دوشنبه 7 مرداد 1398 / 07:44|کد خبر : 2464|گروه : اقتصادی

دغدغه سیب زمینی کاران دهگلانی

اگرقیمت سیب زمینی زیر 4 هزار تومان باشد فاتحه کشاورزخوانده شده است

اگرقیمت سیب زمینی زیر 4 هزار تومان باشد فاتحه کشاورزخوانده شده است

کشاورزان سیب زمینی کار دهگلانی می گویند دغدغه اصلی ما نبود ثبات قیمت محصول وبسته شدن مرز است که همین عوامل باعث متضرر شدن زحمات یکساله ما می شود.

 

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، استان کردستان یکی از مراکز تولید سیب زمینی در کشور است و دشت های قروه و دهگلان و روستاهای اطراف این دو شهرستان حاصلخیز، جزو مناطق اصلی کشت این محصول در استان به شمار می روند و سالانه حدود 400 هزار تن سیب زمینی در این مناطق برداشت می شود.


سیب زمینی به عنوان یکی از مهمترین محصولات زراعی در شهرستانهای دهگلان و قروه طی سال های اخیر برای کاشت و همچنین فروش آن که قطب تولید این محصول به شمار می رود، با فراز و نشیب های بسیاری روبرو بوده است.

 

سیب زمینی‌کاران با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند که آنها را به درد سر انداخته است و مشکلات اقتصادی، زندگی اجتماعی و خانوادگی کشاورزان را نیز تحت تاثیر قرار داده است که به امید فراهم شدن شرایط بهتر برای صادرات محصولات خود هر ساله با تقبل هزینه های زیاد بیش از 80 درصد محصول خود را در انبارهای دپو می کنند و درانتظار رونق بازار بر سر دو راهی  جبران هزینه یا متضرر شدن  زحمات یک ساله  خود قرار می گیرند. .

 

با توجه به اینکه کشت محصول سیب زمینی با اشتغال های خانوادگی می تواند کمک مناسبی به معیشت خانواده ها باشد به شکلی که سالانه بیش ازهزار و ٨٠٠ خانوار در کردستان مشغول به تولید محصول سیب‌زمینی هستند و در هر هکتار برای 30 نفر شغل فصلی ایجاد می‌شود.

 

به دلیل اجباری نبودن رعایت الگوی کشت، هرسال از سوی وزارت جهاد کشاورزی شاهد تکرار سریال نا متعادل بودن بازار تولید و تقاضای سیب‌زمینی در بازار هستیم که نیاز است مسئولان به فکر این قشر زحمتکش باشند و فکری کنند تا گوشه‌ای از ضرر و زیان جبران شود.

  

واضح است که افزایش سطح زیر کشت سیب‌زمینی در استان به تولید مازاد این محصول، کاهش قیمت سیب‌زمینی در بازار، ماندن سیب‌زمینی روی دست کشاورزان و در نهایت متضرر شدن کشاورزان استان به ویژه  در دو شهرستان دهگلان وقروه منجر شده است که حتی خرید تضمینی محصول نیز دوای درد کشاورزان نخواهد بود.

به طوری که در یک سال قیمت سیب زمینی آنچنان بالا می رود که دور از انتظار همگان است و سال بعد آنقدر کاهش می یابد که کشاورزان محصول خود را دور می ریزند یا حتی برداشت نمی کنند.

 

محصول سیب زمینی در صنایع کشور برای تولید چیپس کاربرد دارد و در خانواده ها نیزمصرف می شود به نظر می رسد با توجه به برداشت سالانه چند هزار تن سیب زمینی در کردستان، راه اندازی کارخانه های فراوری تنها راه جلوگیری از ضرر کشاورزان سیب زمینی کار است.

 

نبود سردخانه نگهداری و انبار ذخیره محصول و همچنین قوانین دست و پا گیر بانک ها در ارائه تسهیلات کشاورزی، خرید وسایل کشاورزی و کاشت و برداشت مکانیزه از دیگر مشکلات کشاورزان سیب زمینی کار کردستانی است که امید است حل و فصل شود.

 

خبرنگار ما با توجه به گله مندی کشاورزان شهرستان دهگلان از نزدیک با آنان به گفتگو پرداخت.


 کورش محمود نژاد تولید کننده محصول سیب زمینی شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما یکی از مشکلات عمده کشاورزان سیب زمینی کار را کاهش قیمت ونبود انبار ذخیره عنوان کرد و گفت: سیب زمینی محصولی پرهزینه است و ثبات قیمت ندارد که پارسال باعث متضرر شدن کشاورزان شد زیر کشاورزان زمانی که اقدام به فروش ارزان محصول کردند بعد از آن قیمت افزایش قیمت یافت وکشاورزان بذر امسال را با قیمت گران و دو برابری خریدند که اینکارباعث شد کشاورز ضرر کند وامسال هزینه کشت هم بسیار بالا رفته است اگر صادرات این محصول فراهم نشود کشاورز به علت بدیهی برای هزینه مجبور به فروش محصول به قیمت ناچیز می شود که این بزرگترین ضرر برای کشاورز است.

