چهارشنبه 7 فروردین 1398 / 12:29|کد خبر : 2359|گروه : اجتماعی

بابا حسن جان باشماق مورد تکریم مردم کردستان و منطقه لیلاخ

بابا حسن جان باشماق مورد تکریم مردم کردستان و منطقه لیلاخ

بابا حسن جان شخصی مورد تکریم و احترام مردم کردستان و منطقه لیلاخ است که در زمان شاه اسماعیا صفوی از منطقه حله و دیوانیه عراق به ایران مهاجرت کرده است.


به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، زندگی بابا حسن جان درست مقارن با سلطنت شاه اسماعیل صفوی بوده و به 500 سال پیش بر میگردد بابا حسن جان ابن تاج الدین شخصی عرب زبان از نوادگان امام حسن مجتبی می باشد که در زمان شاه اسماعیل صفوی  بنا به گفته اهالی روستا باشماق از حله و دیوانیه عراق به ایران مهاجرت می نماید و در منطقه و اطراف روستای سلسله چادر نیشن بوده است .

 

زمانی که شاه اسماعیل صفوی در هنگام ورود به کردستان با ایشان برخورد می کند وقتی چهره او را نورانی می بیند از او درخواست می کند که برایش دعا کند تا صاحب فرزندی شود و وقتی بابا حسن جان برایش دعا می کند و سال بعدش شاه اسماعیل صفوی صاحب فرزند پسر می شود  و برای تشکر و قدر دانی به منطقه کردستان بر میگردد  و از بابا حسن جان میخواهد درقبال دعایش و مستجاب شدن هدیه ای به او عطا نماید  بابا حسن جان چیزی از او طلب نمی کند اما به دستورشاه اسماعیل سند زمینهای منطقه باشماق به اسم بابا حسن جان  با امضا و مهر شاه اسماعیل و بابا حسن جان به اسم بابا حسن جان زده می شود و سند تا سالیان قبل موجود بوده که ناگهان  مفقود می شود و متاسفانه آلان از آن هیچ خبری نیست.

 


این سند نزد اهالی باشماق خیلی قدر و منزلت داشته است هم بخاطر ارزش مادی آن و هم بخاطر توجه شاه یک مملکت به روستایی کوچکی همچون باشماق، به همین خاطر این سند بعد از فوت حسن جان نزد ریش سفیدان و بزرگان روستا  دست به دست و سینه به سینه و نسل به نسل حفظ می شده است ، زیرا علاوه بر اهمیت های ذکره شده اهمیت تاریخی نیز پیدا کرده بود از آن سند تاریخی که خود نشان از قدمت تاریخی و هویتی باشماق بوده است خبری در دسترس نیست.


بنا به روایتی بابا حسن جان در زمان حکومت مامون (خلیفه عباسی) از عراق به این منطقه آمده است  بعضی ها نیز اعتقاد دارند که اولین بنا در روستای باشماق توسط خود حسن جان بنا شده و قبل از آن مردم چادر نشین بوده اند.

 

در این خصوص یک بیت شعر نیز در باب حسن جان سروده شده است...

حسن جان ز نسل حسن مجتبی است
که بابش علی و جدش مصطفی است

 

موقعیت جغرافیایی روستای باشماق در 12 کیلومتری جنوب شهرستان دهگلان، 30 کیلومتری شهرستان قروه و 60 کیلومتر با سنندج مرکز استان کردستان فاصله دارد.

 

انتهای پیام/

 برچسب ها :

بابا حسن جانروستای باشماقمهاجرت از عراق به ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::