یکشنبه 5 اسفند 1397 / 07:27|کد خبر : 2322|گروه : اجتماعی

از تشیکل سازمان پیشمرگان کرد مسلمان تا پخت نان شیر زنان دهگلانی/گمنامان حماسه ساز دفاع مقدس

از تشیکل سازمان پیشمرگان کرد مسلمان تا پخت نان شیر زنان دهگلانی/گمنامان حماسه ساز دفاع مقدس

این شیر زنان دهگلانی که بدون هیچ ادعایی از زندگی و جوانی و سلامت خویش، مایه گذاشتد تا گمنام ترین حماسه سازان دفاع مقدس این شهر باشند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، در اوایل انقلاب 57 زمانی که انقلاب تازه به پیروزی رسید و نو پا بوده با تظاهرات گسترده چندین شبانه روز مردم دهگلان و حمله به ژاندرمری و شکستن درب تسلیحات به دست محمد جعفری زاندرمری را تصرف نموده و کنترل شهر دهگلان به دست مردم می افتد مردم شهر مسلح شده و از شهر دفاع می نماید و در این بحبوحه نا آرامی حزب دمکرات شهر دهگلان را به تصرف خود در می آورند و از مردم خواستند که  اسحله را تحویل آنان دهند اما با زمانی که با مقاومت ساکنان شهر روبرو می شوند آنان را مورد آزار واذیت قرار میدهند.

 

بر اثر آزار و اذیت بیش از حد دمکرات حدود 7 خانواده که از بانیان اصلی تشکیل سازمان پیشمرگان شاخه دهگلان به شهر قروه مهاجرت می کنند.

 

بعداز گذشت 9 ماه از این جریان خانواده های مهاجر که به قروه مهاجرت کرده بودند به سوی کرمانشاه رهسپار می شوند و در آنجا با شهید بروجردی به فکر تشیکل کمیته انقلاب امام در کردستان و شهر دهگلان می شوند که پس از مدتی شاخه پیشمرگان کرد مسلمان به فرماندهی شهید محمد جعفری تشیکل می شود.


 بعد از تشکیل این سازمان جوانان قهرمان و رشید از شهرهای دهگلان،قروه و سریش آباد به عضویت این سازمان در آمده و برای پاکسازی منطقه از دست دمکرات و جنگ با آنان از روستای گنجی شروع می شود که در آن روز گنچی و دهگلان تا گردنه صلوات آباد به دست سازمان پیشمرگان تصرف می شود و زمانی که شهر دهگلان به تصرف سازمان در می آید با استقبال مردم روبرو شده و شهر کاملا به دست مردم وسازمان می افتد و پرچم جمهوری اسلامی با دستان شهید محمد جعفری در این شهر به اهتزاز در می آید.

 

 

در این میان مقاومت در شهر دهگلان تنها مختص به مردان نبود شیرزنانی هم در این شهر و استان کردستان برای دفاع از آب و خاک همدوش و پا به پای رزمندگان و پیشمرگان مقاومت می نمودند.

 

 در بحبوحه نا آرامی زمانی که شهر دهگلان در تصرف کامل حزب منحله دمکرات بود حاجیه جیران، فرخنده و تهیمنه خانم سه شیر زن دهگلانی در آن زمان که درشهر نانواخانه وجود نداشت اقدام به پخت نان برای پیشمرگان و رزمندگان می نمودند.

 


نقش زنان در صدر اسلام


نقش زنان در صدر اسلام در دفاع ، امری انکار ناپذیر و مالامال از ایثاری آگاهانه و روحی مخلصانه است.


زنانی در صدر اسلام برای دفاع عقیده، ایمان ودین خود  نقشی به سزا داشته اند اولین زن در اسلام سمیه بود که برای در دفاع از اسلام شهید می شود.


دفاع از آب و خاک مرد ،زن پیر و جوان نمی شناسد

 


حاجیه جیران خالدیان، فرخنده یوسفی و تهمینه فلاح اهل وساکن شهر دهگلان از گروه زنان جهادگر در اوایل انقلاب که با آتش تنوربدون  یک ریال مزد از کسی از صبح تا غروب آفتاب برای رزمندگان نان پخت می کردند تا خود را مدیون خون شهدا نبینند و تا دین خود را به امام و انقلاب و شهدا ادا کنند.

 

دایه جیران هنگامی که در اوایل انقلاب ضد انقلاب درشهر دهگلان فعال بودند با عشق وعلاقه ای که اسلام ونظام مقدس جمهوری اسلامی داشت خالصانه و خاضعانه برای رزمندگانی که در گزگزاره و رامول شهرستان دهگلان با ضد انقلاب در نبرد بودند نان میپخت وشبانه به دست رزمندگان میرساند.


حاجیه جیران خالدیان می گوید در آن زمان که در دهگلان نانوایی وجود نداشت من برای رزمندگان نان پخت می کردم و شبها به صورت مخفیانه کیسه های آرد را به خانه ما می آوردند و شب تا روز بعد حدود 700 قرص نان پخت می کردم.

 

 وی افزود: در آن زمان که دهگلان زیر رگبار بود بچه هایم را زیر کرسی قایم می نموده وخودم پشت درخانه می ماندم تا دمکرات وارد خانه نشوند.

 

 

تهمینه فلاح ازدیگر شیر زنان شهر دهگلان که مدت 6 سال و7 ماه در طول هفته 4 الی 5 کیسه آرد برای سازمان پیشمرگان نان پخت کرده است.

 


فرخنده یوسفی دیگر حماسه ساز گمنام دفاع مقدس بوده که با دخترش هرشب تا صبح همچون دیگر زنان قهرمان این شهر برای دفاع از آب و خاک و رزمندگان و پیشمرگان اقدام به پخت نان می کردند.


 فرخنده می گوید وقتی حزب دمکرات متوجه پختن نان برای پیشمرگان شدند ما را تهدید کردند اما من هیچوقت ازهدفم دست برنداشتم تا پیشمرگان پیروز شدند و شهر به صورت کامل به تصرف پیشمرگان مسلمان در آمد.


به راستی حاجیه جیران،دایه فرخنده و دایه تهمینه شیر زن دهگلانی که خستگی ناپذیرتر از مردان، پشت جبهه های نبرد به کمک رزمندگان شتافتند.


نماد زنان مجاهد و خستگی ناپذیر و سخت کوش در پشت جبهه هاست که شاید گوشه هایی از ایثار آنان را بتوان مشاهده کرد.


این شیر زنان دهگلانی که بدون هیچ ادعایی از زندگی و جوانی و سلامت خویش، مایه گذاشتد تا گمنام ترین حماسه سازان دفاع مقدس این شهر باشند

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::