جمعه 5 بهمن 1397 / 08:59|کد خبر : 2279|گروه : اقتصادی

مقایسه وضعیت کشاورزی قبل و بعد از انقلاب در سطح کشور و شهرستان دهگلان

مقایسه وضعیت کشاورزی قبل و بعد از انقلاب در سطح کشور و شهرستان دهگلان

بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیک‌ ترین بخش‌ های اقتصادی کشور است که امنیت غذایی جامعه به آن وابسته می‌ باشد

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیک‌ ترین بخش‌ های اقتصادی کشور است که امنیت غذایی جامعه به آن وابسته می‌ باشد خودکفایی در تولید محصولات اساسی زراعی همواره یکي از جهت گيري‌هاي اصلي توسعه بخش کشاورزي در راستاي ارتقاي امنيت غذايي است.

 

با توجه به اینکه امنیت در هر کشور از نکات مهم برای ایجاد بستر توسعه به شمار می رود بطوری که با نبود امنیت، توسعه در امر اقتصادی و سیاسی مورد چالش واقع می‌شود شاید آنچه به ذهن هرکسی با اسم امنیت خطور می‌کند، امنیت در بحث نظامی است که هرچند بعد از انقلاب در این بخش کشور ما رشد چشمگیری داشته است اما یکی از حوزه‌های مهم استراتژیک که به ایجاد امنیت کشور هم بسیار وابسته است، بحث کشاورزی است.

 

بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیک­‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور است که امنیت غذایی جامعه به آن وابسته میباشد نگاهی به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی با بررسی شرایط و اوضاع کشاورزی ایران قبل از انقلاب و مقایسه آن با چهار دهه پس از انقلاب گویای بسیاری از حقایق است بدون شک دستیابی به عمق برکات انقلاب اسلامی در ایران زمانی قابل لمس است که مقایسه‌ای بین شرایط کشاورزی کشوردر دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی در طول این چهار دهه داشته باشیم.

 

کشاورزی قبل ازانقلاب در کشور

بررسی ها نشان می دهد رژیم پهلوی در دهه 40 با استراتژی نادرست خود که تحت عنوان اصلاحات ارضی از آن یاد می شد باعث بیمار شدن اقتصاد ایران شده بود. نشانه های این بیماری را در عرصه های مختلف اقتصاد می توانستیم به وضوح مشاهده کنیم.

 

با توجه به اینکه اصلاحات ارضی صورت گرفته توسط حکومت طاغوت  در دهه 40 که همراه با برخی تبلیغات صورت گرفت، بخش عظمی از کشاورزی ایران از بین رفت و با تکه تکه شدن کشاورزی ایران، واردات محصولات آمریکایی به ایران بسیار زیاد شد.


در آن دوران که بیش از ۷۰ درصد محصولات کشاورزی ایران، از خارج وارد می‌شد و محصولات استراتژیکی مانند؛ گندم و برنج وابسته به خارج بود. نمونه‌ای از اصلاحات ارضی به از بین رفتن تولید کشاورزی ایران منجر شد.

 

کشاورزی بعد ازانقلاب در کشور


بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۹۰ درصد محصولات کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود.


طی ۴ دهه‌ای که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، کشور در بسیاری از بخش های مختلف کشاورزی از جمله تولید گندم ودگیر محصولات مورد نیاز واساسی نه تنها به خودکفایی رسیده، بلکه به کشور صادرکننده هم تبدیل شده است.

 

بخش کشاورزی همواره یکی از بخشهای اقتصادی مورد توجه مسئولان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال تاکیدات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت خودکفایی کشور در زمینه محصولات استراتژیک نظیر گندم، برنج و دیگر محصولات مورد نیاز حرکتهای قابل توجهی در راستای تولید این محصولات صورت گرفت.


تا دهه 40 تنها بخش کوچکی از اراضی کشاورزی در اختیار کشاورزان خرده مالک بودکشاورزانی که بنیه مالی نداشتند تا زمان اصلاحات ارضی در کشت و صنعت ها مشغول به فعالیت بودند

 

   
نگاهی به شرایط اقتصادی کشور قبل و بعد از انقلاب اسلامی


 رژیم شاه در برنامه های عمرانی خود بر صنایع وابسته به ویژه صنایع مربوط به کالاهای مصرفی اتکا داشت که نتیجه آن نیز عدم توازن بین بخش کشاورزی و بخش های دیگر اقتصادی شد رفته رفته با اجرای استراتژی های نادرست رژیم پهلوی، بخش کشاورزی فراموش شد و بیشترین سرمایه گذاری و امکانات کشور در بخش صنعت و صنایع متکی به واردات صورت گرفت که همین امر باعث فاصله گرفتن امکانات شهری و روستایی بود که پیامد آن مهاجرت روزافزون روستائیان به شهرها شد.

