دوشنبه 31 تیر 1398 / 07:05|کد خبر : 2456|گروه : اقتصادی

توسط کار آفرین دهگلانی صورت گرفت:

ایجا اشتغال و مهاجرت معکوس دو نفر با پرورش زنبور عسل

ایجا اشتغال و مهاجرت معکوس دو نفر با پرورش زنبور عسل

کار آفرین موفق دهگلانی با پرورش زنبور عسل توانست برای دونفر ایجاد اشتغال نموده وباعث مهاجرت معکوس آنان به روستا شود .

 

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا،با توجه به اینکه اشتغال یکی از دغدغه هایی است که  مردم و به‌خصوص جوانان با آن درگیر هستند و یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل، اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی بوده که در سال‌های اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری(ره) قرار گرفته است.

 

کار آفرینان به‌ عنوان یکی از گردانندگان چرخ‌های اقتصادی کشور، می‌توانند در صورت حمایت از آنان، نقش موثری در پیشبرد اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و رونق تولید داشته باشند.

 

 امروزه بحث اشتغال به‌ عنوان یکی ازدغدغه‌های هرجامعه به شمار می‌آید و ایجاد اشتغال و تامین درآمد یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌ها و مولفه‌های تشکیل و حفظ کیان خانواده و ثبات جامعه است زیرا کار کردن و فعالیت‌های اقتصادی زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد بلکه تلاش و همت و غیرت و یک ایده خوب می‌خواهد.

 


پدیده مهاجرت از روستا به شهر در اثر عوامل متعددی منجمله بیکاری، نبود درآمد کافی و مواردی از این دست در جامعه بروز و ظهور پیدا می‌کند که ورود بی رویه و بدون مطالعه روستائیان به مناطق شهری آسیب‌های فراوانی مانند بروز و ظهور دوگانگی فرهنگی، گسترش شغل‌های کاذب و پدیده حاشیه نشینی را در جامعه به همراه دارد.

 

رشد درآمد و اشتغال عامل کاهش مهاجرت روستایی
 
توجه به تولید و اشتغال لازمه کاهش روند مهاجرت مردم از روستا به شهرهاست بنابراین می‌طلبد مسئولان به چنین نکات کلیدی توجه ویژه‌ای داشته باشند هر چند کند بودن رشد مهاجرت روستایی ضمن توسعه عمران و آبادانی باید به دنبال ارزش آفرینی و در آمد زایی بیشتر در مناطق روستایی بود.

 
در صورت توجه به رفع مشکلات اساسی مناطق روستایی و اقتصادی کردن زندگی در روستا‌ها دلگرمی روستائیان به ماندن در روستا‌ها و حتی مهاجرت معکوس را به دنبال خواهد داشت.

 

 

جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر
 
برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر‌ها باید به افزایش درآمد روستائیان توجه ویژه‌ای شود وقتی زمینه فعالیت و فرصت شغلی در روستا‌ها وجود نداشته باشد جوانان روستایی برای یافتن کار به نقاط دیگری مهاجرت می‌کنند.

 

مهاجرت به شهر تبعات زیادی مانند کاهش تولید و گرانی محصولات کشاورزی، بیکاری، نابسامانی‌های فرهنگی و اجتماعی در جوامع شهری را به دنبال دارد برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر‌ها باید روند توسعه روستا‌ها تسریع شود بدون شک با ایجاد صنایع و خدمات مرتبط با کشاورزی در روستا‌ها ضمن جابه جایی نیروی کار در زیربخش‌های کشاورزی موجبات افزایش درآمد و توزیع عادلانه‌تر ثروت را فراهم خواهد کرد.

 
بسیاری از افراد با اندک سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارند در قالب طرح‌های کارآفرینی، کارهای بزرگی انجام می‌دهند و برای این افراد امکانات شهری و بسیاری بهانه‌های دیگر معنایی ندارند و در دورترین نقاط و کم‌ترین امکانات دست به کارهای مهمی می‌زنند.


 
کم نیستند جوانانی که با اراده، تلاش و پشتکار خود در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشتند تا از این طریق علاوه بر حل مشکلات مالی خود و ارتقاء سطح کیفی خانواده های خود با ایجاد اشتغال برای دیگران زمینه های رشد را در جامعه نیز فراهم آورده تا دست نیاز به سمت دیگران دراز نکنند.

 


اشرف علیخانی کار آفرین موفق دهگلانی در روستای دور افتاده و محروم رامول بخش بلبان آباد یکی از جوانان موفق شهرستان دهگلان و استان کردستان است هنگامی که می بیند بیکار است و هیچگونه سرمایه ای هم برای کسب در آمد ندارد اما همت و پشتکار این جوان دهگلانی با اندک سرمایه 140 هزار تومانی او را وادار به کار بزرگ برای خود و اطرافیان می نماید.

