سه شنبه 18 دی 1397 / 07:22|کد خبر : 2260|گروه : اجتماعی

تاکید فرماندار دهگلان جهت حل مشکل این روستا

وضعیت نامناسب جاده روستای چخماقدره دهگلان/ پول نفت برای گرم شدن کلاس درس از دانش آموزان گرفته می شود.

وضعیت نامناسب جاده روستای چخماقدره دهگلان/ پول نفت برای گرم شدن کلاس درس از دانش آموزان گرفته می شود.

مردم روستای چخماقدره در شهرستان دهگلان از وضعیت نامناسب جاده و نبود امکانات در این روستا گلایه دارند

 

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، از آنجایی که برخورداری از حداقل امکانات رفاهی و خدمات عمومی بر اساس اصول قانون اساسی حق مسلم همه اقشار کشور از جمله روستائیان است و محرومیت از امکانات عمومی همواره یکی از مهمترین موارد دافعه روستایی و بروز مهاجرت و جابجایی جمعیتی است که ارائه خدمات عمومی و امکانات زیربنایی در نقاط روستایی نیازمند طراحی و تدوین برنامه ای با اهداف مشخص است.

 

با توجه به اینکه توسعه آسفالت جاده های روستایی نقش مهمی در شکوفایی منطقه دارد اغلب مسیر ارتباطی منطقه خاکی و تردد در این جاده ها بسیار سخت و دشوار است و وضعیت راه های ارتباطی روستانشینان با شهر بسیار نامناسب که فراهم نبودن زیرساخت های توسعه تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی در عقب ماندگی روستاها دارد.

 

عمده مشکلات روستاهای دهگلان وضعیت بد جاده ای است که از آن گله مند هستند زیرا جاده های خاکی پس از بارش از گل ولای انباشته شده و تردد مردم را سخت می کند.

 

بحث راه و توجه به حمل و نقل جاده ای از مهم ترین نیازهای روستاییان شهرستان دهگلان است و به عنوان یکی از زیرساخت های مهم در توسعه  شهرستان محسوب می شود و این مساله برای روستاییان و تولیدکنندگان محصولات دامی و کشاورزی برای عرضه محصولات خود به بازار و مراکز فروش از ضرورت بسیاری برخورداراست.


 
روستای چخماقدره از توابع بخش مرکزی شهرستان دهگلان با جمعیت 70خانوار از روستاهای حاصلخیز و دارای کشاورزی مستعد و حاصلخیز  ودامداری می باشد که به علت نامناسب بودن جاده ارتباطی و نبود امکانات رفاهی قریب به 30 خانوار این روستا به شهر مهاجرت نموده اند.

 

 این روزها بی توجهی به مردم روستا قطعا زمینه مهاجرت به شهرها را دو چندان کرده و باعث شده که مردم کشاورز و دامدار در حاشیه شهر به شغل کاذب روی آورند و شغل اصلی خود که همان دامداری و کشاروزی است را رها کنند.

 

با توجه به اهمیت موضوع خبرنگار ما به میان مردم روستای چخماقدره رفته تا نظر و دیدگاه آنان را در این زمینه جویا شود

 

صدیق احمدی عضور شورای روستای چخماقدره در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مشکلات روستا اظهار داشت: این روستا تا دسترسی به آسفالت 10 کیلومتر فاصله دارد که جاده کاملا خاکی و در فصل بارندگی گل و لای و تردد در آن بسیار مشکل است.

 

وی در ادامه گفت: آسفالت راه های روستایی از مطالبات به حق مردم روستاها است زیرا راه ارتباطی، زیربنای توسعه و عمران و آبادانی هر منطقه است و روستاها با اجرای طرح های راهسازی رونق خاصی می گیرند.

 

احمدی با اشاره به نبود اعتبار برای عمران روستا گفت: تاکنون طرح هادی در روستای چخماقدره اجرا نشده و دلیل آن عدم پرداخت اعتبار به روستاهای کم جمعیت بوده است.

 

عضو شورای اسلامی روستای چخماقدره گفت: خانوادهای که در این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرا معاش می نمودند اکثر آنان در شهر به شغلهای کاذب روی آورده اند و اگر مشکل جده نبود مردم مجبور به مهاجرت نمی شدند.

 

وی ضمن درخواست ازمسئولان خواستار تخصیص اعتبار برای اجرای طرح هادی روستا شد.

 

ابراهیم طاهریان رئیس و اعضای شورای اسلامی روستای چخماقدره؛ نبود راه ارتباطی مناسب باعث مهاجرت بیش از30 خانوار روستا به شهر شده است.

 

طاهریان در ادامه با بیان اینکه نگرانی عمده مردم این روستا مشکل جاده است گفت: در حال حاضر 70 خانوار در روستا سکونت دارند و در فصل کشاورزی روستا به 100 خانوار می رسد.


وی با اشاره به محرومیت این روستا درهمه زمینه ها گفت: روستای چخماقدره از نظر بهداشت و درمان زیر نظر خانه بهداشت روستا ی بهمن آباد است که تردد برای ما به روستای بهمن آباد و سیس مشکل است.

 

طاهریان در زمینه آب شرب گفت: در حال حاضر مشکل آب شرب نداریم و در فصل بهار و تابستان با کم آبی مواجه هستیم با توجه به حفر چاه آب شرب در روستای کرگ آباد برای این دو روستا  مشکل آب شرب نیز رفع شده است.

 
دهیار روستا


بهرام طاهریان دهیار روستا نیز دیگر مشکلات اساسی این روستا را ضعیف بودن آنتن دهی تلفن همراه و نبود شبکه تلویزویون عنوان کرد وگفت: تنها دو شبکه تلویزیون در روستا وجود دارد.

