یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 / 07:34|کد خبر : 2387|گروه : اجتماعی

نگرانی کشاورزان دهگلانی از کمبود کود شیمایی در شهرستان/مدیر جهاد کشاورزی دهگلان: بر اساس نسق زارعانه کود توزیع می شود

نگرانی کشاورزان دهگلانی از کمبود کود شیمایی در شهرستان/مدیر جهاد کشاورزی دهگلان: بر اساس نسق زارعانه کود توزیع می شود

چرا کود در دست دلالان به قیمت 90 هزار تومان به کشاورز فروخته می شود

 

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، زمین‌های کشاورزی مستعد دهگلان و توانمندی‌های بالقوه در حوزه کشاورزی، آب مکفی و مردمانی سخت کوش، این شهرستان را قطب تولید استان با توان تولید بالا در زمینه کشاورزی قرار داده است.

 

اما آنچه کشاورزان دهگلانی را رنج می‌دهد، کمبود امکانات و نیازمندی‌های کار کشاورزی است که کمبود کود شیمیایی دغدغه اصلی کشاورزان این است

 

احمدی کشاورزی دهگلانی در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: با توجه به فصل کشاورزی کود مورد نیاز به کشاورز تعلق نمی گیرد وافزایش قیمت به 80 الی 100 هزار تومان به دغدغه ای برای کشاورزان تبدیل شده است.

 

وی افزود: ما کشاورزان به‌ طریق مختلف مشکلات را به گوش مسئولان رسانده‌ایم اما متاسفانه هیچ توجهی به این قشر تولید کننده نشده  و هرسال نسبت به سال گذشته مشکلات ادامه دارد.

 

یکی دیگر از کشاورزان اظهار داشت: افزایش قیمت کود درسال زارعی جدید  مشکلی برای کشاورزان است که در شرایط فعلی به ضرر کشاورزان است که خواهان رسیدگی مسئولان در این زمینه هستیم وانتظارما از مسئولین رفع این مشکل است.

 

محمدی دیگر کشاورزاین شهرستان گفت: چرا بازار آزاد و در دست دلالان کود فراوان است و به هر میزان می توانیم کود تهیه کنیم ولی چرا با قیمت دولتی کود پیدا نمی شود

                                                                                                            

بر اساس نسق زارعانه کود توزیع می شود

 

 

سید حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به نگرانی کشاورزان اظهار داشت: با توجه به اینکه کود شیمایی یکی از کالاهای اساسی است که با ارز دولتی خریداری می شود  و در اختیار کشاورز قرار می گیرد و سعی ما این است که به شیوه قانونی توزیع شود .

 

 وی افزود: امسال مطابق دستورالعمل فنی که در سازمان برای ما ارسال شده بر اساس نسق زارعانه کود توزیع شده  و شاید زمینی که در اختیار کشاورز قرار دارد با نسقش مطابقت نداشته باشد و زمین بیشتر از نسق ش باشد و چونکه توزیع براساس دستورا العمل انجام می گیرد پس کشاورز توقعش بیشتر است.

 

مدیر جهاد کشاورز دهگلان گفت: دهگلان تنها شهرستان دراستان است که تمام نسق زارعانه را توزیع کرده است و در اول سال تا پایان سال 97  حدود 13 هزار تن انواع کود شیمیایی در میان کشاورزان توزیع شده است.

 

سطح زیر کشت سیب زمینی محدود می شود

 

 

 احمدی در مورد کشت محصول سیب زمینی اظهار داشت:  هر چند محدود کردن سطح زیر کشت این محصول  یکی از اهداف ماست نه به این معنی که در تولید کاهش یابد زیرا سیب زمینی محصولی آب بر است هر چند در سنوات گذشته 7 الی 8 هزار هکتار زیر کشت این محصول قرار می گرفت  وسال گذشته قریب 4 هزارهکتار زیر کشت سیب زمینی قرار گرفت که در میزان عملکرد نزدیک به 140 هزار تن  برداشت شد اما  درسنوات گذشته در کشت دوبرابری سطح زیر کشت همین مقدار برداشت می شد.

 

 وی درادامه گفت: ما سعی می کنیم که ارقام پر محصول که عملکرد آن بالاست  وارد چرخه تولید با سطح زیر کشت کمتر اما عملکرد بالا باشد و پیش بینی می شود امسال هم قریب 4 هزار هکتار زیر کشت محصول سیب زمینی برود.

 

جایگاه دام وانبارعلوفه که مقاوم سازی نبودند دچار خشارت شدند

 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان در مورد خسارت بارندگی اخیر اظهار داشت: هر چند مزایای بارندگی درشهرستان بیشتر از خسارت بوده  اما بیشترین خسارت ما درانبارعلوفه وجایگاه دام روستاها اتفاق افتاده که مقاوم سازی و یا بازسازی نبوده اند.

 

وی با اشاره به خشارت بارندگی درمحصولات کشاورزی گفت: در بارندگی خسارت نداشتیم اما در سرمای اخیر چند روز گذشته که دمای هوای شهرستان در بعضی نقاط منفی 6 درجه  را تجربه کرده بود درباغات و زارعت مقداری زمان لازم دارد تا علائم  ظاهری خسارت  از محصولات مشاهده شود وما بتوانیم به صورت صحیح اعلام خسارت کنیم.

 

 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان ضمن توصیه به کشاورزان سطح شهرستان گفت: با توجه به اینکه در فصل داشت قرار داریم کشاورزان نسب به رصد، پایش و سم پاشی علف هرز و تغذیه گیاهی در مزارع اقدام کنند.

 

احمدی گفت: با وجود اینکه در آستانه ریزش سن مادر در مزارع هستیم و کار شناسان جهاد کشاورزی درهمه پهنه ها مرتب ومداوم در حال رصد مزارع گندم هستند چناچه این موضوع درنقطه ای مشاهده شد کشاورزان به کارشناسان جهاد کشاورز ومراکز خدمات  اطلاع رسانی آنی را انجام دهند.برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::