پنجشنبه 27 تیر 1398 / 06:59|کد خبر : 2451|گروه : اجتماعی

گزارش/

بوی نامطبوع جایگاه زباله تلوارباعث اذیت و نارضایتی مردم روستاهای اطراف شده است

بوی نامطبوع جایگاه زباله تلوارباعث اذیت و نارضایتی مردم روستاهای اطراف شده است

جایگاه نامناسب دفن زباله شهر دهگلان به دلیل همجواری با روستاهای اطراف به معضلی جدی برای مردم این روستا ها از نظر بهداشتی و آسیب‌ رسانی به زمین‌های کشاورزی شده است.

 

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، با توجه به اینکه زباله تهدیدی است که در بسیاری از کشورهای صنعتی تبدیل به فرصت شده اما بهره گیری ما در بسیاری از شهرستان های کشور از این طلای کثیف در خوشبینانه ترین حالت به طرح تفکیک زباله از مبدا خلاصه می شود در حالیکه  سموم به زنجیره غذایی انسانها مهمترین خطرات ناشی از دفع زباله به روشهای غیر بهداشتی می باشد.

 

عدم پوشش مناسب زباله و نیز کنترل نکردن شیرابه های تولید شده از این زباله ها به عنوان دو عامل اصلی میزان افزایش آلودگی در محیط زیست منطقه محسوب می شود.


روستای تلوار در شهرستان دهگلان به محلی برای دفن زباله تبدیل شده و این در حالی است که مسئولان همواره برخلاف واقعیت های بهداشتی وضعیت را رضایت بخش عنوان کرده اند.


دپوی زباله در این منطقه به عنوان یکی از مهمترین تهدیدات جدی، سلامت جامعه را با خطر مواجه  کرده و در صورت عدم توجه مسئولین ذیربط و دست اندرکاران امور شهری، فجایع زیست محیطی بسیار زیادی را در پی خواهد داشت.

 

جایگاه فعلی دفن زباله دهگلان در 10 کیلومتری این شهر واقع شده است و قرار گرفتن محل دفن زباله دهگلان در نزدیکی چند روستای کوچک و بزرگ از جمله تلوار، بگه جان، سرخه جوب، علی آباد لوچ و دلک می باشد و باعث بروز مشکلاتی برای مردم و کشاورزان این مناطق شده است.


با وجود مشکلات عدیده جایگاه زباله در همجواری این روستا و ایجاد مشکلات بهداشتی، زیست محیطی و خسارت زدن به زمین کشاورزی مردم روستاهای مذکور خواستار نبود جایگاه در این نقطه شهرستان هستند.


مردم واعضای  شورای وستای تلوار، بگه جان وعلی آباد لوچ ضمن پیگیری از طریق رسانه و خواستار رساندن صدای آنان به مسئولین شهرستان، استان و کشور شدند

 

 با ورود به روستای تلوار محمود احمدی عضو شورای روستای تلوار در جواب سوال خبرنگار در جهت ایجاد مشکل زباله اظهار داشت:این جایگاه معضلی بسیار بزرگ در این منطقه است.


 وی افزود: در اصل قرار بر این بوده که تنها زباله شهر دهگلان به این مکان آورده شود اما اکنون زباله تمام شهرستان و حتی شهرستان قروه در این جایگاه تخلیه می شود.

 

 یک از ساکنان این روستا ضمن نگرانی شدید از این وضعیت گفت: این جایگاه در واقع محل دپوی زباله است وطبق معیار زیست محیطی بهداشت رعایت نمی شود که تبدیل به محل سگهای ولگرد و حیوانات موذی شده است.


 وی در ادامه گفت: این جایگاه زباله در یک کیلومتری روستای تلوار واقع شده که سگهای ولگرد با هجوم به روستا به راحتی می توانند ناقل بیماری باشند.

 

 احمدی با اشاره به بوی نامطبوع آن درفصل گرما و در حین سوختن زباله گفت: بوی نامطبوع مردم را کلافه کرده و زندگی را برای مردم با مشکل مواجه نموده که دود ناشی از سوختن زباله باعث بیماری آسم می شود.

 

یکی از بانوان روستای تلوار در ادامه گفت: مردم این چند روستا که از وضعیت به تنگ آمده اند چند روز پیش قرار بود جلو فرمانداری تجمع کنند که با وساطت شورا و دهیار منصرف شدند  که از مسئولین خواستاریم برای حل این معضل تلاش کنند.


وی از مسئولین شهرستان واستان خواست که این جایگاه به مکانی دیگر جهت آسایش مردم به نقطه ای دیگر از شهرستان منتقل شود .