 

طاهریان گفت: روستای چخماقدرهاز ظرفیت های بی بدیلی در دارمداری و کشاورزی بر خور دار است از اینرو می طلبد مسئولان به زیر ساخت های اساسی همچون راه  مواصلاتی توجهی ویژه داشته باشند.

 


مدیر مدرسه روستای چخماقدره


فضاهای آموزشی تأثیر مثبتی بر آموزش و یادگیری دانش‌آموزان دارند به همین سبب باید علاوه بر مقاوم بودن در برابر بلایای طبیعی و انسانی به لحاظ معماری و وسایل آموزشی نیز مجهز باشند؛ زیرا با توجه به حواث رخ داده در سال‌های گذشته نیاز است تا به نوسازی و مقاوم‌سازی این مکان‌ها توجه ویژه‌ای شود.

 

طالب احمدی مدیر مدرسه روستا با ابرازنگرانی از وجود مدرسه تخریبی که محل تحصیل 17 دانش آموز و 3 نفر پیش دبستانی روستا است می گوید متاسفانه این مدرسه علاوه برتخریبی بودن گاز کشی نشده وبرای گرمای کلاس از بخاری نفتی استفاده می شود که پول نفت هم توسط خود دانش آموزان باید پرداخت شود و اداره آموزش و پرورش پول نفت به روستاها نمی دهد.

 

احمدی گفت: امسال از هر دانش آموز مبلغ 30 هزار تومان پول برای خرید نفت جمع آوری شده اما با توجه به اینکه نفت خریداری سال گذشته باقی مانده بود که پول جمع آوری شده برای اردوی آنان در نظر گرفته شده است.

 

 احمدی پدر یکی از دانش آموزان وعضور شورای اسلامی این روستا می گوید سال گذشته هر دانش آموزمبلغ 30 هزار تومان پول نفت برای گرم کردن کلاس درس پرداخت نموده است وامسال نیز ازهر کدام مبلغ 30 هزار تومان جمع آوری شده است.

 

معلم مدرسه روستای چخماقدره اساسی‌ترین مشکل این روستا را نبود مدرسه مناسب برای دانش‌آموزان این روستا دانست و گفت: مدرسه روستا که چندین ساله تخریب شده و وضعیت آن بسیار نامطلوب است.

 

در خواست والدین دانش آموزان روستای چخماقدره

 

والدین دانش آموزان روستا با وجود شرایط نامناسب این مکان ازمسئولان شهرستان درخواست دارند تا فضایی را که به عنوان مدرسه و یا کلاس درس دراختیار دانش آموزان روستا قرارداده اند با کانکس مناسب و یا محلی که شرایط تحصیل دانش آموزان را در روستا فراهم سازد، آماده کنند.

 

ایمن‌سازی مدارس با توجه به مخاطره‌های طبیعی مانند سیل، زلزله و ... بسیار ضروری است. مکان‌هایی مانند مدرسه که افراد زیادی از نسل جوان و آینده‌ساز کشور در آن حضور دارند در آیین‌نامه‌ها جزو مکان‌های با اهمیت بالا به حساب می‌آیند؛ زیرا در گذشته اتفاق‌هایی مانند آتش‌سوزی و ... در این مکان‌ها روی داد که خسارت‌هایی را نیز متوجه دانش‌آموزان کرده است از این رو اگر به آن توجه نشود در آینده نیز چنین حادثه‌هایی بروز پیدا می‌کند.

 

فرماندار دهگلان

 

فرماندار دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه متأسفانه كم‌توجهي و بي‌توجهي به مناطق محروم روستایی، مسائل و مشكلات آنها را وادار به مهاجرت به حاشيه شهر‌ها نموده است گفت: توجه نکردن به مناطق محروم روستایی باعث مهاجرت به شهر شکاف اجتماعی و مشکلات اجتماعی و فرهنگی می شود.


جمال ارشدی با اشاره به اینکه بعضی از روستاهای شهرستان دهگلان متاسفانه درسنوات گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته و خدمات رفاهی بهداشتی درآنان صورت نگرفته است گفت: روستا محل تولید امنیت موادغذایی است که باید به صورت ویژه به آن توجه شده و مشکلات آنان سریع برطرف شود.


فرماندار دهگلان خطاب به بخشداران ودهیاران شهرستان گفت: خدمت رسانی به مردم روستاها را باید در اولویت کاری خود قرار داده و به محض اطلاع از کمی و نواقض در روستاها مشکلات را به مدیران شهرستان جهت رفع آن اطلاع دهند.

 

وی افزود:مسئولیت در نظام اسلامی از یک سو امانت و از سوی دیگر نعمتی است که باید به عنوان وسیله‌ای برای خدمت بی‌منت به مردم به آن نگاه و مسئولان بدون منت و تحقیر خدمات خود را ارائه دهند، چراکه رضایت مردمی موجب تقویت انسجام عمومی و اقتدار نظام می‌شود و اعتماد جامعه نیز در سایه تلاش جمعی مسئولان در هر نظام و جامعه‌ای تحقق پیدا می‌کند.


حرف آخر اعضای شورای روستای چخماقدره

در خواست ما ازمسئولین است که به مردم روستاها بیشتر توجه کنند و با خدمات دهی به روستاها مانع مهاجرت آنان به شهرها شوند.

انتهای پیام/

 برچسب ها :

مشکلات جاده روستای چخماقدرهمدرسه تخریبیمشکل خانه بهداشتمشکل آنتن دهی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::