چهارشنبه 13 شهریور 1398 / 06:57|کد خبر : 2508|گروه : اجتماعی

'گزارش /

نبود جاده روستایی ترک تحصیل دانش آموزان یا مهاجرت خانواده ها به شهر

نبود جاده روستایی ترک تحصیل دانش آموزان یا مهاجرت خانواده ها به شهر

مهاجرت و یا ترک تحصیل دانش آموز در روستاهای دهگلان به علت نامناسب بودن جاده واقعیتی انکارنشدنی است

 

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، روستاهای محروم و رنج دیده شهرستان دهگلان از نبود آب شرب بهداشتِی، عدم آنتن دهی همراه اول، و نامناسب بودن جاده ارتباطی در رنج و مشقت هستند.


 با توجه به اینکه روستا قطب تولید و توسعه در هر کشور است و توجه به حل مشکل روستا ئیان باید دراولویت کاری مسئولان باشداما متاسفانه روستاهای محروم دهگلان مورد بی توجهی ویژه قرار گرفته اند.


 چه بسیار روستاهای که بخاطر نبود جاده مناسب و برای ادامه تحصیل فرندانش یا مجبورند روستا را ترک کنند و یا فرزند دانش آموز انش باید ترک تحصیل کند که هر دو باعث مشکلات دیگر درجامعه خواهد شد.


مهاجرت و یا ترک تحصیل دانش آموز در روستاهای دهگلان به علت نامناسب بودن جاده واقعیتی انکارنشدنی است بنا به گفته شوراهای اسلامی روستاهای  قاضی جوب و شاهبلاغی و سالار آباد براستی ترک تحصیل دانش آموزان برای ادامه تحصیل و یا مهاجرت خانواده برای ادامه تحصیل فرزندش گویای این واقعیت است.

 هر چند اکثر روستاهای شهرستان دهگلان از بیشتر امکانات در مضیقه هستند اما دو روستای سالار آباد و شاهبلاغی به فاصله 40 کیلومتر از شهر دهگلان با مشکلات عدیده منجله نداشتن جاده مناسب دست و پنجه نرم می کنند.


  جاده این دو رستا کاملا خاکی در فصل بارندگی خودرو نقلیه این دو روستا تراکتوراست که براستی تردد این روستاها را با مشکل جدی مواجه کرده است.


اگر در این دو رستا مریض و یا زن بارداری نیاز به بیمارستان داشته باشد باید بوسیله تراکتور به فاصله 20 کیلومتر به دهستان بلدستی انتقال داه داده  شود که نیازمند توجه ویژه در امر خدمت رسانی است.

   


  عبدالله نورانی رئیس شورای اسامی روستای سالارآباد ضمن ابراز نگرانی شدید از بی توجهی مسئولین اظهار داشت: اکثر مردم روستای سالار آباد دامدارهستند که  30 الی 40 خانور آن به علت مشکل مسیر ارتباطی که گل ولای است از روستا مهاجرت کرده اند..


 وی افزود: اگر مسئولین به مشکلات روستای ما توجه می کردند و یا حداقل به بهسازی جاده ارتباطی ما توجه می کردند قطعا مانع مهاجرت مردم به حاشیه شهر می شدند.

 
 وی درادامه گفت: با وجود زمستان بسیارسرد و برفگیر روستاهای این منطقه از داشتن گاز محروم هستند که از مسئولین انتظار داریم حل این مشکل هم در اولویت توجه به روستاهای محروم باشد.

 محمد علی حیدری نیا عضو شورای اسلامی روستا سالار آباد گفت: در فصل بارندگی تردد خود رو  وجود ندارد و ما اگر مریضی داشته  و یا مجبور به شهر شویم باید بوسلیه تراکتور تردد نماییم که بسیار مشکل است.


 وی در ادامه با اشاره به مشکلات دیگر روستا گفت: وضعیت اینترت در این روستا صفر و سیستم لوله کشی آب شرب قدیمی و فرسوده شده که نیاز است به این سیستم  آب شرب سر و سامان داده شود.

 

روستای شاهبلاغی 6 کلیومتر پایین تر ار روستای سالار آباد که مشکلات مشابهی باهم دارند

 


 حسینی یکی از ساکنان روستای شاهبلاغی ضمن درد دل با خبرنگارما گفت: هر چند مشکل جاده ارتباطی مشکل عمده روستا روستاست اما مهاجرت و ترک تحصیل دانش آموزان به علت نبود جاده مناسب مشکلات دیگری است که دامنگیر نه تنها شاهبلاغی بلکه روستاهای اطراف نیز شده است.


وی افزود: جاده ارتباطی که کاملا گل و لای است و تردد مردم روستا به شهر با تراکتور امکان پذیر است که همین مسئله باعث مهاجرت مردم این روستا به شهر شده است.


حسینی گفت: دانش آموزان این روستا وقتی که پایه ششم مدرسه را تمام کنند دیگر یا خانواده باید برای ادامه تحصیل فرزندش به شهر مهاجرت کند و یا دانش آموز باید ترک تحصیل نماید.

 

  حسن سلیمی عضو رئیس شورای اسلامی شاهبلاغی گفت: اگر مشکل جاده این روستا حل شود 30 الی 40 خانوار که به شهر مهاجرت کرده اند به روستا برمی گردند چونکه درشهر درآمدی ندارند و تنها در آمد آنان کشاورزی و دامداری در فصل رمستان است.

 

سلیمی افزود: در حال حاضر35 خانوار در روستا سکونت سکونت دارند که اگر مشکل جاده ارتباطی حل شود قطعا  سکونت به 70 خانوارمی رسد.


وی در ادامه گفت: نبود شبکه های تلویزیونی به صورت ثابت، احرا نشدن طرح هادی در روستا  نداشتن گاز، نداشتن خط ثابت تلفن و ضعف آنتن دهی همراه اول از دیگر مشکلات این روستا است.

 
 در حالیکه رئیس اداره راه وشهر سازی دهگلان در5 بهمن سال 96 در گفتگو با خبرنگار ما جهت رفع مشکلات این روستاها بیان داشت: برای مرمت و بهسازی روستاهای مسیر شاهبلاغی، گرگانه و سعید آباد مبلغ 2 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده و در دست اقدام برای پیمانکاراست.


 

  امروز13 شهریور ماه سال 98 که متاسفانه تاکنون مردم این دو روستا منتظر بر آورده شدن وعده های داده شده هستند وهنوزهیچ کدام از مطالبات وخواسته مردم دو روستا بر آورده نشده است.

 

بدون شک بی توجهی به روستاها که منبع تولید هستند می تواند زمینه مهاجرت مردم روستاها به شهرها را به آسانی فراهم سازد که با گذشت 2 سال برای مناسب سازی جاده این دو روستا هنوز وعده های داده شده عملی نشده است. 

انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::