سه شنبه 9 بهمن 1397 / 07:45|کد خبر : 2283|گروه : اقتصادی

کارشناس شبکه آبیاری نوین سازمان جهاد کشاورزی کردستان

آب سد قوچم برای حقابه بران رها سازی می شود/ افزایش سطح زیرکشت حقابه سد قوچم به 200 هکتار

آب سد قوچم برای حقابه بران رها سازی می شود/ افزایش سطح زیرکشت حقابه سد قوچم به 200 هکتار

کارشناس شبکه آبیاری نوین جهاد کشاورزی کردستان خواستار افزایش سطح زیر کشت حقابه سد قوچم شد.


 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، در نشست مشترک جهاد کشاورزی شهرستان با مدیریت سد قوچم با حضور معاون فرماندار و کارشناس شبکه آبیار نوین کردستان بر استفاده بیشتر حقابه از سد قوچم تاکید شد.


 در این نشست مسلم رضایی معاون فرماندار دهگلان با بیان اینکه در سنوات گذشته آب رودخانه سد احداث شده در جوبهای سنتی رها بوده و حقابه بران کشت از این آب استفاده کرده اند خواستار مساعدت جهاد کشاورزی و مدیریت سدبه کشاورزان شد.

 

 وی از مدیریت سد قوچم خواست با توجه به اینکه در سنوات گذشته آب سد برای کشت محصولات رها سازی شده در سال آتی هم رها سازی آب برای حقابه بران در دستور کار باشد.

 

در ادامه مجتبی رئیس منابع اب دهگلان غلامی گفت: در این فاز کسانی که دارای اسناد مالکیت نباشند و کشاورزی که قصد زیر کشت زمین داشته باشد فعلا در این فاز میسر نیست چونکه استفاده از آب درمسیر ممنوعه، ممنوع است.


 
 وی افزود: اگر جهاد کشاورزی حقابه از دست رفته گذشته کشاورز را تایید نماید در زمان رها سازی آب میتواند از حقابه استفاده نماید.

 

غلامی از جهاد کشاورزی شهرستان خواست اگر آبیاری تبدیل به سیستم قطره ای شود و مدیریت سد بتواند آب بیشتری تخصیص دهد قطعا زمین زیر کشت بیشتر می شود.


 
مدیرجهاد کشاورزی دهگلان


احمدی در ادامه  اظهار داشت: حقابه سنتی تعریف خاص خود را دارد کشاورزی می تواند از آن استفاده کند که دارای اسناد و مالکیت و قبلا از آب روخانه استفاده کرده است و کشاورزی که در مسیر جوب سنتی قرار گرفته اما قبلا از آب حق استفاده نداشته حقابه بر نیست ونمی تواند از حقابه سد بهره بردای کند.


  مدیر سد قوچم


 لطفی مدیر سد قوچم شهرستان دهگلان در ادامه گفت: ما تاکنون آب کشاورزان حقابه بر را تامین نموده  و درسال آینده نیز به همین روال تامبن خواهیم کرد.


 وی خواستار کمک جهاد کشاورزی برای تغییر کشت محصول کم آب بر شد و گفت: اگر فرهنگ سازی شود با کشت محصول کم آب بر هم در آمد کشاورزی بیشتر می شود و هم مصرف آب کمتر می شود که به نفع کشاورزان  و منطقه است.

 

لطفی در ادامه با اشاره به نگرانی کشاورزان حقابه بر از آب سد قوچم گفت: بر اساس مطالعات کارشناسی صورت گرفته موقت با توجه به آورد رودخانه  و آب ذخیره شده در پشت سد رها سازی توسط مدیریت هر ساله با توجه به بارندگی حجم سد تغییر می کند.

 

لطفی بیان داشت: رها سازی آب نباید مورد اعتراض کشاورزی باشد و حقابه باید بر اساس شواهد فیزیکی در محل که مهمترین آن همان جوب سنتی و انشعاباتی است که نشان میدهد کدام اراضی حقابه دارد و بر اساس اسناد و مالکیت بعضی اراضی دیگر در آن مسیر آبی هستند اما آب آن زمین از رودخانه دیگر تامین شده و دیگر این زمین حق استفاده از حقابه سد قوچم ندارد.


وی از جهاد کشاوری خواست که از زمینهای دو روستای بلدستی و قوچم بازدید نمایند و هرکدام از این زمینها طبق شواهد فیزیکی واسناد مالکیت دارای حقابه باشند در صورت رها سازی سد از آب استفاده کنند.


 لطفی گفت: بعضی از کشاورزان در زمان رهاسازی آب اقدام به کشت محصول سیب مینی میکنند که باید جلو این کشت گرفته شود.


 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان هم در ادامه گفت: با توجه به اینکه این منطقه قطب دامداری بوده و هست کشاورز اقدام به کشت یونجه برای علوه دام نموده که یونجه هم محصولی آب بر است.و ما نمیتوانیم جلو کشت سیب زمین را بگیریم.


 کارشناس شبکه نوین آبرای سازمان جهاد کشاورزی کردستان


 محمد حسنی کارشناس شبکه آبیاری نوین سازمان جهاد کشاورزی کردستان با گریزی به اهداف آب وخاک کردستان با اشاره هب طرح توسعه آبی گفت: نمایندگان مجلس به جد دنبال تصویب این طرح هستند که 100 هزار هکتار از مزارع استان زیرکشت آبی برود.


وی با اشاره به آب موجود درسد قوچم گفت: برای استفاده این آب باید برنامه ریزی صورت شود که دیتا مشخص و شد و ما نباید بدون اطلاع برنامه ریزی کنیم که حجم آبی که قابل تخصیص است باید چند هکتار زیر کشت قرار داده شود.

 

 وی از مدیریت سد قوچم خواست که اگر از هر هکتار 700 هازر متر مکعب آب اختاص یابد ما برنامه ریزی رای کشت و تناوب کشت طبق حجم تخصیصی را اناجام میدهیم.


محمد حسنی گفت: با توجه به اینکه  100 هکتار زمین کشاورزی از اب حقابه سد قوچم استفاده میکنند خواستار سطح زیر کشت به 200 هکتار و بالاتر شد.

 انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::