 

وی افزود: انتظار داریم که این قشر مورد حمایت قرار گیرند و بحث صادرات مرتفع گردد تا بیشترازاین کشاورز متضررنشود.

 

 محمود نژاد ضمن گلایه از سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: امسال قرار بود سهمیه 40 تنی بذر به دهگلان اختصاص یابد که متاسفانه سهم شهرستان دهگلان را هم به قروه واگذار کردند در حالیکه من خود یکی از متقاضیان بودم اما به عناوین مختلف ما از آن محروم کردند.


یکی دیگر از کشاورزان بیان کرد: باتوجه به اینکه به کشت این محصول نیاز است که کارخانه صنایع تبدیلی دراستان وجود داشته باشد تا تولید کننده حداقل بتواند محصول خود را دراستان به فروش برساند.

 

احمدی دیگر کشاورز دهگلانی اظهار کرد: کیفیت محصول قروه و دهگلان چندین برابر محصول استان های دیگر است اما متاسفانه همواره زمان برداشت سیب زمینی مرزها بسته می شود و این مساله یکی از مشکلات منطقه قروه و دهگلان است.

 

این کشاورز دهگلانی گفت: مهمترین درخواست ما از اتاق بازرگانی است که با توجه به نزدیکی با کشور عراق شرایطی ایجاد و بازاری فراهم شود که محصولات ما به فروش برسد.

وی افزود: متاسفانه سود اصلی این محصول به جیب دلالان و میدان بار می رود گفت: کشاورزی که یک سال زندگی خود را بر روی کشت این محصول گذاشته پس از برداشت و وقتی برای فروش به میدان بار می برد با قیمتی بسیار کم از وی خریداری می کنند و در این میان سود اصلی به جیب دلالان می رود.


کریمی دیگر کشاورز دهگلانی اظهار داشت: متاسفانه موقع خرید محصول پول نقد به کشاورز داده نمی شود، در حالیکه کشاورز تمامی هزینه ها را نقد پرداخت می کند اما گاهی حتی سه ماه طول می کشد تا پول به جیب کشاورز برسد.

 

وی افزود: محصولات کشاورزی بجز گندم و کلزا مابقی قیمت ندارند و دلال برای آنان قیمت تعیین می کند و کشاورز نیز چون انباری برای نگهداری ندارد مجبور است محصول خود را بر سر زمین بفروشد و با ضرر و زیان زیادی مواجه شود.

 

جمال مرادی  یکی دیگر از کشاورزان سیب زمینی کار است اظهار داشت: این محصول مثل گندم قیمت مشخصی ندارد وبرای اینکه کشاورز این منطقه ضرر نکند تنها راه جلوگیری از متضرر شدن ما باز شدن مرز و صادرات به عراق است که اگر صادرات قطع شود این محصول هر کیلو به قیمت هزار و200  تومان به فروش میرود که باعث ضرر جبران ناپذیر برای کشاورزان خواهد شد.


وی از مسئولان درخواست کرد قیمتی کارشناسی بر روی این محصول بگذارند که هم کشاورز ضرر نکند و هم دست دلالان در این میان بسته شود.

 

حاج امین منصوری دیگر سیب زمینی کار دهگلانی هم بیان داشت: نبود سردخانه برای انبار محصول ونبود امکانات بسته بندی محصول را دیگر مشکلات ودغدغه کشاورزان منطقه عنوان کرد وبیان داشت: محصول ما از محصول کشور ترکیه بسیار مرغوبتر است اما چونکه کشور ترکیه محصول را دربسته بند 2 کیلویی قرار میدهند بیشراز محصول ما درعراق به فروش میرسد و همین بسته بندی محصول توسط کشاورزان ترکیه باعث شده محصول آنان از محصول ما در کشور عراق از نظر فروش پیشی بگیرد که دراین زمینه نیازمند کمک جهاد کشاورزی هستیم که تاکنون هیچگونه کمکی دراین زمینه به کشاورز نشده است.

حرف آخر کشاورزان

امسال کشاورز بذر سیب زمینی با هر کیلو 6 هزار تومان خریدار نموده وبا هزینه های دیگرقیمت هر کیلو گرم 9 هزار تومان تمام می شود و در هرهکتار هم باید 5 تن کشت شود که اگر در هرهکتار کمتر از 30 تن برداشت شود کشاورز به شدت دچار ضرر می شود از مسئولین تقاضا داریم در موقع فروش این محصول به داد کشاورزان برسند.  

 

کشت بدون برنامه و صادر نشدن محصولات تولیدی سبب شده تا کشاورزان مزد زحمت یک‌ ساله خود را به راحتی از دست بدهند چراکه کشاورزان معتقدند هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت هم جوابگو نیست.

 

انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::