پنجشنبه 18 بهمن 1397 / 20:16|کد خبر : 2297|گروه : اجتماعی

در هفتمین روز دهه مبارک فجر صورت گرفت:

افتتاح و کلنگ زنی سردخانه برودت صنعت آبیدر و گاز رسانی مجتمع قوچم و بریاخان

افتتاح و کلنگ زنی سردخانه برودت صنعت آبیدر و گاز رسانی مجتمع قوچم و بریاخان

در هفتمین روز از دهه مبارک فجر سه طرح گاز رسانی و سردخانه انبار محصولات کشاورزی در دهگلان به بهره برداری رسید.

  به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، در هفتیمن روز از دهه مبارک فجر انقلاب با حضور معاون استاندار کردستان، نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان، فرماندار دهگلان و جمعی از مسئولان استان و شهرستان طرح های سردخانه صنعت برودت آبیدر، گاز رسانی مجتمع قوچم و کلنگ زنی گاز رسانی 7 روستای دهگلان در مجتمع بریا خان به زمین زده شد.

 

 

 در آئیین افتتاح سردخانه برودت صنعت آبیدر روستای هلیزآباد سلیمی مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: با توجه به اینکه استان کردستان کشاورز خیز است و محصولاتی که تولید می شود فساد پذیر بوده و در طول سال نمی تواند به صورت تازه خوری در دسترس مردم قرار گیرد و اکثر محصولاتی که تولید می شود در خود استان نیست در نتیجه وجود همچنین زیر ساختهای نیاز مبرم برای کشاورز است.

 

 وی افزود: وجود سردخانه باعث کاهش ضایعات، ایجاد  ارزش افزوده برای کشاورز و دلگرمی کشاورز برای افزایش سطح زیر کشت می شود که این کار یکی از سیا ستهای سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت صنایع تبدیلی است.

 

   سلیمی گفت: با توجه به اینکه شهرستانهای قروه و دهگلان قطب تولید محصول سیب زمینی درسطح استان است و سالیانه بیش از 300 هزار تن تولید این محصول را دارد هم برای مصرف و هم برای نگهداری بذر، بیشتر برنامه ما روی سردخانه و انبارهای فنی است.

 

وی در ادامه گفت:به دلیل تولیدات باغی که سالیانه حدود 320 هزار تن محصول باغی در استان تولید می شود بازهم نیازمند سرخانه است و درحقیقت سردخانه انبار محصولات کشاورزی زیر ساخت صنایع است.


سلیمی افزود: با توجه به پیش بینی انجام شده به حدود 300 هزار تن سردخانه دراستان نیاز است که 90 فقره جواز تاسیس به ظرفیت 120 هزار تن صادر شده که هم امسال و هم سال آینده تسهیلات برای آن مصوب می شود و به بهره برداری می رسد.

 

 مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاوری کردستان گفت: در سال 97 حدود 27 میلیارد تومان مصوبه کار گروه تسهیلات برای شهرستان هگلان انجام شده که از این مبلغ حدود 9 میلیارد تومان جذب شده  و مابقی آن در مراحل بانکی قرار دارد.

 

دردهه فجر 13 طرح دربخش کشاورزی به بهره برداری  می رسد

 


 احمدی مدیر جهاد کشاورزی کردستان در ادامه گفت: درهه مبارک فجر امسال 13 طرح در بخش کشاورزی با اعتبار 16 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای 28 نفر به صورت مستقیم و 113 نفر نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه وجود سردخانه و انبارهای فنی یکی از زیر ساختهای اصلی صنایع تبدیلی است و هرچند در دهگلان در این زمینه با وضعیت مطلوب فاصله داریم اما خوشبختانه قدمهای اساسی برداشته شده است.

 

احمدی بیان کرد: در حال حاضر در زمینه سردخانه ظرفیت سالیانه حدود 11 هزار تن را داریم که به بهره بردای رسیده و حدود 10 هزارتن احداث و انبارهای فنی 26 هزار تن به بهره برداری رسیده و حدود 11 هزارتن نیز درحال احداث می باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان گفت: با توجه به اینکه دهگلان قطب تولید سیب زمینی است و نیاز به انبار فنی وسردخانه دارد برای طرح سردخانه 3 هزارتنیبرودت صنعت آبیدر5 میلیارد و 200  میلیون تومان سرمایه گذاری شده  که 2 میلیارد آن از تسهیلات با مشارکت بانک سینا بوده و برای 10 نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

 

هزینه 750 میلون تومانی برای پروژه گاز رسانی مجتمع قوچم

 


 حامد خاطری در آئیین افتتاح این پروژه گفت:مجتمع قوچم شامل 3 روستای حقه، خضرلک و قوچم است که بالغ بر 750 میلیون تومان از منابع داخلی هزینه شده است.


وی افزود: با گاز دار شدن این 3 روستا تنها 7 روستای شهرستان بدون گاز است که امروز کلنگ زنی شده و در هفته دولت در سال 98 این 7 روستا نیز از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

 

 کلنگ زنی گاز مجتمع بریا خان

 


 خاطری در آئیین کلنگ زنی روستای بریاخان بیان کرد: این پروژه شامل 7 روستای بریاخان، قشلاق خداکرم، سالار آباد، چشمه دراز، قلقله، شاهبلاغی وقلعه گاه می باشد که مبلغ 3 میلیارد و 300 میلیون تومان برای آن هزینه برآورد شده است که از منابع اخلی تهیه خواهد شد.

 

 وی افزود: طول خط  این 7 روستا 40 کیلومتر است که اگر گاز دار شوند ضریب نفوذ گاز در روستاها یه صد درصد میرسد و ضریب نفوفذ گاز در شهر نیز صد درصد است.

 برچسب ها :

افتتاح سرد خانهگاز رسانیکلنگ زنی گاز مجتمع بریا خان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::