی بر "احساس تعلق به مکان" قادرمرزی‌ها نداشته بلکه آنرا تقویت کرده و به اشکال گوناگون منجر به همگرایی میان آنان شده است.

از نظر فرهنگی قادرمرزی‌ها کرد و سنی(شافعی) هستند و بالاترین ارزش اجتماعی از نظر آنان بعد از درستکاری، کسب علم است. شاید همین ارزش‌ها بیشتر و یا مهمتر از استعدادها در پیدایش وضعیت علمی – اجتماعی قادرمرز و قادرمرزی ها موثر بوده است.
به لحاظ اقتصادی روستای قادرمرز دارای 488 هکتار زمین کشاورزی است و اشتغال بیشتر ساکنان روستا به ترتیب در بخشهای کشاورزی، خدمات و صنعت می باشد.

 

 

 برچسب ها :

روستای قادرمرز دهگلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::