 

 اشرف در گفتگو با خبر نگار ما می گوید درست است که سرمایه می تواند باعث اشتغال و کسب درآمد باشد اما افراد زیادی هستند که با وجود سرمایه کلان نمی توانند ایجاد کسب درآمد نمایند زیرا علاوه بر سرمایه، کار آفرین نیاز مند همت و پشتکار می باشد.


 
این کار آفرین دهگلانی در سال 79 با 14 کلنی زنبورعسل و با سرمایه اندک خود شروع به پرورش زنبور و تولید عسل می نماید که در حال حاضر دارای 600 کلنی مدرن رنبور عسل می باشد.

 

 زنبور دار دهگلانی به صورت کوچرو و با توجه به شرایط آب و هوایی فصل زمستان در شهرستان بهبهان استان خوزستان مشغول فعالیت بوده که سالیانه قادر به تولید بیش از 4 تن عسل می باشد.

 

اشرف علیخانی که حدود 20 ساله به صورت حرفه ای در کارش مهارت خاصی دارد با کلاسهای آموزشی وتشویق افراد بیکار در این حرفه تاکنون توانسته برای چندین نفر ایجاد اشتغال نموده و حتی باعث مهاجرت معکوس 2 نفر از شهر به روستا شده است.  

 

اشرف علاوه بر تولید عسل مجری پرورش ملکه در شهرستان  می باشد که چندین سال تواستنه به صورت مداوم زنبور دار نمونه استان باشد و در سال 93 هم به عنوان زنبور دار نمونه استان حائز لوح تقدیر از استاندار وقت شود.

 

خبرنگار ما به محض اطلاع از مهاجرت معکوس 2 نفر که نزد اشرف کار می کنند به مصاحبه می پردازد.

 

 امید شیری جوان 27 ساله و مجرد است که میگوید در روستا بیکار بودم و هیچگونه درآمدی نداشتم برای ایجاد اشتغال به شهرسنندج مهاجرت کردم و در آنجا به کار گری پرداختم و حدو 3 سال به کار گری ادامه دادم که کارگری برایم بسیار مشکل بود که با راهنمایی و تشویق آقای عیلخانی به روستا برگشتم و اکنون در کار زنبور داری مشغول فعالیت می باشم.


 
 امید گفت: از مسئولان می خواهیم برای جوانان بیکار روستا چاره ای بیندیشند و با اعطای تسهیلات کم بهره در اخیتار جوانان زمینه اشتغال را فراهم کنند که اینکار مانع مهاجرت  و آوارگی جوانان به شهر ها می شود.


 
 یاسین احمدی یکی دیگر از جوانان این روستا که به شهر سنندج به امید کسب و کار و درآمد مهاجرت می کند.

 

یاسین هم چندین سال به کار گری در شهر سنندج مشغول می شود که در نهایت به روستای رامول زادگاهش بر میگردد و نزد علیخانی کار آفرین موفق به کار مشغول می شود.

 

 یاسین هم توانسته در کار پرورش زنبور عسل مهارت کسب نماید که در صورت اعطای تسهیلات خود اشتغالی روستایی می تواند برای خود با پرورش زنبور عسل کسب در آمد نماید.

 

در پایان این 2 جوان که از شهر به زادگاهشان مهاجرت معکوس داشتند خواستار حمایت مسئولان از جوانان بیکارروستایی با پرداخت تسهیلات کم بهره برای کسب در آمد و، ایجاد اشتغال و مانع مهاجرت مردم روستاها به شهر شدند.

 


 
اگر اعطای تسهیلات اشتغال زایی روستایی به درستی مدیریت شود جذب تسهیلات اشتغالزایی در روستاها نقش تأثیرگذاری در همه حوزه‌ها ایفا می‌کند و با جذب این تسهیلات علاوه بر توسعه روستاها، مهاجرت معکوس نیز از شهر به روستا محقق خواهد شد.

 

هرچند علت عمده پدیده مهاجرت جوانان روستایی به شهرها، یکی از مهم ترین دلایل عدم تحقق اهداف توسعه روستایی محسوب می گردد که حمایت از روستائیان و ایجاد در آمد پایدار از عوامل مؤثر جلوگیری از مهاجرت اهالی روستاها به شهرها است.

 

امروز پیشرفت کشور ایران اسلامی در گرو آبادانی روستاها و ایجاد اشتغال خرد در روستاست و باید در روستاها با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی آنها شرایطی فراهم شود تا افراد برای تأمین معاش و اشتغال به شهرها مهاجرت نکنند و این نیازمند، فراهم آوردن زیرساخت‌های مهم در روستاهاست که همت مسئولان را می طلبد و باید به طور جد در کشور دنبال شود.
 
انتهای پیام/

 برچسب ها :

ایجاد اشتغالکار آفرین موفق دهگلانیمهجرت معکوس به روستا

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::