یکشنبه 6 مرداد 1398 / 07:39|کد خبر : 2463|گروه : اجتماعی

یادداشت/

فقدان امکانات آموزشی مدارس باعث تسریع مهاجرت روستائیان به شهر

فقدان امکانات آموزشی مدارس باعث  تسریع مهاجرت روستائیان به شهر

مدارس تخریبی و کمبود امکانات آموزشی باعث شده مردم روستاها برای ادامه تحصیل فرزندانشان به شهرها مهاجرت نمایند.


به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، با توجه به اینکه همه کشورهای دنیا به دنبال توسعه پایدارهستند و هیچ توسعه ای بدون آموزش و پرورش پایدار نیست تحصیل دانش‌آموزان روستایی قصه پر غصه خود را دارد، دانش‌آموزان مناطق روستایی دهگلان باید با به جان خریدن محرومیت‌ها و تحمل سختی‌ها به تحصیل بپردازند.

 
در اینکه والدین دانش آموزان دوست دارند که فرزندانشان در بهترین مدارس تحصیل کنند، شکی نیست، به خصوص اگر خودشان در دوران تحصیل به دلایل مختلفی نتوانسته باشند در شرایط مناسب به ادامه تحصیل بپردازند، ناخواسته مایلند که بهترین امکانات را برای فرزندانشان در این زمینه فراهم کنند تا به زعم آنها، آینده بچه هایشان به مراتب بهتر از والدینشان باشد.

 

کمبود امکانات آموزشی در مدرسه، تحصیل در مدارس فرسوده، تخریبی، کانکسی، وجود مدارس دارای قدمت بیش از چند دهه تنها بخشی از مشکلات و سختی‌های پیش ‌رو تحصیل دانش‌آموزان این شهرستان است.


پاسخگو بودن محیط یک مدرسه به نیازهای جسمی و روحی دانش‌آموزان از اصول اولیه و معیارهای اصلی برای ساخت یک فضای آموزشی است و فضای فیزیکی یک مدرسه و ایمنی و بهداشت آن یکی از فاکتورهای تأثیرگذار بر آموزش و پرورش است.


 
 اگر مدرسه‌ای پیدا شود که استانداردهای تعریف شده و قانونی برای ساخت آن لحاظ نشده باشد یا از نظر امکاناتی مانند آب سالم، سرویس‌های بهداشتی مناسب، تجهیزات آموزشی و پرورشی استاندارد و به طور کلی آنچه برای یک فضای آموزشی لازم و کافی است بهره‌مند نباشد احساس آرامش و امنیت در دانش‌آموزان را از بین برده و ممکن است تمام تلاش‌های انسانی و هزینه‌های صرف شده برای تعلیم و تعلم فرزندان یک جامعه به هدر بروند.

 


برخی از مدارس شهرستان دهگلان قدمت بسیار بالایی دارند و هرلحظه امکان فروریختن ساختمان مدرسه بر سر دانش‌ آموزان وجود دارد.

 


رامول و کچیگرد دهگلان روستاهای این شهرستان دارای مشکلات فضای آموزشی، عمرانی و بهداشت سلامت می باشند که همت مسئولین و ادارات  ذیربط برای حل این مشکلات ضروری است.

 


تحصیل در کانکس را یک راه اجباری و یک گزینه از سر ناچاری و البته یک اقدام با چشم‌اندازی بد که نابسامانی‌ها را به رخ می‌کشد است، با این‌ حال وجود کانکس در برخی نقاط همچنان فرصتی مغتنم برای درس خواندن است.


مشکل آموزشی روستای رامول

 

خبرنگار ما 24 آذرماه 97 در جریان مشکلات آموزشی و تحصیل دانش آموزان دراخل کانکس قرار گرفت.


 


یکی از هالی روستای رامول با اشاره به ادامه تحصیل دانش آموزان روستا در کانکس گفت: با توجه به تخریبی بودن مدرسه و غیر قابل استفاده برای ادامه تحصیل دانش آموزان مجبورند در کانکس ادامه تحصیل دهند.

 

وی در ادامه گفت: از اداره کل نوسازی مدارس، اداره کل آموزش و پرورش استان و شهرستان و خیرین انتظار داریم که جهت حل مشکل این روستا ما را مساعدت نمایند که تا به امروز این مشکل پا برجا بوده و رفع نشده است.

