سه شنبه 2 بهمن 1397 / 07:03|کد خبر : 2276|گروه : سیاسی

گزارش/

درد دل مردم دهگلان از ظلم و ستم دوران ارباب رعیتی حکومت خفقان شاهنشاهی

درد دل مردم دهگلان از ظلم و ستم دوران ارباب رعیتی حکومت خفقان شاهنشاهی

دوره حکومت ارباب رعیتی یا ستم شاهی در همان مقطع اکثریت مردم ایران بویژه روستاییان در فقر مطلق به سر می‌بردند و از حداقل امکانان زیستی محروم بودند.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، در دوران سیاه پهلوی دوم، باوجود فقر و مشکلات حاد ایران و محرومیت شدید اقشار مختلف ملت به‌ویژه روستاییان، سردمداران رژیم ستم‌شاهی غرق در اسراف و تبذیر و عیاشی بودند. یکی از مظاهر عیاشی و ولخرجی لجام‌گسیخته سردمداران رژیم ستم‌شاهی، برگزاری مراسمی نکبت‌بار و طاغوتی موسوم به جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بود.

 

با توجه به اینکه در طول تاریخ اکثر سلاطین وحاکمانی که به قدرت می رسیدند تمام عمر خویش و اطرافیان را با غارت بیت المال صرف عیاشی و فساد می کردند که نمونه ای از ظلم شاهان در ایران اسلامی و قبل از انقلاب  در دوران سیاه پهلوی دوم، با وجود فقر و مشکلات حاد ایران و محرومیت شدید اقشار مختلف مردم بویژه روستاییان، سردمداران رژیم ستمشاهی غرق در اسراف و تبذیر و عیاشی بودند.

 

اوضاع اجتماعی ایران قبل از انقلاب اسلامی


فقرو محرومیت از دلایل مهاجرت روستائیان به شهرها بود. وضع زندگی روستائیان در مقایسه با شهرنشینان بسیار نامطلوب بود. به دلیل نبودن امکانات، خدمات بهداشتی و درمانی، راه مناسب، برق و ... زندگی برای بسیاری از روستائیان؛ با مشکلات فراوان همراه بود.

 

 دوران ستمشاهی در شهرستان دهگلان


با توجه به اینکه استان کردستان نیز همانند سایر استانها دیگر ازهمه لحاظ در اوج فقر ومحرومیت  در زیر سیطره طاغوتیان بوده است به تبع آن نیز شهرستان جدید التاسیس که در  سال 1335 با 600 خانوار بنا به گفته اهالی این شهر کوچک که در آن زمان  بخشی از شهرستان قروه محسوب شده است محروم از همه امکانات رفاهی بوده است.

 

 خبرنگار ما در این زمینه گفتگویی با ماموستا ملا رضا غفوری امام جماعت مسجد شیخ حسام الدین دهگلان  که در سال 1346 در شهر دهگلان دیده به جهان گشود و از نزدیک محرومیت شهر دهگلان را که مرکز بخش بوده به عینه مشاهد نموده است.

 

 ماموستا غفوری می گوید در زمان طاغوت شهرستان دهگلان در اوج محرومیت بوده وهیچ گونه امکانات رفاهی در این شهر وجود نداشت.

 

امام جماعت مسجد شیخ حسام الدین دهگلان که یکی از کشاورزان این شهر نیز می باشد گفت: هیچگونه خدمات کشاورزی نه تنها در این  شهرستان حتی دراستان کردستان هم نبوده اما با پیروزی انقلاب اسلامی آلان کشاورزی شهرستان مکانیزه و در سطح استان وکشور با وجود پیشرفت دراین زمینه حرف برای گفتن دارد که این نشانه توجه  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

 

وی افزود: کسانی که دوران سیاه ستمشاهی را به یاد دارند می دانند که اوضاع کشور از نظر فرهنگی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی در سطح بسیار بدی بود.

 

  احمدی کشاورز 80 ساله شهرستان دهگلانی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در زمان ارباب رعایتی حکومت پهلوی کشاورز معنی نداشت و تمام کشاورزان به صورت نوکر از صبح تا شب برای ارباب کار می کردند ودر زمان برداشت گندم باید همه مردم روستا برای مالک آن منطقه درو می کردند و هر ساله نیز مالیات سنگین از کشاورز می گرفتند وکسانی که آلان صاحب نسق وکشاورزی نیستند بخاطر مالیات سنگین و کمر شکن مالک روستا نتوانستند صاحب زمین کشاورزی شوند.

 

خدیجه  کریمی بانوی 80 ساله دهگلانی می گوید  مردم همه کارگرو ونوکران اربابان شاه بودند و بعد از درو گندم در خرمن کسی جرات نداشت به گندم خودش که حاصل دسترنج خودش بود بدون اجازه نماینده مالک که کدخدا و یا ازنزدیکان و مورد اعتماد مالک روستا گندم بردارد.

 

 وی می گوید خودم به چشمان خودم دیدم که روزی زنی  بخاطر نداشتن آرد خواست مقداری از گندم خرمن بردارد وتبدیل به ارد نماید با نماینده مالک روبرو می شود و نماینده مالک آن زن را تا سرحد مرگ کتک کاری می کند.

 

 این بانوی سالخورده دهگلانی می گوید واقعا دوران طاغوت دوران خفقان بود ومردم از ترس ساواک در خانه خود هم جرات حرف زدن نداشتند.

 

محمد امین مرد سالخورده دیگر دهگلانی می گوید  درآن دروان واقعا زندگی برای ما بسیار سخت بود وباید صبح تا شب مانند نوکر در خدمت اربابان طاغوت بودیم امام با پیروزی انقلاب اسلامی عزت واحترام به مردم بخشیده شد.

 

 این مرد سالخورده می گوید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مردم شهر وروستای دهگلان عکس شاه وخانواده سلطنتی را به آتش کشیدند و بعد ازچهل عمر انقلاب هر کسی برای خود اربابی شده و در کشور ایران اسلامی که حکومتش به پیروی از قرآن ودستورات اسلامی بنا نهاده شده واقعا مردم در آرماش واوج احترام هستند.


تا کنون چهل سال  از عمر انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران می گذرد. انقلابی که با عنایت خداوندو رهبری امام خمینی(ره) و جهاد و مبارزه ملت مسلمان و شریف ایران، و به برکت خون شهداء عزیز پیروز شد و تاج و تخت 2500 ساله نظام ظلم و ستم از اریکه قدرت به زیر انداخته شد.

 

حر ف آخر

کسانی که دوران سیاه ستمشاهی را به یاد دارند می دانند که اوضاع  کشور از نظر فرهنگی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی در سطح بسیار بدی بود، به طوری که می توان گفت: خدمتی که ده سال انقلاب اسلامی به کشور نمود بیش تر از تمام دوقرن خاندان قاجار و پهلوی است این حقیقت وقتی روشن می شود که اوضاع کشور در تمام ابعاد قبل از انقلاب با بعد از آن توسط خود مردم  مقایسه می شود.

 

 
انتهای پیام/

 برچسب ها :

ستم شاهیخفقانحکومت 2500 ساله شاهنشاهی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::