 

انقلاب اسلامی در سال های اولیه اهدافی مانند رشد و توسعه پایدار اقتصادی با محوریت بخش کشاورزی، تربیت نیروی انسانی، استفاده بهینه از منابع طبیعی کشور و تلاش در جهت تحقق عدالت اجتماعی را دنبال کرد و توانست در پایان برنامه های پیش بینی شده به رشد قابل توجهی در برنامه های توسعه دست یابد.

 


 کشاورزی در دوران قبل و بعد از انقلاب در شهرستان دهگلان


 با توجه به اینکه استان کردستان و شهرستان دهگلان نیز همانند دیگر مناطق ایران اسلامی دردوران حکوکت ظاغوتی در زمینه کشاورزی فاقد هرگونه توجهی بوده است اما با پیروزی انقلاب اسلامی شاهد پیشرفتهای چشمگیر در زمینه کشاورزی استان وشهرستان هستیم.

 

 در این زمینه گفتگویی با مدیر جهاد کشاوری شهرستان انجام شده است


 سید حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به وضعیت کشاورزی شهرستان با بیان اینکه حدود 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان وجود دارد گفت: در دوران قبل از انقلاب اکثر زمینهای کشاورزی در اختیار مالکان بزرگ قرار داشته  زمین کشاورزی دراختیار کشاورز به صورت دیم کشت می شده و کشاورزی مکانیزه در شهرستان وجود نداشته است.

 

 احمدی گفت: بعد از پیروزی انفلاب حدود هزار و 250 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجهز به سیستم آبیاری نوین هستند که 22 هزار هکتار اراضی آبی شهرستان زیر کشت محصول قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به انواع ارقام گندم در شهرستان گفت: در دوران پهلوی تنها از یک رقم کم محصول استفاده می شد اما در حال حاضر از انواع و اقسام رقمهای گندم موجود در اراضی دیم وآبی کشت می شود و شاهد عملکرد بسیار بالایی هستیم.


 مدیر جهاد کشاور ی دهگلان گفت: سال گذشته در شهرستان دهگلان حدود 175 هزار تن گندم تولید شده و علاوه براین محصول دیگر محصولات استراتژیک که قبل از انقلاب اصلا اسمی از آن نبود و اگر وجود اشت در حد بسیار پایین و فقط جهت تامین معاش خانواده بوده است.


 وی با اشاره به  کاشت محصولات سیب زمینی و کلزا در شهرستان  بیان داشت: این محصولات بعد از انقلاب وارد چرخه تولید شده  شاید قبل از انقلاب محصول سیب زمینی فقط در حد مصرف یک خانواده درحد بسیار پایین کشت می شد اما در دوران انقلاب با وجود پیشرفت در زارعت این محصول استراتژیک باعث ایجاد در آمد و اشتغال شده  که شهرستان دهگلان حائز رتبه اول در کشت و تولید این محصول است.

 

حوزه دامداری


 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به حوزه دامداری قبل و بعد ازانقلاب در شهرستان گفت: در دوران قبل ازانقلاب اصلا دامداری به صورت صنعتی و نیمه صنعتی وجود نداشت و اکثر دامداری در شهرستان به صورت سنتی و با در آمد بسیار پایین بوده اما در دوران بعد از انقلاب اکنون شاهد گاوداریهای صنعتی هزار راسی گاو شیری و گاوداری 3  هزار راسی  که استارت آن برای فعالیت زده شده است.

 

  احمدی گفت: در زمینه تولید گوشت سفید مرغداریهای زنجیره ای در شهرستان درحال فعالیت هستند که قبل از انقلاب در این زمینه هیچگونه فعالیت وجود نداشت.

 

 وی درادامه گفت: امروز درشهرستان وجود کارخانجات خوراک دام و طیور، مرغداری وکشتارگاه زنجیره ای باعث ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال و ایجاد در آمد برای بهره بردار شده است.

 

احمدی اظهارداشت: در دوران قبل از انقلاب کشاورزی به شیوه سنتی بوده و خبری از علم روز و مکانیزه نبود فقط در حد تامین معیشت خانواده بوده اما بعد از انقلاب انواع و اقسام ماشین آلات مکانیزه و مدرن وارد حوزه کشاورزی در زمینه کاشت و برداشت شده است که ما شاهد تولید و صادرات مازاد محصولات هستیم.

 


مدیر جهاد کشاورزی دهگلان ضمن تبریک چهلیمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در دهه مبارک فجر امسال 11 طرح کشاورزی با ایجاد اشتغال برای 50 نفر و تثیبت شغل برای 70 نفر در حوزه آب وخاک، دامداری و صنایع تبدیلی به بهره برداری می رسد.

 

انتهای پیام/

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::