دوشنبه 29 مهر 1398 / 08:13|کد خبر : 2582|گروه : اجتماعی

دانش آموزانی که بخاطر فقر مالی و کار گری بی خیال مدرسه شدند

دانش آموزانی که بخاطر فقر مالی  و کار گری  بی خیال مدرسه شدند

عدم اشتغال پایدار و نبود در آمد برای تامین زندگی در رها کردن درس و مدرسه بچه های این خانواده تاثیر فراوان دارد.

 

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، امروزه عدم اشتغال و درآمد پایدار در جامعه باعث شده که خانواده ها  کیلومترها راه را طی کنند تا برا ی گذران زندگی خود در آمد داشته باشند و اینکار باعث شده بچه های دانش آموز این خانواده ها درس و مدرسه را رها کنند و همراه با خانواده کارگری نمایند.


 در شهرستان دهگلان از مسیر جاده اصلی سنندج به قروه  چادرهای برپاست که رهگذران را به تامل می اندازد آری این چادرها همان خانواده های هستند که مجبورند صدها کیلومتر دور از خانه و کاشانه و زادگاهشان و در سرمای پاییز بدون سوخت بگذرانند تاشاید بتوانند کسب در آمدی برای تامین زندگیشان داشته باشند.

 شبهای سرد پاییزی منطقه لیلاخ به راستی باعث رنج و آزار خانوادهای کار گر مهاجر کرمانشاهی است که مساعدت دستگاههای ذیربط شهرستان دهگلان جهت تامین سوخت لازم وضروری می باشد


 درد دل دانش آموزانی که درس و مدرسه را رها کرده و با خانواده هایشان در به در دنبال لقمه نانی هستند تا آنان نیز بتوانند در این جامعه که هزاران آروز دارند زندگی کنند.

  

 با وررد به میان چادرها و روبرو شدن با زنان، مردان و فرزندانشان با چهره محزون و غریبانه و آهی سرد از فقر و نداری خودشان و از درس و مدرسه رها شده فرزندانشان به امید به دست آوردن نان گفتند.

 


 آغه جان عزیزی اهل روستا گردکان کوره بخش گهواره شهرستان دالاهو استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگارما اظهار داشت: ما بر اثر فقر و نداری خانه و کاشانه خود را رها نموده و به امید به دست آوردن لقمه نانی راهی این منطقه شدیم و بچه هایمان نیز درس و مدرسه را راها کرده و در اینجا سرگردان هستند.

 


 وی افزود: خانواده های ما به علت سرما و نداشتن نفت و سوخت بسیار در رنج و عذابند و شب تا صبح بچه هایمان از سرما به خود می پیچند که از فرمانداری و شرکت نفت دهگلان استدعا داریم که برای حل این مشکل چاره بیندیشند.

 

وی ضمن ابزار نگرانی از مشکلات عدیده بیان داشت: براثر زلزله خانه ما ویران شده است دوست ندارم به منطقه خودم برگردم چونکه خیلی مشکلات داریم و کسی به حرف ما گوش نمی دهد.

 


 تیمور عزیزی یکی دیگر از کارگران مهاجر کرمانشاهی روستای گردکان کوره شهرستان دالاهو گفت: ما هیچگونه درآمدی نداریم و مجبوریم صدها کیلومترراه طی کنیم تا شاید بتوانیم در آمدی داشته باشیم


 یکی از بانوان افزود: ما در این شهرستان غریب هستیم و از مسئولین ذیربط شهرستان دهگلان در خواست مساعدت داریم سوخت ما را تا آخر کار تامین نمایند.


وی افزود: امیدوارم درد دل این خانوادهها و دانش آموزان بی بضاعت به گوش مسئولین برسد و درصدد حل مشکل تمام خانوادهای مهاجر و بی بضاعت کرمانشاه برآیند

 

 

علیرضا عزیزی ساکن روستا شهرستان ثلاث باباجانی کرمانشاه که به علت نبود شغل و در آمد در شهرهای همدان دهگلان در فصل جمع آوری محصول سیب زمینی کارگری میکند می گوید در زلزله پارسال که خانه های ما ویران شد وام 45 میلیون تومانی به ما واگذار کردند که با این وام نتوانستیم خانه را تکمیل کنیم  باید در سرما زیر چادر کار کنیم تا بتوانیم قسط وام 45 میلیونی را پرداخت نمایم.