 

هر چند تنها روستای رامول نبود که دانش آموزانش از مدرسه کانکسی استفاده می کنند دانش آموزان روستای کچیگرد هم داخل کانکس به تحصیل ادامه می دهند.

 

 
با توجه به اینکه مدیر قبلی آموزش و پرورش روز در 24 بهمن 96 در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به غیر قابل استفاده بودن مدرسه روستای کچیگرد در حال حاضر این کانکس جوابگوی ادامه تحصیل این دانش آموزان می باشد اما اولویت ما احداث مدرسه و خارج کردن مدرسه از حالت کانکسی است.

 

خداداد کریمی رئیس شورای روستای کچگرد با اشاره به ادامه تحصیل دانش آموزان روستا در کانکس گفت: با توجه به تخریبی بودن مدرسه و غیر قابل استفاده برای ادامه تحصیل د انش آموزان مجبورند در کانکس ادامه تحصیل دهند.

 

وی در ادامه گفت: از اداره کل نوسازی مدارس، اداره کل آموزش و پرورش استان و شهرستان و خیرین انتظار داریم که جهت حل مشکل این روستا ما را مساعدت نمایند.

 

متاسفانه در 12 مهر97 شاهد نگرانی مردم روستا کچیگرد از وضعیت مدرسه فرزندانشان که هنوزهم کانکسی است قرار گرفتیم و در سال 98 هم هنوز این مشکل حل نشده و دغدغه والدین دانش آموزان این روستاست.

 


سوال اینجاست که چرا دانش‌ آموزان برخی روستای شهرستان دهگلان هنوز "داخل کانکس" درس می‌خوانند تا کی باید در شهرستان دهگلان کمبود مدارس داشته باشیم و دانش آموزان روستاهای محروم با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند.


نمونه کوچکی از بی توجهی به مسئولیت های اجتماعی است که باعث شده غبار محرومیت در جای جای این روستا نمایان شود و در فقدان امکانات رفاهی و حتی آموزشی، مهاجرت اهالی روستا به شهرها تسریع شود.

 

جای تاسف دارد در شهرستانی که با وجود کشاورزی غنی و برداشت هزاران تن گندم، سیب زمینی و دیگر محصولات هنوز در روستاهای محروم آن دانش آموزان که جزوآینده سازان منطقه باشند در داخل کانکس ادامه تحصیل دهند.

 


نبود امکانات آموزشی در بعضی روستاها و نیز تحصیل دانش آموزان در مدارس کانکسی موجب بازماندن برخی دانش آموزان از تحصیل و یا مهاجرت آنها به شهرها شده که توجه بیشتر مسئولان را در این زمینه می طلبد.

 

هر چند توسعه وا رتقاء شهرستان یکی از اولویتهای فرماندار این شهرستان است و در راستا خواسته ومطالبات مردم تغییرات مدیریتی در بیش از 10 اداره دهگلان صورت گرفته که یکی از این مدیران مدیر جدید آموزش و پرورش است امید است در راستای آموزش و پرورش و حل مشکلات این حوزه گامهای موثر برداشته شود.

 

کمبود امکانات و فضای آموزشی، غیراستاندارد بودن مدارس، تحصیل دانش‌آموزان در مدارس کانکسی، فرسوده، تخریبی، خشتی و گلی و وجود مدارس دوشیفت" تنها بخشی از مشکلات و سختی‌های پیش‌رو تحصیل دانش‌آموزان شهرستان دهگلان است براستی داشن آموزان  روستاهای دهگلان از امکانات ورزشی و خیلی چیزهای دیگر نیز محروم هستند که نیاز به توجه ویژه دارد.

 

 

هرچند مشکلات این دور وستا تنها در حوزه آموزشی نیست بلکه در همه زمینه بهداشتی، طرح هادی روستایی، بهداشت، ورزش و بسیار خدمات دیگر روستایی بی بهر هستند امید است مسئولان جهت رفع مشلات مردم روستاهای شهرستان در زیمنه خدمات رسانی وحرومیت زدایی گامهایی اساسی بردارند تا از مهاجرت بی رویه مردم روستا به شهر ها جلوگیری نمایند.

 انتهای پیام/برچسب ها :

مدارس کانکسی روستاهعای دهگلانمدارس تخریبیمهاجرت به شهر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::