پنجشنبه 23 خرداد 1398 / 08:39|کد خبر : 2428|گروه : سیاسی

گفتگوی ویژه مدیر جهاد کشاورز دهگلان با دهگلان شیدا:

مبارزه با آفت سن در مزارع گندم شهرستان دهگلان/ پیش بینی برداشت 120 هزارتن گندم در مزارع شهرستان

مبارزه با آفت سن در مزارع گندم شهرستان دهگلان/ پیش بینی برداشت 120 هزارتن گندم در مزارع شهرستان

مدیرجهاد کشاورزی دهگلان خواستارمبارزه با آفت سن در اسرع وقت از کشاورزان شهرستان شد.

 سید حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا با اشاره به هفته جهاد کشاورزی و تبریک به فعالان عرصه تولید دراین حوزه اظهار امیدواری کرد که به همت و تلاش کشاورزان در واقع تولید محصولات هر ساله فزونی یابد و در راستای خود کفایی در محصولات استراتژیک بتوانیم آینده خوبی در بخش کشاورزی شهرستان داشته باشیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به وجود 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی دراین شهرستان گفت: در سال زارعی جاری 84 هزار هکتار سطح زیر کشت محصول گندم قرار گرفته که از این مقدار حدود 77 هزار هکتار گندم دیم و7 هزار هکتار آن نیرآبی می باشد.

 

 احمدی درادامه با اشاره به وجود آفت "سن" در مزارع گندم شهرستان ومبارزه با آن اظهار داشت: با توجه به بررسیهای کارشناسان و بازدیدهای روزانه توسط شبکه های مراقبت که در پایش مزارع گندم انجام شده مزارع شهرستان نیاز به سم پاشی برای مقابله با "سن" دارد وانتظار داریم که کشاورزان در اسرع وقت با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و با مشاوره و راهنمایی کارشناسان از سم لازم ومقداراستفاده از آن در مزارع مطلع شوند.

 

 مدیر جهاد کشاورز دهگلان گفت: با توجه به اینکه برای مبارزه با این آفت زمان خاصی وجود دارد و مبارزه با سن مراحل مختلف دارد که ما آلان خسارت سن مادر در مزارع نداریم و در حال حاضر پوره سن در مزارع موجود است و بهترین زمان برای جلوگیری از این آفت این است که در زمان پوره 2 و3 سم پاشی صورت گیرد که آلان مزارع شهرستان نیاز به سم پاشی دارد  وانتظار داریم کشاورزان در اسرع وقت اقدام به سم پاشی نمایند.

 

سید حامد احمدی بیان داشت: با توجه به اطلاع رسانی که توسط کارشناسان این مدیریت صورت گرفته در حدود 2 هزارهکتار از اراضی شهرستان برای مبارزه با آفت سن سم پاشی شده است.

 

 قیمت مصوب گندم 1700 تومان است

 

 احمدی با اشاره به قیمت خرید این محصول گفت: پیش بینی می شود که امسال 120 هزار تن گندم در مزارع شهرستان برداشت شود و قیمت هر گیلو گرم این محصول در مرا کز خرید با توجه به مصوب دولت 1700 تومان تعیین شده است.

 

10 مرکزاقدام به خرید گندم از کشاورزان می کنند

 

 احمدی درادامه با اشاره به مراکز خرید گندم در شهرستان بیان داشت: حدود 10 مرکز بخش خصوصی و شبکه های تعاون روستایی با ظرفیت ذخیره سازی 160 هزار تن اقدام به خرید گندم از کشاورزان می کنند.

 

 احمدی با بیان وجود ظرفیت بالقوه و بالفعل خاص در زمینه تولید دیگر محصولات کشاورزی بیان داشت: علاوه بر محصول گندم این شهرستان رتبه اول تولید کلزا در استان را دارد که  در سال جاری هزار و16  هکتار اراضی شهرستان زیر کشت این محصول رفته و پیش بینی می شود که بالغ بر 3 هزار تن تولید و برداشت شود ودر زمان برداشت هم به صورت تضمینی در مراکز خرید از کشاورزان خریداری می شود.

 

4 هزار هکتار اراضی دهگلان زیر کشت محصول سیب زمینی

 

 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان اظهار داشت: علاوه بر محصول گندم و کلزا  سیب زمینی دیگر محصولی که "برند" شهرستان است که درسال زارعی جاری حدود 4 هزار هکتار زیر کشت این محصول قرار گرفته است.

 

 وی اظهار داشت: با توجه به اینکه سیب زمینی محصولی آب براست در راستای سیاستهای جهاد کشاورزی با معرفی ارقام پر محصول سطح زیر کشت که سنوات گذشته 7 هزار هکتاربود به 4 هزارهکتاربا همان تولید و برداشت محصول، سطح زیر کشت را کاهش داده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان گفت: درچند سال اخیربا توجه به رسالت جهاد کشاورزی سیب زمینی که محصولی پرآب براست ارقام پرمحصول وارد چرخه تولید شده که هم درتولید لطمه نخوریم و هم سطح زیر کشت پایین بیاید.

انتهای پیام/

 

 

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::