یکشنبه 5 آبان 1398 / 11:01|کد خبر : 2587|گروه : اجتماعی

توسعه سطح زیر کشت زعفران به 4 هکتار در روستای قادرمرز/ کمک و راهنمایی کارآفرین روستا باعث ایجاد اشتغال بیش از 30 نفر شد

توسعه سطح زیر کشت زعفران به 4 هکتار در روستای  قادرمرز/ کمک و راهنمایی کارآفرین روستا باعث ایجاد اشتغال بیش از 30 نفر شد

روستا قادرمرز دهگلان میزبان کشت زعفران ومشوق زارعان این گیاه در شهرستان است و توسعه کشت این محصول در روستا به 4 هکتار رسیده است.

 

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، رویش گونه های وحشی زعفران در مناطق مختلف کردستان باعث شده که این استان به عنوان یکی از خواستگاههای قدیمی کشت این محصول در کشور قلمداد شود.
 

باتوجه به اینکه از گیاه زعفران به عنوان طلای سرخ ازآن نام برده می شود علاوه بر سود آوری خوب به علت اینکه نیاز آبی در کشاورزی را کاهش می دهد با استقبال خوب کشاورزان دیم کار شهرستان و استان روبرو شده است که نیاز است برای گسترش سطح زیر کشت این گیاه مورد حمایت جهاد کشاورزی قرار گیرد.


کشت زعفران ایده ای جدید در کردستان است هر چند تولید موفقیت آمیز زعفران درچند سال اخیر در کردستان موجب استقبال کشاورزان این منطقه نسبت به کشت این محصول شده است و حتی ایجاد اشتغالزایی شده نیاز است مسئولین از جوانان کارآفرین و علاقه مند به این حوزه حمایت کنند.


 با توجه به اینکه روستای قادر مرز در بخش بلبان آباد در زمینه علم و دانش و سطح بالای تحصیلات عالیه دانشگاهی شهره شهرستان و استان است در زمینه کشت گیاه زعفران نیزالگویی برای شهرستان و حتی استان شده است.


جوانان خلاق و کارآفرین در استان ما کم نیستند اما رسیدن به خود باوری و پشتکار آنها نیازمند حمایت و همراهی مسئولان است تا بتوانند ایده های خود را در میدان عمل پیاده کنند.

 

طیب قادر مرزی جوان 35 ساله ساکن روستا ی قادر مرز دارای مدرک دیپلم طی گفتگویی با خبرنگار ما اظهار داشت: با همت تلاش خود برای کسب در آمد وایجاد اشتغال اقدام به کشت گیاه زعفران نمودم  وبا کمک خانواده ام توانستم در این راه موفق شده و به نتیجه برسم.


 وی افزود: با توجه به اینکه هیچگونه آشنایی با کشت این محصول نداشتم و دنبال شغل دیگری بود که در اداه تعاون، کار ورفاه اجتماعی توسط شخصی به اسم نظر گاهی که در واقع مشوق اصلی این کار بود در سال 92 در سطح 2 هزار متر مربع زمین کشاورزی شروع به کشت زعفران نمودم

قادر مرزی بیان داشت: امسال سطح زیر کشت در روستای قادر مرز به 4 هکتار رسیده و من در سطح 250 متر زمین اقدام به کشت این محصول کردم و امسال سطح زیرکشت را به یک هکتار توسعه داده ام.

 

وی افزود: کشت زعفران در استان از  روستای قادر مرز شروع شده که در وسط تیرماه کشت این محصول شروع می شود و دراول مهرماه آبیاری و دراول آبانماه گلدهی و برداشت شروع و تا اول آذرماه ادامه دارد.

 

قادرمرزی گفت: این محصول 6 الی 10سال یکبار کشت می شود وهرهکتار تا 12 کیلو بذر کشت شده وهرهکتار به  187 نفر کارگر برای برداشت نیاز دارد.

 

این کارآفرین می گوید علاوه بر این کار ما شرکت تعاونی گیاهان دارویی در روستا داریم که در صورت ارائه تسهیلات و حمایت دولت می توانیم با تهیه دستگاه بسته بندی برای 10نفر به صورت ثابت ایجاد اشتغال نمایم.

 

وی بازار فروش زعفران را استان های کردستان، تهران، قزوین، تبریز، اراک و کشورهای سوئد، آلمان انگلیس و اربیل در اقلیم کردستان عنوان کرد.

کبری قادر مرزی مادر خانواده می گوید حدود 8 ساله با فرزندانم مشغول کشت این محصول هستیم  ودر هر هکتار12 الی 15 کیلو گرم زعفران برداشت می کنیم و قیمت هر کیلو 9  الی 12 میلیون تومان و هر گرم 25هزار تومان است و در هر هکتار شاید صد میلیون در آمد داشته باشد.

 

مادر طیب هم پا به پای خانواده در مزعه زعفران در زمان گلدهی وپاک کردن گل زعفران شریک است و می گوید بعضی اوقات 7 نفر وبعضی اوقات 4 نفر در مزرعه کار مکینم

محمد قادر مرزی یکی دیگر از زعفران کاران این روستا می گوید من با کمک و راهنمایی طیب قادرتوانستم در حد 4 هزار متر زمین عفران کشت کنم  که اینکار باعث ایجاد اشتغال برای خانواده 5 نفره ما شده است و اگر سطح زیر کشت توسعه دهم می توانم برای 5 نفر دیگر ایجاد اشتغال کنم.

