دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 / 08:27|کد خبر : 2394|گروه : سیاسی

گران شدن اجناس قدرت خرید را از مردم گرفته است

گران شدن اجناس قدرت خرید را از مردم گرفته است

گران شده اجناس قدرت خرید را از مردم گرفته است تا جایی بعضی خانوارها از خرید مایحتاج روزمره هم ناتوانند.

 


به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، گران شدن اجناس و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم زندگی را بر مردم سخت تر کرده است امروز براستی مردم با گرانی شدید دست به گریبانند

 

اگرشاهد حضور مردم در خیابانها برای خرید هستیم تنها نظارگر هستند و با قیمت نجومی وسرسام آور روبرو می شوند و هر روزشاهد قیمت اجناس به خصوص مواد خوراکی هستیم.

 

با توجه به اینکه برخی خانوارها برای تامین مایحتاج زندگی خود با مشکل روبه‌ رو‌ شده‌اند و سعی می‌کنند برخی اقلام را از سبد کالای خود حذف کنند این نگرانی‌ و استرس در میان مردم به چشم می‌خورد که نتوانند برخی کالاها را تامین کرده و زیر بار تورم و گرانی قد خم کنند.

 

کار گران و قشر کم در آمد جامعه زیر فشار گرانی  

 

هرچند افزایش قیمت مایحتاج مردم موجب پایین آمدن قدرت خرید آنها به ویژه قشر ضعیف در جامعه شده است کارگران و قشر کم درآمد جامعه اولین قربانیان افزایش قیمت اجناس هستند خانوارهای که بخاطر گرانی اجناس توان خرید مایحتاج زندگی خود را ندارند و بنیه مالی مردم به قدری ضعیف شده که حتی خرید کالای دست دوم برای بعضی خانوارها  شاید مقدور نباشد.

 

 
شکایت و انتقاد مردم از گرانی اجناس مبتنی بر واقعیت است

 

 امروز خود مردم ناظران واقعی بازارهستند که شکایت و انتقاد آنها مبتنی بر واقعیت و شاهد عینی بازار است و خودشان موضوع گرانی و چند برابر شدن قیمت ها را به عینه لمس می کنند.

 

 در شهرستان دهگلان با توجه به اینکه نظارت برکالا و اجناس به صورت مداوم ادامه دارد و بازرسی ها بر کنترل قیمت اجناس در شهرستان صورت گرفته است اما همچنان کسبه و بازاریان گویا خودشان را از این مردم جدا می دانند و قیمتهای سلیقه ای و دلخواه خود با توجیه مشتری که اجناس را گران خریده اند برمردم تحمیل می کنند.

 

 براستی که مردم شهرستان دهگلان از گرانی اجناس وقیمتهای متفاوت مغازه داران گلایه و شکایت دارند متاسفانه قیمت اجناس در اکثر مغازه های دهگلان با مغازه بغل دستی بسیار متفاوت است هرچند بازرسی مستمرهم صورت می گیرد اما نیاز است نظارت وبازرسی شهرستان به صورت نامحسوس اقدام به کنترل قیمت اجناس نماید زیرا رفتار وحرکات بعضی فروشندگان و مغازه داران حکم میکند که کنترل  به صورت نامحسوس صورت گیرد.


 

از گرانی اجناس در دهگلان شکایت دارم


یکی از شهروندان دهگلانی جلو مغازه ای برای خرید مایحتاج نظاره گر است در جواب خبرنگا ما از گرانی بیش از حد و قیمت متفاوت اجناس با نگرانی می گوید واقعا از گرانی شکایت دارم زیرا مثل آواری ویران  بر سر مردم خراب شده است و دیگر زندگی نشاطی ندارد.


 شهروند دیگرکه برای خرید مایحتاج در حال بررسی قیمتها بود گفت: گران شدن اجناس دغدغه مردم شده است  و حالا در موقعیتی قرار داریم که در بیشتر خانوارها باید تمام اعضای خانواده کار کنند تا بتوانند با مشقت و سختی مایحتاج زندگی راتامین کنند که این مایه نگرانی درکل جامعه شده است.

 

چه کسی جوابگوی مشکلات اقتصادی قشر کار گران است

 

 یکی از کار گران دهگلان ضمن نگرانی شدید از وضعیت معیشتی این قشر گفت: کارگران شاید در ماه 10 الی 15 روز کار داشته باشیم حال سوال ما این است با نبود کار و در آمد پایین با این وضعیت گرانی باید چکار کنیم چه کسانی واقعا مسئول و جوابگوی ما هستند زیرا دیگر از گرانی و بیکاری خسته شده ایم.


ترس از بی ثباتی بازار، واکنش روانی است


به نظر می رسد که واکنش های بازار علاوه بر علل اقتصادی و سیاسی، ابعاد اجتماعی نیز دارد.
خریدار دیگری که در حوال مغازها گویا به دنبال تفاوت قیمتها است می گوید واقعا قیمت بالای اجناس انسان را شوکه می کند وبه نظرم ترس از بی ثباتی بازار واکنش روانی است که باعث شده تا قیمت ها همچنان بالا نگه داشته شود و نوعی نگرانی در بین فروشندگان و تولیدکنندگان وجود دارد که مبادا قیمت ها ثبات نداشته باشد.

 

فروشندگان محتکر شناسایی و با آنان برخورد شود

 

یکی از شهر وندان دهگلانی اظهار داشت: بسیاری از مغازه داران دهگلانی اجناسی را که وارد شهرستان می کنند حاضر به پخش آن نیستند و در انتظار بالا رفتن قیمت هستند و زمانی که قیمت بالا می رود آن را در بازار عرضه می کنند که از دستگاههای نظارتی انتظار داریم با مغازه های که کالای اساسی مورد نیاز مردم  را احتکار کرده اند با آنان برخورد قانونی شود.

 

 هم اکنون در اوایل ماه مبارک رمضان قرار داریم و افزایش تقاضای عمومی مردم برای خرید مایحتاج عمومی، نیاز به نظارت مستمر و رسیدگی به امور صنفی بیش از سایر ایام احساس می شود و این امر می بایست به طور جدی از سوی دستگاه های نظارتی و اجرایی  شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

 

مسئولان به خوبی این را  می دانند که اقشار کم در آمد خصوصا کار گران از بابت گرانی اجناس وکالای اساسی مورد نیاز زندگی تحت فشارهای شدید هستند و منتظر برای بهبود وضعیت معیشتی خودشان می باشند.


افزایش بیکاری در جامعه، عدم نظارت دقیق بر بازار، وجود واسطه گران و دلالان در بازار از مهمترین مشکلات اقتصادی مردم است که مسئولان باید برای رفع آنها تلاش نمایند.

 

 انتهای پیام/

 

 برچسب ها :

گران شدن اجناساحتکارنظارت برکنتل قیمت

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::