 

وی با بیان اینکه توان پرداخت این وام را نداریم از مسئولان خواست که فرصت یک ساله به آنان داده شود تا بتوانند از عهده پرداخت قسط وامها برآیند.

عزیزی گفت: بخاطر فقر و نبود در آمد دنبال کار هستیم پسرم که پایه اول ابتدایی است اینجا پیش ماست و هنوز مدرسه نرفته است.

 

گلبانو عزیزی مادر ناصر، نامق و صابر عزیزی کیش که هر سه فرزندش دانش آموز پایه پنجم ابتدایی و متوسطه اول هستند گفت: پسرانم بخاطر فقر مالی هنوز به مدرسه نرفته اند و اینجا بجای مدرسه کار گری می کنند.

 

وی افزود: یکی از پسرانم براثر زلزله پارسال چشمش دچار مشکل شده که 2 میلیون هزینه دارد که با این کار سخت و سرمای طاقت فرسای چادر باید هزینه چشم پسرم را تامین کنیم.

 

ناصر عزیزی کیش ساکن روستای چم زرشک کرمانشاه  پدر سه دانش آموز که هنوز به مدرسه نرفته اند و در دهگلان کارگری می کنند گفت: خانه های ما ویران شده و هنوز تکمیل نشده است و ما وقتی به روستای خود برگردیم در زیر همین چادر زندگی می کنیم.

 

کارو عزیزی دانش آموز پایه چهارم ابتدایی که بنا به گفته خودش با پدر و مادرش به کار گری آمده است خواستار مجوز به مدرسه بعد از برگشتن به روستای خودش شد.

 

عزیز الله عزیزی دیگر دانش آموز ساکن روستای چم زرشک علیای با بیان اینکه به علت فقر مالی هنوز نتوانسته در مدرسه و کلاس درس حضور یابد گفت: مشکل ما اینجا کمبود نفت است که شبها چادر مان خیلی سرد است.

 

اختر نظری ساکن روستای مرزه لان کرمانشاه گفتت: زلزله و فقر مالی برای کسب درآمد ما را آواره این مناطق نموده است ما نه در آمد ونه کشاورزی داریم و خانه های که بر اثر زلزله تخریب شد بعد از احداث هنوز گاز کشی نشده از مسئولان در خواست داریم مشکل ما حل شود که به منطقه خود برگردیم.

 

تهمینه نظری فرد ساکن روستای چم زرشک سرپل کرمانشاه است می گوید بر اثرزلزله پشتم شکسته و فرزندانم که دانشجو ودانش آموز هستند کارگری می کنند خودم نمی توانم کار کنم فقط با فرزندانم اینجا هستم که مشکل ما اینجا کمبود نفت است زیرا چادرها بسیار سرد است.

 

وی افزود: 6 بچه دارم و خانه ما تخریب شده و نیاز به یک کانکس دارم.

 

گلزار عزیزی دانش آموز پایه دوم دبیرستان روستای چم زرشک علیا می گوید به علت فقر و نداری اینجا کارگری می کنم زیرا هزینه تحصیل نداشتم

 

وی یکی از مشکلاتش را ضعیف بودن چشم و نبود عینک عنوان کرد و گفت: در زلزله پارسال عینکم شکست و دیگر نتوانستم عینک بخرم.

 

وی افزود: صبح تا غروب 60 هزار تومان با هزار بدبختی کار می کنم که نصفش هزینه خوراک ماست.

زینب یکی از بانوان کارگر مهاجر هم می گوید مشکل اینجا نبود نفت و سردی چادرهایمان است و مشکلی که در منطقه خودمان دارم تکمیل نشدن خانه ها بر اثر زلزله و ترک تحصیل دو فرزندم که به علت فقر مالی  در دهگلان کارگری می کنند.

 

یکی از دانش آموزان دختر پایه دوم متوسطه که برای کار گری به دهگلان آمده است میگوید در این محوطه که 20 چادر برپاست بیشتر از 20 دانش آموز از ابتدایی تا دبیرستان به علت فقر و نیاز مالی درس و مدرسه را رها کرده و مجبور به کارگری در این چادرهای سرد هستیم.

 

شاهو عزیزی دیگر دانش آموز مهاجر که درس و مدرسه را رها کرده و با خانواده اش برای امرار معاش سیب زمینی جمع می کند خواستار مساعدت آموزش و پرورش برای مجوز به مدرسه شد.

انتهای پیام/برچسب ها :

ترک تحصیل دانش آموزان کارگر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::