 

طیب می گوید هرچند در کردستان خصوصا دهگلان که به عنوان دشت ممنوعه و بحران آب از آن نام برده می شود کشت گیاه زعفران هم با نیاز کم آبی بهترین راه حل برای جبران کم آبی وهم ایجاد اشتغال درمنطقه است و با توجه به اینکه بیشتر کسانی که در مزرعه رعفران کار می کنند زنان ودختران هستند که می تواند کمک در آمدی هم برای خانواده ها باشد


بدریه جوانمردی دیگر بانوی زحمتکش فامیل و به نوعی شریک دراینکار است که بنا به گفته طیب قادرمرزی بدریه خانم هم مثل جمیله خواهرش ومادرش به صورت دسته جمعی همگام آنان بوده است .
  

با توجه به اینکه طیب قادرزی ساکن این روستا در این زمینه توانسته به خوبی موفق شود وبرای خود و 7 نفراز اعضای خانواده خود و20 نفر دیگر درروستا ایجاد اشتغال نموده و الگو و مشوق ایجاد اشتغال برای چندین خانواده در روستای خود و چندین خانواده در روستاهای کایوشه، گرگانه، دهگلان بگه جان، تروال و گردمیران علیا شده است نیاز است مسئولان این چنین جوانان را حمایت نمایند.

موفقیت چشمگیر این جوان در روستای قادرمرز که بار دیگر روستای خود وشهرستان را به کشور شناساند و میزبان اصلی این محصول والگو برای چندین روستای دیگر شهرستان بوده است باعث شد خبرنگار ما  گفتگویی کوتاه نیز با بخشدار بلبان آباد و کارشناس اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستان از روند کشت این محصول که در شهرستان صورت گرفته انجام دهد.

 

محصول زعفران روستای قادرمرز به برند تبدیل شده است

 

ارشدی بخش دار بلبان آباد در ادامه بیان داشت: ایده کشت زعفران در سال ۹۲توسط کارشناسان اداره تعاون مطرح گردید.

 

وی افزود: نیازآبی کم، اشتغالزایی بالا،هزینه انبارداری کم و بازدهی بالا درسطح هکتارنسبت به سایرمحصولات از مزیت های کشت زعفران می باشد.

 

ارشدی اظهار داشت: میزان بذر مورد نیاز در هکتار از ۵ تا۱۲کیلو متفاوت است و متوسط برداشت محصول در هکتار حدود ۱۵ کیلوگرم است که از میانگین کشوری بیشتر است.

وی در ادامه گفت: اکنون زعفران در بیش از ۳ هکتار زمین کشت و محصول زعفران روستای قادرمرز به برندی تبدیل شده که در قالب شرکت چیاکشت قادرمرز در غرب کشور و استانهای تهران، تبریز، اصفهان و به صورت چمدانی به خارج از کشور صادر می شود.

 


 حیدریان کارشناس جهاد کشاورزی دهگلان در مورد کشت گیاه زعفران با بیان اینکه سطح زیر کشت این محصول در شهرستان 2 هکتار است اظهار داشت: از هر هکتار 5 الی 10 کیلو گرم با توجه به تعداد پیازچه و سال کشت برداشت می شود اگر نیازهای آبی و عملیات کاشت ،داشت و برداشت به خوبی انجام شود بهره وری بسیار خوبی دارد که در هر هکتاربرای 3 نفر می تواند ایجاد اشتغال نماید.

 

وی افزود: تعداد 450 نفر روز در زمینه کشت زغفران و گیاهان داروئی آموزش داده شده است و با توجه به سطح کم زیر کشت زعفران می تواند اشتغالزایی و درآمد پایدار داشته واز جمله محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی است.


 حیدریان گفت: با توجه به اینکه نیاز آبی گیاه زعفران پایین است و در مناطق با بارندگی 300 میلیمتر مناسب می باشد بهترین گیاه برای تعادل بخشی منابع آبی می باشد.

 

وی اظهار کرد: زارعان زعفران‌کار از درآمد مناسب 15 تا 20 میلیون تومانی کشت این محصول ابراز رضایت کرده و تنها خواسته و مطالبه آنها راه‌ اندازی واحدهای بسته‌بندی و فرآوری طلای‌سرخ در این منطقه است تا بتوانند روز به‌ روز کشت این محصول با ارزش افزوده را توسعه بدهند.


کارشناس جهاد کشاورزی دهگلان در پایان گفت: این محصول یکی از پر درآمدترین گیاهان داروی و ادویه ای است که به صورت پیاز کشت می شود و بهترین زمان کشت آن اواخر شهریور و زمان گل دهی آن مهر وآبان ماه است.


 سخن آخر


کشت زعفران و جایگزینی آن به جای محصولاتی با نیاز به آب فرآوان مانند چغندرقند و سیب زمینی می تواند تحولی در زمینه کاهش مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی استان کردستان به ویژه شهرستان دهگلان باشد.

 

روستای قادرمرز یکی از روستاهای دهستان ییلاق جنوبی بخش بلبان آباد و در 17 کیلومتری جنوب شهر دهگلان (53 کیلومتری غرب قروه و 64 کیلومتری جنوب شرقی شهر سنندج) قرار دارد.

 

انتهای پیام/

 برچسب ها :

کشت زعفران در دهگلانروستای قادر مرزطلای سرخ

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::