 

اعضای شورای روستای بگه جان؛ سگهای ولگرد جایگاه زباله باعث رعب و وحشت مردم روستا شده اند

 

 جبار بدری عضو شورای روستای بگه در جواب خبرنگا ما در مورد معضل جایگاه زباله اظهار داشت: متاسفانه استشمام بوی بدی محل دفن زباله ها،عدم حصار کشی، تجمع سگهای ولگرد، جهت وزش باد غالب و انتقال زباله ها به اطراف و جانوران موذی وضعیت نامطلوبی را به وجود آورده که موجب نارضایتی اهالی منطقه شده است که حتی چند چاه کشاورزی به علت همجواری با جایگاه زباله به کلی آلوده شده اند و ناسالم هستند.


وی در ادامه گفت: مشکل دیگر زباله نداشتن فنس کشی و پخش زباله در زمینهای کشاورزی است که در فصل برداشت گندم کمباین قادر به درو نمی باشد.

 

بدری افزود: روستای بگه جان دامدار است و حدود 2 الی 3 هزار راس دام دارد و ما نمیتوانیم دامها را به زمینهای اطراف جایگاه زباله ببریم که باعث بیماری  و تلف شدن چند راس دام تاکنون شده است.


عضو شورای روستای بگه جان گفت: تاکنون چندین بار از طریق فرمانداری، بخشداری و شهر داری مکاتبه شده که متاسفانه هیچگونه جواب قانع کننده به مردم داده نشده است.

 

 یکی از ساکنان روستای بگه جان گفت: از مسئولین استان و شهرستان خواستار نقل مکان این جایگاه به مکانی دیگر هستیم که واقعا زمینهای کشاورزی ما بکلی نابود شده است وما نمیدانیم که در دلمان را باچه کسانی بیان کنیم.


 وی در ادامه بیان داشت: پخش نایلون در زمینهای کشاورزی باعث شده  تا 4 هزار متری جایگاه زباله قابل کشت نباشد و در زمان برداشت محصول وجود نایلون در زراعت کشاورزی خودش مشکلی دیگر است که گریبانگیر مردم این منطقه شده است.


 
خبات نادری عضو شورای روستای بگه جان درادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه زمین جایگاه زباله مرتع است و باید محل چرای دامهای منطقه باشد علاوه بر آنکه دامها را از چرا ممنوع کرده باعث تلف شدن دام منطقه می شود.


 
وی افزود: سگهای ولگرد با هجوم به روستا به صورت دسته جمعی باعث رعب و وحشت مردم خصوصا بچه های روستای بگه جان شده اند.


نادری گفت: حدود سی ساله زباله  شهرستان در این مکان تخلیه می شود ما مردم این چند روستا خواستار نقل مکان به جای دیگر شهرستان هستیم.

 

ساکنان روستای علی آباد لوچ

 

احمدی یکی از ساکنان روستای علی آباد لوچ  در ادامه بیان داشت:این جایگاه تجمیعی که باعث مشکلات برای روستاهای اطراف شده و روستای علی آباد نیز از مشکلات درامان نبوده و اکثر زمنیهای کشاورزی ما دچار ضرر وزیان براثر این زباله ها شده است.


وی با بیان اینکه زباله‌ها باید روزانه با خاک پوشیده شوند، افزود: در بیشتر مواقع شاهد سوزاندن زباله‌ها هستیم که این کار باعث مشکلات زیست محیطی شده و دود ناشی از آتش زدن زباله منجر به آلودگی شدید هوای منطقه می‌شود.

 

نصرالله احمدی یکی دیگر از ساکنان علی آباد لوچ درادامه اظهارداشت: پخش نایلون در زمینهای کشاورزی باعث شده که درهنگام شخم زدن با مشکل جدی مواجه شویم ودر هنگام  فصل برداشت گندم نیز کمباین با این مشکلات روبرو می شود.

با توجه به فصل گرما وعدم مدیریت صحیح درخصوص زباله شهری ووجود حیوانات ناقل بیماری ومگس حشرات موذی که موجبات انتقال انواع بیماری میکروبی و ویروسی به سطح روستاهای همجوار می شود

 

ورود شیرآبه به آبهای زیر زمینی، آلودگی محیط زیست، عدم دفن بهداشتی، نداشتن حصار مناسب و اقدام به آتش زدن زباله به جای دفن بهداشتی خود باعث بیمارهای تنفسی و آلودگی محیط زیست دراین منطقه می شود.

 

برای حل این مشکلا چه چاره ای باید اندیشید

 

اهالی این روستاها تاکید دارند که با وجود پیگیری‌های مکرر برای جابجایی دفن زباله همچنان این مشکل باقی مانده و مسئولان امر هیچ پاسخی به درخواست آن‌ها  نداده اند.

مردم به علت بوی نامطبوع زباله‌ها و شیرابه‌های ناشی از آن با مشکلات متعددی مواجه هستند و باید هر چه سریع‌تر برای رفع آن چاره‌اندیشی کرد.


منطقه تلوار که محل دفن زباله های شهری دهگلان است وضعیت نامناسبی دارد و تمامی دستگاهها باید برای مدیریت صحیح و دفن بهداشتی زباله ها وارد عمل شوند.

 انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::